آیا داشتن نمرات نهایی یازدهم برای کنکور ۱۴۰۴ لازمه؟ برای پشت کنکوری های دوازدهم و نظام قدیم

آیا داشتن نمرات نهایی یازدهم برای کنکور ۱۴۰۴

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۴ 60درصد می باشد و شامل پایه های یازدهم و دوازدهم می باشد. اما خب در این میان بخش بزرگی هم از داوطلبان نظام قدیم هستند که تنها نمرات سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی دارند و یا بخش دیگری نیز فارغ التحصیلان دوازدهمی سال های گذشته هستند که نمرات نهایی یازدهم ندارند و الان می خواهند بدانند که آیا داشتن نمرات نهایی یازدهم برای این دسته از داوطلبان لازمه؟ آیا فرصت ایجاد سابقه یا ترمیم امتحانات نهایی یازدهم بهشون داده میشه یا خیر؟

سؤالات متداول :

– تکلیف داوطلبان نظام قدیمی و فارغ التحصیلان دوازدهمی که نمرات نهایی یازدهم ندارند چیه؟

– 60 درصد معدل برای افرادی که امتحانات نهایی یازدهم نداشته اند، چگونه محاسبه می شود؟

– پشت کنکوری هایی که نمرات نهایی یازدهم ندارند، برای کنکور ۱۴۰۴ چکار کنند؟

 

پاسخ : 

تا زمان تنظیم این مطلب ؛ آموزش و پرورش و سازمان سنجش رسماً در رابطه با تاثیر معدل در کنکور 1404 برای داوطلبان با شرایط مختلف اعلام نظر نکرده اند و تنها طبق مصوبه شورا 60 درصد از پایه یازدهم و دوازدهم برای سال 1404 تعیین شده است.

برای افرادی که نمرات نهایی یازدهم نداشته اند می توان گفت دو حالت ممکن است :

  • حالت اول: برای این افراد نیاز است که در امتحانات نهایی یازدهم شرکت کنند تا ایجاد سابقه شود.
  • حالت دوم: یا اینکه سهم یازدهم که 20 درصد از 60 درصد معدل را شامل می شود، تماما به پایه دوازدهم اختصاص پیدا کند، یعنی برای داوطلبان نظام قدیم یا سالی واحدی 60 درصد از سوم و پیش دانشگاهی همانند گذشته در نظر گرفته شود و برای دوازدهمی های نظام جدید نیز تنها سابقه دوازدهم آن ها ملاک در نظر گرفته شود.

ما در پی سی کنکور بر این باور هستیم که در حال حاضر احتمال رخ دادن گزینه اول بیشتر است، با این حال؛ این موضوع نیاز به مصوبه کمیسیون سنجش و پذیرش دارد که ممکن است در اوایل تابستان یا اواخر تابستان مشخص شود.

مسئولان در این رابطه چه می گویند :

فعال حوزه سنجش و پذیرش دانش‌آموزان وزارت آموزش و پرورش در واکنش به مطالب مطرح شده در خصوص عدم امکان شرکت در آزمون نهایی برای متقاضیان فاقد سابقه تحصیلی گفت: امکان شرکت در آزمون‌های نهایی برای تمامی متقاضیان فراهم شده و داوطلبان به مطالب کذب برخی افراد توجه نکنند.

سید علی جعفری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه چندی پیش شخصی عنوان کرد که پس از استقرار مصوبه شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی و تأثیر قطعی سوابق تحصیلی سه‌پایه دهم، یازدهم و دوازدهم، امکان شرکت در آزمون برای متقاضیان فاقد سابقه تحصیلی وجود ندارد گفت: چه در سال جاری و چه در سال‌های بعد که نتیجه آزمون‌های نهایی پایه‌های دهم و یازدهم به سوابق تحصیلی اضافه می‌شود، امکان شرکت در آزمون و تولید سوابق برای همه متقاضیان وجود دارد. دانش‌آموزانی که اکنون در حال تحصیل هستند به‌صورت طبیعی و در هر سالی که به پایه بالاتر می‌رسند در آزمون‌های نهایی خود شرکت می‌کنند؛ بنابراین، برای این گروه هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

جعفری به متقاضیانی که فارغ‌التحصیل شده‌اند ولی به هر دلیل فاقد سابقه تحصیلی هستند نیز گفت: این فارغ التحصیلان می‌توانند در آزمون‌های نهایی هر سه‌پایه شرکت کنند؛ چرا که برنامه زمانی برگزاری آزمون‌ها به نحوی تهیه شده است که آزمون‌های پایه‌های مختلف هیچ‌گونه تداخلی با یکدیگر ندارند. فرض کنید شخصی که هیچ سابقه تحصیلی ندارد و قصد دارد در سال ۱۴۰۵ که هر سه‌پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تأثیر قطعی دارند در آزمون‌های نهایی شرکت کند، می‌تواند همه دروس سه‌پایه را انتخاب و در یک نوبت امتحانی در تمامی آزمون‌ها شرکت کند./خبرگزاری ایسنا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

guest
(منتشر نخواهد شد)
116 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
X
[تام لند]