حد نصاب معدل و تراز کنکور ۱۴۰۳ برای دانشگاه ها چگونه است؟ (بر اساس مصوبه کنکور شورای انقلاب فرهنگی)

حد نصاب معدل و تراز کنکور برای دانشگاه ها

حدنصاب قبولی در دانشگاه برای داوطلبان کنکور یکی از بندهای مصوبه شورای عالی انقلب فرهنگی است. در این مطلب نیز در راستای بررسی تغییرات کنکور ۱۴۰۳ و سال های بعد، به آن می پردازیم.

سؤال :

– برای کنکور ۱۴۰۳، حد نصاب قبولی در دانشگاه چقدره؟

–  معدل قبولی در دانشگاه برای کنکور اجرایی میشه؟

– معدل کتبی دوازدهم یا معدل کل دیپلم داوطلبان کنکور ملاک قبولی در دانشگاه است یا خیر؟

 

پاسخ :

توجه : کاربران گرامی توجه داشته باشند که تا این لحظه خبر یا مصوبه قطعی از جزئیات آن منتشر نشده و تنها باید به اطلاعات منتشر شده در مصاحبه مسئولان مربوطه اکتفا کنیم، بدیهی است به محض انتشار اطلاعات تکمیلی و قطعی این مطلب بروز می شود.، برای سال 1403 نیز تا لحظه تنظیم و بروز رسانی این مطلب، هیچ گونه خبری در این رابطه اعلام نشده است.

ابتدا نگاهی به ماده 5 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشیم :

ماده 5- موسسه می تواند در پذیرش دانشجو در رشته محل­های پرمتقاضی حدنصاب برای نمره‌کل آزمون اختصاصی و نمره ­کل سابقه تحصیلی تعیین و پس از تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو، حداقل دو سال قبل از پذیرش دانشجو اعلام عمومی نماید.

7 آبان 1401 :

به نقل از خبرگزاری مهر؛

پورعباس درباره موضوع ماده ۵ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حدنصاب پذیرش در دانشگاه ها گفت: موضوع پذیرش از سنجش جدا است و موضوع حدنصاب دانشگاه ها هنوز در مرحله بررسی قرار دارد و برای کنکور ۱۴۰۲ اجرایی نشده و نخواهد شد. اگر آئین نامه اجرایی آن نهایی شد برای آزمون های ۱۴۰۳ به بعد خواهد بود. ضمن اینکه اکنون موضوع حدنصاب از سوی دانشگاه آزاد اجرا می شود و در واقع نمره و رتبه را از سنجش می گیرد و خود دانشگاه به غیر از چهار رشته پذیرش را انجام می دهد.

وی گفت: در این حرکت علمی دانشگاه ها باید خود را آماده کنند تا پس از اینکه داوطلب دو تا آزمون را انجام داد آنها نیز حدنصاب قبولی را اعلام کنند و در نهایت بر مبنای آن اطلاعات علمی که از داوطلب دارد در پذیرش دخالت داشته باشد که این کار تاکنون نهایی نشده است.

 

5 مرداد 1401 :

سیدجلال موسوی، مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم‌وفناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان»:

اعمال حدنصاب کیفیت ورودی دانشگاه‌ها افزایش یابد

باز شدن دست دانشگاه در پذیرش هم نگرانی‌هایی با توجه به وضعیت پذیرش‌ها در مقطع دکتری به‌دنبال دارد.
دانشگاه‌ها امروز نه استقلال مالی دارند، نه پاسخگو هستند. ما فعلا خرده‌ای نمی‌گیریم، اجازه‌ای هم ندادیم. فقط مشکل اساسی داریم؛ این‌که مثلا فرد در دانشگاه بیرجند رشته ریاضی قبول شده اما ریاضی را منفی زده است! خب فرد قبول بشود اما روزانه هم باشد اما چرا رشته ریاضی؟ ازاین‌رو، ما حدنصاب گذاشتیم. در همین سال 99-98 در بین رتبه‌ها زیر سه هزار، افرادی داشتیم که معدل‌شان زیر 12 بوده است! این اختیار به دانشگاه‌ها داده شد که شرط معدل بگذارند و بگویند مثلا معدل زیر ۱۳ و ۱۲ نمی‌گیریم. البته باز هم باید شورای سنجش پذیرش مصوب کند و دو سال قبل از اعمال، اعلام شود.

 

فقط در معدل؟ یا در درصدها نیز اختیار دارد؟

ما گفتیم نمره. نگاه‌مان نمره بوده یکی یا دو درس محدود. مثلا اگر رشته ریاضی است همان درس ریاضی بررسی شود. اما جزئیات را شورای سنجش پذیرش باید تصمیم بگیرد. این موارد را اگر امسال اعلام کنند در شهریورماه ۱۴۰۳ می‌توان اعمال کرد. تنها بندی که در 1402 اجرا نمی‌شود همین بند است.

منبع : روزنامه فرهیختگان


18 خرداد 1401 :

به نقل از خبرگزاری فارس؛ برزویی؛ معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تعریف حد نصاب نمره برای برخی از دانشگاه‌ها گفت: فعلاً در این مقوله وارد نمی‌شویم زیرا باید یک فرآیندی را طی کند.

در مصوبه امروز ۱۷ خردادماه ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی یک تبصره به مصوبه اضافه کردیم که به وزیر علوم تکلیف شد که در مدت ۶ ماه دانشگاه‌هایی که خودشان می‌توانند از کنکور سراسری پذیرش داشته باشند را تعیین کند. یعنی پذیرش از طریق سازمان سنجش نباشد و سازمان سنجش تنها سنجش را انجام داده و کارنامه‌ای به افراد بدهد و دانشگاه‌ها بتوانند خودشان دانشجو پذیرش کنند. این موضوع در حد طرح است که وزارت علوم این موضوع را بررسی کند و این طرح را به شورا ارائه کند که دانشگاه‌ها بتوانند پذیرش دانشجو را خودشان انجام دهند.


17 خرداد 1401 :

به نقل از خبرگزاری مهر؛ معاون وزیر علوم درباره تعریف حد نصاب نمره برای برخی از دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی از طریق سنجش دانشجو می‌پذیرد اما پذیرش دانشجو در سایر رشته‌ها در اختیار دانشگاه آزاد است. بنابراین به جز دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی ممکن است به امتیاز پذیرش دانشجو دست پیدا کنند اما فعلاً پذیرش به صورت متمرکز است.

 

منابع : شورای عالی انقلاب فرهنگی – پی سی کنکور – خبرگزاری مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید

guest
(منتشر نخواهد شد)
42 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
X
[تام لند]