تام لند

مدرسه نگرش

تام لند

اخبار کنکور
مطالب کنکوری
امتحانات نهایی
جزوات آموزشی
سوالات کنکور
پرسش و پاسخ

ترمیم معدل برای کنکور 1401 دوازدهم و نظام قدیم + (پرسش و پاسخ)

ترمیم معدل برای کنکور 1401
ترمیم معدل کنکور

تاثیر معدل در کنکور 1401 یکی از موارد موثر در نتیجه نهایی کنکور می باشد، طبیعتا دانش آموزانی بوده اند که به هر دلیلی نتوانسته اند نمره مناسبی کسب کنند و از همین رو می خواهند اطلاعاتی از نحوه ترمیم معدل برای کنکور 1401 کسب کنند که در ادامه سعی می کنیم به طور مفصل به شرایط ترمیم معدل برای دیپلم دوازدهم و نظام قدیم بپردازیم.

برای مشاهده نحوه برگزاری کنکور سال جاری روی مطلب کنکور ۱۴۰۱ کلیک کنید

فهرست مطالب : نمایش

– ترمیم معدل چیست؟

آموزش و پرورش برای داوطلبانی که معدل مناسبی ندارند ترمیم معدل را پیشنهاد می کند. چیزی که در سال های گذشته نیز انجام گرفته است و داوطلبان می توانند برای دروسی که در آن ها نمره مناسبی ندارند ثبت نام کرده و مجددا آن درس را امتحان دهند تا در کنکور همین نمرات به عنوان سوابق تحصیلی آن ها در نظر گرفته شود.

نمراتی که در ترمیم معدل کسب می شود چنانچه بالاتر از نمره قبلی وی باشد، همان نمره در کنکور تاثیر داده می شوند و چنانچه نمره گرفته شده پایین تر از نمره قبلی وی باشد سازمان سنجش نمره بهتر  را برای داوطلب در کنکور تاثیر می دهد.

– ترمیم معدل برای دوازدهم و سوم دبیرستان( نظام قدیم) چگونه است؟

اصولا ترمیم معدل برای داوطلبانی برگزار می شود که در گذشته امتحانات نهایی داشتند حال چه فارغ التحصیلان نظام قدیم که دارای امتحانات نهایی سوم دبیرستان بوده اند و چه داوطلبان نظام جدید که در مقطع دوازدهم دارای امتحانات نهایی هستند.

اما در حال حاضر با توجه به اینکه نظام آموزش دچار تغییر و تحولاتی شده، از دی 99 به بعد برای داوطلبان نظام قدیم مقطع سوم دبیرستان امتحان نهایی برگزار نشده و در نتیجه ترمیم معدلی برای این دسته از داوطلبان فارغ التحصیل نظام قدیم برگزار نشده و صرفا برای نظام جدیدی ها و مقطع دوازدهم امتحان ترمیم معدل برگزار شده است.

 

– ترمیم معدل دهم و یازدهم چگونه است؟

در حال حاضر امتحانات این دو پایه به صورت نهایی برگزار نمی شود، پس ترمیم معدل برای این پایه ها در نظر گرفته نشده است.

 

– زمان برگزاری ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱ کی است؟

زمان برگزاری ترمیم معدل کنکور 1401 همانند سال های گذشته و همزمان با دوره های امتحانی پیش بینی می شود در دی ماه – خرداد ماه و شهریور ماه برگزار شود، که بهتر است حتما برای تاثیر در کنکور پیش رو حتما در دوره دی یا خرداد قبل از کنکور شرکت کنید.

 

– هزینه ترمیم معدل کنکور سال 1401 چنده؟

ثبت نام در طرح ترمیم معدل شامل هزینه بوده و دارای شهریه ثابت 50 هزار تومانی و همچنین برای هر درس 20 هزار تومان جهت هزینه تکثیر و تصحیح سوالات گرفته می شود.(البته این تعرفه ممکن است تغییراتی داشته باشد)

 

– محل ثبت نام ترمیم معدل کنکور 1401 کجاست؟

محل ثبت نام جهت ترمیم معدل ۱۴۰۱ مدارس بزرگسالان می باشد. برای مشاهده نزدیکترین مدارس بزرگسالان منطقه تان به آموزش و پرورش منطقه خود مراجعه کنید.

 

– زمان ثبت نام ترمیم معدل کنکور ۱۴۰۱

زمان ثبت نام بین دو ماه تا 45 روز مانده به امتحانات (دی – خرداد – شهریور) است. که البته بهتر است حتما دو ماه قبل از ثبت نام تون مطمئن بشید.

 

– من قبلا در منطقه دو امتحانات نهایی را گذرانده ام و اکنون در منطقه یک سکونت دارم آیا می توانم برای ترمیم معدل شرکت کنم؟

فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه که متقاضی ترمیم و ارتقای نمرات درس یا دروس نهایی خود هستند می‌توانند فقط در همان منطقه آموزشی که قبلا فارغ التحصیل شده‌اند ثبت نام کنند.

برای مثال اگر در منطقه یک فارغ التحصیل شده اید و امتحانات نهایی را گذرانده اید برای ترمیم معدل نیز باید مجددا در یک از شهرهایی که منطقه یک است امتحان دهید

 

– آیا نمرات ترمیم معدل در کارنامه هم ثبت می شوند؟

نمرات ماخوذه متقاضیان ترمیم و ارتقای نمرات دروس نهایی در امتحانات مربوط جایگزین نمرات قبلی که منجر به فارغ‌التحصیلی شده است نخواهد شد و صرفا جهت اعمال در سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ملاک خواهد بود. همچنین اگر نمرات کسب شده پایین‌تر باشد نمرات قبلی در سوابق داوطلب اعمال خواهد شد.

 

– آیا همه افراد می توانند در ترمیم معدل کنکور 1401 شرکت کنند؟

در حال حاضر همه فارغ التحصیلان دوره متوسطه ( از سال ۸۴ به بعد ) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی ( از سال 91 به بعد )  و دارندگان دوازدهم می توانند در ترمیم معدل 99 شرکت کنند.

البته لازم به ذکر است،که امتحانات نهایی داوطلبان نظام قدیمی از دی 99 برگزار نشده است و در حال حاضر برای نظام قدیمی ها ثبت نامی فعال نیست

 

– چه کسانی نمی توانند در طرح ترمیم معدل کنکور 1401 شرکت کنند؟

افرادی که دیپلم خود را قبل از سال84 کسب کرده اند نیازی به شرکت در ترمیم معدل ندارند و طبق آخرین گفته های سازمان سنجش کنکور برای آن ها امتیاز اصلی و 100 درصد خواهد بود.

 

– آیا می توانم برای ترمیم معدل ۱۴۰۱ تمام دروس را مجدد امتحان دهم؟

بله می توانید تمام دروس کنکوری خود را مجددا امتحان دهید

 

– آیا می توانم برای ترمیم معدل 1401 بعضی از دروس را در دی ماه و بعضی دیگر از دروس را در خرداد امتحان دهم؟

خیر، هر کسی تنها یکبار حق شرکت در ترمیم معدل را دارد و تنها باید در یک دوره مثلا دی یا خرداد یا شهریور تمام دروس را امتحان دهد.

 

– ترمیم معدل برای رشته های بدون کنکور 1400 چگونه است؟

عباس سلطانیان ؛ مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر ورود به ۸۵ درصد کد رشته محل‌های دانشگاهی بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و شرایط ترمیم سوابق تحصیلی اظهار کرد: هنوز صورت جلسه رسمی این مصوبه به دست ما نرسیده است؛ اما ترمیم معدل یکی از بخشنامه‌های آموزش و پرورش است که در سال ۹۴ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید. وی افزود: کلیه دیپلمه‌های سال ۸۴ به بعد می‌توانند ترمیم معدل را در صورت تمایل انجام دهند.

 

– در چند درس هنوز قبول نشده ام و کاملا فارغ التحصیل نشده ام ، آیا می توانم در ترمیم معدل شرکت کنم؟

خیر برای شرکت در ترمیم معدل باید فارغ التحصیل شده باشید

 

– آیا می توان ترمیم معدل را بعد از برگزاری کنکور انجام داد؟

معاون اجرایی سازمان سنجش : اگر فردی ترمیم معدل خود را قبل از پذیرش انجام دهد در نتیجه پذیرش اثرگذار است در غیر این صورت اثرگذاری آن برای دور بعد پذیرش در سال بعد است.

– برای ثبت نام ترمیم معدل کنکور 1400 به کجا مراجعه کنیم؟

ثبت نام متقاضیان ترمیم سوابق تحصیلی به صورت داوطلب آزاد و مطابق دستورالعمل ثبت نام داوطلبان آزاد صرفا در مدارس بزرگسالان دولتی انجام خواهد گرفت و در مناطقی که واحد آموزشی بزرگسالان دولتی دایر نیست ثبت نام آنان در یکی از واحدهای آموزشی روزانه که اداره آموزش و پرورش محل تعیین می‌کند به تفکیک جنسیت انجام خواهد گرفت.

شرایط و نوع مدرسه از جمله تیزهوشان یا نمونه دولتی بودن نیز تاثیری در گزینش و ترمیم معدل ندارد و شرایط شرکت در آزمون ترمیم سوابق تحصیلی برای همه متقاضیان یکسان است.

برای مشاهده نزدیکترین مدارس بزرگسالان منطقه تان به آموزش و پرورش منطقه خود مراجعه کنید.

 

– برای کنکور 1401 بالاخره ترمیم معدل بریم یا نه؟

هنوز تاثیر معدل در کنکور 1401 دقیقا مشخص نشده است، و ما به هیچ وجه به افراد پیشنهاد نمی دهیم که در ترمیم معدل شرکت کنند یا شرکت نکنند، بلکه تصمیم هر فردی با توجه به شرایطش امکان پذیر است، فقط توصیه می کنیم که اگر تاثیر مثبت باشد که نیازی نیست شرکت کنید.

و اگر تاثیر قطعی باشد شرکت در ترمیم معدل می تواند هزینه و وقت زیادی از شما بگیرد چنانچه این آمادگی برای کسب نمره بالا را در خود می بینید حتما شرکت کنید.

 

توصیه مهم : توضیحاتی که ارائه شد بر اساس بخشنامه سال های قبل ترمیم معدل بوده و همواره برای بررسی آخرین جزئیات و قوانین ترمیم معدل کنکور 1401 به نزدیک ترین واحد آموزش و پرورش منطقه و یا مدارس بزرگسالان مراجعه کنید.

 

مطالبی که مرتبط با برنامه ریزی کنکور 1401 است و پیشنهاد میشه ازش دیدن کنید :

 

گردآوری و تهیه: پی سی کنکور

منابع : آموزش و پرورش،خبرگزاری های ایسنا و فارس و مهر و تسنیم

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=9057

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,307 نظر
 1. باقر می گوید

  سلام.من نمره درس زیست شناسیم ۱۸.۲۵شد آیا به نظر شما نیاز به ترمیم دارد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   دو سه هفته دیگه پاسخ قطعی رو میشه دید که سنجش چیکار میکنه
   برخی اختلاف نظر دارند برخی میگن بالای 18 مناسب هست و برخی میگن حتی 19/5 هم عقب میوفته
   ما اگر جای شما بودیم و توانش رو داشتیم ترمیم می کردیم و گرنه که روی کنکور وقت میگذاشتیم
   باز نمره سایر دروس رو هم چک کنید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]