تام لند

at

تام لند

اخبار کنکور
مطالب کنکوری
امتحانات نهایی
جزوات آموزشی
سوالات کنکور
پرسش و پاسخ

کنکور 1403 – حذف عمومی ها از کنکور ۱۴۰۳؟ – 40 درصد تاثیر معدل – 2 بار کنکور در سال

کنکور 1403
سرنوشت برگزاری کنکور 1403

طبق اعلام مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار است از سال 1403، کنکور سراسری شامل سوالات اختصاصی باشد و خبری از دروس عمومی نیست و کنکور 2 بار در سال برگزار شود و تاثیر معدل هم قطعی شود. هم چنین اخباری مبنی بر هوشمندسازی این آزمون وجود دارد. در ادامه به اخبار جزئیات نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۳ می پردازیم با ما همراه باشید.

 

** دفترچه ثبت نام هم اکنون منتشر شده و می توانید از مطلب دانلود دفترچه ثبت نام کنکور دی 1401 دریافت کنید.

منتشر شده در 25 تیر 1401 :

به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی ؛ آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده “تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی(پس از پایان متوسطه) ” که در جلسات 855 و 863 مورخ 1400/11/05 و 1401/03/17 شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصویب رسیده است، را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ماده واحده “تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) ” به شرح ذیل است:

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وزارت آموزش و پرورش
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران
ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور
شورای سنجش و پذیرش دانشجو
شورای سنجش‌وپذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات‌تکمیلی در دانشگاهها‌ومراکزآموزش‌عالی‌کشور
مجلس شورای اسلامی
قوه قضائیه
سازمان بازرسی کل کشور

ماده واحده “تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) ” که در جلسات 855 و 863 مورخ 1400/11/05 و 1401/03/17 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می‌شود:

ماده واحده – مواد و بندهایی از مصوبه سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) شورای عالی انقلاب فرهنگی، به شرح ذیل تکمیل و اصلاح می‌گردد:

1- عبارت «سال آخر» از بند 1 ماده 1 (تعریف سابقه تحصیلی)، حذف می‌گردد.

2- تبصره 1 ماده 2 به شرح زیر اصلاح می‌گردد:
عبارت «…که به ترتیب توسط سازمان و وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد می‌شود، توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و هر سه سال قابل بازنگری خواهد بود و تا قبل از شروع سال تحصیلی مربوطه (پایان شهریور)، اطلاع رسانی شود…» جایگزین عبارت «…توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و هر سه سال قابل بازنگری خواهد بود و حداقل دو سال قبل از اجرا باید اطلاع رسانی عمومی شود …» می‌شود.

3- تبصره 3 و 4 به ذیل ماده 2 به شرح زیر اضافه می‌گردد:
تبصره 3: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ظرف مدت شش ماه آیین‌نامه تفکیک سنجش از پذیرش را تدوین و جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه می‌نماید.

«تبصره4: دانشگاه آزاد اسلامی کما فی‌السابق (به استثنای 4 رشته؛ پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی) با هماهنگی شورای سنجش و پذیرش دانشجو، نسبت به پذیرش دانشجو برای این دانشگاه اقدام می‌نماید.»

4- بند 3 ماده 3 به صورت زیر اصلاح می‌گردد:
«سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی 1402- 1403 فقط پایه دوازدهم به میزان 40 درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی 1403-1404 فقط پایه دوازدهم به میزان 50 درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی 1404 – 1405 فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان 60 درصد با تاثیر قطعی و برای سال تحصیلی 1405 – 1406 و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان 60 درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.»

5- ماده 4 به صورت زیر اصلاح می‌گردد:
«وزارت آموزش و پرورش موظف است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی دانش آموزان اقدام نماید به گونه‌ای که برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی از سال تحصیلی 1402- 1403 و به بعد همه فارغ‌التحصیلان دارای سوابق تحصیلی باشند.»

6- تبصره ماده 4 حذف می‌گردد.

7- عبارت زیر به عنوان ماده ۹ جدید اضافه می‌گردد:
ماده 9- «ضوابط اجرایی و سایر شرایط مربوط به این مصوبه مانند مفاد ایجاد سوابق تحصیلی و تعداد تکرار آن و تاثیر آن و نحوه اعمال میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای پایه‌های مختلف تحصیلی در نظام آموزشی 6-3-3 و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی و متقاضیان از شاخه فنی و حرفه‌ای و کار دانش و گروه‌های آزمایشی هنر و زبان، پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو با رعایت تبصره یک ماده 2 این مصوبه و در راستای تحقق عدالت آموزشی به اطلاع ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور می‌رسد.»

8- بند ذیل جایگزین ماده 9 قبلی می‌گردد:
ماده 10- «این مصوبه مشتمل بر 10 ماده و ۲ تبصره در جلسات 855 و 863 مورخ 1400/11/05 و 1401/3/17 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و از تاریخ تصویب، برای سازمان‌ها و دستگاه‌ها لازم‌الاجرا خواهد بود.»

سید ابراهیم رئیسی
رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی

جزئیات برگزاری کنکور 1403

به روز رسانی 30 فروردین 1401

رئیس سازمان سنجش در نشست خبری خود جزئیاتی را در رابطه با برگزاری آزمون در سال های آینده مطرح کرد :

توضیحات زیر از رسانه های خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری مهر گردآوری و گلچین شده است :

نحوه طراحی سوالات کنکور 1403

رئیس سازمان سنجش؛ پورعباس ادامه داد: در بودجه بندیِ آزمون سازی و در نحوه برگزاری آزمون تحول اساسی خواهیم داشت. در این زمینه، تولید سوال، بخش اصلی کار است و نحوه پایش این سوالات و ممیزی کردن آن با فرایند جدیدی صورت می گیرد و در یک گستره وسیع در کشور انجام می شود. به همین منظور یک پورتال در حال طراحی و بخش هایی از آن در حال تست است. در این پورتال، معلمان و استادان سوالات را از سراسر کشور به صورت الکترونیکی ارسال می کنند.

وی افزود: سوال در یک هیأت ممیزه که افراد آن به شکل محرمانه و گزینشی با حکم عالی ترین مقام وزارت علوم حکم می خورند، مورد پایش قرار می گیرند و سپس وارد بانک سوالات می شود. همچنین، قبل از نهایی شدن و استفاده در آزمون ها، دوباره تست می شوند. بر اساس پیش بینی ها، حجم کار طوری خواهد بود که در دقیقه حداقل ۱۰ میلیون نفر سوال را پوشش بدهیم.

به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، سوالات در آزمون ۱۴۰۳ به شکل هوشمند طراحی و بعد از طراحی هر آزمون، سوالات به مخزن باز می گردد و دیگر منتشر نمی شود حتی برای سال های بعد دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. در این رابطه، متن سوال ممکن است استفاده شود اما متن پاسخ ها شاید تغییر کند.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور، تاکید کرد: در نهایت به سمتی می رویم که نوع سوالات هم متعدد می شود، فعلا در حال امتحان کردن چهار گزینه ای و بعد چند گزینه ای هستیم، به این معنی که یک سوال ممکن است چند گزینه صحیح داشته باشد. در جلسه امتحان، داوطلبان در ماه ها و حوزه هایی که اعلام می شود، حضور می یابند و طبق قانون ۲ بار امکان حضور در این آزمون های آزمایشی وجود دارد. در جلسه آزمون نیز از طریق دستگاه های هوشمند، سوال می آید، داوطلب پاسخ می دهد، سپس با محو این سوال و جواب، سوال بعدی برای داوطلب ظاهر می شود.

وی گفت: برای سال ۱۴۰۳ کلیه آزمون های اصلی کشوری به روش هوشمند و الکترونیک برگزار خواهد شد. برای داوطلبان ماهی یک بار آزمون آزمایشی برگزار می کنیم و ممکن است این میزان به دو ماه یک بار یا هفته ای یک بار هم تغییر کند. در نهایت دو آزمون اصلی در سال برگزار می شود که داوطلب در هر کدام نمره بهتری کسب کرد آن نمره را به رسمیت می شناسیم. داوطلب می تواند اعلام کند کدام یک از آزمون ها رسمیت پیدا کند. این نمره همچون کارنامه تا دو سال اعتبار دارد و داوطلب می تواند در هر نوبت از پذیرش از آن استفاده کند.

وی درباره برگشت داوطلب به سوال گفت: برگشت به سوال روش درستی نیست، معمولا انتخاب اول، انتخاب صحیح تری است و اولین انتخاب به صحیح بودن خیلی نزدیک تر است. با دانشگاه های پیام نور و آزاد مذاکره می کنیم که سالن های مجهز برای این کار طراحی کنند.

وی تاکید کرد: به این ترتیب هر سوال کنکوری قبل از اینکه وارد بانک سوال شود از نظر میزان استقبال مخاطب و روایی تست می شود و بعد وارد بانک می شود و به صورت تصادفی امکان انتخاب ۱۰ میلیون نفر/ سوال را در یک دقیقه خواهیم داشت. به این ترتیب سوالات هوشمند انتخاب می شوند و سوالات انتخاب نشده به مخزن بازگردانده می شوند. در این روند چهار گزینه ای، هم گزینه ای و پاسخ کوتاه هم طراحی می شود.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به نحوه برگزاری آزمون های هوشمند گفت: آزمون های کشوری در محل های خاص و با تجهیزات خاص در حوزه های امتحانی دوبار در سال برگزار می شود. زیرساخت های فنی آن هم وجود دارد و برای سال ۱۴۰۳ این موضوع توسعه می یابد.

هزینه ثبت نام کنکور 1403

رییس سازمان سنجش در ادامه اظهار داشت: در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه، بودجه های مناسبی برای هوشمندسازی ها اختصاص یافته است. رقم ثبت نام آزمون های سراسری گران تر هم نمی شود و در حدود همین قیمت ها باقی می ماند.

ویدیو از خبرگزاری دانشجو

اخباری از هوشمند سازی کنکور 1403

به روز رسانی 15 اردیبهشت 1401

به نقل از خبرگزاری تسنیم ؛ وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای رفع دغدغه‌های دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: تمام تلاشمان بر این است که تا سال 1403 کنکور را آسان کنیم به طوری‌ که چهار بار در طول سال آزمون گرفته بالاترین نمره آزمون محاسبه شود.

 

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان صادق ستاری‌فرد؛ سخنگوی آموزش و پرورش گفت: طرح هوشمندسازی برگزاری کنکور هنوز نهایی و ابلاغ نشده است؛ اما وزارت آموزش و پرورش مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را برای خود لازم الاجرا می‌داند. چرا که مصوبات این مرجع در حکم قانون هستند.

به گفته وی مقدمات برگزاری و اجرای طرح اعمال سوابق تحصیلی را مرکز سنجش آموزش و پرورش فراهم کرده است. این آمادگی برای ارائه سوابق تحصیلی دانش آموزان در سه سال آخر تحصیل وجود دارد.

او گفت: امیدواریم مصوبه‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شود که هم امکان اجرایی شدن آن فراهم شود و هم منجر به ارتقای نظام کیفیت آموزش و پرورش با هدف فرآیند و مهارت محوری به جای حافظه محوری شود. یکی از معضلات کنکور به حاشیه بردن مهارت محوری به سمت آموزش‌ها و مهارت‌های حافظه محوری بوده و امیدواریم مصوبه ای تصویب شود که برای دانش آموزان کمک کننده باشد.

مصوبه برگزاری کنکور به صورت الکترونیک هنوز به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ نشده است و این که جزئیات آن به چه شکل خواهد بود، هنوز مشخص نیست.

 

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا در کنکور ابلاغ شد

به روز رسانی 25 تیر 1401

اصلاحیه قانون سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا ابلاغ شد.

متن آن را در ابتدای همین مطلب مشاهده می کنید.

جزئیاتی از برگزاری کنکور هوشمند 1403

به روز رسانی 10 مرداد 1401

به نقل از خبرگزاری مهر؛ رئیس سازمان سنجش : اولین آزمون کشوری به صورت کاملاً هوشمند در آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی (سامفا) در ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ برگزار شد. این آزمون با زیرساخت کاملاً ایرانی طراحی شده در سازمان سنجش آموزش کشور با موفقیت کامل برگزار شد. این پتلفرم و زیرساختی که طراحی شده هنوز نسل اول پلتفرم است. آزمون در چند شهر و با رقابت حدود ۱۰۰ نفر برگزار شد. در این آزمون پلتفرم با تنوع شنیداری، گفتاری، تصویری و سوال تستی و تشریحی اجرا شد. حدود ۳ ساعت داوطلب بدون اینکه کاغذی در اختیار داشته باشد به سوالات پاسخ داد.

قطعاً ما با پلتفرم نسل یک آزمون سراسری را برگزار نمی‌کنیم و با پیشرفته‌ترین نسل این پلتفرم آزمون را برگزار خواهیم کرد. گفته ایم که در سال ۱۴۰۳ آزمون سراسری را به صورت هوشمند برگزار می‌کنیم. تا سال ۱۴۰۳ این موضوع مدیریت می‌شود، تقسیم بندی می‌شود، هر نوبت یک ظرفیتی خواهد داشت و آزمون‌ها به صورت یکپارچه کشوری برگزار می‌شوند و سوالات از مخزن می‌آید و قرار نیست تصویری از سوالی به بیرون منتشر شود. سوال برای یک زمان مشخص به داوطلب نشان داده می‌شود و پس از آن تصویر دیده نمی‌شود.

آزمون‌ها را به صورت آفلاین خواهد بود و امکان هک و یا مسائلی از این دست وجود ندارد. زمان دیدن و حل هر سوال بر اساس بودجه بندی نوع سوال خواهد بود. سوال از طریق مانیتور به داوطلب نشان داده می‌شود و داوطلب پاسخ را می‌دهد، سیستم کاملاً الکترونیکی و بدون کاغذ است. نرم افزار اصلی برای هوشمند سازی کنکورها طراحی شده است و با موفقیت هم در حال پیشرفت است، البته هنوز تا بلوغ کامل آن زمان دارد. نوآوری‌های زیادی در حوزه هوشمندسازی آزمون‌ها در حال انجام است که در زمان خودش به داوطلبان اطلاع رسانی می‌شود.

آخرین خبر در رابطه با کنکور 1403

به روز رسانی 7 آبان 1401 

به نقل از به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ رئیس سازمان سنجش:

اگر اعتبارات مورد نیاز تأمین و زیر ساخت‌ها آماده شود آزمون ۱۴۰۳ را به شکل کاملا الکترونیک با استفاده از ابزار گوشی همراه، صفحات الکترونیکی یا کامپیوتر و لپ تاپ برگزار می‌کنیم. طراحی لازم برای این آزمون انجام شده و وارد روند اجرا شده‌ایم ولی باید قبل از اجرای نهایی چندین بار این آزمون به طور آزمایشی اجرا شود. زیرساخت‌های نرم‌افزاری تقریبا فراهم شده در حال پیگیری ایجاد زیرساخت‌های سخت افزاری هستیم.

زیرساخت های نرم افزاری در حوزه اختیارات سازمان سنجش است ولی سخت افزاری در اختیار سازمان نیست، حوزه­‌های برگزاری ازمون باید مجهز به دستگاه الکترونیکی شود که داوطلب سوال را ببیند. تعداد حدود ۲۰ تا ۳۰ حوزه مجهز به دستگاه های الکترونیکی ایجاد شده و برای برخی ازمون ها مانند تافل یا تولیمو از انها استفاده می شود ولی برای برگزاری آزمون سراسری به زیرساخت‌های گسترده‌ای نیاز داریم. از دولت درخواست کرده‌ایم بودجه خوبی در اختیار ما در قالب وام قرار دهد و از بودجه سال­‌های بعد آن را کم کند. اگر این ساختار ایجاد شود آزمون ۱۴۰۳ به شکل الکترونیکی برگزار خواهد شد.

  اخبار جدید در همین قسمت قرار می گیرد  . . . 

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=25012

ممکن است شما دوست داشته باشید
230 نظر
 1. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشین من می‌خوام تو کنکور دی ماه ۱۴۰۲ شرکت کنم از الان میتونم ترمیم معدل کنم؟!
  یعنی من میتونم یه قسمت از درسامو خرداد ۱۴۰۲ یه قسمت هم دی ۱۴۰۲ یه قسمت هم خرداد۱۴۰۳ ترمیم کنم؟!
  اگه میتونین لطفاً جواب بدین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   بله میشه

 2. ناشناس می گوید

  سلام ممنون میشم به سوالم پاسخ بدین من میخام دی ماه ۱۴۰۲کنکور بدم این کنکور برای ۱۴۰۲هست یا کنکور۱۴۰۳؟؟چون من کتابای تست مربوط به ۱۴۰۲رو خریداری کزدم و دارم کار میکنم و طبق قوانین ۱۴۰۲اما با خوندن مطالب این شبهه برام ایجاد شد که ممکنه همپنطور که دی ۱۴۰۱مخصوص کنکور ۱۴۰۲هست دی ماه ۱۴۰۲هم مربوط به ۴۰۳باشه؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   دی سال 1402 جزوی از کنکور 1403 هستش
   بله ممکنه برخی از کتب تغییراتی داشته باشند که تا اواخر تابستان سال آینده تغییرات کتب رو سعی می کنیم قرار بدیم ان شا ء الله

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]