تام لند

نگرش

تام لند

اخبار کنکور
مطالب کنکوری
امتحانات نهایی
جزوات آموزشی
سوالات کنکور
پرسش و پاسخ

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چقدره؟ 60 درصد قطعی یا 40 درصد مثبت؟ (جامع و بروز شده)

تاثیر معدل کنکور 1402 نظام جدید و نظام قدیم

تاثیر معدل در کنکور 1402
تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402

تاثیر معدل در کنکور 1402 یکی از مهم ترین بخش های مصوبه کنکور 1402 بوده است. نحوه و میزان تاثیر سوابق تحصیلی مثبت یا قطعی در کنکور سراسری از سالیان اخیر تا به امروز همواره یکی از چالش ها بوده است. سعی می کنیم در ادامه اطلاعات جامعی را مطابق با آخرین اخبار به شما عزیزان ارائه کنیم.

توجه مهم : همراهان گرامی توجه داشته باشید، میزان تاثیر معدل 1402 توسط شورای سنجش و پذیرش اطلاع رسانی می شود، در رابطه با بخشنامه اجرایی کنکور 1402 هم هنوز خبری نیست، پس لازم به ذکر است اطلاعاتی که در ادامه مشاهده می کنید قطعی نیست و امکان تغییرات وجود دارد.

 – منظور از سوابق تحصیلی کنکور 1402 چیه؟

خب ابتدا یه تعریفی از تاثیر معدل داشته باشیم : 

در حال حاضر برای دانش آموزان و فارغ التحصیلان پایه دوازدهم که امتحانات پایان ترم آن ها به صورت هماهنگ و نهایی برگزار شده است، سوابق تحصیلی داوطلبان نظام جدید گفته می شود.

هم چنین داوطلبان نظام قدیمی که امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان، پیش دانشگاهی آن ها به صورت نهایی برگزار شده است، سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیمی گفته می شود.

یکسری از داوطلبان نیر هستند که قبل از سال 84 مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند و امتحانات آن ها نهایی برگزار نشده است، و اصطلاحا در سال های قبل برای آن تاثیر معدل اعمال نشده است، اما برای سال 1402 مشخص نیست.

نکته تکمیلی این بخش: طبق مصوبه شواری عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور 1402 فقط معدل امتحانات نهایی ملاک است، و امتحانات یازدهم به صورت نهایی قرار است برای کنکور 1403، ملاک در نظر گرفته شوند.

توجه مهم : میزان تاثیر معدل در کنکور 1402 پس از جلسه شورای سنجش و پذیرش در این مطلب قرار می گیرد که می تواند به صورت مثبت یا قطعی در نظر گرفته شود.

 

– فلسفه و علت افزایش سوابق تحصیلی در کنکور 1402 چیست؟

بررسی میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور با مصوبه مجلس در سال های قبل آغاز شد، و به سمتی رفت که گفته شد 85 درصد رشته ها بدون کنکور شده و تنها با معدل داوطلب پذیرش می شود و اصلا نیازی به کنکور دادن هم نیست.

اما خب مشاهده شد که هم چنان درخواست برای رشته های پرطرفدار بالاست و راهی جز کنکور برای این رشته ها موجود نبود، و به همین دلیل تاثیر معدل مثبت در کنکور برای داوطلبان در نظر گرفته شد.

اما از سال 99 شواری عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گرفت وارد ماجرا شود و نقش تاثیر معدل جدی تر شود و کنکور تا حدی کمرنگ تر شود. این شورا مصوب کرد که برای کنکور 1402، 60 درصد تاثیر معدل امتحانات دوازدهم در نظر گرفته شود و برای سال 1403 نیز یازدهم به صورت نهایی اضافه شود و برای 1404 نیز سه‌پایه تحصیلی آخر متوسطه دوم یعنی امتحانات دهم،یازدهم و دوازدهم به صورت نهایی برگزار شود و معدل نهایی آن ها به همراه کنکور تعیین کننده قبولی رشته داوطلبان باشد.

نگاهی به سال گذشته؛ تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه بوده؟

میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1401 برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی دارای تاثیر 40 درصد مثبت بوده است.

 

 • نگاهی به سال 1400 :

* تاثیر معدل کنکور 1400 برای داوطلبان نظام جدید

آن دسته از ديپلمه هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را سال 1399 يا 1400 و در نظام آموزشي جديد (3-3-6)‌ اخذ نموده و امتحانات دروس پايه دوازدهم آنها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه دوازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام جديد 3-3-6) به ميزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي شود.

 

* تاثیر معدل کنکور 1400 برای داوطلبان نظام قدیم 

آن دسته از ديپلمه هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را از سال 1384 الي 1397 در نظام آموزشي قبلي اخذ نموده اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه يازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام قديم)‌ به ميزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت و داوطلبان داراي مدرك پيش دانشگاهي رياضي و فيزيك، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش دانشگاهي خود را از سال تحصيلي 91-1390 اخذ نموده اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود دوره پيش دانشگاهي (پايه دوازدهم ـ سال آخر آموزش متوسطه نظام قديم) به ميزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت اعمال مي شود. در مجموع ميزان تأثير سوابق تحصيلي حداكثر 30 درصد است و به صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي شود.

 

* تاثیر معدل کنکور 1400 شامل چه کسانی نمی شود؟

افرادی که دیپلم خود را قبل از سال های 1384 کسب کرده اند و سایر داوطلبانی که غیر از دو مورد فوق می باشند شامل تاثیر معدل نمی باشند و هم چنین افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 91 دریافت کرده اند شامل تاثیر نمرات پیش دانشگاهی نمی شوند .

– تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1401 برای داوطلبانی که دیپلم غیر مرتبط دارند چگونه است؟

این مورد از جزئیاتی است که قرار شد توسط شواری سنجش و پذیرش مشخص شود که تا به لحظه انتشار این مطلب، هنوز خبر مبنی بر انتشار بخشنامه و مشخص شدن جزئیات تاثیر معدل منتشر نشده است.

هم چنین شاید مطلب کنکور 1402 برای نظام قدیم به شما کمک کند.

 

– اگر تاثیر معدل کنکور 1402 قطعی بشه چگونه نمرات را ارتقا دهیم؟

اگر به هر دلیل در کنکور 1402 تاثیر معدل قطعی در نظر گرفته شود، در این صورت می توانید از ترمیم معدل دروس استفاده کنید.( مشاهده ترمیم معدل کنکور 1401 )

 

– میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402 برای دانش آموزان کاردانش و فنی و حرفه ای چگونه است؟

برای کنکور سال های 1401 و قبل از آن این داوطلبان شامل تاثیر معدل نمی شدند و ملاک تاثیر معدل بود.

 

تاثیر معدل دهم و یازدهم در کنکور 1402 چگونه است؟

چه این طرح اجرایی شود چه اجرایی نشود، امتحانات دهم و یازدهم تاثیری در سوابق تحصیلی برای کنکور 1402 ندارند و شامل آن نمی باشند. و در حال حاضر برای 1403 و 1404 امتحانات این دوپایه در نظر گرفته شده است، که می توانید برای اطلاعات بیشتر مطلب کنکور 1403 را نیز بخوانید.

 

– تفاوت میان تاثیر مثبت معدل و تاثیر قطعی معدل کنکور

تاثیر مثبت معدل در کنکور یعنی چه؟

رئیس سازمان سنجش(ابراهیم خدایی) در 25 آبان 97 در مصاحبه ای با خبرگزاری ایرنا : «تاثیر مثبت معدل می گوید برای داوطلب دو نمره بساز، یك نمره كنكور و یك نمره سوابق تحصیلی كه شامل (بیست و پنج درصد معدل دیپلم و پنج درصد معدل سال دوازدهم) است؛ اگر نمره سوابق تحصیلی باعث كاهش نمره كنكور شود تاثیر مثبت معدل اثر داده نمی شود بنابراین بستگی به نمره كنكور دارد .

رییس سازمان سنجش می افزاید: اگر داوطلبی نمره كنكور بیشتری نسبت به نمره سوابق تحصیلی داشته باشد، نمره متوسطه اثر داده نمی شود تا نمره كنكور كاهش پیدا نكند.

وی ادامه می دهد: اما اگر این معادله برعكس باشد، (دانش آموز قوی در نمره دوره متوسطه و نمره كنكور پایین) پس تاثیر مثبت اثر می گذارد. پس این مسئله نسبی بوده و بستگی به وضعیت امتحان فرد دارد.

«با یك مثال این مسئله را برای داوطلبان قابل درك می كنم؛ در علوم تجربی حدود 24000 نفر معدل بالای 19 حضور دارد و كسی با معدل 19.25 در رتبه 23000 قرار دارد و رتبه فرد در كنكور 3000 شده است. لذا در حال حاضر یك رتبه 23000 دارد و یك رتبه 3000 پس این 19.25 باعث كاهش نمره كنكورفرد می شود. در نتیجه صرفا چون معدل بالای 19 است، تاثیر مثبت روی نمره یا رتبه كنكور ندارد.»

خدایی تصریح می كند: با توجه به توضیحات شاید برای یك داوطلب با معدل متوسطه 17.5 تاثیر مثبت اعمال شود اما برای دانش آموز با معدل 19 به بالا نه. در نتیجه روند تاثیر مثبت معدل به نفع داوطلب عمل می كند.»

 

تاثیر قطعی معدل در کنکور یعنی چه؟

به نقل از گفته های مسئولان سازمان سنجش و آموزش و پرورش: اما در مورد تاثیر قطعی معدل نیز می توان گفت؛ که داوطلب هر نتیجه ای در کنکور کسب کند نمره سوابق تحصیلی که شامل (برای مثال : سی درصد معدل امتحانات نهایی سال دوازدهم) در نتیجه نهایی و تعیین رتبه داوطلب تاثیرگذار خواهد بود ،حال این تاثیر چه به نفع داوطلب باشد چه نباشد در نتیجه نهایی آن مؤثر خواهد بود.

 

– تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۲ به نفع یا ضرر داوطلبان؟

نظر شخصی ما بر این است که شاید بندهای دیگر مصوبه کنکور 1402 در صورت اجرای درست به نفع داوطلبان باشد، اما در رابطه با تاثیر قطعی معدل وقتی میزان عدالت آموزشی در تمام مناطق کشور اصلا یکسان نیست، تنها ناعدالتی را بیشتر می کند، همانطور که گفته شد این نظر ماست و ممکن است صحیح یا اشتباه باشد.

حال باید دید نظر مسئولان در رابطه با اجرای این مصوبه و کم و کیف آن به چه شیوه ای خواهد بود.

 

– آخرین اخبار تاثیر معدل در کنکور 1402  :

31 اردیبهشت 1400

تاثیر معدل کنکور 1401 ، 40 درصد تاثیر مثبت است

به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ معاون خط مشی‌گذاری ستاد نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تغییرات در کنکور ۱۴۰۱ هم اظهار داشت: سازمان سنجش آموزش کشور روی اعمال تغییرات در کنکور ۱۴۰۱ نظراتی از منظر اجرا پذیری و ابعاد فنی این آزمون دارد. اعمال تغییرات یاد شده در این کنکور امکان اجرا نداشت چون بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، در کنکور ۱۴۰۱ طیفی که در معدل شان ۶۰ درصد معدل پایه های ۱۱ و ۱۲ اعمال شود، اصلا وجود ندارد؛ بنابراین اجرای آن به ۱۴۰۲ موکول شد.

به گفته سوزنچی، برای کنکور ۱۴۰۱ معدل صرفاً پایه دوازدهم به صورت ۴۰ درصد مثبت لحاظ می شود.

1 دی  1400

مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با کنکور 1402، بازنگری شود

به نقل از خبرگزاری خانه ملت، عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در توئیتی به مصوبه اخیر شورای انقلاب فرهنگی در مورد نحوه تأثیر ‎معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۲ اشاره کرد.

مصوبه اخیر شورای انقلاب فرهنگی در مورد نحوه تأثیر ‎معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۲ علاوه بر وجود اشکالات اجرایی و حقوقی، به دلیل تضاد با قانون فعلی مجلس، «شورای سنجش» و ‎سازمان سنجش را دچار سردرگمی کرده است.
امید است شورای انقلاب فرهنگی، با هماهنگی کمیسیون آموزش مصوبه را بازنگری کند.

9 بهمن  1400

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1401، 40 درصد مثبت می باشد

به نقل از خبرگزاری مهر؛ رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تغییرات کنکور ۱۴۰۱ مبتنی بر دو قانون مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی است و تاثیر ۴۰ درصدی به صورت مثبت در کنکور ۱۴۰۱ اعمال می شود.

 

9 بهمن  1400

تأثیر معدل ۳ سال آخر در کنکور افزایش می‌یابد.

تأثیر معدل ۳ سال آخر در کنکور افزایش می‌یابد.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به تلاش دانش‌آموزان صرفا برای جلسه کنکور تصریح کرد: در راستای تشویق دانش‌آموزان و افزایش تمرکز آن‌ها در طول دوره‌های تحصیلی، تأثیر معدل ۳ سال آخر در کنکور افزایش می‌یابد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

 

مطالبی که مرتبط با کنکور 1402 است و پیشنهاد میشه ازش دیدن کنید :

 

منابع : سازمان سنجش ،خبرگزاری های مهر، فارسایسناتسنیممیزانایرنادانشجو ، صدا و سیما، باشگاه خبرنگاران جوان ، خانه ملت ، روزنامه ایران ، صدا و سیما

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=6152

ممکن است شما دوست داشته باشید
605 نظر
 1. بنیتا می گوید

  سلام
  سوالم اینکه که من الان دوازدهمم و هنوز پایانی ندادم
  اگه بخوام امسال پشت کنکور بمونم و ۱۴۰۳ کنکور بدم علاوه بر دوازدهم باید معدل یازدهمم هم خوب باشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   برای کنکور 1403 هم ملاک فقط نمرات دوازدهم هستش

 2. سام می گوید

  سلام پیسی
  بنظرت باتوجه به تاثیر قطعی معدل ، تاثیر سهمیه ۲۵ درصد در کنکور مث سال های قبل میمونه ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   این دو تا جدا از هم هستند و باز فکر نمی کنیم مشکلی در 1402 پیش بیاد براش

 3. محمد می گوید

  سلام خسته نباشین ایا معدل پیش دانشگاهی توی کنکور تاثیر داره

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   نمرات نهایی پیش تاثیر داره

 4. آلما می گوید

  سلام من رشتم انسانیه و کنکور هنر ثبت نام کردم آیا معدل رشته انسانی ک ۴۰ درصده برای هنر لحاظ میشه ؟؟؟؟؟ لطفا جوابمو بدین خواهش می کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   در این لحظه پاسخی که داریم اینه که عمومی ها لحاظ میشه و نمره اختصاصی میاد روی کنکور یعنی 74 درصد کنکور و 26 درصد سوابق تحصیلی(عمومی ها)

 5. Fateme می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید واسه ترمیم معدل میشه چن تا از دروسو دی ترمیم کرد و چن تاشو خرداد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   پاسخ داده شد
   آخرین اطلاعات مبنی بر این بوده که خیر شدنی نیست

 6. ناشناس می گوید

  سلام ، آیا تغییرات برای کنکور ۱۴۰۲ قطعی است یا خیر ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   تا این لحظه که بله

 7. ناشناس می گوید

  سلام تاثیر معدل به کدام نوع زیر هست اگه ممکه راهنمایی کنید.
  ۱. نمره نهایی هر درس با همان درس در کنکور تاثیر داده میشه
  ۲. نمره معدل با نتیجه کنکور تاثیر داده میشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   نمرات نهایی با توجه به ضریبی که دارند جمع می شوند و تبدیل به تراز میشه و این تراز با تراز کنکور جمع میشه

 8. مهدی می گوید

  سلام. دریایی مثل سلامت بهداشت و هویت هم شمال 40 درصد تاثیر قطعی میشن یا نه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   عذرخواهیم اما سوالتون واضح نیست

 9. ناشناس می گوید

  سلام.
  من با دیپلم کاردانش سال ۸۵ میخوام کنکور تجربی بدم.
  ایا فقط میتونم دروس عمومی سال۱۲ رو امتحان بدم، کفایت میکنه یا باید از نو دیپلم تجربی بگیرم؟ و اگر کفایت میکنه تاثیر معدل دروس عمومی با دیپلم غیر مرتبط (کاردانش به تجربی) در نهایت چقدر است؟
  باتشکر

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   در سال های گذشته داوطلبان کارو دانش و فنی ها باید یا دیپلم نظام جدید داشتند یا دیپلم نظام قدیم + پیش دانشگاهی یا کاردانی
   حالا بهتر برای اطمینان از اینکه نیازی هست که ثبت نام کنید و مدرک جدیدی بگیرید تا اوایل آبان صبر کنید، هم مشخص شده شیوه قطعی برگزاری کنکور و به فرض برگزاری کنکور دی ماه، دفترچه ثبت نام هم اومده و مشخص کرده که چیکار کنید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]