پیش به سوی کنکور 98 -وقت کشی ممنوع!

پیش به سوی کنکور 98 -وقت کشی ممنوع!

پی سی کنکور: همه می دانند که سال تحصیلی داوطلبان آزمون سراسري، از تابستان منتهی به سال دوازدهم آغاز می شود، اما عده ای از داوطلبان، بنا به سنت سال های گذشته، اول مهر را آغاز سال تحصیلی می دانند و خواندن و مطالعۀ دروس را به ابتدای مهر ماه موکول می کنند. برخی از داوطلبان نیز تابستان را به دلیل مشکلات مختلف از دست داده اند و اکنون حسرت روزهای از دست رفته را می خورند و نگران این هستند که مبادا نتوانند خود را به قافلۀ داوطلبان پیشرو و موفق آزمون سراسری برسانند. به هر دو گروه باید بگوییم که بهانه های خود را دور بریزید؛ چون مهر ماه آمده است و باید با دل و جان درس بخوانید و پیش بروید؛ البته اگر از تابستان شروع می کردید، خیلی بهتر بود، اما هنوز هم دیر نشده و شما فقط کمی زمان از دست داد ه اید و نباید اجازه دهید که این زمان از دست رفته بیشتر شود. بهتر است که با توجه به موارد زیر، یک برنامه ریزی مدوّن برای خود طرح کنید و از همین زمان تعهّد کنید که به برنامۀ خود به صورت كامل عمل کنید.

 

انگیزۀ خود را افزایش دهید

گفتن این حرف آسان است، اما در عمل، کمتر کسی برنامه هایی را که در ذهن دارد، عملی می کند. در واقع بسیاری از داوطلبان، یا هیچ برنامه ای را شروع نمی کنند و انجام آن را به فردا و فرداهای موهوم موکول می کنند، و یا برنامه ای را شروع می کنند و ناتمام رهایش می کنند.برای جلوگیری از این مشکل، به خودت بعد از هر مطالعۀ کوتاه پاداش بده.

این جایزه می تواند یک خوراکی یا تماس با یک دوست صمیمی یا دیدن قسمتی از فیلم و کارتون مورد علاقه ات باشد. اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود. همچنین لازم است که برای انجام هر یک از کارهایت وقت مشخصی را در نظر بگیری؛ زیرا بدن انسان به این برنامه ها عادت می کند؛ در ضمن به علت مطالعه ات فکر کن. وقتی علتی مشخص و ارزشمند برای مطالعه کردن پیدا کنی، آن را رها نخواهی کرد، اما اگر به خاطر اجبار خانواده یا مدرسه مطالعه کنی، حوصله درس خواندن نخواهی داشت و به بهانه های مختلف، از زیر مطالعه شانه خالی می کنی.

 

زمان دقیق مطالعه

واقعیت این است که هیچ زمانی به طور دقیق و انحصاری برای مطالعه وجود ندارد؛ یعنی دقیقاً نمی توان مشخص کرد که در چه هنگامی باید مطالعه و در چه موقعی بايد از آن پرهیز کرد؛ بلکه هر وقت احساس کردید که می توانید مطالعه کنید، درس خواندن را شروع کنید. در این میان، گروهی معتقدند كه مطالعۀ آخر شب، مناسب تر است. آنها می گویند چون خواننده بعد از مطالعه می خوابد، ذهن او فرصت کافی برای پردازش اطلاعات دارد و مطالب خوانده شده بهتر در حافظه وي تثبیت می گردد؛ لذا مطالب برای مدت طولانی تری در حافظه اش باقی می ماند. در واقع این گروه معتقدند از آنجا که در هنگام خواب مطلب یا اطلاعات جدید دیگری وارد حافظه نمی شود، بنابراين، فرصت کافی برای پردازش اطلاعات وجود دارد.

پژوهشگران می گویند: علم جدید می گوید كه در هر ساعت از شبانه روز، انسان استعداد و توانایی خاصی دارد، ولي یافته های اخیر علم نشان می دهد كه بدن انسان در طی شبانه روز، متحمل تغییرات زیادی در این زمینه می شود و در هر ساعت از روز توانایی خاصی دارد. حافظه کوتاه مدت و سرعت انتقال فکری در بیشتر افراد، در ساعات آخر صبح تا اوایل بعد از ظهر، به بیشترین حد فعالیت می رسد. بهترین زمان برای فعال شدن حافظه دراز مدت، از ساعت 30 / 6 تا 30 / 8 بعد از ظهر است؛ بنابراین، اوقات ياد شده، زمانی بسیار مناسب برای مطالعه به شمار می رود. در ساعات آخر شب و اوایل صبح نيز، میزان حافظه دراز مدت، درک مطلب و فراگیری دروس، در کمترین حد ممکن است.

البته در نهایت، زمان مطالعه بستگی به خود شما دارد که چه موقعی از نظر جسمی و روانی آمادگی لازم را دارید. اگر نسبت به زمان های خاص برای مطالعه شرطی شده اید، آن اوقات، بهترین زمان مطالعه براي شماست. در ضمن به یاد داشته باشید که بلافاصله پس از غذا خوردن(خصوصا ناهار یا شام) مطالعه نکنید؛ زیرا با پر بودن معده، خون به طرف آن هجوم آورده تا غذا هر چه سریع تر هضم گردد؛ در نتیجه خون کمتری به مغز می رسد و احساس خواب آلودگی به فرد دست داده و سطح هوشیاری مغز کاهش می یابد؛ بنابراین، پس از صرف غذا کمی استراحت کرده و بعد مطالعه را شروع کنید.

بیشتر بخوانید  روش مطالعه ی ریاضی تجربی رتبه های تک رقمی کنکور 97

منفی فکر نکنید

برای رسیدن به موفقیت، باید نگرش مثبتی نسبت به خودتان داشته باشید. شیوۀ نگاه کردن شما به خودتان، می تواند عامل موفقیت یا شکست شما باشد؛ در نتیجه، بسیار مهم است که ارزش زیادی برای خودتان قائل باشید و خود را شکست خورده قلمداد نکنید؛ زیرا حتی افرادی که بیشترین آسیب را دیده اند، می توانند از جا برخیزند و کنترل زندگی شان را درد اختیار بگیرند. در واقع زندگی مانند یک بازی ویدیوئی است. مهم نیست چند بار شکست خورد ه اید؛ مهم اين است كه شما می توانید دکمۀ «ادامه » را تا هر زمان که نیاز داشته باشید، فشاردهید و مطمئن باشید تا زمانی که بازی را ترک نکرده باشید، شکست نخورد ه اید. ما هم قبول داریم که زندگی گاه منصفانه نیست، اما همیشه اتفاقات خوب و بد زیادی در هر لحظه از زندگی رخ می دهد. حال این شما هستید که مي توانيد روی بخش خوب زندگي تمرکز کنید یا بخش بد آن. شما می توانید به خاطر چیزهای بدی که خارج از کنترل شما هستند، استرس زیادی را متحمل شوید، ولي انجام این کار باعث نمی شود که احساس بهتری پیدا کنید، اما اگر به اتفاقات مثبت توجه کنید، برعکس آن کاملا صادق است.

 

تغذیه و ورزش

درس های شما، هر چه قدر هم که سنگین باشد، نبايد موجب شود كه تغذیه مناسب و ورزش را فراموش کنید. یک درس خواندن عالی، باید همراه با خوردن خوراکی های مغذی باشد تا به شما کمک کند بازدهی بهتری داشته باشید. توجه داشته باشید که بدن و مغز، نیاز به انرژی دارد و این انرژی از آنچه که شما می خورید تهیه می شود؛ بنابراین، میان مغزی که از «هله و هوله » انرژی می گیرد با مغزی که مواد مغذی به آن می رسد تفاوت  زیادی وجود دارد. برای عملکرد بهتر مغز، شما باید خشکبار، انواع میوه و حبوبات مصرف کنید؛ در ضمن انجام یک ورزش ساده مثل پیاده روی نیز قطعا در كسب موفقیت شما مؤثر خواهد بود.

سبک درس خواندن خود را پیدا کنید

هرکس سبک خاص خود را در درس خواندن دارد. فایده این کار در این است که با دانستن آن، سرعت خودتان را در یادگیری افزایش می دهید؛ به عنوان مثال، نحوه به خاطر سپردن مطالب، در فردی که حافظه بصری قوی دارد با کسی که حافظه شنوایی قوی دارد، کاملا متفاوت است و دانستن این تفاوت ها برای شما یک امتیاز مثبت محسوب می شود.

 

لوازم یادگیری تان را آماده کنید

در فهمیدن مطلبی که بار اول است که آن را می خوانید با مطلبی که برای بار دوم مطالعه می کنید، تفاوت هایی وجود دارد؛ بنابراین، به خودکار و ماژیک در چند رنگ برای هر بار خواندن نیاز دارید؛ البته نباید در این امر افراط کنید و به جای درک مطالب درسی، با وسواس، صرفا به فکر رنگ آمیزی کتاب درسی یا جزوۀ خود باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.

عضویت در کانال تلگرام کنکور 98عضو میشم !
+ +