تام لند

مدابوک

تام لند

ترمیم معدل نظام قدیم برای کنکور 1402 چگونه است؟ (سوم دبیرستان و پیش دانشگاه و دیپلم قبل از 84)

ترمیم معدل نظام قدیم برای کنکور
ترمیم نمره برای دیپلمی های نظام قدیم

ترمیم معدل برای نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲ یکی از سوالات داوطلبانی است که با شرکت در امتحانات نهایی دیپلم سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی دارند، یکی از سوالات مهمی است که با اجرایی شدن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با کنکور و هم چنین تاثیر 40 درصد قطعی از سوی داوطلبان مطرح می شود، که در ادامه آخرین اخبار حول این موضوع را بررسی می کنیم.

 

** دفترچه ثبت نام هم اکنون منتشر شده و می توانید از مطلب دانلود دفترچه ثبت نام کنکور دی 1401 دریافت کنید.

بعد از مطالعه این محتوا، می توانید نکات بیشتر در رابطه با ترمیم نمره در مطلب ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲ بخوانید

– ترمیم نمره شامل نظام قدیمی ها هم می شود؟

– ترمیم معدل سوم دبیرستان برای کنکور 1402 چگونه است؟

– ترمیم معدل پیش دانشگاهی برای کنکور 1402 چگونه است؟

– ترمیم معدل برای دیپلمه های قبل از سال 84 چگونه است؟

 

16 آبان 1401:

تجربیات یکی از داوطلبان نظام قدیم که برای درخواست ترمیم معدل به یکی از ادارات آموزش و پرورش مراجعه کرده است، به این صورت بوده است :

« مدتی قبل(یک ماه قبل) پس از مراجعه به ایشان گفته شد امکان ترمیم معدلشان وجود ندارد، و به تازگی پس از اینکه مطلع شدند یکی از دوستانشان ثبت نام کرده اند، مراجعه کرده اند برای ثبت نام و گفته شده که ترمیم معدل نظام قدیم امکان پذیر است به این صورت که باید به کمیسیون درخواست دهند تا دو ماه بعد هم نتیجه اش آماده شود، نمرات کسب شده نیز معادل نمرات سوم دبیرستان می باشد و برای پیش دانشگاهی نمی توان اقدامی کرد

برای ثبت درخواست هم باید به مدرسه ای که فارغ التحصیل شدند مراجعه کنند و در آن جا مدیر و معاون و سایر نفرات نامه ای را امضا می کنند و مهر فارغ التحصیلی روی آن درج می شود و سپس به آموزش و پرورش تحویل داده می شود جهت ارائه به کمیسیون، در این مرحله ای نیز هزینه ای فعلا پرداخت نشده است »

 

مدارکی که برای ثبت نام ترمیم معدل نظام قدیم ذکر شده به این صورت است :

1- درخواست متقاضی جهت ترمیم معدل

2- تصویر صفحه اول شناسنامه و کارت ملی

3- تصویر کارنامه فارغ التحصیلی

4- صورتجلسه کمیسیون خاص آموزشگاه

5- نامه درخواست آموزشگاه به اداره

 

 

پاسخ در اخبار زیر :

بخشنامه ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیل برای کنکور 1402 ابلاغ شد

 

30 آبان

به نقل از خبرگزاری مهر؛ محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آزمون ترمیم همزمان در دی ماه همزمان با آزمون امتحانات پایه دوازدهم دانش آموزان پایه دوازدهم برگزار می‌شود؛ گفت: بخشنامه این امتحانات هم در حال آماده سازی است تا همه دانش آموزان و داوطلبانی که درخواست ترمیم معدل دارند و هم می‌خواهند سابقه‌ای برای خود ایجاد کرده یا سابقه خود را بهبود ببخشند در این امتحانات شرکت کنند.

زارعی در پاسخ به این سوال که هزینه برگزاری این آزمون‌ها چقدر است؛ گفت: هزینه‌های برگزاری این آزمون‌ها به صورت استانی تعیین می‌شود و به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی‌شود. در شورای آموزش و پرورش هر استان هزینه برگزاری آزمون ترمیم تعیین می‌شود و هزینه شرکت در این آزمون‌ها در هر استان با توجه به شرایط با استان دیگر متفاوت خواهد بود.

هزینه‌های برگزاری این آزمون‌ها به صورت استانی تعیین می‌شود و به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نمی‌شود

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: آزمون ترمیم برای هر درس به صورت جداگانه برگزار خواهد شد و این فرصت ایجاد شده است که افرادی هم که پیش از این برای ترمیم معدل اقدام کرده بودند باز هم فرصت داشته باشند به جهت اینکه تأثیر سوابق تحصیلی قطعی شده است یک بار دیگر فرصت دارند در آزمون ترمیم شرکت کنند.

زارعی با اشاره به اینکه داوطلبان فرصت دارند یک بار برای هر درس در آزمون ترمیم آن شرکت کنند؛ گفت: آن‌ها در دو نوبت دی ماه سال جاری و خرداد ماه سال آینده و در دو نوبت فرصت ترمیم معدل دارد؛ می‌توانند برنامه ریزی کنند اگر درسی را نمی‌توانند در دی ماه در آزمون ترمیم معدل آن شرکت کنند در خرداد در آزمون شرکت کنند؛ برگزاری آزمون ترمیم معدل در دو نوبت دی و خرداد قطعی است اما برای هر درس تنها یک بار می‌توانند در آزمون ترمیم شرکت کنند. آنها می‌توانند به دلخواه در هر نوبت شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه کنکور از سال جاری تحصیلی در دو نوبت برگزار خواهد شد گفت: داوطلبان می‌تواند برنامه ریزی کرده و آزمون ترمیم بخشی از دروس شأن را در دی ماه انجام دهند و بخشی از آن را در زمان نزدیک کنکورشرکت کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه دروس پیش دانشگاهی در نظام جدید آموزشی وجود ندارد؛ گفت: دانش آموزان طبق دروس نظام جدید امتحان خواهند داد و به زودی جدولی را ارائه می‌دهیم که بر اساس آن نمرات جدید آنها جایگزین نمرات پیشین آنها خواهد شد. این بخشنامه طی دو روز آینده پس از تصمیم گیری قطعی در شورای سنجش و پذیرش مصوب خواهد شد و پس از آن اعلام می‌شود.

زارعی خاطر نشان کرد: جدول چرخه‌ها نشان خواهد داد که نمرات ترمیم چه دروسی در نظام قدیم آموزشی جایگزین کدام یک از دروس آموزشی در نظام جدید خواهد شد.

به نظر می‌رسد برگزاری آزمون ترمیم در دو نوبت موجب برنامه ریزی بهتر داوطلبان نظام قدیم کنکور خواهد شد؛ با این حال برخی از این داوطلبان خواستار برگزاری چند باره آزمون ترمیم بودند که به نظر می‌رسد مسئولان نظام آموزشی با این امر به دلیل عدم رعایت عدالت آموزشی و ایجاد فرصت برابر برای همه داوطلبان موافق نیستند.

از سوی دیگر برگزاری آزمون ترمیم بر اساس دروس نظام جدید آموزشی چالش دیگر داوطلبان کنکور نظام قدیم است؛ چالشی که حل آن نیازمند برنامه ریزی بیشتر داوطلبان کنکور نظام قدیم خواهد بود.

23 آبان

کلیات نحوه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس امتحانات نهایی برای داوطلبان کنکور

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نحوه ایجاد سابقه تحصیلی، محاسبه نمره کل و ترمیم نمرات دروس نهایی دوره دوم متوسطه اعلام شد

در اجرای سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و به منظور ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی، شورای عالی آموزش و پرورش مقرر کرد:

1. به متقاضیان ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس نهایی اعم از دارندگان مدرک پایان تحصیلات دوره متوسطه، دانش آموزان شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و دانش آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود، اجازه داده می‌شود مطابق جدول دروس امتحان نهایی دوره دوم متوسطه صرفاً یک بار برای ایجاد سابقه و یک بار برای ترمیم نمره با پرداخت هزینه در دروس مورد نظر خود ثبت نام و در امتحان مربوط شرکت کنند.

تبصره 1. به متقاضیانی که قبل از ابلاغ این مصوبه از فرصت ترمیم استفاده کرده‌اند، اجازه داده می‌شود یک بار دیگر نمرات امتحانات نهایی دروس مورد نظر خود را ترمیم کنند.

تبصره2. نمرات ایجاد سابقه و ترمیم صرفاً به عنوان سابقه تحصیلی اعتبار خواهد داشت و در کارنامه تحصیلی داوطلبان منظور نمی‌شود.

2. نمره کل سابقه تحصیلی توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه و ضمن اطلاع رسانی به ذینفعان برای پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در اختیار مراجع مربوطه قرار می‌گیرد.

3. با ابلاغ این مصوبه ضوابط و مقررات مغایر با آن لغو می‌شود.

4. شیوه نامه اجرای مصوبه حداکثر ظرف مدت یک ماه توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه و با امضای وزیر ابلاغ خواهد شد.

 

 

16 آبان 1401 – به نقل از خبرگزاری مهر؛ یکی از مسئولان شورای عالی آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در جلسه این هفته موارد مختلف پیرامون برگزاری مجدد آزمون ترمیم معدل بررسی شده است اما هنوز هیچ چیزی به تصویب نرسید.

وی با بیان اینکه جلسه بعدی به احتمال زیاد دوشنبه هفته آینده خواهد بود؛ گفت: تقریباً می‌توان گفت تصمیم گیری در این موضوع در هفته آینده قطعی خواهد بود. اگر جناب آقای نوری موافقت کنند در جلسه‌ای که تشکیل می‌شود احتمال اینکه هفته آینده مصوبه‌ای در این خصوص داشته باشیم بسیار زیاد خواهد بود.

اگرچه در ماه‌های اخیر مسئولان بارها وعده برگزاری مجدد آزمون‌های ترمیم معدل در دفعات متعدد را داده بودند با این حال هنوز چیزی به تصویب نرسیده است

این مسئول در شورای عالی آموزش و پرورش با این حال در مورد احتمال برگزاری مجدد آزمون ترمیم معدل نظری نداد و گفت: کار گروهی که در این زمینه تشکیل شده است باید به یک جمع بندی مؤثر برسد؛ به این دلیل که مصوبه تاکنون به اجماع نظر نرسیده است؛ نمی‌توان در این خصوص با قطعیت نظر داد.

 

4 آبان 1401 – محسن زارعی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس با بیان اینکه تصمیم‌های جدید برای ترمیم نمره پیش‌بینی شده است، اظهار کرد: از جمله پیشنهادات مطرح شده، این است که دیپلمه‌های قبل از سال 1384 بتوانند در قالب ترمیم نمره، تولید سابقه کنند.

وی ادامه داد: مورد بعدی این بود که فارغ‌التحصیلان نظام‌ قدیم باید برای ترمیم نمره درخواست کمیسیون می‌دادند که در پیشنهاد جدید، نیاز به درخواست کمیسیون نیست.

زارعی اضافه کرد: این موارد در کمیسیون شورای عالی آموزش و پرورش طرح شده و موافقت اولیه انجام شده است و باید در شورای عالی آموزش و پرورش بررسی شود.

وی با بیان اینکه فقط یکبار امکان ترمیم نمره وجود دارد، افزود: فقط یک فرصت برای ترمیم نمره داده می‌شود و تعیین هزینه آن هم به خود استان‌‌ها سپرده شده است که در شورای آموزش و پرورش استان با توجه به مقتضیات استان تصمیم می‌گیرند که چه هزینه‌هایی دریافت کنند.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «از چه زمانی افراد می‌توانند برای ترمیم رتبه اقدام کنند؟»، گفت: اینکه فقط داوطلبان می‌توانند در امتحانات نهایی خرداد شرکت کنند یا در امتحانات شهریور و دی نیز این امکان فراهم باشد، در دست بررسی است چون یک بحث این بود که هم‌ترازی امتحانات مطرح است.

22 شهریور 1401 – به نقل از خبرگزاری ایرنا ؛ رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش در مورد افرادی که پیش از سال ۱۳۸۴ دیپلم خود را دریافت کرده و قصد ترمیم نمره دارند و ترمیم نمره دروس پیش‌دانشگاهی نیز گفت که به دلیل نیاز به تطبیق دروس با دروس فعلی، آزمون برای این دروس به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش نیاز است. رایزنی‌ها در این مورد انجام شده و بعد از تشکیل جلسه شورای عالی در مورد آن اطلاع‌رسانی می‌شود. این دسته از داوطلبان که اصلا سابقه تحصیلی ندارند، باید در قالب آزمون ترمیم کل دروس متوسطه را امتحان بدهند.

25 مرداد 1401 –

به نقل از خبرگزاری ایرنا ؛ رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش در مورد آزمون ترمیم نمره برای دانش‌آموزان نظام قدیم نیز گفت: این دانش‌آموزان باید با مراجعه به بخش سنجش در منطقه آموزش و پرورش تحصیلی خود درخواست مجوز برای شرکت در آزمون ترمیم نمره بدهند و بعد از صدور مجوز در سه نوبت خرداد، شهریور و دی امکان شرکت در آزمون را خواهند داشت.

زارعی در مورد افرادی که پیش از سال ۱۳۸۴ دیپلم خود را دریافت کرده و قصد ترمیم نمره دارند و ترمیم نمره دروس پیش‌دانشگاهی نیز گفت که به دلیل نیاز به تطبیق دروس با دروس فعلی، آزمون برای این دروس به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش نیاز دارد.

17 خرداد 1401 – به نقل از خبرگزاری مهر ؛ معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اینکه این موضوع شامل پشت کنکوری‌ها هم می‌شود یا خیر گفت: همه افراد چه آنهایی که سوابق تحصیلی دارند و چه آنهایی که سوابق تحصیلی ندارند می‌توانند از این مصوبه استفاده کنند. آموزش و پرورش مکلف شده است هر ساله زمان‌هایی را تعیین کند هر کسی بتواند ترمیم معدل انجام دهد. این مصوبه مسیر را تسهیل می‌کند، استرس‌ها را کم می‌کند و عدالت آموزشی را برقرار می‌کند تا همه شانس‌های بهتری داشته باشند.

 

در صورت انتشار اخبار جدید، این مطلب بروز خواهد شد . . .

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,396 نظر
 1. سجاد می گوید

  سلام ببخشید من دیپلمم رو سال ۹۵گرفتم معدل’کتبیم۱۸ه میخوام کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم تاثیر مثبت سوابق تحصیلی شامل م میشه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   تاثیر معدل قطعی است نه مثبت و شامل تمام داوطلبان می شود چه اونا که نمره دارند یا ندارند

 2. اسم شما می گوید

  من سال سوم 86 بودم، و همه نهایی بود. پیش دانشگاهی نرفتم. برای دیپلم مجدد میتونم یه سری درس هارو از همون سوم برام تطبیق بدن؟ مثلا عربی؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   اگر تجربی بودید الان می خواهید ادامه تحصیل بدید، بله خب براتون تطبیق میدن و ادامه رو در نظام جدید پاس می کنید

 3. زهرا می گوید

  سلام وقت بخیر
  من دانش آموز نظام قديم هستم و تراز سوابقم در کنکور امسال ۹۲۰۰ شد
  اگر بخوام تراز معدلم خيلي خوب بشه به نظرتون تمام درس هاي نظام جديد رو حتي دروسي كه قبلا ۲۰ گرفتم رو مجددا امتحان بدم يا همينکه پنج درسي رو که سابقا نمره ي كامل نگرفتم رو ترميم كنم كافي است ؟
  فارغ التحصيلان نظام قديم اگر همه ي دروس رو مجددا امتحان بدن و نمره ي كامل بگيرند آيا تراز سوابق تحصيلي يكساني با دانش آموزان نظام جديد ميگيرند ؟ يا به علت پشت كنكوري بودن هيچ راهي براي جبران ندارند و حتي در صورت ۲۰ گرفتن تمام نمرات در ترمیم معدل ، باز هم تراز پاييني ميگيرند ؟
  شما اگر جای من بودید وقتتون رو صرف ترمیم نمرات میکردید و به نظرتون ارزشش رو داشت یا تمام وقتتون رو میگذاشتید برای کنکور و تست زنی ؟
  چند جا در نظرات خوندم که نظام قدیم ها در هر صورت تراز خیلی پایین تری از نظام جدید ها میگیرند به نظرتون این صحبت ها درست است ؟

 4. محمدامین طغانی می گوید

  سلام وقت بخیر بنده دیپلمم رو 89-90 و پیش دانشگاهی رو 90-91 گرفتم رشته تجربی،برای ترمیم معدل فقط دروس عمومی دوازدهم رو باید امتحان بدم؟ ممنونم.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   بله

 5. Spring Girl می گوید

  فارغ‌التحصیل تجربی نظام قدیم 96 هستم و میخوام در ترمیم معدل درسهای عمومی و زیست و زمین دوازدهم تجربی خرداد 1403 شرکت کنم

  1 _ نمره ای که در ترمیم معدل میگیرم هم برای سوم دبیرستان و هم پیش دانشگاهی لحاظ میشه یا فقط برای یکی از این دو ؟

  2_ سال 96 که فارغ‌التحصیل شدم سه درس رو خرداد افتادم و در شهریور امتحان دادم و قبول شدم … با این وجود میتونم ترمیم معدل کنم و مشکلی نداره ؟

  2 _ نمرات ترمیم معدل خرداد 1403 برای کنکور 1403 لحاظ میشن ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   در پست دیگری پاسخ داده شد

 6. Spring Girl می گوید

  سلام
  من فارغ‌التحصیل تجربی نظام قدیم ( سال 96 ) هستم و قصد دارم در ترمیم معدل تجربی خرداد 1403 شرکت کنم

  1_ در نظام قدیم دروسی به نام سلامت و بهداشت و هویت اجتماعی وجود نداشت و این دو درس در نظام جدید اضافه شده
  آیا من که فارغ‌التحصیل نظام قدیم هستم و قصد دارم در کنکور تجربی 1403 شرکت کنم هم باید امتحان نهایی این دو درس رو بدم و برای منم تاثیرگذار هست یا فقط برای داوطلبان نظام جدید تاثیر داره ؟

  2_ نمره ای که در ترمیم معدل میگیرم هم برای سوم دبیرستان و هم پیش دانشگاهی لحاظ میشه یا نه ؟

  3_ نمرات ترمیم معدل خرداد 1403 برای کنکور 1403 لحاظ میشن ؟

  ممنون میشم اگه خیلی واضح و بدون ابهام پاسخ بدید

 7. ناشناس می گوید

  ببخشید یعنی نظام قدیم نمی تونن دی ترمیم کنن

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   فعلا که خبری نیست و باید خرداد امتحان بدن

 8. ناشناس می گوید

  سلام من دیپلم سال ۸۲ و پیش ۸۳ بودم الان برای ترمیم معدل چیکار کنم؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   شما سابقه ندارید و باید ایجاد کنید یعنی در امتحانات نهایی دوازدهم خرداد رشته موردنظر شرکت کنید

 9. ناشناس می گوید

  سلام وقت به خیر…. من نظام قدیم سال 96هستم میخواستم دی ترمیم معدل کنم دیروز یه مشاوری گفت بخشنامه جدید اومده ودیگه ترمیم فقط برا خرداد ماه هست وطبق این بخش نامه نظام قدیم کلا نمیتونه ترمیم بده خواستم بپرسم چنین چیزی صحت داره؟؟ کل ارامشم به هم ریخت من. کلی تلاش کردم برا کنکور اینده اگه نتونم ترمیم بدم دیگه هیچ ارزش نداره ممنون میشم راهنمایی کنید ایا بخش نامه جدید واقعا اومده یا اون الکی گفته؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   فعلا بله
   باز آبان ماه ازمون سوال کنید
   نگران نباشید، توکل به خدا
   کلا این مسیر گرد و خاک هم داره، باید به خودتون مسلط باشید، و اینکه باز خرداد که میشه ترمیم کرد

 10. الهام می گوید

  سلام من نظام قدیم فارغ التحصیل ۸۵هستم از ما فقط دیپلم نهایی بود امروز ی مشاور گفتن من باید برای چهار درس پیش دانشگاهی که اصلا زمان ما نهایی نبود ایجاد سابقه میکردم والا تراز منفی میخورم درسته کسی اطلاعی داره خیلی نگرانم اگر کسی چیزی میدونه لطفا بگه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   اگر سومتون نهایی بوده خب هیچی مشکلی نداره
   میمونه پیش دانشگاهی تون که 4 تا درس به اندازه 10 درصد از 40 دصرد تاثیر معدل سهم دارد و اگر نمره نداشتید باید این 4 درس رو معادلش در پیش دانشگاهی شرکت می کردید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]