گفتگو با کنکوری ها یک هفته مانده به کنکور

گفتگو با کنکوری ها یک هفته مانده به کنکور

به اعتقاد برخی کارشناسان و مشاوران، بهتر است کنکوری‌ها در روزهای پایانی بیشتر به فکر اوضاع روحی و آرامش روانی خود باشند و بیشتر به انجام اموری بپردازند که به آن‌ها آرامش می‌دهد.این روزها حال و هوای کتابخانه‌ها هم حال و هوای خاصی است، بسیاری از کنکوری‌ها برای تمرکز بیشتر به کتابخانه می‌روند، جایی که نه سر و صدایی شنیده می‌شود و نه حسی جز حس مطالعه و کنکور وجود دارد.

حال و هوای داوطلبان کنکور یک هفته قبل از کنکور

برای اینکه بیشتر در جریان حال و هوای این روزهای کنکوری‌ها در کتابخانه‌ها قرار بگیرم به یکی از کتابخانه‌های شهر رفتم و با چند نفر از داوطلبان کنکور به گفت‌وگو نشستم.با وارد شدنم به سالن کتابخانه، از تعجب نگاهشان متوجه شدم که احساس کردند غریبه‌ای به جمعشان وارد شده، گویی در طول یک سال مطالعه در کنار هم به چهره‌های یکدیگر عادت کرده‌اند.

از استرس چهره‌هایشان می‌توان حدس زد که برای کنکور می‌خوانند، چهره‌ها و حرکات آنقدر مضطرب و باعجله است گویی همین لحظه سر جلسه کنکور هستند، اینجا زمان آنقدر اهمیت دارد که بعد از یک نگاه کوتاه به چهره یک تازه وارد، چشمها دوباره کتاب‌ها را می‌بیند.

فضا سنگین است، آنقدر سنگین که انگار دقیقه 90 تیم فوتبالی است که یک گل عقب افتاده و پیروزی برایش حکم مرگ و زندگی دارد.آن‌هایی که درس‌های خواندنی دارند، پشت میزهایی نشسته‌اند که رو به دیوار قرار دارند و به تنهایی درس می‌خوانند. اما آنهایی که تست‌های حل کردنی دارند، ترجیح داده‌اند کنار هم بنشینند و با ایما و اشاره از هم مشورت بگیرند.

گفتگو با کنکوری ها یک هفته مانده به کنکور

 

 

بر سر میزی مینشینم که دو نفر مشغول مطالعه هستند، از کتاب و جزوه‌هایشان می‌فهمم داوطلب رشته ریاضی هستند.

روی میزشان آنقدر شلوغ است که با دیدن آن خنده‌ام می‌گیرد. به جز کتاب و جزوه‌ها، ظرف میوه، آب، فلاسک چای و حتی بقایای چای کیسه‌ای هم دیده می‌شود.از آن‌ها می‌خواهم برای صحبت‌ کردن، دقایقی به سالن دیگری برویم تا مزاحم بقیه نباشیم، چند نفر دیگر هم متوجه صحبت‌های ما می‌شوند همراهمان می‌آیند ولی به این شرط که صحبت‌ها زود تمام شود و زودتر بتوانند به درس‌هایشان برسند.

به سالن کناری می‌رویم و از آن‌ها درباره استرس و حال و هوای روزهای پایانی می‌پرسم، می‌گویند: استرس کنکور یک طرف، استرس امتحان نهایی امسال یک طرف دیگر. اصلا ما چرا باید کنکور بدهیم؟

گفتگو با کنکوری ها یک هفته مانده به کنکور

یکی از آن‌ها صحبت دیگری را قطع می‌کند و می‌گوید: یک سال از عمرمان پای کنکور حرام شده است، یک سال یعنی 365 روز برای یک امتحان 4 ساعته درس می‌خوانیم.

دوستش می‌گوید: اصلا نمی‌دانم چرا زمان در این روزها نمی‌گذرد؟

بحث ظرفیت‌ها که می‌شود، صدای داوطلبان رشته تجربی در‌می‌آید، آنها معتقدند تعداد زیاد داوطلبان در رشته تجربی، احتمال قبولی آن‌ها در رشته دلخواه‌شان را کم می‌کند.

از چگونگی روحیه دادن اطرافیان‌شان می‌پرسم؛ یکی از آن‌ها می‌گوید: بعضی از دوستانمان در روزهای کنکور کارهای عجیب و غریبی می‌کنند و برای بالا بردن اعتماد به نفس خودشان روحیه دیگران را خراب می‌کنند.

همه می‌خندند و یکی می‌گوید: من دوستی دارم که بیشتر از درس خواندن خودش، همیشه به دنبال درس خواندن من است. او هر روز از من می‌پرسد چقدر درس خواندی که میزان درس‌ خواندنش را از من زیاد‌تر کند. بعضی‌های دیگر هم هستند که جزوه‌هایشان را به بقیه نمی‌دهند. آنها می‌گویند برای جزوه‌هایمان پول داده‌ایم و شمایی که پول نداده‌اید نباید از جزوه‌های ما استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  خرید و فروش سوالات کنکور آزمایشی قلم چی،سنجش،گزینه دو

یکی می‌گوید: من که دوست دارم همه بچه‌های مدرسه با هم یک جا قبول شویم و هر روز همه با هم با اتوبوس به دانشگاه برویم.

به آن‌ها قول داده بودم که وقت زیادی از آن‌ها نگیرم، با آن‌ها خداحافظی می‌کنم و با چند نفر از پسرها به گفت‌وگو مینشینم.

 

 

پسرها معتقدند که استرس‌شان از دخترها کمتر است و فقط خدمت سربازی سبب استرس آن‌ها می‌شود.

آن‌ها می‌گویند در روزهای پایانی نباید درس خواند و فقط باید تمرکز کرد.

بسیاری از کارشناسان هم همین عقیده را دارند و می‌گویند در روزهای پایانی یادگیری مطالب جدید باعث می‌شود که در یادآوری آنچه قبلاً آموخته‌اید دچار مشکل شوید پس بهترین کار این است، مطالبی را که تا به حال یاد گرفته‌اید مرور کنید.

کارشناسان می‌گویند: مجموعه تست سال‌های قبل به شما در مرور مطالب کمک می‌کند. ضمن اینکه از این کار برای مرور مطالب نیز کمک می‌گیرید، اما کار تست زدن را جدی‌تر از قبل انجام دهید. از مجموعه تست‌هایی که شبیه دفترچه‌های واقعی کنکور هستند استفاده کنید تا چشمانتان به نوع حروف و اندازه آنها عادت کند و مهمتر از همه، یاد بگیرید که چگونه وقت‌تان را سرجلسه کنکور تنظیم کنید.

شاید تا این هفته برنامه خواب و استراحتتان را نسبت به برنامه‌ریزی درس خواندنتان تنظیم کرده باشید. بعضی از شما شب‌ها و در زمان خلوتی خانه عادت به درس‌خواندن داشتید و بعضی‌های دیگر درس خواندن در طول روز به خصوص صبح‌ها را ترجیح می‌دهند.

با این حال در هفته پایانی بهتر است همه عادت‌ها را کنار بگذارید و در یک ساعت مشخص بخوابید. پیشنهاد کارشناسان به شما این است که حدود ساعت 10 تا 11 شب حتماً بخوابید و حتی اگر خوابتان نمی‌آید روی تختتان دراز بکشید و با بستن چشم‌ها به مغزتان استراحت دهید.

بهتر است صبح ساعت 7 بیدار شوید چون40 دقیقه طول می‌کشد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس‌دهی شود. بنابراین باید ساعتی بیدار شوید که سیستم عصبی‌تان حداکثر یک ساعت زمان برای آماده شدن داشته باشد. این تمرین خوبی است تا در روز آزمون آماده و سرحال باشید.

 

 

روانشناسان در تمام توصیه‌های خود تاکید ویژه‌ای بر تاثیر آب بر آرامش روانی داشته‌اند. بنابراین در هفته باقی‌مانده تا آزمون حداقل یک یا دو جلسه به استخر بروید و آرام شنا کنید.مطمئنا آرامشی که توکل به خداوند متعال به شما می‌دهد، قدرتی نصیبتان می‌کند که کنکور را به راحتی و با موفقیت از مقابلتان برمی‌دارد پس در این هفته پایانی خود را درگیر استرس‌های کاذب کنکور نکنید./فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +