کنکور
امتحان نهایی
سوالات کنکور سراسری
حل تمرین کتاب درسی
جزوه درسی
porsesh

نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی ۱۴۰۳ چگونه است؟ آیا اجرایی می شود؟

نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی ۱۴۰۳

آیا کنکور الکترونیکی از سال ۱۴۰۳ برگزار می شود؟ کنکور هوشمند یا الکترونیک موضوعی است یکی دو سالی است که توسط مسئولان سازمان سنجش برای تغییر شیوه برگزاری کنکور از کاغذی به الکترونیک آینده پیش بینی شده است اما اینکه به 1403 برسد یا نه، و اگر قرار است برگزار شود با چه جزئیاتی برگزار شود، در این مطلب بهش می پردازیم.

کنکور الکترونیک برای ۱۴۰۳ از دیدگاه ما در پی سی کنکور احتمالش ضعیف است یا در بهترین حالت تنها برای جمع بسیار محدودی قابل اجرا خواهد بود، با توجه به اینکه لازمه آن این است که ابتدا داوطلبان به صورت آزمایشی چندین نوبت در این شرایط برگزاری الکترونیک قرار بگیرند تا به مرور بتوان از کنکور الکترونیک صحبت کرد.

آپدیت جدید در 11 مهر : خب طبق آخرین خبری که منتشر شد، اعلام شد که کنکور الکترونیک به صورت آزمایشی برای آزمون های زیر 30 هزار نفر برگزار و عملا پرونده آن برای کنکور سراسری در سال 1403 بسته شد.

اگر کنکور سراسری 1403 الکترونیکی برگزار شود، چگونه خواهد بود؟

می توان آخرین اطلاعات را از مصاحبه رئیس سازمان سنجش شنید :

رئیس سازمان سنجش در برنامه خبری شبکه خبر حضور یافت و به توضیحاتی در رابطه با کنکور 1402 و نحوه برگزاری کنکور 1403 پرداخت، که چکیده هایی از آن را می خوانید :

«

 • نرم افزار کامل شده
 • بانک سوال در حال تغذیه ست
 • سخت افزار تهیه شده
 • این دستگاه قابلیت گرفتن عکس و کسب اثر انگشت از داوطلب را دارد
 • صفحه این دستگاه به صورت هوشمند می باشد
 • سوال برای داوطلب به نمایش میاد داوطلب میبینه، انتخاب پاسخ میکنه
 • میتونه سوال بعدی را فراخوان کنه یا تحمل کنه تا وقت سوال تمام بشه
 • میتونه سوال رو در انتظار پاسخ بگذاره و به سوال بعدی مراجعه کنه، دوباره مجددا به این سوال برگرده که البته زمان در انتظار هم زمان محدودی است.
 • ممکن است بخشی از از آزمون به صورت کاغذی و بخشی به صورت الکترونیک برگزار شود، که البته این مورد هنوز قطعی نشده است.»

 

آخرین خبرها از کنکور الکترونیکی 1403

جزئیات برگزاری کنکور 1403

به روز رسانی 30 فروردین 1401

رئیس سازمان سنجش در نشست خبری خود جزئیاتی را در رابطه با برگزاری آزمون در سال های آینده مطرح کرد :

توضیحات زیر از رسانه های خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری مهر گردآوری و گلچین شده است :

نحوه طراحی سوالات کنکور 1403

رئیس سازمان سنجش؛ پورعباس ادامه داد: در بودجه بندیِ آزمون سازی و در نحوه برگزاری آزمون تحول اساسی خواهیم داشت. در این زمینه، تولید سوال، بخش اصلی کار است و نحوه پایش این سوالات و ممیزی کردن آن با فرایند جدیدی صورت می گیرد و در یک گستره وسیع در کشور انجام می شود. به همین منظور یک پورتال در حال طراحی و بخش هایی از آن در حال تست است. در این پورتال، معلمان و استادان سوالات را از سراسر کشور به صورت الکترونیکی ارسال می کنند.

وی افزود: سوال در یک هیأت ممیزه که افراد آن به شکل محرمانه و گزینشی با حکم عالی ترین مقام وزارت علوم حکم می خورند، مورد پایش قرار می گیرند و سپس وارد بانک سوالات می شود. همچنین، قبل از نهایی شدن و استفاده در آزمون ها، دوباره تست می شوند. بر اساس پیش بینی ها، حجم کار طوری خواهد بود که در دقیقه حداقل ۱۰ میلیون نفر سوال را پوشش بدهیم.

به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، سوالات در آزمون ۱۴۰۳ به شکل هوشمند طراحی و بعد از طراحی هر آزمون، سوالات به مخزن باز می گردد و دیگر منتشر نمی شود حتی برای سال های بعد دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. در این رابطه، متن سوال ممکن است استفاده شود اما متن پاسخ ها شاید تغییر کند.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور، تاکید کرد: در نهایت به سمتی می رویم که نوع سوالات هم متعدد می شود، فعلا در حال امتحان کردن چهار گزینه ای و بعد چند گزینه ای هستیم، به این معنی که یک سوال ممکن است چند گزینه صحیح داشته باشد. در جلسه امتحان، داوطلبان در ماه ها و حوزه هایی که اعلام می شود، حضور می یابند و طبق قانون ۲ بار امکان حضور در این آزمون های آزمایشی وجود دارد. در جلسه آزمون نیز از طریق دستگاه های هوشمند، سوال می آید، داوطلب پاسخ می دهد، سپس با محو این سوال و جواب، سوال بعدی برای داوطلب ظاهر می شود.

وی گفت: برای سال ۱۴۰۳ کلیه آزمون های اصلی کشوری به روش هوشمند و الکترونیک برگزار خواهد شد. برای داوطلبان ماهی یک بار آزمون آزمایشی برگزار می کنیم و ممکن است این میزان به دو ماه یک بار یا هفته ای یک بار هم تغییر کند. در نهایت دو آزمون اصلی در سال برگزار می شود که داوطلب در هر کدام نمره بهتری کسب کرد آن نمره را به رسمیت می شناسیم. داوطلب می تواند اعلام کند کدام یک از آزمون ها رسمیت پیدا کند. این نمره همچون کارنامه تا دو سال اعتبار دارد و داوطلب می تواند در هر نوبت از پذیرش از آن استفاده کند.

وی درباره برگشت داوطلب به سوال گفت: برگشت به سوال روش درستی نیست، معمولا انتخاب اول، انتخاب صحیح تری است و اولین انتخاب به صحیح بودن خیلی نزدیک تر است. با دانشگاه های پیام نور و آزاد مذاکره می کنیم که سالن های مجهز برای این کار طراحی کنند.

وی تاکید کرد: به این ترتیب هر سوال کنکوری قبل از اینکه وارد بانک سوال شود از نظر میزان استقبال مخاطب و روایی تست می شود و بعد وارد بانک می شود و به صورت تصادفی امکان انتخاب ۱۰ میلیون نفر/ سوال را در یک دقیقه خواهیم داشت. به این ترتیب سوالات هوشمند انتخاب می شوند و سوالات انتخاب نشده به مخزن بازگردانده می شوند. در این روند چهار گزینه ای، هم گزینه ای و پاسخ کوتاه هم طراحی می شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به نحوه برگزاری آزمون های هوشمند گفت: آزمون های کشوری در محل های خاص و با تجهیزات خاص در حوزه های امتحانی دوبار در سال برگزار می شود. زیرساخت های فنی آن هم وجود دارد و برای سال ۱۴۰۳ این موضوع توسعه می یابد.

هزینه ثبت نام کنکور 1403

رییس سازمان سنجش در ادامه اظهار داشت: در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، بودجه های مناسبی برای هوشمندسازی ها اختصاص یافته است. رقم ثبت نام آزمون های سراسری گران تر هم نمی شود و در حدود همین قیمت ها باقی می ماند.

ویدیو از خبرگزاری دانشجو

برگزاری نخستین آزمون تمام الکترونیک به صورت آزمایشی در گروه علوم تجربی

به روز رسانی 6 اسفند 1401 

به نقل از خبرگزاری مهر؛ پورعباس با اشاره به برگزاری نخستین آزمون تمام الکترونیک به صورت آزمایشی گفت: اولین آزمون تمام الکترونیک به صورت آزمایشی و چراغ خاموش را برگزار کردیم و بازخورد مثبتی گرفتیم و در واقع مسیر راه آزمون های الکترونیک روشن شد و راهکارها مشخص شد.

وی گفت: اولین گام در برگزاری آزمون های الکترونیک طراحی سوال بود که با ایجاد سامانه طراحان سوال به صورت کاملا الکترونیک این گام برداشته شد. دیگر طراحی سوال به صورت دستی یا با نرم افزارها و پیام رسان ها به بانک سوال افزوده نمی شود و در این سامانه همه کسانی که می توانند در طراحی سوال آزمون ها نقش داشته باشند، مشارکت می کنند.

ایجاد سامانه طراحان سوال در سازمان سنجش

رئیس سازمان سنجش یادآور شد: با ایجاد سامانه طراحان سوال بانک سوال هوشمند غنی ایجاد می شود که این موضوع پیش نیاز آزمون های الکترونیک است. اگر بانک سوال قوی داشته باشیم می توانیم در لحظه آزمون برگزار کنیم.

وی افزود: سامانه طراحان سوال به دو سامانه طراحی آزمون و برگزاری آزمون متصل می شوند و در یک قالب مشخص آزمون در دو سه ساعت به صورت الکترونیک برگزار می شود. در آزمون های الکترونیک ابزارهای الکترونیک ترکیبی از برخط و غیر برخط هستند و هیچ داوطلبی به اینترنت متصل نمی شود و تنها کدهای مشخص آزمون در زمان آزمون ارسال می شود و کد مشخص سیستم در زمان پاسخ به سوال برداشته می شود و ابتدا داوطلب به ۱۰ سوال به صورت آزمایشی پاسخ می دهد و پس از آمادگی آزمون آغاز می شود.

پورعباس گفت: هر سوال پس از پاسخ داوطلب محو می شود و دیگر امکان تقلب وجود ندارد. در آزمون الکترونیک هیچ سوالی لو نمی رود و تنها احتمال تقلب جایگزینی افراد است که با ایجاد سیستم هویت سنجی این امکان هم از بین می رود. پاسخنامه های داوطلبان پس از پایان آزمون در لحظه در سنجش قابل مشاهده است. در این پروسه به جای قطعی اینترنت باید اینترنت تقویت شود.

آزمون سراسری در نوبت تیرماه ۱۴۰۲ به صورت کاغذی است

وی خاطرنشان کرد: آزمون سراسری در نوبت تیرماه ۱۴۰۲ به صورت کاغذی است ولی برای آزمون های بعدی برای برگزاری به صورت الکترونیک در حال برنامه ریزی هستیم. امیدواریم برگزاری آزمون الکترونیک به آزمون های ۱۴۰۳ برسد.

فراخوانی برای ثبت نام در آزمون های آزمایشی الکترونیک اعلام می شود

رئیس سازمان سنجش اظهار داشت: بعد از عید نوروز ۱۴۰۲ فراخوانی برای ثبت نام در آزمون های آزمایشی الکترونیک اعلام می شود تا داوطلبان بتوانند در این آزمون های آزمایشی شرکت کنند و تمرین کنند.

وی درباره جزئیات اولین آزمون تمام الکترونیک کشوری که به صورت پیش تست برگزار شد، گفت: این آزمون یک آزمون طراحی شده مانند کنکور در رشته تجربی بود که دروس اختصاصی مورد آزمون قرار گرفتند. تعدادی داوطلب با معرفی آموزش و پرورش به صورت گزینشی در این آزمون در ۴ شهر شرکت کردند و سامانه آزمون را تست کردند.

به نقل از خبرگزاری ایلنا؛ او با اشاره به اینکه پاشنه آشیل آزمون تمام الکترونیک محل و حوزه آزمون است، گفت: با دانشگاه‌ آزاد و وزارت علوم در خصوص این موضوع صحبت هایی شده است.

برگزاری نخستین آزمون تمام الکترونیک به صورت آزمایشی در گروه علوم تجربی

به روز رسانی 9 اسفند 1401 

 کنکور کارشناسی از سال ۱۴۰۳ الکترونیکی می‌شود

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش ادامه داد: شروع هر کاری سخت است؛ بنابراین با فرهنگ سازی مناسب می‌توانیم آزمون‌های الکترونیکی را پیش ببریم. در دستور کار سازمان سنجش است که کنکور کارشناسی را از سال ۱۴۰۳ به صورت الکترونیکی پیش ببرد.

 

 سازمان سنجش در برگزاری کنکور الکترونیکی آمادگی کامل دارد

مروتی با بیان اینکه الکترونیکی شدن آزمون کارشناسی لازمه همکاری دو بخش است که سازمان سنجش به عنوان بخش اول در این زمینه آمادگی کامل دارد، تاکید کرد: نوشتن نرم افزار‌های لازم، ایجاد بانک طراحان، چگونگی فرستادن سوال و … از برنامه‌های سازمان سنجش برای برگزاری الکترونیکی کنکور است که توانسته ایم آمادگی لازم را کسب کنیم، اما طرف دوم مربوط به محل برگزاری آزمون است.

وی اظهار کرد: نیازمند محلی برای برگزاری کنکور سراسری هستیم که ۵۰۰ هزار داوطلب بتوانند با ابزار‌های ویژه سازمان سنجش آزمون دهند؛ بنابراین باید سالن‌هایی را در دسترس داشته باشیم که صفحه‌های نمایش در پشت آن‌ها قرار بگیرند در حال حاضر بزرگ‌ترین سایت‌ها در دانشگاه‌ها موجود است که ظرفیت زیادی ندارند، برای مثال تمام ظرفیت دانشگاه پیام نور ۳۵ هزار نفر است که ۲۰ هزار نفر فعال هستند یعنی اگر بخواهیم از زیرساخت کامل این دانشگاه استفاده کنیم نهایت بتوانیم از ۲۰ هزار به صورت همزمان آزمون بگیریم.

معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش ادامه داد: در حال حاضر به دنبال این هستیم که دولت به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برای تجهیز امکانات کمک کند و این مسئله تنها برای برگزاری کنکور کارایی ندارد، بلکه آزمون‌های خود دانشگاه‌ها می‌تواند در آن برگزار شود. در ضمن حدود ۱۷۰ آزمون مختلف برگزار می‌شود که این آزمون‌ها می‌توانند به دانشگاه‌ها جهت برگزاری ارجاع داده شوند و در نهایت بخش خصوصی هم می‌تواند وارد این قضیه شود و درصد حق ثبت نام‌ها را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم تا درآمدی برایشان ایجاد شود، اما در ابتدا باید تجهیزات آماده شوند.

منبع : خبرگزاری آنا

 

آخرین جزئیات از نحوه برگزاری کنکور به صورت الکترونیک

3 خرداد 1402

مشاور رئیس سازمان سنجش در امور راه اندازی مرکز نوآوری و هوشمند سازی گفت: در صورت تصویب نهایی طرح کنکور الکترونیکی فاز یک آن تا پایان ۱۴۰۲ در یک آزمون کم جمعیت اجرا می شود.

بهروز کاوه ئی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به چالش‌های الکترونیکی شدن کنکور گفت: چالش اول در این فرآیند حجم بالای پروژه است؛ همانطور که می‌دانید پر داوطلب ترین آزمون سازمان سنجش آموزش کشور در سال پیش رو، آزمون گروه علوم تجربی است که حدود ۴۸۵ هزار داوطلب دارد. این خود بزرگترین چالش برای اجرای چنین پروژه‌ای است. برای مثال ۴۸۵ هزار دستگاه لازم است که خود هزینه بسیار بالایی دارد. البته روش‌هایی برای تقسیم این عدد به بخش‌های کوچک‌تر وجود دارد که باید در مراجع ذی‌صلاح به بحث گذاشته شده و مجوزهای لازم دریافت شود.

مشاور رئیس سازمان سنجش در امور تأسیس و راه اندازی مرکز نوآوری و هوشمند سازی، چالش دوم را تأمین امنیت این آزمون‌ها در دنیای خطرناک دیجیتال امروزی عنوان کرد و افزود: همانطور که شنیده‌اید بزرگترین سازمان‌های دولتی و امنیتی جهان هم مورد هک خرابکاران قرار می‌گیرند. بنابرین کنترل این موضوع یکی از چالش‌های بزرگ در اجرای این پروژه به شمار می‌رود. البته با دریافت نظر متخصصین سازمان، دانشگاه‌ها و مؤسسات همکار، روش‌های بسیار مؤثری برای این موضوع در نظر گرفته شده است. متوجه هستید که با توجه به محرمانه بودن روش‌های دفاع دیجیتالی از توضیحات بیشتر در این زمینه معذوریم.

وی بیان کرد: چالش سوم زیر ساخت‌های فنی لازم برای اجرای پروژه است که خوشبختانه این امکان به صورت کامل و مناسب توسط یک اپراتور همراه فراهم شده است و در حال حاضر با هماهنگی و تشکیل جلسات با متخصصان این شرکت از این بابت نگرانی وجود ندارد.

 

در کنکور الکترونیکی هر داوطلب یک دستگاه اختصاصی دارد

کاوه ئی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است به تعداد هر داوطلب یک سیستم در نظر گرفته شود و دانشجو در کنکور الکترونیکی دقیقاً از چه بستر الکترونیکی استفاده خواهد کرد؟ گفت: بله. برای هر داوطلب یک دستگاه اختصاصی وجود دارد که قبل از ورود به حوزه آماده شده است و با ورود اطلاعات داوطلبی توسط داوطلب، آزمون شروع می‌شود. عملکرد این دستگاه چیزی شبیه به تبلت است.

 

زمان شروع آزمون برای هر داوطلب متفاوت است / کاهش محدودیت‌های ورود به حوزه

عضو هیأت علمی سازمان سنجش آموزش کشور ضمن بیان اینکه یک نرم افزار کاملاً هوشمند طول دوره آزمون را مدیریت می‌کند، گفت: همه امکانات رفاهی برای آسایش داوطلب در طراحی این دستگاه در نظر گرفته شده است. در این روش ممکن است زمان شروع آزمون برای هر داوطلب متفاوت باشد، مدل حضور داوطلبان به این صورت است که داوطلب به حوزه مراجعه کرده و به دستگاه تخصیص یافته هدایت می‌شود. در این روش محدودیت‌های داوطلبان برای ورود به حوزه و استقرار روی صندلی کمتر و سریع‌تر از روش‌های کاغذی است.

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه آیا زمان برگزاری کنکور الکترونیکی در حال حاضر دقیقاً مشخص است، گفت: از آنجا که این عملیات هزینه بالایی دارد، زمان دقیق برای برگزاری کامل این آزمون‌ها منوط به تأمین اعتبارات لازم می‌باشد.

 

تصمیم گیری نهایی درباره کنکور الکترونیکی در شورای عتف

مشاور رئیس سازمان سنجش در امور تأسیس و راه اندازی مرکز نوآوری و هوشمند سازی بیان کرد: در حال حاضر مراتب از طریق شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در دست پیگیری است و کلیات طرح در کمیته تخصصی این شورا به تصویب رسیده است و تا پایان خرداد در این خصوص تصمیم گیری نهایی خواهد شد. در صورت تصویب نهایی این طرح، فاز یک آن تا پایان ۱۴۰۲ در یک آزمون کم جمعیت (برای مثال تا ۵۰ هزار داوطلب) اجرا خواهد شد.

 

احتمال برگزاری فاز اول کنکور الکترونیکی تا پایان ۱۴۰۲

کاوه ئی در ادامه اعلام کرد که طبق برنامه اگر اعتبارات لازم در نظر گرفته شوند، قرار بر این است که تا پایان سال ۱۴۰۳ آزمون‌ها به صورت تمام الکترونیکی برگزار شوند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که زمان پاسخگویی داوطلبان در این مدل از آزمون در مقایسه با مدل کاغذی چقدر است؟ گفت: در خصوص زمان پاسخگویی داوطلبان، در این روش زمان کمتری از داوطلب صرف انتخاب گزینه می‌شود. اما با توجه به اینکه اولین بار است که روش مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد زمان آزمون با آزمون کاغذی تفاوت نخواهد داشت.

جلسه شورای عالی فناوری با حضور ریاست جمهوری

برگزاری کنکور الکترونیکی در برنامه

3 تیر

به گزارش سایت ریاست جمهوری، رئیس جمهور با اشاره به طرح برگزاری الکترونیک آزمون ورود به دانشگاه‌ها افزود: این طرح باید به شکل دقیق مورد آزمایش قرار گرفته و حتی در برخی مناطق و استان‌ها اجرا شود تا اشکالات و ایرادهای آن شناسایی و رفع شده و در زمان اجرای سراسری با مشکل مواجه نشود.

در این جلسه 5 طرح شامل 2 طرح اجرایی بلندمدت سرمایه‌گذاری کلان «ارتقای کارآمدی سیاست‌گذاری جوانی جمعیت کشور و برگزاری آزمون‌های الکترونیکی سازمان سنجش و آموزش کشور» و نیز «راهکارهای تسهیل و رفع موانع اجرایی پژوهش و فناوری در کشور، سکوی نظام ایده‌ها و نیازها (نان) به عنوان پنجره واحد نظام ملی نوآوری کشور و اصول ارزیابی نظام علم، فناوری و نوآوری کشور مورد بررسی و تایید قرار گرفت و مقرر شد با اعمال دیدگاه‌ها و نظرات طرح شده، مصوب تلقی شوند.

جزئیات بیشتر از دستگاه مورد استفاده برای کنکور الکترونیکی

نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی ۱۴۰۳ چگونه است؟ آیا اجرایی می شود؟ نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی ۱۴۰۳ چگونه است؟ آیا اجرایی می شود؟

 

دکتر بهروز کاوه‌ئی مشاور رئیس سازمان سنجش در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره ویژگی‌های دستگاه و نرم افزار طراحی شده برای کنکور الکترونیکی گفت: در این شیوه، داوطلب در هر لحظه تنها یک سوال را خواهد دید و امکان تصویر برداری و ارسال به خارج از حوزه به صورت صفحه‌ای محدود می‌شود و ترتیب سوالات برای داوطلبان متفاوت است.

مشاور رئیس سازمان سنجش در نوآوری و هوشمند سازی ضمن اشاره به اینکه در صورت صدور مجوزهای لازم تعداد سوالات بیش از تعداد استاندارد طراحی خواهد شد که تکرار سوالات را احتمالاً کمتر کند، گفت: در صورت همانند بودن یک سوال برای دو داوطلب (که احتمال آن بسیار ضعیف است)، ترتیب گزینه‌ها و حتی خود گزینه‌ها نیز متفاوت خواهد بود.

امکان ثبت تصویر چهره داوطلب در چند نوبت

وی ادامه داد: امکان ثبت تصویر چهره داوطلب در چند نوبت در طول آزمون در این روش پیش بینی شده است و دریافت تصویر اثر انگشت داوطلب هم یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از جایگزینی افراد سودجو به جای داوطلبان است که در این دستگاه پیش بینی شده است. اثر انگشت داوطلبان پذیرفته شده نهایی در دانشگاه با اثر انگشت فرد امتحان دهنده مطابقت داده خواهد شد.

رمزگذاری سوالات و پاسخ‌های داوطلبان در یک شبکه امن مخابراتی

عضو هیأت علمی سازمان سنجش آموزش کشور ضمن بیان این مطلب که سوالات و پاسخ‌های داوطلبان در یک شبکه امن مخابراتی به صورت رمز شده دارای اولویت ارسال بالا مخابره خواهند شد، گفت: پیش بینی‌های امنیتی زیادی در نظر گرفته شده‌اند که به لحاظ محرمانگی در این زمان امکان انتشار آنها وجود ندارد. تنها می‌توانم به داوطلبان واقعی و زحمتکش این آزمون‌ها اطمینان دهم که با کمک خداوند بزرگ دیگر حقی از آنها ضایع نخواهد شد.

یک شرکت دانش بنیان، دستگاه ویژه کنکور الکترونیکی را ساخت / ساختار علمکردی مشابه به تبلت

وی بیان کرد: خلاصه جمع بندی مطالعات و آزمایش‌های سازمان در خلال یک سال پژوهش این بود که یک دستگاه مخصوص آزمون طراحی و ساخته شود و نرم‌افزارهای مورد نظر هم به صورتی داخلی و توسط مهندسان مرکز هوشمند سازی سازمان تأمین شده اند و در حال به روز رسانی است. در این راستا طراحی اولیه آماده و برای ساخت نمونه اولیه دستگاه به یک از شرکت دانش بنیان سفارش داده شد و نمونه اولیه آماده و مورد آزمایش قرار گرفت و از آزمایشات اولیه سربلند بیرون آمد. ساختار عملکردی این دستگاه به صورت تبلت است.

استفاده از سیستم‌های امنیتی پیشرفته‌تر

مشاور رئیس سازمان سنجش در نوآوری و هوشمند سازی افزود: البته نسخه سوم دارای قابلیت‌های بیشتری خواهد بود؛ از جمله صفحه کلید محدود برای راحتی داوطلب و سیستم‌های امنیتی پیشرفته‌تر، طبق برنامه، قابلیت دریافت آزمون تشریحی نیز به این نسخه اضافه خواهد شد.

کاوه ئی با اعلام اینکه در دو آزمون حدودآً ۲۰۰ نفره این تبلت مورد آزمایش قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: نواقص شناسایی و رفع شده و همچنان در دست بروز رسانی و توسعه است؛ لازم به توضیح است که بیش از یک نرم افزار در این فرآیند فعال هستند. نرم افزار آزمون گیر تنها در زمان برگزاری آزمون فعال می‌شود. نرم افزارها و سامانه‌های دیگری نیز در جریان اجرا فعال هستند.

وی تصریح کرد: برای مثال سیستم جامع که همه فرآیند را از ثبت نام تا اعلام نتایج کنترل خواهد کرد، نرم افزار مرورگر اختصاصی (Browser) سازمان، نرم افزار شخصی سازی (تخصیص تصادفی سوال و گزینه به داوطلب)، نرم افزار رفع نقص مراقب در حوزه، سامانه بررسی رفتارهای تصویر چهره داوطلب در زمان آزمون و… هستند./ خبرگزاری مهر

 

 

برگزاری کنکور الکترونیک 1403 از زبان رئیس سازمان سنجش

11 تیر 1402

رئیس سازمان سنجش در برنامه خبری شبکه خبر حضور یافت و به توضیحاتی در رابطه با کنکور 1402 و نحوه برگزاری کنکور 1403 پرداخت، که چکیده هایی از آن را می خوانید :

«

 • نرم افزار کامل شده
 • بانک سوال در حال تغذیه ست
 • سخت افزار تهیه شده
 • این دستگاه قابلیت گرفتن عکس و کسب اثر انگشت از داوطلب را دارد
 • صفحه این دستگاه به صورت هوشمند می باشد
 • سوال برای داوطلب به نمایش میاد داوطلب میبینه، انتخاب پاسخ میکنه
 • میتونه سوال بعدی را فراخوان کنه یا تحمل کنه تا وقت سوال تمام بشه
 • میتونه سوال رو در انتظار پاسخ بگذاره و به سوال بعدی مراجعه کنه، دوباره مجددا به این سوال برگرده که البته زمان در انتظار هم زمان محدودی است.
 • ممکن است بخشی از از آزمون به صورت کاغذی و بخشی به صورت الکترونیک برگزار شود، که البته این مورد هنوز قطعی نشده است.»

کنکور الکترونیک 1403 ابتدا باید آزمایشات را پشت سر بگذارد

11 تیر 1402

وزیر علوم : سازمان سنجش آموزش کشور طرح کلان ملی برگزاری آزمون الکترونیکی را با کمک دانش بنیان ها تهیه و ارائه کرد که این طرح در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با حضور رئیس جمهور بررسی و تصویب شد.

وی خاطرنشان کرد: براساس این مصوبه، مقرر شد برای سال ۱۴۰۳ در مقیاس کوچکی آزمون سراسری به صورت الکترونیکی اجرا و نقایص آن گرفته شود، برای اجرای این مصوبه نیاز است شرکت دانش بنیان طرف قرارداد این طرح امکانات را برنامه ریزی و شرایط را فراهم کند، طبیعی است در مرحله اول برای تعدادی محدود، آزمونی محدود برگزار کنیم، اگر این طرح مثبت بود و مشکلات موجود بررسی و برطرف شد در آینده برای آزمون سراسری هم استفاده می شود./ خبرگزاری ایرنا

 

 شهریور 1402

آخرین وضعیت از برگزاری الکترونیک کنکور 1403 

عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، با اشاره به آخرین وضعیت الکترونیکی شدن آزمون‌های کشوری اظهار کرد: مصوبه الکترونیکی شدن آزمون‌های کشوری را دریافت کرده ایم و متعهد به برگزاری این آزمون‌ها برای ۳۰ هزار داوطلب شده ایم.

وی افزود: ممکن است بخشی از آزمون کارشناسی کاغذی و بخش دیگر الکترونیکی برگزار شود که هنوز به تصمیم قطعی نرسیده ایم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: سخت افزار‌ها و نرم افزار‌های آزمون الکترونیکی آماده است، اما برای اجرای آن نیازمند تامین بودجه هستیم که در صورت تحقق کار را شروع می‌کنیم.

پورعباس اضافه کرد: شروع فرایند‌هایی از قبیل کنکور‌ الکترونیکی چندین سال طول می‌کشد، اما شروع خدمات الکترونیک از سال ۱۴۰۳ است.

وی با بیان اینکه نمی‌توان در سال ۱۴۰۳ برای همه داوطلبان کنکوری آزمون الکترونیکی برگزار کرد، افزود: ابزار‌های این فرایند فراهم نیست؛ بنابراین از آزمون‌های کوچک شروع می‌کنیم و به آزمون‌های جامع‌تر ارتقا می‌یابیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه ادامه داد: تاکنون ۵ تا ۶ آزمون سازمان سنجش به شیوه الکترونیکی برگزار شده و احتمال دارد که بخشی از کنکور ۱۴۰۳ الکترونیکی برگزار شود.

 شهریور 1402

کنکور الکترونیک به کنکور 1403 نمی رسد

مصوبات بیست و نهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) توسط رئیس جمهور و رئیس شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شد.

تصویب طرح کلان ملی «هوشمندسازی آزمون‌های سازمان سنجش و آموزش کشور»

۲ کلیات طرح اجرایی بلندمدت سرمایه گذاری کلان ملی «هوشمندسازی آزمون‌های سازمان سنجش و آموزش کشور» در سطح اجرای آزمایشی تصویب و مقرر شد در سال ۱۴۰۳ برای برخی از آزمون‌ های سازمان سنجش که دارای متقاضی کمتر از ۳۰ هزار نفر هستند، به صورت آزمایشی اجرا و نتایج به شورای عالی ارائه شود.

منابع مالی مورد نیاز پروژه از محل طرح «تعمیرات اساسی و خرید تجهیزات و ماشین آلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دستگاه‌های تابعه» که به سرجمع اعتبارات تعمیرات اساسی، خرید تجهیزات و ماشین آلات سازمان سنجش آموزش کشور به شماره طبقه بندی ۱۸۰۳۰۷۶۰۰۱ اضافه می‌شود، تأمین خواهد شد./ خبرگزاری مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت (حداکثر 24 تا 48 ساعت) تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه می باشد. ::

guest
(منتشر نخواهد شد)
3 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: محتوای محفاظت شده!
X
[تام لند]