TAMLAND

alt

حد نصاب معدل و تراز کنکور ۱۴۰۳ برای دانشگاه ها چگونه است؟ (بر اساس مصوبه کنکور شورای انقلاب فرهنگی)

حد نصاب معدل و تراز کنکور برای دانشگاه ها

حدنصاب قبولی در دانشگاه برای داوطلبان کنکور یکی از بندهای مصوبه شورای عالی انقلب فرهنگی است. در این مطلب نیز در راستای بررسی تغییرات کنکور ۱۴۰۳ و سال های بعد، به آن می پردازیم.

سؤال :

– برای کنکور ۱۴۰۳، حد نصاب قبولی در دانشگاه چقدره؟

–  معدل قبولی در دانشگاه برای کنکور اجرایی میشه؟

– معدل کتبی دوازدهم یا معدل کل دیپلم داوطلبان کنکور ملاک قبولی در دانشگاه است یا خیر؟

 

پاسخ :

توجه : کاربران گرامی توجه داشته باشند که تا این لحظه خبر یا مصوبه قطعی از جزئیات آن منتشر نشده و تنها باید به اطلاعات منتشر شده در مصاحبه مسئولان مربوطه اکتفا کنیم، بدیهی است به محض انتشار اطلاعات تکمیلی و قطعی این مطلب بروز می شود.، برای سال 1403 نیز تا لحظه تنظیم و بروز رسانی این مطلب، هیچ گونه خبری در این رابطه اعلام نشده است.

ابتدا نگاهی به ماده 5 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشیم :

ماده 5- موسسه می تواند در پذیرش دانشجو در رشته محل­های پرمتقاضی حدنصاب برای نمره‌کل آزمون اختصاصی و نمره ­کل سابقه تحصیلی تعیین و پس از تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو، حداقل دو سال قبل از پذیرش دانشجو اعلام عمومی نماید.

7 آبان 1401 :

به نقل از خبرگزاری مهر؛

پورعباس درباره موضوع ماده ۵ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حدنصاب پذیرش در دانشگاه ها گفت: موضوع پذیرش از سنجش جدا است و موضوع حدنصاب دانشگاه ها هنوز در مرحله بررسی قرار دارد و برای کنکور ۱۴۰۲ اجرایی نشده و نخواهد شد. اگر آئین نامه اجرایی آن نهایی شد برای آزمون های ۱۴۰۳ به بعد خواهد بود. ضمن اینکه اکنون موضوع حدنصاب از سوی دانشگاه آزاد اجرا می شود و در واقع نمره و رتبه را از سنجش می گیرد و خود دانشگاه به غیر از چهار رشته پذیرش را انجام می دهد.

وی گفت: در این حرکت علمی دانشگاه ها باید خود را آماده کنند تا پس از اینکه داوطلب دو تا آزمون را انجام داد آنها نیز حدنصاب قبولی را اعلام کنند و در نهایت بر مبنای آن اطلاعات علمی که از داوطلب دارد در پذیرش دخالت داشته باشد که این کار تاکنون نهایی نشده است.

 

5 مرداد 1401 :

سیدجلال موسوی، مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم‌وفناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان»:

اعمال حدنصاب کیفیت ورودی دانشگاه‌ها افزایش یابد

باز شدن دست دانشگاه در پذیرش هم نگرانی‌هایی با توجه به وضعیت پذیرش‌ها در مقطع دکتری به‌دنبال دارد.
دانشگاه‌ها امروز نه استقلال مالی دارند، نه پاسخگو هستند. ما فعلا خرده‌ای نمی‌گیریم، اجازه‌ای هم ندادیم. فقط مشکل اساسی داریم؛ این‌که مثلا فرد در دانشگاه بیرجند رشته ریاضی قبول شده اما ریاضی را منفی زده است! خب فرد قبول بشود اما روزانه هم باشد اما چرا رشته ریاضی؟ ازاین‌رو، ما حدنصاب گذاشتیم. در همین سال 99-98 در بین رتبه‌ها زیر سه هزار، افرادی داشتیم که معدل‌شان زیر 12 بوده است! این اختیار به دانشگاه‌ها داده شد که شرط معدل بگذارند و بگویند مثلا معدل زیر ۱۳ و ۱۲ نمی‌گیریم. البته باز هم باید شورای سنجش پذیرش مصوب کند و دو سال قبل از اعمال، اعلام شود.

 

فقط در معدل؟ یا در درصدها نیز اختیار دارد؟

ما گفتیم نمره. نگاه‌مان نمره بوده یکی یا دو درس محدود. مثلا اگر رشته ریاضی است همان درس ریاضی بررسی شود. اما جزئیات را شورای سنجش پذیرش باید تصمیم بگیرد. این موارد را اگر امسال اعلام کنند در شهریورماه ۱۴۰۳ می‌توان اعمال کرد. تنها بندی که در 1402 اجرا نمی‌شود همین بند است.

منبع : روزنامه فرهیختگان


18 خرداد 1401 :

به نقل از خبرگزاری فارس؛ برزویی؛ معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تعریف حد نصاب نمره برای برخی از دانشگاه‌ها گفت: فعلاً در این مقوله وارد نمی‌شویم زیرا باید یک فرآیندی را طی کند.

در مصوبه امروز ۱۷ خردادماه ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی یک تبصره به مصوبه اضافه کردیم که به وزیر علوم تکلیف شد که در مدت ۶ ماه دانشگاه‌هایی که خودشان می‌توانند از کنکور سراسری پذیرش داشته باشند را تعیین کند. یعنی پذیرش از طریق سازمان سنجش نباشد و سازمان سنجش تنها سنجش را انجام داده و کارنامه‌ای به افراد بدهد و دانشگاه‌ها بتوانند خودشان دانشجو پذیرش کنند. این موضوع در حد طرح است که وزارت علوم این موضوع را بررسی کند و این طرح را به شورا ارائه کند که دانشگاه‌ها بتوانند پذیرش دانشجو را خودشان انجام دهند.


17 خرداد 1401 :

به نقل از خبرگزاری مهر؛ معاون وزیر علوم درباره تعریف حد نصاب نمره برای برخی از دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی از طریق سنجش دانشجو می‌پذیرد اما پذیرش دانشجو در سایر رشته‌ها در اختیار دانشگاه آزاد است. بنابراین به جز دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی ممکن است به امتیاز پذیرش دانشجو دست پیدا کنند اما فعلاً پذیرش به صورت متمرکز است.

 

منابع : شورای عالی انقلاب فرهنگی – پی سی کنکور – خبرگزاری مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید
42 نظر
 1. ناشناس می گوید

  سلام وقت به خیر من نظام قدیم تجربی هستم معدل کل من ۱۸.۰۴ هست منظور از حدنصاب معدل دانشگاه کدوم معدله ؟؟ چون مثلا دانشگاه فرهنگیان حدنصاب معدل معدل کل رو درنظر میگیرن برا کنکور ۱۴۰۳

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   یکی از شروط پذیرش در مصاحبه شرط معدل کل هستش
   و مشکلی ندارید اگر معدل کل دیپل 18 هستش
   البته شما باید ابتدا تلاش کنید که رتبه خوبی کسب کنید تا وارد مصاحبه بشید

 2. ناشناس می گوید

  سلام خدا قوت پی سی
  من سال ۹۹ دیپلم گرفتم ، میخوام کنکور ۴۰۳ را شرکت کنم ، ولی اگر بخواهند حد نصاب تعیین کنند برای منی که معدلم۱۶/۵۰ هست و ان موقع هم که حرفی از حد نصاب نبود چطور میشود ایا راهی برای این دسته از داوطلبان میگذارند یا کلا باید دیگه قید رشته های خوب را بزنیم ؟ ممنونم اگر جواب بدهید ، چون کمی نگرانم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   نظر ما اینه که بهش فکر نکنید و احتمال بسیار پایینی داره که اجرایی بشه
   و اگر بشه هم یه درصد بسیار کمی از ظرفیت و آزمایشی اجرا میشه نمیان که کلش رو با معدل بگذارند

 3. ناشناس می گوید

  سلام تو متن گفتن که اگه اجرایی بشه باید دوسال قبل اعلام بشه، یعنی الان برای ۱۴۰۳ نیست که درسته؟!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   احتمال بسیار زیاد اجرایی نمیشه
   و اگر هم اجرایی بشه قبلش آزمایشی یا محدود قسمتی از پذیرش به این شیوه خواهد بود
   نگران نباشید

 4. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید
  حدنصاب برای معدل تعیین نشده ؟
  مثلا اگر معدلت نزدیک به ۱۹ باشه و درصد های کنکورت در حد متوسطی برای این رشته های تاپ(مثلا دندان پزشکی) باشه شانس قبولی در رشته های زیر گروه یک وجود دارد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   قرار بود جدا از نتیجه کنکور و نمرات سوابق تحصیلی برخی از دانشگاه حدنصابی تعیین کنند که برای کنکور 1402 چنین چیزی در کار نیست

 5. ... می گوید

  سلام ببخشید معدل کتبی نهایی ملاک سوابق تحصیلیه یا معدل کل دیپلم؟نظام قدیمم معدل نهاییم ۱۰شده درصدای لازم برا پرستاری چنده؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   نمرات نهایی شما سوابق تحصیلی شما را می سازند و در کنکور تاثیر دارند
   اگر می توانید حتما ترمیم کنید سپس برای بهترین درصدها تلاش کنید توکل به خدا

 6. ناشناس می گوید

  سلام حدنصاب معدل برای دانشگاه سال۱۴۰۲ اعمال میشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   خیر

 7. ایلیا می گوید

  سلام ، با توجه به چیزایی که نوشته شده نمره مستمری که تاثیری قرار نیست داشته باشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   خیر

 8. sh می گوید

  سلام. وقتتون به خیر. خواستم بپرسم در محاسبه تراز کنکور یا هر آزمون دیگه ای جامعه آماری تاثیر خاصی داره؟ یعنی مثلا من با یک سری درصد خاص تو جامعه آماری بیشتر تراز بد تری میارم یا تاثیر خاصی نداره و فقط میانگین مهمه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   به نظر ما بله تاثیر داره

 9. ناشناس می گوید

  سلام روزتون بخیر من دیپلم انسانی هستم سال ۸۹ الان میتونم با دیپلم انسانی کنکور تجربی بدم ؟ ممنون از راهنمایی خوبتون

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   به نظر ما می توانید
   ولی اگر پیش دانشگاهی نداشتید محض اطمینان از سنجش سوال کنید

 10. مم می گوید

  سلام ببخشیدمن دیپلم ریاضی بامعدل کتبی۱۰میتوان باسوابق دانشگاه باهنرکرمان درهررشته ای ازریاضی ورودی بهمن ۱۴۰۱قبول شم؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   عذرخواهیم متاسفانه دیتایی از قبولی ها نداریم

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]