تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

راه های رفع خستگی و خواب آلودگی هنگام درس خواندن چیه؟

رفع خستگی و خواب آلودگی هنگام مطالعه و درس خواندن

 

چرا مدام چرت مي‌زنم؟ روش کاهش و رفع خواب آلودگی و خستگی هنگام مطالعه چیه؟ چرا نمي‌توانم يک ساعت هم روي يک درس تمرکز کنم و سريع خوابم مي‌گيرد؟ چرا شب‌ها زود خوابم مي‌گيرد و صبح‌ها به زور از خواب بيدار مي‌شوم؟ چرا مدام احساس کسالت و بي‌حوصلگي مي‌کنم؟ ،چی بخوریم که موقع مطالعه خوابم نبره؟

هر چه به زمان برگزاري کنکور سراسری نزديک‌تر مي‌شويم، بيشتر شاهد اين‌گونه گلايه‌ها از سوي داوطلبان هستيم؛ داوطلباني که مي‌گويند مدت زمان خوابشان بيشتر از گذشته شده است و غير از کلاس درس، که به زور چشم‌هايشان را باز نگه مي‌دارند، مابقي ساعات روز را يا خواب آلوده هستند و يا در خواب سير مي‌کنند و در واقع اصلاً دلشان نمي‌خواهد که از رختخواب بيرون بيايند و حال و حوصلۀ انجام هيچ کاري را نيز ندارند ،هر چند قبلا هم در مطالبی که در سایت منتشر شده همچون : نحوه تنظیم خواب کنکوری ها و کنکوری های چگونه خواب خود را تنظیم کنند؟ به این مسائل پرداخته ایم که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید.

میزان خواب یک دانش آموز یا داوطلب کنکوری باید چقدر باشد؟

در شبانه روز، حداکثر هشت ساعت بخوابید. خوابیدن بیشتر از هشت ساعت، هم باعث از دست دادن زمان برای مطالعه مفید می شود و هم کسلی و خواب آلودگی را در طول روز به همراه دارد. همچنین استراحت بیش از حد در رختخواب، باعث می شود که حجم استخوان ها کاهش پیدا کند و ضربان قلب افزایش یابد، و حتی موجب افزایش اضطراب و سنگ کلیه می شود. ضمنا کسانی هم که زمان کمی (مثلا ۵ ساعت در شبانه روز را به خواب اختصاص می دهند، از نظر ذهنی عملکرد ضعیف تری نسبت به سایرین دارند.

 

بر اساس آزمایشی که محققان روی موش ها انجام داده اند، کم خوابی موجب افزایش ترشح هورمون استرس کورتیکوسترون و کاهش تولید سلول های مغزی می شود. امروزه ثابت شده است که یکی از عوامل موفقیت درسی، داشتن خواب مناسب و کافی است؛ زیرا خواب، فراگیری و حافظه را تقویت می کند و کمک می کند تا مغز ماحداکثر کارایی را داشته باشد؛ بنابراین، با خواب کافی شما می توانید از ذهن خود در یادگیری و به خاطر سپردن مسائل نهایت استفاده را ببرید.

در فصل بهار چه زمانی بخوابیم؟

اگر در فاصله زمانی رفتن به رختخواب تا هنگام بیدار شدن، از فردی نوار مغزی گرفته شود، پنج مرحله به خوبی مشخص می شود. چهار مرحله اول مربوط به خواب عمیق است و مرحله پنجم برای تسهیل جریان تثبیت حافظله، یعنی تثبیت آموخته های روز، لازم است. چنانچه فردی یک دوره کامل خواب شبانه داشته باشد، آموخته های قبل از خواب در حافظه وی تثبیت خواهد شد، می خواهیم بگوییم که شب زمان خوابیدن است و بهتر است که زمان خواب و بیداری خود را تغییر ندهید؛ چون سلول های مغزی برای ترمیم خود به آرامش و تاریکی شب هنگام نیاز دارند.

گفته میشود که تقریبا ۸۰ درصد ملاتونین در بدن انسان بین ساعت ۱۰ شب تا ۲ نیمه شب وقتی که ما خوابیم، ترشح می شود که بر ترشح هورمون رشد انسان تأثیر گذار است و در سوزاندن چربی، ترمیم کلاژن، لاغری، بهبود تراکم استخوان و تقویت سیستم ایمنی بدن تأثیر گذار است.

پیشنهاد ما به شما این است که حدود ساعت ۱۰ تا ۱۰ و نیم شب حتما بخوانید، و حتی اگر خوابتان نمی آید، دراز بکشید و با بستن چشم ها به مغزتان استراحت دهید.

یک متخصص روان شناسی معتقد است که مهم تر از تنظیم زنگ ساعت برای بیدار شدن در صبح، باید برای خوابیدن در شب، زنگ ساعت را تنظیم کرد و رأس ساعت خوابید؛ زیرا با آزمایش هایی که روی افرادی انجام دادهاند که به خاطر شغلشان زمان به خواب رفتنشان متنوع بوده است، به این نتیجه رسیده اند که بی نظمی در زمان به خواب رفتن، به سلامت فیزیکی و روانی انسان صدمات شدیدی می زند؟

بنابراین، بهتر است که صبح ها ساعت ۶ صبح بیدار شوید؛ چون ۴۰ دقیقه طول می کشد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس دهی شود.

راه های رفع خواب آلودگی برای دانش آموزان و کنکوری ها

روش های کاهش خستگی و خواب آلودگی هنگام مطالعه :

– از سلامت جسمانی خود مطمئن شو

عامل خواب آلودگی می تواند به دلایل مختلف فیزیولوژی، مثل: کمبود ویتامین گروه ب یاد، عفونت، آلرژی، کم خونی، به هم ریختگی هورمونی، کم آبی بدن و فشار خون پایین، باشد. در کل هر نوع بیماری حاد و مزمن سیستماتیک مانند: مشکلات تیروئیدی، کلیوی، روماتیسم، دیابت، خونی و سایر اختلالات عضوی، که یک یا چند عضو بدن را درگیر کند، خستگی مزمن را به همراه دارد؛ به همین دلیل، ما به دوستانی که چنین مشکلی دارند، پیشنهاد می کنیم که در مرحله اول به پزشک مراجعه کنند تا از سلامت جسمانی خود مطلع گردند؛ اما اگر با وجود سلامت جسمانی، باز هم احساس خواب آلودگی مفرط دارید، می تواند به دلیل شرایط روحی و روانی شما باشد، و از جمله این دلایل، می توان به نداشتن هدفی ارزشمند یا رؤیا پردازی و داشتن آرزوهای دور از دسترس اشاره کرد.

 

رؤيا پردازي و داشتن آرزوهايي دور از دسترس

عده‌اي از جوانان، به جاي هدف‌گذاري و برنامه‌ريزي براي رسيدن به آن، به رؤيا پردازي روي مي‌آورند و تصور مي‌کنند که رؤيا پردازي و سير در آرزوها، همان هدفمندي است؛ در حالي که رؤيا پردازي با هدفمند بودن کاملاً متفاوت است. فردي که هدف دارد، بين آن جايي که هست و آن جايي که مي‌خواهد باشد (هدف مطلوب)، يک مسير کاملاً عملياتي ترسيم مي‌کند و هر روز سعي مي‌کند تا حداقل يک گام به سمت هدفش بردارد؛ اما فرد رؤيا پرداز فقط در «اي کاش‌ها» سير مي‌کند و کاري براي تحقق آرزوهايش انجام نمي‌دهد و نقشۀ مشخصي از مبدا، مسير و مقصد خود ندارد؛ در نتيجه، در گذر زمان پيشرفتي نمي‌کند و از اين عدم پيشرفت کلافه مي‌شود و دچار بي‌حوصلگي، کلافگي و احساس خواب آلودگي مي‌شود.

داوطلبي که آرزوي کسب رتبه‌اي خوب در آزمون سراسري و پذيرش در بهترين رشته محل‌ها را دارد، اما تلاشي مناسب با آرزوي خود نکرده است، اين روزها دچار حس نااميدي مي‌شود و براي فرار از واقعيت موجود، ناخودآگاه به خوابيدن و فراموش کردن وضعيت خود، پناه مي‌برد.

 

– ورزش رو یادت نره

شما مي‌توانيد صبح زود بيدار شويد، بدون اينکه احساس خستگي داشته ‌باشيد. اين حس هوشياري مي‌تواند به سرعت محو شود اگر آن را پر و بال ندهيد. يک برنامه ورزشي صبحگاهي، مي‌تواند به کم‌رنگ شدن اين حس در شما کمک کند و پتانسيلي را براي افزايش يک خلق و خوي خوب و دقت و تمرکز بالا در کارها به شما بدهد.

تمرينات ساده مثل دويدن، باعث مي‌شود که مغزتان با افزايش آندروفين زياد در خون، علايم استرس، بي‌حالي و حتي درد را در شما کاهش دهد. جالب توجه است که بدانيد ورزش صبحگاهي، سطح انرژي شما را در طول روز افزايش مي‌دهد و تمرکز زيادي در انجام کار‌هاي روزانه به شما مي‌بخشد؛ البته اگر ورزش مستمر و منظم، روزانه حداقل 30 دقيقه به صورت هوازي، به عنوان يک تکليف در زندگي و نه به عنوان تفريح، در نظر گرفته شود.

هم چنین می توانید برای دیدن آموزش های تصویری مناسب از مطلب بهترین ورزش ها برای کنکوری ها دیدن کنید.

 

– پرخوری و غذای سنگین نخور

در طول روز نیز غذاهای سنگین نخورید؛ زیرا بعد از خوردن غذا، به دلیل اینکه دستگاه گوارش خون زیادی به خود جذب می کند، خون رسانی به مغز کم شده و این مسأله سیب خواب آلودگی می شود. ترشح ناگهانی انسولین هم باعث خواب آلودگی می شود؛ پس سعی کنید به جای آن، از غذاهای سبک و دارای مواد قندی استفاده کنید.

 

– آب زیاد بنوش

نوشیدن آب کافی نیز می تواند در به دست آوردن حس نشاط، بسیار مؤثر باشد. وقتی که از خواب بیدار می شوید، کمبود آب به طور فزایندهای روی روحیه شما تأثیر می گذارد. می توانید قبل از صبحانه یک لیوان آب بنوشید. انجام این کار به سوخت و ساز بدن شما و بیدار شدن سریع و احساس هوشیاری خیلی بالا بلافاصله پس از بیداری، کمک زیادی می کند.

 

– عواطف سرکوب شدۀ خود را آزاد کنيد 

احساس خواب آلودگي، گاه براي آن است که سرشار از احساسات منفي مثل: خشم، ترس يا نااميدي هستيد. اين احساسات منفي، رفته رفته انرژي‌تان را تحليل مي‌برد و باعث سردرگمي، خستگي و ناتواني شما مي‌شود. براي مقابله با اين مشکل، به محلي دنج و آرام برويد و چند نفس عميق بکشيد. به اهداف و فعاليت‌هايي که در حال حاضر در زندگي خود داريد، فکر کنيد و هر احساسي را که در شما پديدار مي‌شود، اعم از: ترس، پشيماني، حسادت، عصبانيت و … بنويسيد و سپس با يک مشاور يا روان‌شناس در اين زمينه صحبت کنيد و احساسات خود را با وي در ميان بگذاريد تا بتوانيد آن را از درون خود تخليه کنيد.

 

– با هدف و برنامه جلو 

نکته مهم تر از همه این است که در این دوران، بدون برنامه با هدف نباشید. وقتی شما هیچ برنامه یا هدف مشخصی نداشته باشید، دلیلی برای سحرخیزی نخواهید داشت و وقت خود را در بستر تلف می کنید. حتما برای خودتان هدف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تعیین کنید. هدف کوتاه مدت، همان هدفی است که قرار است شما در طول روز به آن برسید. هدف میان مدت شما می تواند هدفی باشد که در طی یک هفته یا ۱۰ روز، قرار است به آن دست یابید، و هدف بلند مدت شما می تواند در حال حاضر) موفقیت در آزمون سراسری، فراگیری یک دانش و مهارت در یک حرفه باشد. این روزها شما می توانید از فرصت پیش آمده، برای انجام کارهایی که همیشه میخواستید به آنها بپردازید، اما وقت آن را نداشتید، برنامه ریزی کنید.  آن چه شما بیش از هر چیز در این روزها به آن نیاز دارید، داشتن هدف و همت، برای دنبال کردن مقاصد خویش است؛ پس، از همین امروز تصمیم بگیرید و اقدام کنید و مطمئن باشید که موفقیت از آن افراد با پشتکار و مصمم خواهد بود.

 

منبع: نشریه پیک سنجش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=10281

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]