TAMLAND

مدابوک

تام لند

کنکور ۱۴۰۳ چگونه برگزار می شود؟ + 2 بار کنکور در سال و 50 تاثیر قطعی معدل

کنکور 1403
سرنوشت برگزاری کنکور 1403

کنکور ۱۴۰۳ و نحوه برگزاری آن با دو نوبت برگزاری در سال و تاثیر معدل قطعی و حذف دروس عمومی چزو مهم ترین موارد آزمون سراسری 1403 می باشد که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد. در ادامه جزئیات بیشتری را می خوانید

 

نحوه برگزاری کنکور 1403 چگونه است؟

اطلاعیه سازمان سنجش در تاریخ 4 مهر 1402

پیرو اعلام نظر شورای محترم نگهبان مبنی بر رد طرح اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب مجلس محترم شورای اسلامی، به اطلاع داوطلبان عزیز می‌رساند: آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ بر مبنای مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) و ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از آن، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار خواهد شد. بر این اساس موارد کلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به شرح ذیل اعلام می‌شود.

1- سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است. همچنین میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی/ ترمی – واحدی در این گروه‌ها، ۳۷/۵ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی – واحدی/ترمی – واحدی ۱۲/۵ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۵۰ درصد) است. همچنین سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۵۰ درصد می‌باشد.

2- سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۲۸ درصد با تأثیر قطعی است. همچنین میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ترمی واحدی در این گروه‌ها، ۲۱ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی/ترمی واحدی ۷ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۲۸ درصد) است. شایان ذکر است سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۷۲ درصد می‌باشد.

3- همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی براساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام نمایند. در صورتی‌که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ و سپس تراز می‌شود. برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست.

4- نوبت اول آزمون اختصاصی (کنکور) سال ۱۴۰۳ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ و نوبت دوم آزمون اختصاصی در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

5- در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی (کنکور) در هریک از گروه‌های آزمایشی همانند سال ۱۴۰۲ است و دروس عمومی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود.

شایان ذکر است جزئیات مربوط به عناوین و ضرایب دروس سوابق تحصیلی پایه دوازدهم بر اساس مصوبات جلسه ۳۶ مورخ ۱۴۰۲/۶/۲۸ شورای سنجش و پذیرش دانشجو متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

توجه داشته باشید پرسش و پاسخ های زیر بر اساس اطلاعات موجود تا تاریخ 5 مهر 1402 می باشد و در صورت هر گونه تغییر این مطلب آپدیت می شود.

آیا در کنکور 1403 دروس عمومی حذف می شود؟

در کنکور سراسری 1403 دروس عمومی حذف خواهد شد و تنها آزمون سراسری از بین دروس اختصاصی خواهد بود. اطلاعات تکمیلی در مطلب حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۳ بروز خواهد شد.

منابع کنکور 1403 چه دروسی هستند؟

در این رابطه می توانید روی  منابع کنکور تجربی ۱۴۰۳ – منابع کنکور  انسانی ۱۴۰۳ – منابع کنکور ریاضی ۱۴۰۳ کلیک کنید.

تاثیر معدل در کنکور 1403، 50 درصد قطعی است یا مثبت؟

در کنکور 1403 تاثیر سوابق تحصیلی 50 درصد به صورت قطعی از پایه دوازدهم خواهد بود. اطلاعات تکمیلی در مطلب تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ بروز خواهد شد. هم چنین اطلاعات بیشتر برای ترمیم نمره را در موضوع ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳  جستجو کنید

آیا داوطلبان با دیپلم غیر مرتبط می توانند، در کنکور 1403 شرکت کنند؟

بله می توانند و فقط لازم است که مرتبط با آن رشته در امتحانات نهایی آن شرکت کنند تا ایجاد سابقه شود در غیر اینصورت در آن دروس نمره 0 برایشان منظور می شود.

آیا در کنکور 1403 دو بار برگزار می شود؟

کنکور 1403 در دو نوبت برگزار می شود / دو بار کنکور در سال

کنکور 1403 کی برگزار می شود؟ و زمان ثبت نام آن کی است؟

یکی از دو کنکور در اردیبهشت 1403 و دیگری در تیر 1403 برگزار می شود، جزئیات تکمیلی را در مطلب زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۳  و زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ پیگیری کنید.

دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳حذفیات کنکور ۱۴۰۳

ضرایب و زیرگروه های کنکور 1403 با تغییری همراه هستند؟

ضرایب با فرض تشابه با کنکور 1402، به این صورت می باشد که در مطلب ضرایب دروس در کنکور ۱۴۰۳ درج شده است.

 آیا در کنکور 1403 دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل و تراز دارند؟

این موضوع باید توسط وزارت علوم بررسی و سپس مشخص شود. تحلیل پی سی کنکور بر این است که برای کنکور 1402 مطرح نشد و برای 1403 نیر احتمال آن کم می باشد.

اطلاعات بیشتر پس از انتشار، در مطلب حد نصاب معدل و تراز کنکور برای دانشگاه ها چگونه است؟ بروز خواهد شد.

 

آخرین اخبار کنکور 1403

تاریخ و زمان برگزاری کنکور 1403 اعلام شد

بر اساس فایل زمان بندی آزمون های مقطع کارشناسی تا دکترا که در سایت سازمان سنجش منتشر شده ، زمان برگزاری کنکور 1403 در دو نوبت اردیبهشت 1403 و تیر ماه 1403 می باشد.

مشاهده بیشتر :


برگزاری کنکور الکترونیک 1403 از زبان رئیس سازمان سنجش

11 تیر 1402

رئیس سازمان سنجش در برنامه خبری شبکه خبر حضور یافت و به توضیحاتی در رابطه با کنکور 1402 و نحوه برگزاری کنکور 1403 پرداخت، که چکیده هایی از آن را می خوانید :

«

 • نرم افزار کامل شده
 • بانک سوال در حال تغذیه ست
 • سخت افزار تهیه شده
 • این دستگاه قابلیت گرفتن عکس و کسب اثر انگشت از داوطلب را دارد
 • صفحه این دستگاه به صورت هوشمند می باشد
 • سوال برای داوطلب به نمایش میاد داوطلب میبینه، انتخاب پاسخ میکنه
 • میتونه سوال بعدی را فراخوان کنه یا تحمل کنه تا وقت سوال تمام بشه
 • میتونه سوال رو در انتظار پاسخ بگذاره و به سوال بعدی مراجعه کنه، دوباره مجددا به این سوال برگرده که البته زمان در انتظار هم زمان محدودی است.
 • ممکن است بخشی از از آزمون به صورت کاغذی و بخشی به صورت الکترونیک برگزار شود، که البته این مورد هنوز قطعی نشده است.»

27 شهریور 1402

تاثیر معدل مثبت در کنکور سه سال آینده

بر اساس رفع ابهام صورت گرفته در ماده 2 این طرح؛ تبصره 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور بدین شرح اصلاح شد:

وزارت آموزش و پرورش مکلف است تمامی زیرساخت های لازم جهت اعمال تاثیر قطعی معدل در تعیین تراز و رتبه شرکت کنندگان در کنکور سال 1406 و بعد از آن را فراهم کند و تا موعد یاد شده، کنکور سال های 1403، 1404 و 1405 به روال کنکور سال های قبل از 1402 برگزار می شود./ خبرگزاری خانه ملت

پی نوشت : لطفا منتظر تایید شورای نگهبان بمانید.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، راز و جرگلان، گرمه و جاجرم در مجلس شورای اسلامی درباره ابهامی که برخی مخالفان مطرح می‌کنند که هرگونه تغییری در کنکور باید پیش از شروع سال تحصیلی اعلام شود، گفت: با توجه به اینکه قانون مصوب امروز مجلس، مؤخر به قوانین و آیین نامه‌های قبلی است، هر زمان قانون به تأیید شورای نگهبان برسد، لازم الاجرا خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تأکید کرد: با توجه به اینکه مجلس مصوبه خود را اصلاح کرده و به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ورودی نداشته، انتظار ما این است که شورای نگهبان نیز این مصوبه را مورد تأیید قرار دهد./ خبرگزاری خانه ملت

 بر اساس مصوبه امروز و بر اساس پیشنهاد نمایندگان در کمیسیون آموزش و صحبت‌هایی که در صحن علنی مجلس مطرح شد کنکور سال آینده تحصیلی بر اساس شرایط قبل از سال ۱۴۰۲ برگزارمی شود و رویکرد آن است که کنکور به صورت تک مرحله‌ای با دروس عمومی و اختصاصی برگزار می‌شود./ باشگاه خبرنگاران جوان


4 مهر 1402

تاثیر معدل قطعی در کنکور 1403

سخنگوی شورای نگهبان :

مصوبه اخیر مجلس، مغایر اصولی از قانون اساسی شناخته شد، هم اصل موضوع و هم زمان اجرای این موضوع

مصوبه شورای انقلاب فرهنگی پابرجا خواهد بود./ صدا و سیما

 

  اخبار جدید در همین قسمت قرار می گیرد  . . . 

ممکن است شما دوست داشته باشید
3,665 نظر
 1. سلین می گوید

  سلام پیسی میگید باید آموزش و پرورش اعلام کنه ترازبندی رو
  سال قبل اعلام کرده بود ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   اگر اعلام کرده که اون بنده خدا که نمره 20 داشت زودتر به داد خودش میرسید و اینطور از تراز ضربه نمیخورد

 2. سارا می گوید

  سلام پی سی جان خسته نباشی لطفا جواب بده
  با این وضع برای تراز معدل ۸۵۰۰ امیدی برای قبولی پزشکی دولتی هست؟ اگه هست تراز کنکور حداقل باید چقدر باشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   ما در بحث مشاوره چون دانش آموز یا مشاوره خصوصی نداریم، اطلاعات زیادی هم جمع آوری نمی کنیم از بابت ارقام
   اگر ترمیم انجام بدید و کنکورتون هم تلاش بیشتری کنید حتما جای امیدواری خواهد بود

 3. M می گوید

  سلام
  در جواب مسیحا باید بگم
  مصوبه شورا انقلاب عادلانه نیست و شرایط برای همه یکسان نیست ولی با توجه به شرایط و زمان و برنامه ریزی که کردم برای کنکور من دوست نداشتم کنکور ۱۴۰۳ طبق طرح مجلس برگزار بشه ولی از ۱۴۰۴ طرح مجلس اجرا بشه بهتره
  به نظرم شرایط عادلانه تر این که در سال کنکور دی و خرداد به همه فرصت یک بار شرکت در امتحان نهایی برای هر درس رو بدن برای تاثیر در کنکور
  حذف کنکور هم به نظرم عادلانه نیست هر کسی تو هر سن و موقعیتی هست(دوازدهمی و پشت کنکوری و دانشجو و…) حق داره تلاش کنه و کنکور بده و زندگیشو بهتر کنه
  امیدوارم شرایط طوری بشه که هر کسی لیاقت داره و تلاش میکنه موفق بشه و کسی رو ناامید نکنن

 4. سلین می گوید

  سلام ببخشید یعنی چی که در. صورت ترمیم با فارغ التحصیل سال خودمون هم تراز میشیم؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   باید منتظر اعلام آن توسط آموزش و پرورش باشیم

 5. آقا فرشادم می گوید

  دم پی سی جان گرم
  که همیشه هوای بچه ها رو داشته
  سپاس از شما

  1. پی سی کنکور می گوید

   سپاس از همراهی شما

   1. مصطفی می گوید

    سبام پی سی عزیز میگم مگه نه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته بود میخواهیم تغییرات اجرایی درمصوبه بدیم،،،به نظرتون دیگه هیچ تغییری نمیدن؟؟؟؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     سلام
     از چی بگیم برات…

 6. ناشناس می گوید

  سلام پی سی جان امکان داره شهریور هم فرصت ترمیم بدن .و اینکه اگه کسی امسال ۱۲ ترمیم کرد و پشت کنکور موند سال دیگه که ۱۱ هم جز اون ۶۰ درصد هست میتونه یازدهم هم سال دیگه ترمیم کنه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   اگر تعداد به بیش از یکبار افزایش پیدا کنه ممکنه
   طبیعتا بله، اگر آموزش و پرورش به هر قیمتی پشت کنکوری ها رو حذف نکنه

 7. داوطلبه می گوید

  سلام وقت بخیر بهتون ایمیل دادم گفتین یادآوری کنم که لطف کنید راهنماییم کنید من قبل ۸۴ هستم ایجاد سابقه کردم می توانم ترمیم کنم شما گفتین طبق قانون میشه ولی مدرسه میگد نمیشه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   ترمیم رو گفتن نمیشه؟
   ایجاد سابقه رو قبلا انجام دادید

 8. ناشناس می گوید

  سلام پی جان.خسته نباشید.واقعا ممنونم که به کامنت ها پاسخ میدید.دو سوال داشتم
  ۱‌.کسانی که دیپلمه قبل ۸۴ بودن و ایجاد سابقه کردن میتونن ترمیم معدل بکنند؟
  ۲.اگه کسی بخواد کنکور سه یا چهار سال بعد رو شرکت بکنه و فقط سابقه دوازدهم داشته باشه.باید برای پایه های دهم و یازدهم هم ایجاد سابقه بکنه؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   سپاس
   بله طبق گفته بخشنامه
   احتمال زیاد باید ایجاد کنه

 9. ساناز می گوید

  سلام پی سی جان
  من 3 تا سوال دارم
  1-نتیجه شکایت در دیوان عدالت اداری برای افزایش دفعات ترمیم کی مشخص میشه؟
  2-آموزش پرورش میتونه سرپیچی کنه عین موضوع سن فرهنگیان؟
  3-بعد از ثبت شکایت در دیوان, عده زیادی گفتن دفعات ترمیم اصلا به آموزش پرورش ربط نداره و به شورای انقلاب فرهنگی مربوطه و حتی اگه دیوان رای به افزایش بده بازم تصمیم گیرنده شوراست!! این موضوع درسته؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   خوش بینانه اوایل آبان
   بله در این مملکت قانونی وجود نداره البته این موضوع رو سخت میشه پیچوندش
   اون شورای غیرقانونی تا 10 بار ترمیم رو پیش بینی کرده بود که در نهایت آموزش و پرورش رسوند به یکبار از سه نوبت برگزاری خرداد شهریور دی، اون رو رسوند به خرداد فقط، پس دست آموزش و پرورش اینجا کاملا باز بوده

 10. محمد مهدی می گوید

  سلام پیسی جان
  در ترمیم معدل و ایجاد سابقه جدید
  با توجه به اینکه با افراد همان سال امتحان تشریحی میدهیم و سختی سوالات برای ما هم محسوب میشود آیا تراز یک معدل برابر بین دو فرد که یک نفر دانش آموز و دیگری در طرح ترمیم سرکت کرده است برابراست یا فرق میکند
  ممنونم از زحمات شما ادمین و پیسی محترم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   این موضوع رو باید آموزش و پرورش اعلام کنه

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]