کنکور ۱۴۰۳ چگونه برگزار می شود؟ + 2 بار کنکور در سال و 50 تاثیر قطعی معدل

کنکور 1403
سرنوشت برگزاری کنکور 1403

کنکور ۱۴۰۳ و نحوه برگزاری آن با دو نوبت برگزاری در سال و تاثیر معدل قطعی و حذف دروس عمومی چزو مهم ترین موارد آزمون سراسری 1403 می باشد که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد. در ادامه جزئیات بیشتری را می خوانید

 

نحوه برگزاری کنکور 1403 چگونه است؟

اطلاعیه سازمان سنجش در تاریخ 4 مهر 1402

پیرو اعلام نظر شورای محترم نگهبان مبنی بر رد طرح اصلاح تبصره ۵ ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب مجلس محترم شورای اسلامی، به اطلاع داوطلبان عزیز می‌رساند: آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ بر مبنای مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) و ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از آن، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار خواهد شد. بر این اساس موارد کلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به شرح ذیل اعلام می‌شود.

1- سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی است. همچنین میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی/ ترمی – واحدی در این گروه‌ها، ۳۷/۵ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی – واحدی/ترمی – واحدی ۱۲/۵ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۵۰ درصد) است. همچنین سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۵۰ درصد می‌باشد.

2- سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ به میزان ۲۸ درصد با تأثیر قطعی است. همچنین میزان تأثیر نمره کل سابقه تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ترمی واحدی در این گروه‌ها، ۲۱ درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی/ترمی واحدی ۷ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی (در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۲۸ درصد) است. شایان ذکر است سهم نمره‌کل سابقه تحصیلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ۷۲ درصد می‌باشد.

3- همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کارودانش در تمام نظام‌های آموزش و پرورش و طلاب حوزه‌های علمیه) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و اختصاصی براساس برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام نمایند. در صورتی‌که داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیش‌بینی می‌کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره خام آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ و سپس تراز می‌شود. برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره‌کل آزمون اختصاصی نیست.

4- نوبت اول آزمون اختصاصی (کنکور) سال ۱۴۰۳ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ و نوبت دوم آزمون اختصاصی در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

5- در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی (کنکور) در هریک از گروه‌های آزمایشی همانند سال ۱۴۰۲ است و دروس عمومی صرفاً از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود.

شایان ذکر است جزئیات مربوط به عناوین و ضرایب دروس سوابق تحصیلی پایه دوازدهم بر اساس مصوبات جلسه ۳۶ مورخ ۱۴۰۲/۶/۲۸ شورای سنجش و پذیرش دانشجو متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

توجه داشته باشید پرسش و پاسخ های زیر بر اساس اطلاعات موجود تا تاریخ 5 مهر 1402 می باشد و در صورت هر گونه تغییر این مطلب آپدیت می شود.

آیا در کنکور 1403 دروس عمومی حذف می شود؟

در کنکور سراسری 1403 دروس عمومی حذف خواهد شد و تنها آزمون سراسری از بین دروس اختصاصی خواهد بود. اطلاعات تکمیلی در مطلب حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۳ بروز خواهد شد.

منابع کنکور 1403 چه دروسی هستند؟

در این رابطه می توانید روی  منابع کنکور تجربی ۱۴۰۳ – منابع کنکور  انسانی ۱۴۰۳ – منابع کنکور ریاضی ۱۴۰۳ کلیک کنید.

تاثیر معدل در کنکور 1403، 50 درصد قطعی است یا مثبت؟

در کنکور 1403 تاثیر سوابق تحصیلی 50 درصد به صورت قطعی از پایه دوازدهم خواهد بود. اطلاعات تکمیلی در مطلب تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ بروز خواهد شد. هم چنین اطلاعات بیشتر برای ترمیم نمره را در موضوع ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳  جستجو کنید

آیا داوطلبان با دیپلم غیر مرتبط می توانند، در کنکور 1403 شرکت کنند؟

بله می توانند و فقط لازم است که مرتبط با آن رشته در امتحانات نهایی آن شرکت کنند تا ایجاد سابقه شود در غیر اینصورت در آن دروس نمره 0 برایشان منظور می شود.

آیا در کنکور 1403 دو بار برگزار می شود؟

کنکور 1403 در دو نوبت برگزار می شود / دو بار کنکور در سال

کنکور 1403 کی برگزار می شود؟ و زمان ثبت نام آن کی است؟

یکی از دو کنکور در اردیبهشت 1403 و دیگری در تیر 1403 برگزار می شود، جزئیات تکمیلی را در مطلب زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۳  و زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ پیگیری کنید.

دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳حذفیات کنکور ۱۴۰۳

ضرایب و زیرگروه های کنکور 1403 با تغییری همراه هستند؟

ضرایب با فرض تشابه با کنکور 1402، به این صورت می باشد که در مطلب ضرایب دروس در کنکور ۱۴۰۳ درج شده است.

 آیا در کنکور 1403 دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل و تراز دارند؟

این موضوع باید توسط وزارت علوم بررسی و سپس مشخص شود. تحلیل پی سی کنکور بر این است که برای کنکور 1402 مطرح نشد و برای 1403 نیر احتمال آن کم می باشد.

اطلاعات بیشتر پس از انتشار، در مطلب حد نصاب معدل و تراز کنکور برای دانشگاه ها چگونه است؟ بروز خواهد شد.

 

آخرین اخبار کنکور 1403

تاریخ و زمان برگزاری کنکور 1403 اعلام شد

بر اساس فایل زمان بندی آزمون های مقطع کارشناسی تا دکترا که در سایت سازمان سنجش منتشر شده ، زمان برگزاری کنکور 1403 در دو نوبت اردیبهشت 1403 و تیر ماه 1403 می باشد.

مشاهده بیشتر :


برگزاری کنکور الکترونیک 1403 از زبان رئیس سازمان سنجش

11 تیر 1402

رئیس سازمان سنجش در برنامه خبری شبکه خبر حضور یافت و به توضیحاتی در رابطه با کنکور 1402 و نحوه برگزاری کنکور 1403 پرداخت، که چکیده هایی از آن را می خوانید :

«

  • نرم افزار کامل شده
  • بانک سوال در حال تغذیه ست
  • سخت افزار تهیه شده
  • این دستگاه قابلیت گرفتن عکس و کسب اثر انگشت از داوطلب را دارد
  • صفحه این دستگاه به صورت هوشمند می باشد
  • سوال برای داوطلب به نمایش میاد داوطلب میبینه، انتخاب پاسخ میکنه
  • میتونه سوال بعدی را فراخوان کنه یا تحمل کنه تا وقت سوال تمام بشه
  • میتونه سوال رو در انتظار پاسخ بگذاره و به سوال بعدی مراجعه کنه، دوباره مجددا به این سوال برگرده که البته زمان در انتظار هم زمان محدودی است.
  • ممکن است بخشی از از آزمون به صورت کاغذی و بخشی به صورت الکترونیک برگزار شود، که البته این مورد هنوز قطعی نشده است.»

27 شهریور 1402

تاثیر معدل مثبت در کنکور سه سال آینده

بر اساس رفع ابهام صورت گرفته در ماده 2 این طرح؛ تبصره 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور بدین شرح اصلاح شد:

وزارت آموزش و پرورش مکلف است تمامی زیرساخت های لازم جهت اعمال تاثیر قطعی معدل در تعیین تراز و رتبه شرکت کنندگان در کنکور سال 1406 و بعد از آن را فراهم کند و تا موعد یاد شده، کنکور سال های 1403، 1404 و 1405 به روال کنکور سال های قبل از 1402 برگزار می شود./ خبرگزاری خانه ملت

پی نوشت : لطفا منتظر تایید شورای نگهبان بمانید.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، راز و جرگلان، گرمه و جاجرم در مجلس شورای اسلامی درباره ابهامی که برخی مخالفان مطرح می‌کنند که هرگونه تغییری در کنکور باید پیش از شروع سال تحصیلی اعلام شود، گفت: با توجه به اینکه قانون مصوب امروز مجلس، مؤخر به قوانین و آیین نامه‌های قبلی است، هر زمان قانون به تأیید شورای نگهبان برسد، لازم الاجرا خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تأکید کرد: با توجه به اینکه مجلس مصوبه خود را اصلاح کرده و به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ورودی نداشته، انتظار ما این است که شورای نگهبان نیز این مصوبه را مورد تأیید قرار دهد./ خبرگزاری خانه ملت

 بر اساس مصوبه امروز و بر اساس پیشنهاد نمایندگان در کمیسیون آموزش و صحبت‌هایی که در صحن علنی مجلس مطرح شد کنکور سال آینده تحصیلی بر اساس شرایط قبل از سال ۱۴۰۲ برگزارمی شود و رویکرد آن است که کنکور به صورت تک مرحله‌ای با دروس عمومی و اختصاصی برگزار می‌شود./ باشگاه خبرنگاران جوان


4 مهر 1402

تاثیر معدل قطعی در کنکور 1403

سخنگوی شورای نگهبان :

مصوبه اخیر مجلس، مغایر اصولی از قانون اساسی شناخته شد، هم اصل موضوع و هم زمان اجرای این موضوع

مصوبه شورای انقلاب فرهنگی پابرجا خواهد بود./ صدا و سیما


4 مهر 1402

زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۴ و تاریخ برگزاری کنکور ۱۴۰۴ مشخص شد

 

  اخبار جدید در همین قسمت قرار می گیرد  . . . 

ممکن است شما دوست داشته باشید

guest
(منتشر نخواهد شد)
3.9K دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
X
[تام لند]