اعتبار دو ساله رتبه و تراز کنکور ۱۴۰۳ برای انتخاب رشته، چیه و چطوری اجرا میشه؟

اعتبار دو ساله رتبه و تراز کنکور

اعتبار دو ساله تراز کنکور برای انتخاب رشته یکی از موارد مهم مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. و با توجه به اینکه قرار است برای کنکور ۱۴۰۳ اولین بار است که هم چنین شرایط برای داوطلبان اجرا شود. در ادامه سعی می کنیم توضیحات مختصری از نحوه چگونگی اجرای آن را در اختیارتون قرار دهیم.

رئیس سازمان سنجش: نوبت دوم آزمون سراسری تیر ماه برگزار می شود و نمرات کنکور سال گذشته همچنان معتبر است؛ یعنی دو آزمونی که سال گذشته برگزار شد، همچنان نمراتشان معتبر است در مقطعی که قرار است انتخاب رشته صورت بگیرد داوطلبان می توانند خودشان نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند یا به سازمان سنجش اجازه بدهند نمره بالاتری را برای آنها لحاظ کند./ خبرگزاری ایسنا

توضیح شورای سنجش و پذیرش در رابطه با اعتبار رتبه و تراز داوطلبان کنکور 1402 برای شرکت در کنکور 1403

بند 6- نمرات خام مربوط به دو نوبت آزمون اختصاصی سال 1403 به داوطلبان اطلاع رسانی می شود. در صورت یکسان بودن گروه آزمایشی نوبت های معتبر هر داوطلب،(نوبت های اول و دوم سال 1403 و نوبت های اول و دوم سال 1402در صورتی که داوطلب در جلسه آزمون آن ها حاضر بوده است) بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی، با سهم 50 درصد در نمره کل نهایی لحاظ و در کارنامه ملاک انتخاب رشته اطلاع رسانی می شود.

نمره کل نهایی حاصل از 50 درصد نمره کل سابقه تحصیلی مربوط به گروه آزمایشی درخواستی و 50 درصد بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی، گروه آزمایشی درخواستی است.

 

بند 7- ملاک علمی برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در سال 1403، نمره کل نهایی مربوط به سال 1403 است. (با توجه به تغییر ضرایب و میزان تاثیر سابقه تحصیلی در سال 1403، نمره کل نهایی داوطلبان حاضر در جلسه آزمون سراسری 1402 برای پذیرش در سال 1403 تغییر می کند) رتبه در سهمیه و رتبه کشوری بر اساس نمره کل نهایی ساخته می شود./سازمان سنجش

توضیح همین مورد در دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ :

⦁ بيشترين نمره كل آزمون اختصاصي مربوط به دو يا چند نوبت آزمون اختصاصي هر سال در كارنامه متقاضيان كه در مرداد ماه براي انتخاب رشته همان سال در اختيار آنان قرار مي گيرد، اطلاع رساني ميشود. در صورت يكسان بودن گروه آزمايشي نوبت هاي معتبر هر متقاضي (نوبت هاي اول و دوم سال ١٤٠٣ و نوبت هاي اول و دوم سال ١٤٠٢ در صورتي كه متقاضي در جلسه آزمون آنها حاضر بوده است)، بيشترين نمره كل آزمون اختصاصي بين حداكثر ٤ نمره كل آزمون اختصاصي، با سهم ٥٠ درصد در گروههاي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني و سهم ٧٢ درصد در گروههاي هنر و زبان در نمره كل نهايي لحاظ و در كارنامه ملاك انتخاب رشته اطلاع رساني ميشود. همچنين نمرات هر يك از دروس سوابق تحصيلي توسط وزارت آموزش و پرورش اطلاع رساني مي شود و در كارنامه متقاضيان كه سازمان سنجش آموزش كشور صادر ميكند، نمره كل سابقه تحصيلي مربوط به گروه آزمايشي متقاضي درج ميشود.

سوال

 

نتایج کنکور تا دوسال اعتبار دارد یعنی چه؟

پاسخ  یکی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی همین مورد بوده که فرضا شخصی که سال قبل در کنکور سراسری را شرکت کرده، بتواند در کنکور سال آینده نیز با استفاده از همان تراز و نتایجی که کسب کرده بتواند مجددا در کنکور انتخاب رشته کند.
سوال

آیا داوطلب شرکت کننده در کنکور ۱۴۰۲ برای کنکور ۱۴۰۳ نیز می تواند انتخاب رشته کند؟

پاسخ شرایط استفاده از اعتبار تراز و انتخاب رشته مجدد در کنکور به این صورت است که :

شخصی که در کنکور 1402 شرکت کرده، برای استفاده از اعتبار آن نتایج باید در کنکور 1403 ثبت نام کند. سپس در پایان از بین 4 کنکوری(دو نوبت کنکور 1402 که حضور داشته و دو نوبت کنکور 1403)، بهترین نمره کل ساخته و ملاک انتخاب رشته فرد می باشد.

سوال  آیا رتبه و ترازی که در کنکور 1402 کسب کرده ام، برای 1403 نیز همان رتبه و تراز ثابت را دارم یا تغییر می کند؟
پاسخ

خیر

به دلیل افزایش میزان تاثیر معدل در کنکور 1403 از 40 درصد به 50 درصد و هم تغییر ضرایب دروس امتحان نهایی 1403، مجددا برای فرد رتبه و تراز نهایی ساخته می شود.

 

منابع : سازمان سنجش – پی سی کنکور

ممکن است شما دوست داشته باشید

guest
(منتشر نخواهد شد)
280 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
X
[تام لند]