TAMLAND

alt

بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه کنکور ۱۴۰۳ (آخرین آپدیت)

بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی کنکور

بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی کنکور ۱۴۰۳ شامل یک سری جزئیات از زمان برگزاری، نحوه اجرا، و لیست دروسی است برای داوطلبانی که دارای نمره امتحان نهایی نیستند یا سوابق تحصیلی شان ناقص است و نیاز به ایجاد نمره دارند و هم چنین ترمیم نمره برای داوطلبانی که از نمرات نهایی قبلی خود راضی نیستند.

برای کنکور 1403 تاثیر معدل 50 درصد اعلام شده است و جزئیات تکمیلی آن را در مطلب تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ بخوانید.

محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش؛ زمان شروع ثبت نام ترمیم نمره را اول اردیبهشت اعلام کرد./ صدا و سیما

مطلب پیشنهادی : ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۳ 

شیوه نامه اجرایی نحوه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره آزمون های نهایی دوره دوم متوسطه مصوب پنجاه و هفتمین (۵۷) جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش تاریخ ۱۴۰۲٫۹٫۲۷ به استناد مصوبات جلسه ۱۰۲۰ شورای عالی آموزش و پرورش تاریخ ۱۴۰۱٫۰۸٫۲۳ موضوع نحوه ایجاد سابقه تحصیلی محاسبه نمره کل و ترمیم نمرات دروس نهایی دوره دوم متوسطه و جلسه ۱۰۳۱ تاریخ ۱۴۰۲٫۰۶٫۱۳ موضوع دروس امتحان (آزمون) نهایی پایه های دهم و یازدهم دوره دوم متوسطه شاخه نظری برای ایجاد سابقه تحصیلی، شیوه نامه اجرایی نحوه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره آزمون های نهایی دوره دوم متوسطه به شرح زیر به تصویب می رسد.

امتحان نهایی دوازدهم | امتحان نهایی یازدهم | امتحان نهایی دهم

الف) تعاریف

سابقه تحصیلی: مطابق ماده ۱ مصوبه جلسه ۸۴۳ تاریخ ۱۴۰۰٫۰۴٫۱۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی، سابقه تحصیلی عبارت است از نمرات دروس عمومی و تخصصی دوره دوم متوسطه در نظام آموزشی ۳-۳-۳-۳ و دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام آموزشی قبلی هر رشته تحصیلی دوره متوسطه است که امتحانات (آزمونهای آن مطابق اصول سنجش و اندازه گیری به طور استاندارد و کیفی توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی (کتبی) در سنوات مختلف مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش برگزار شده باشد.

دوره متوسطه: این دوره شامل نظام های آموزشی دوره شش ساله متوسطه دوره چهار ساله متوسطه دوره متوسطه سه ساله نیمسالی واحدی سالی واحدی دوره پیش دانشگاهی نیم سالی واحدی سالی واحدی و دوره دوم متوسطه نظام ۳-۳-۳-۳ میباشد.

ایجاد سابقه تحصیلی: شرکت افراد واجد شرایط و فاقد سابقه تحصیلی در آزمون دروس نهایی.

ترمیم نمره: شرکت مجدد افراد واجد شرایط و دارای سابقه تحصیلی در آزمون دروس نهایی. (مطلب پیشنهادی : نتایج امتحان نهایی خرداد 1403)

دروس مؤثر: دروس نهایی که بر اساس نتایج آنها نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه میشود.

نمره کل سابقه تحصیلی: بر اساس بند ۲-۲ مصوبه جلسه ۸۴۳ مورخ ۱۴۰۰٫۰۴٫۱۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی نمره کل سابقه تحصیلی عبارت است از میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس عمومی و تخصصی.

گروه های آزمایشی: تقسیم بندی رشته های تحصیلی آموزش عالی که شامل پنج گروه علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی گروه های اصلی و زبان های خارجی و هنر گروه های غیر اصلی می باشند.

ب) مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی

دانش آموزان شاخه نظری شاغل به تحصیل در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم با شرکت در آزمون های نهایی نوبت خرداد ماه سابقه تحصیلی برای گروه آزمایشی متناظر با رشته تحصیلی خود را ایجاد می نمایند. سایر افراد که سابقه تحصیلی ندارند، می توانند صرفاً برای دروس مؤثر یک گروه آزمایشی اصلی و یک گروه آزمایشی غیر اصلی بر اساس جداول پیوست(باکس توضیح زیر) و با رعایت موارد زیر ایجاد سابقه نمایند:

این جداول در صورت نیاز توسط معاونت آموزش متوسطه مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی می شود.

1- دانش آموزان پایه یازدهم که تغییر رشته داده اند باید نسبت به ایجاد سابقه در دروس مؤثر باقیمانده از پایه دهم رشته در حال تحصیل اقدام نمایند.

2- دانش آموزان پایه دوازدهم در صورت انتخاب گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود می توانند در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم آن گروه آزمایشی ایجاد سابقه کنند.
3- در صورت تداخل زمانی آزمون درس انتخابی برای ایجاد سابقه تحصیلی با آزمون درس رشته تحصیلی متقاضی باید در آزمون درس انتخابی در خردادماه و آزمون درس رشته تحصیلی خود در شهریورماه شرکت نماید وضعیت این درس در خردادماه به عنوان غیبت موجه ثبت می شود.

4- دانش آموزان مدارس بزرگسالان آموزش از راه دور ایثارگران و داوطلب آزاد که در آزمون دروس نهایی نوبت دی و شهریورماه ناظر به بند ۱ قسمت (ت) شرکت نموده اند به شرط کسب حد نصاب قبولی در نوبت های مذکور باید در خردادماه صرفاً در آزمون ایجاد سابقه آن دروس شرکت نمایند.

(مطلب پیشنهادی : برنامه امتحانات نهایی خرداد ۱۴۰۳)

5- هنرجویان شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش پایه های دهم (صرفاً دروس نهایی پایه دهم)، یازدهم (دروس نهایی پایه دهم و یازدهم) و دوازدهم دروس نهایی (پایه دهم، یازدهم و دوازدهم) می توانند در یک گروه آزمایشی اصلی و یک گروه آزمایشی غیر اصلی مورد تقاضا برای ایجاد سابقه تحصیلی شرکت نمایند.

6- تمام فارغ التحصیلان شاخه نظری دیپلم قبل از سال ۱۳۸۴ و پیش دانشگاهی قبل از سال ۱۳۹۱

7- دانش آموزان و فارغ التحصیلاتی که سوابق تحصیلی آنان منقضی شده است.

تبصره: تا سال ۱۴۰۵ سوابق تحصیلی شامل نتایج آزمون های نهایی خردادماه ۱۳۸۴ (دیپلم) و سال ۱۳۹۱ پیش دانشگاهی و پس از آن می باشد و در سال های بعدی زمان اعتبار سوابق تحصیلی توسط کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش مشخص میشود.

8- فارغ التحصیلان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود

9- فارغ التحصیلان شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش دوره متوسطه

10- فارغ التحصیلان مدارس بین الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش دانشگاهی صادره از کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی

11 – طلاب حوزه های علمیه که دارای مدرک سطح یک حوزوی میباشند صرفاً در دروس مؤثر گروه آزمایشی علوم انسانی .

پاورقی بند 11 :  بر اساس مصوبات جلسه ۵۲۸ مورخ ۱۳۸۳٫۰۷٫۲۸ و جلسه ۳۶۸ مورخ ۱۳۷۹٫۱۱٫۰۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص ادامه تحصیل دارندگان مدارک تحصیلی حوزوی در دانشگاهها، دارندگان مدارک حوزوی می توانند پس از قبولی در آزمون سراسری در تمامی رشته های علوم انسانی در دانشگاهها ادامه تحصیل دهند.

12- سایر فارغ التحصیلان و دانش آموزان دوره متوسطه فاقد تمام یا بخشی از سوابق تحصیلی

پ) مشمولان ترمیم نمره 

تمامی افرادی که دارای سابقه تحصیلی هستند؛ اعم از دانش آموزان و هنرجویان پایه های یازدهم و دوازدهم و فارغ التحصیلان شاخه های نظری فنی و حرفه ای و کاردانش صرفاً برای دروس مؤثر یک گروه آزمایشی اصلی و یک گروه آزمایشی غیر اصلی بر اساس جداول پیوست.

پاورقی : دانش آموزان پایه یازدهم، دروس پایه دهم و دانش آموزان پایه دوازدهم دروس پایه یازدهم و دهم را می توانند ترمیم کنند.

ت) شرایط ایجاد سابقه و ترمیم نمره

1- متقاضیان میتوانند برای ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره دروس مورد نظر خود را صرفاً در نوبت خردادماه انتخاب و در آزمون مربوط شرکت نمایند.

2- هزینه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره برای هر درس مطابق مصوبه هیئت وزیران اخذ می شود.

3- هر متقاضی صرفاً یک بار مجاز به ایجاد سابقه و یک بار ترمیم نمره برای هر عنوان درسی میباشد.

  • تبصره: بر اساس تبصره ۱ ذیل بند ۱ مصوبه جلسه ۱۰۲۰ شورای عالی آموزش و پرورش به متقاضیانی که قبل از ابلاغ این مصوبه (۱۴۰۲٫۰۵٫۰۸) از فرصت ترمیم استفاده نموده اند اجازه داده میشود؛ یک بار دیگر نمرات آزمون نهایی دروس مورد نظر خود را ترمیم نمایند؛ لذا امکان ترمیم نمرات برای افراد واجد شرایطی که پیش تر نسبت به ترمیم نمره اقدام نموده اند در آزمون نوبت خردادماه فراهم است.

4- ثبت نام مجدد از متقاضیان ایجاد سابقه و ترمیم نمره که درسی را انتخاب نموده اند؛ اما در آزمون آن شرکت نکرده اند غیبت موجه یا غیر موجه بلامانع است.

5- نمرات ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره صرفاً به عنوان سابقه تحصیلی اعتبار خواهد داشت و در کارنامه تحصیلی متقاضی منظور نمیشود.

6- فرایندهای ثبت نام و اعلام نتایج قطعی آزمونهای ایجاد سابقه و یا ترمیم نمره بدون مراجعه حضوری به مدرسه و به صورت الکترونیکی از طریق پنجره واحد خدمات الکترونیک وزارت آموزش و پرورش انجام می شود. گواهی یا کارنامه ای برای شرکت کنندگان صادر نخواهد شد.

تبصره: برای هنرجویانی که در آزمون نهایی دروس مؤثر در گروه آزمایشی هنر و مربوط به رشته تحصیلی خود شرکت میکنند نمرات کسب شده در کارنامه تحصیلی ثبت می شود.

پاورقی :
از نوبت امتحانی خردادماه سال 1402 و پس از آن سابقه تحصیلی صرفاً شامل نتایج آزمونهای نوبت خردادماه می باشد. به عبارت دیگر، از این نوبت آزمونی به بعد نمرات کسب شده در نوبت های شهریور و دی ماه به عنوان سابقه تحصیلی لحاظ نخواهند شد.

ث) نکات قابل توجه

1- دانش آموزان شاخه نظری شاغل به تحصیل در مدارس بزرگسالان، آموزش از راه دور، ایثارگران و داوطلبان آزاد مجازند بدون نیاز به اخذ مجوز از کمیسیون خاص تمام دروس نهایی و غیر نهایی را معادل با یک پایه تحصیلی با رعایت توالی دروس در نیم سال دوم سال تحصیلی انتخاب و در آزمون خردادماه شرکت نمایند.

(مطلب پیشنهادی : تک ماده در امتحان نهایی دوازدهم، یازدهم و دهم)

2- بر اساس مصوبه جلسه ۳۳ تاریخ ۱۴۰۱٫۰۹٫۱۲ شورای سنجش و پذیرش دانشجو سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با آزمون اختصاصی (سراسری) نیست لذا تمامی داوطلبان فاقد سابقه تحصیلی یا دارای سابقه تحصیلی ناقص باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی از طریق شرکت در آزمون های نهایی نظام (۳-۳-۶) که وزارت آموزش پرورش برگزار می کند اقدام نمایند. در غیر این صورت برای هر درس که سابقه تحصیلی وجود نداشته باشد نمره خام صفر لحاظ میشود این نمره پس از تبدیل به نمره تراز در نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه خواهد شد.

3- بر اساس بند ۲-۲ مصوبه جلسه ۸۴۳ مورخ ۱۴۰۰٫۰۴٫۱۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمره کل سابقه تحصیلی عبارت است از میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس عمومی و تخصصی بر این اساس در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی نمره تر از ملاک عمل است؛ لذا نمرات خام آزمون نمرات در بازه صفر تا بیست ابتدا به نمرات تر از تبدیل و سپس با در نظر گرفتن ضرایب مصوب شورای سنجش و پذیرش دانشجو به صورت نمره کل سابقه تحصیلی محاسبه میشوند در خصوص نمرات تراز و نمره کل سابقه تحصیلی توجه به موارد زیر حائز اهمیت است.

3-1- غیبت در آزمون نهایی خرداد ماه موجه یا غیر موجه به منزله درج نمره خام صفر در محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی است.
3-2- در هر سال برای هر داوطلب پنج نمره کل به تفکیک پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی علوم تجربی علوم انسانی زبانهای خارجی و هنر محاسبه و از بین آنها نمره کل مربوط به گروه یا گروه های آزمایشی انتخابی داوطلب ملاک عمل قرار می گیرد.
3-3 – تراز نمره کل سابقه تحصیلی یک مرتبه در هر سال اعلام و صرفاً برای پذیرش در همان سال معتبر است. و برای سال های بعد با توجه به جمعیت داوطلبان جدید مجدداً محاسبه خواهد شد.

4-3- بر اساس بند ۹-۳ مصوبه جلسه ۳۳ شورای سنجش و پذیرش تراز هر یک از دروس سوابق تحصیلی به صورت مجزا در هر درس و سال محاسبه میشود به عبارت دیگر تراز یک نمره معین می تواند در سالهای مختلف متفاوت باشد در ضمن سال مدنظر در محاسبه نمره تراز سال اخذ آزمون میباشد و به سال فارغ التحصیلی و یا مؤلفه های دیگر ارتباطی ندارد.
5-3- برای داوطلبانی که در آزمون ترمیم نمره دروس سوابق تحصیلی شرکت میکنند در یک درس دارای چند نمره می باشند، بیشترین نمره تراز هر درس برای محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ میشود.
6-3- برای داوطلبانی که دارای بیش از یک دیپلم میباشند نمره کل سابقه تحصیلی بر اساس بیشترین نمره تراز دروس مؤثر و معتبر محاسبه میشود.
7-3- برای محاسبه نمرات تر از نیاز به در دست داشتن تمامی نمرات شرکت کننده در آزمون می باشد.
8-3- مشمولان ترمیم نمره با هر نمره ای امکان ترمیم نمره در خردادماه را دارند.

4- متقاضیانی که فارغ التحصیلی آنها در سامانه احراز نمی شود ملزم به درخواست صدور تأییدیه تحصیلی می باشند.

موضوع: شیوه نامه اجرایی نحوه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره آزمونهای نهایی دوره دوم متوسطه در پنجاه و هفتمین (۵۷) جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش تاریخ ۱۴۰۲٫۹٫۲۷، به تصویب رسید.

– لیست دروس ترمیم نمره و ایجاد سابقه تحصیلی کنکور 

– دروس ترمیم معدل و ایجاد سابقه برای کنکور بر اساس نظام جدید 3-3-6

بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه کنکور ۱۴۰۳ (آخرین آپدیت)

بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه کنکور ۱۴۰۳ (آخرین آپدیت)

 

 

– دروس ترمیم معدل و ایجاد سابقه برای کنکور بر اساس نظام سالی واحدی

بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه کنکور ۱۴۰۳ (آخرین آپدیت)

بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه کنکور ۱۴۰۳ (آخرین آپدیت)

– بخشنامه ترمیم نمره در یک نگاه video

 

عنوان شیوه دریافت

دانلود pdf بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سوابق برای کنکور ۱۴۰۳ به بعد

 

بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه کنکور ۱۴۰۳ (آخرین آپدیت)

تاریخ انتشار

نیمه اول فروردین 1403

 

 

منبع : مرکز سنجش آموزش و پرورش – کانال تلگرام فرهنگیان https://t.me/Farhangian_sarasari

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
(منتشر نخواهد شد)
3.1K دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
X
[تام لند]