تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

میانگین درصد های رتبه های زیر 1000 کنکور ریاضی 99 + (وضعیت پاسخ گویی داوطلبان کنکور ریاضی 99)

کارنامه و درصد رتبه های برتر کنکور ریاضی 98

پی سی کنکور : بعد از اعلام نتایج بسیاری از داوطلبان کنکور کنجکاو هستد بدانند که میانگین درصدهای رتبه های برتر کنکور ریاضی 99 به کسب چه درصدهایی توانسته اند به رتبه برتر در کنکور ریاضی 99 دست پیدا کنند، به همین دلیل قصد داریم تا در این مطلب وضعیت پاسخگویی رتبه های برتر کنکور 99 ریاضی را به همراه جداول آماری به صورت مفصل بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

در آزمون سراسري سال 1399، 135 هزار و 363 داوطلب گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در جلسه آزمون حضور داشتند.(آمار تعداد داوطلبان کنکور سراسری) آمار نحوۀ پاسخگويي اين عزيزان در آزمون سراسري، مي‌تواند اطلاعات بسيار مفيدي در اختيار ما قرار دهد. در اينجا به نکاتي چند، که ما به ياري اين آمار مي‌توانيم به آن نکات دست پيدا کنيم، اشاره مي‌کنيم.

 

به هيچ وجه تک درس نخوانيد

يکي از اشتباهات داوطلبان آزمون سراسري اين است که براي موفقيت در اين آزمون، روي يک درس تاکيد مي‌کنند و تصور مي‌کنند که اگر يک درس را عالي پاسخ بدهند، مي‌تواند ضعف آنها را در ساير درس‌ها پاسخگو باشد؛ اما آمار نحوۀ پاسخگويي داوطلبان، هر ساله اطلاعاتي بر خلاف اين ديدگاه به ما مي‌دهد؛ براي مثال، امسال تنها يک داوطلب در درس شيمي توانسته است نمره خام 6/88 درصد کسب کند، و ساير داوطلبان نمره خام کمتر از 80 درصد کسب کرده‌اند. نکتۀ جالب اينجاست که داوطلب مذکور، با اينکه درصد بسيار عالي نسبت به ساير داوطلبان در درس شيمي کسب کرده است، نتوانسته جزو 1000 نفر اول کشوري گروه آزمايشي علوم رياضي و فني باشد؛ پس به هيچ وجه وقت خود را صرف مطالعۀ يک درس نکنيد و براي هر درس، با توجه به ضريب آن در آزمون سراسري و ضعف يا توانايي خود در آن درس، وقت بگذاريد.

 

بر اساس شانس و اقبال به سؤال‌ها پاسخ ندهيد

آيا مي‌دانيد که در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري سال 1399، تعداد داوطلباني که در درس زبان و ادبيات فارسي درصد منفي کسب کرده‌اند، 3407 نفر بيشتر از تعداد داوطلباني است که در درس رياضي درصد منفي آورده‌اند؟! متاسفانه تعدادي از داوطلبان تصور مي‌کنند که در دروس عمومي، مي‌توان بدون داشتن دانش و اطلاعات لازم، به برخي از سؤال‌ها پاسخ صحيح داد يا بر اساس تبليغات برخي از مؤسسه‌ها، از روش‌هاي غير علمي براي پاسخگويي به اين سؤال‌ها استفاده نمود، و به همين دليل نمرۀ منفي کسب مي‌کنند. مطمين باشيد که در آزمون سراسري، نمي‌توانيد بدون داشتن دانش و مهارت علمي لازم و همچنين بدون تست زدن و تمرين و ممارست، پاسخگوي سؤال‌ها باشيد، و اگر يک سؤال را بر اساس شانس و اقبال، درست پاسخ دهيد، سؤال‌هاي بيشتري را غلط پاسخ مي‌دهيد و در نهايت نمرۀ منفي، که بسيار بدتر از پاسخ ندادن به سؤال‌هاي يک درس و کسب درصد صفر است، به دست خواهيد آورد.

 

پاسخ صحيح به دو سؤال در يک درس، بسيار بهتر از درصد صفر است

هر چقدر که يک درس دشوار باشد يا شما هر چقدر در يک درس ضعف داشته باشيد، مي‌توانيد با برنامه‌ريزي و مطالعه حساب شده، حداقل به چهار يا پنج سؤال آن درس پاسخ صحيح بدهيد، و همين مقدار پاسخگويي مي‌تواند شما را از خيل قابل توجهي از داوطلبان در آن درس پيش بيندازد؛ براي مثال، سال گذشته اگر داوطلبي تنها به يک سؤال فيزيک درست پاسخ مي‌داد و در ضمن به هيچ يک از سؤال‌ها پاسخ غلط نمي‌داد، از حدود 50 درصد داوطلبان در اين درس پيشي مي‌گرفت! بنابراين، به هيچ وجه درسي را (هر چند دشوار) کنار نگذاريد و به ياري دبير يا افراد آشنا با آن درس، مبحث يا مباحثي از همان درس را انتخاب کنيد و همان‌ها را با دقت مطالعه نماييد.

 

کنکور، يک مسابقۀ علمي است و بايد از ديگران بهتر باشيد

کنکور، يک مسابقۀ علمي است و قرار نيست که شما به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح بدهيد (همان طور که هيچ يک از داوطلبان در دو درس شيمي و رياضي به 100 درصد سؤال‌ها پاسخ صحيح نداده‌اند)؛ بلکه بايد از ساير داوطلبان وضعيت بهتري داشته باشيد؛ پس به فکر پاسخ دادن به همۀ سؤال‌ها نباشيد؛ يا اگر نتوانستيد به تعدادي از سؤال‌هاي يک درس پاسخ دهيد، روحيۀ خود را نبازيد؛ چون شايد سؤال‌هاي اين درس براي همۀ داوطلبان دشوار باشد؛ براي مثال، در آزمون سراسري سال 1399 ميانگين نمره خام 1000 نفر اول کشوري در درس شيمي ‌7/41 درصد، و در درس ادبيات 8/56 درصد بوده است؛ در کل، بايد دقت داشته باشيد که آزمون سراسري، محل آزمون و خطا نيست و نبايد به سؤال‌ها به طور سرسري پاسخ دهيد.

 

در رتبۀ کشوری سهميه‌ها اعمال نمی‌شود

آمار ارايه شده نمره خام داوطلبان، بدون اعمال سهميۀ مناطق يا ساير سهميه‌هاي موجود است و 1000 نفر اول کشوري نيز بدون احتساب سهميه و فقط بر اساس نحوۀ پاسخگويي در آزمون سراسري تعيين مي‌شوند.

 

بررسی آماری داوطلبان کنکور سراسری گروه ریاضی و فنی 99

یادآوری این نکته مهم است که میانگین ذکر شده هر سال یکسان نیست؛ برای مثال، در آزمون سال 93 ، در درس عربی و فرهنگ و معارف اسلامی، هیچ یک از داوطلبان به 100 درصد سؤا لها پاسخ صحیح نداد هاند، اما در آزمون سراسری سال 94 ، 228 داوطلب به 100 درصد سؤا لهای عربی و 213 نفر به 100 درصد سؤال فرهنگ و معارف اسلامی پاسخ صحیح داده اند، و در آزمون سراسری سال 95 ، 44 داوطلب در درس عربی و 39 داوطلب در درس فرهنگ و معارف اسلامی به 100 درصد سؤال ها پاسخ صحیح داده اند.

در آزمون سراسری سال 96 ، 32 داوطلب در درس عربی و سه داوطلب در درس فرهنگ و معارف اسلامی به 100 درصد سؤا لها پاسخ صحیح داده اند، در آزمون سراسری سال 97 ، 23 داوطلب در درس عربی و یک داوطلب در درس فرهنگ و معارف اسلامی به 100 درصد سؤال ها پاسخ صحیح داده اند، و در آزمون سراسری سال 98 این تعداد در درس عربی 11 و در درس معارف 49 داوطلب بوده است، و در آزمون سراسری امسال نیز سه نفر در درس عربی و 17 نفر در معارف اسلامی به 100 درصد سؤال ها پاسخ صحیح داده اند.

در ضمن، تأثیر مثبت سوابق تحصیلی یک داوطلب نیز محاسبه می شود (برای فارغ التحصیلان نظام آموزشی جدید) (3-3–6) که دیپلم خودرا در سال 1398 و بعد از آن اخذ نموده باشند، به میزان حداکثر 30 درصد، و برای فارغ التحصیلان مشمول نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی، به میزان حداکثر 25 درصد سوابق تحصیلی دیپلم و 5 درصد سوابق تحصیلی پی شدانشگاهی تأثیر مثبت لحاظ می شود). منظور از تأثیر مثبت، یعنی، امکان دارد که داوطلبی در آزمون سراسری، درصدهای مطلوبی کسب نکرده باشد، اما سوابق تحصیلی خوبی داشته باشد و تأثیر مثبت سوابق تحصیلی، در پذیرش نهایی او مؤثر واقع شود. (مشاهده تاثیر سوابق تحصیلی کنکور)

در جدول ارائه شده در زیر، به غیر از داوطلبانی که در هر درس نمره خام 33 – تا -30 درصد کسب کرده و داوطلبانی که به 100 درصد سؤا لها پاسخ صحیح داده اند و داوطلبانی که کلاً پاسخ نداده یا نمره کسب کرده اند، سایر داوطلبان در گروه های 10 درصدی بررسی شده اند. (دانلود سوالات کنکور ریاضی 99)

– تعداد و درصدهای داوطلبان شرکت کننده در کنکور ریاضی 99

درصد داوطلبان کنکور ریاضی 99
درصدهای داوطلبان کنکور ریاضی کنکور 99

( اگر تصویر واضح نیست، روی آن کلیک کنید )

– آمارهایی از درصدهای نفرات برتر کنکور ریاضی 99

«اگر یک درس اختصاصی را 100 درصد بزنید، حتماً رتبۀ دو رقمی می آورید. » این جمله را بارها از زبان داوطلبان کنکور شنیده ایم؛ افرادی که بر اساس شایعاتی که شنیده اند، تصور م یکنند که اگر روی یک درس، که نقطۀ قوت آنهاست، سرمایه گذاری کنند و تلاش کنند تا به 100 درصد سؤال های آن پاسخ صحیح بدهند، رتبۀ ایده آلی در آزمون سراسری کسب خواهند کرد؛ در نتیجه، تمام همّ و غمّ خود را صرف یک درس م یکنند و با این کار خود، دو آسیب جدی می بینند: از یک سو احتمال اینکه بتوانند به 100 درصد سؤال های یک درس پاسخ صحیح بدهند، بسیار کم است، و از سوی دیگر، از درس های دیگر باز می مانند و نم یتوانند در سطح مناسبی به سؤال های سایر دروس پاسخ دهند.

همچنین نگاهی به وضعیت داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی سال 1399 به ما نشان میدهد که می توان در هر درسی درصد 100 را کسب کرد، اما جزو نفرات برتر (1000 نفر اول کشوری) نشد؛ برای مثال، از 65 داوطلب گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، که درس زبان خارجی را 100 درصد صحیح پاسخ داده اند، تنها 21 داوطلب جزو 1000 نفر اول کشوری هستند. همچنین از 12 داوطلبی که در درس مهم ریاضی نمره خام 90 درصد به بالا کسب کرد هاند، سه نفر جزو 1000 نفر اول کشوری نیستند.

می خواهیم بگوییم که حتی کسب درصد عالی در درسی مثل ریاضی، که برای بسیاری از داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، درسی دشوار است، نمی تواند عامل کسب رتبۀ بسیار خوب گردد. در زیر، میانگین نمره خام 1000 نفر اول کشوری گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در تمامی دروس آزمون سراسری ارائه شده است. همچنین در هر درس، بیشترین و کمترین نمره خام در بین 1000 نفر اول آمده است. توجه داشته باشید که این آمار برای آزمون سراسری سال 1399 است و میانگین ذکر شده، در هر سال تغییر می کند.

آنچه مهم است، این است که میانگین نمرات خام داوطلبان برتر، در همۀ دروس آزمون سراسری به طور نسبی یکسان است؛ به عبارت دیگر، داوطلبان برتر برای موفقیت و کسب درصد خوب در همۀ دروس تلاش میکنند. البته در میان هزار نفر اول کشور، معدود داوطلبانی هم هستند که در یک درس نمره خوبی کسب نکرده اند. این افراد به احتمال قوی در سایر درس ها نمره بسیار بالایی کسب کرده اند؛ برای مثال، داوطلبی که در درس زبان خارجی درصد صفر را کسب کرده است، بی شک، در سایر درس های عمومی و اختصاصی، درصد بالایی کسب کرده که توانسته است جزو نفرات برتر کشوری گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی باشد.

– تعداد، میانگین، کمترین و بیشترین درصد داوطلبان کنکور ریاضی 99 با رتبه کشوری کمتر از 1000 (دروس عمومی)

درصدهای رتبه های برتر کنکور ریاضی 99
درصدهای رتبه های برتر کنکور 99 ریاضی نظام جدید و قدیم

( اگر تصویر واضح نیست ، روی آن کلیک کنید )

 

– تعداد، میانگین، کمترین و بیشترین درصد داوطلبان کنکور ریاضی 99 با رتبه کشوری کمتر از 1000 (دروس اختصاصی)

درصدهای رتبه های برتر کنکور ریاضی 99
درصدهای اختصاصی رتبه های برتر کنکور 99 ریاضی نظام جدید و قدیم

( اگر تصویر واضح نیست ، روی آن کلیک کنید )

 

منابع : سازمان سنجش و شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سنجش (پیک سنجش)

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=11627

ممکن است شما دوست داشته باشید
15 نظر
 1. محمد از اردبیل می گوید

  با سلام ، شما در اعلام تیتر و استنباط از جدول فوق دچار اشتباه شده اید ، این درصد های 1000 نفر برتر نیست ، بلکه سنجش با یک تناسبی اومده تعداد شرکت کنندگان را 1000 در نظر گرفته و از روی آن تعداد شرکت کنندگانی که درصد -33 تا 100 درصد زده اند را در آورده است .
  برای استخراج اطلاعات از این جدول این تناسب را باید ببندید که کل شرکت کنندگان را 1000 نفر بگیرید و بعنوان مثال در درس شیمی کسانی که درصد بالای 80 زده اند صفر هستند – از 70 تا 80 درصد تنها 1 درصد شرکت کنندگان توانستند بزنند – از 60 تا 70 حدود 4/9 درصد شرکت کنندگان و از 50 تا 60 حدود 14/8 درصد شرکت کنندگان توانستند جواب بدهند و بعنوان مثال از 40 تا 50 درصد کسانی که پاسخ دادند خیلی بالا رفته و حدود 37/1 بوده است . در کل کسانی که از 50 به بالا پاسخ داده اند حدود 20 درصد شرکت کنندگان بودند.

 2. نورا می گوید

  سلام. ببخشید چنین آمار و درصد هایی برای کنکور 99 هم در سایت موجود هست؟ اگر هست میشه لینکش رو در ریپلای بذارید؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نورا خانم گرامی
   هنوز برای امسال چیزی منتشر نشده

 3. محمدامین می گوید

  محمد لطفا برام بفرست جزوه هاش رو

 4. amir ali می گوید

  سلام و وقت بخير آيا ديپلم رياضي نظام جديد ميتونه كنكور تجربي بده ؟ اين درصد تغير رشته هم داره؟
  ميشه هم تو رياضي شركت كرد و هم تو تجربي؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر علی جان
   بله می توانید در کنکور تجربی شرکت کنید،ولی همزمان در هر دو رشته رو خیلی احتمالش کمه که بتوانید

 5. امیرحسین محمدی می گوید

  سلام ببخشید برای قبولی و داشتن رتبه ی خوب تو کنکور هندسه رو باید چند درصد زد؟

  1. امیرحسین محمدی می گوید

   کنکور ریاضی

  2. پی سی کنکور می گوید

   امیر حسین عزیز
   کارنامه های قبولی کنکور سال های اخیر از سایت گزینه دو ببینید

 6. محمد می گوید

  اون یک مورد ریاضی لینکش چیه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   محمد جان در مطلب فوق قرار گرفت،لطفا مجددا مطالعه فرمایید.

 7. محمد می گوید

  سلام کارنامه نفرات برتر ریاضی کی قرار میگیره؟ لطفا معدل نهایی شون و جزوه های دست نویس و خلاصه نویسی هاشون رو هم برا ما بزارید. من خلاصه نویسی یکی از رتبه های برتر رو جایی دیدم یک نکته هایی و فرمول هایی توش نوشته بود که به سختی توی کتاب های کنکور و تست بازار پیدا میشه و شاید هم اصلا نباشه انگار بهترین آموزش در انحصار مدارس سمپاده!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   به درصدهای برخی از نفرات برتر تجربی دسترسی داشتیم و قرار دادیم
   برای رتبه های برتر ریاضی جز یک مورد هنوز اطلاعی نداریم
   خلاصه ها هم اگر به دستمون برسه قرار خواهیم داد

  2. مهرداد می گوید

   سلام خوبین اقای محمد ببخش مزاحم وقتتون شدم میشه اون جزوه رو برام ایمیل کنی یا در تلگرام ارسال کنی خیلی ممنون میشم
   http://www.mehrdadmoradian80@mail.com
   یا اگر میشه شما ایمیلی چیزی بدین من پیام بدم خدمتتون.ممنون

   1. پی سی کنکور می گوید

    به صورت موقت ایمیل شما تایید شد

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]