تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری 1400 (نظام جدید و نظام قدیم)

شرایط شرکت در کنکور سراسری 1400
شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۰

اگر شما هم داوطلب کنکور سراسری 1400 هستید باید دارای شرایطی عمومی و اختصاصی باشید، به همین دلیل در این مطلب شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۰ را برای شما داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم در رشته های ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان آماده کرده ایم.

– شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰

الف) اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ب) عدم احراز عناد (نه اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.)

تبصره : در صورتی که داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

ج) نداشتن سابقه عضویت در سازمانهای غیرقانونی، فراماسونری و اعقاب آنها.

د) عدم احراز فساد اخلاقی

هـ) عدم اعتیاد به مواد مخدر.

 

– شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری 1400 :

بند الف شرایط کنکور ۱۴۰۰ :

داشتن با دریافت گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یاترمی واحدی) ویادیپلم نظام آموزشی جدید ( ۶- ۳ – ۳ اعم از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش) حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/ ۶ / ۳۱ و با دیپلم دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و با داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم)

تبصره ۱: ثبت نام و ادامه تحصیل پذیرفته شدگان، در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز می شود به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید ۶ – ۳ – ۳ و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/ ۱۱ / ۳۰ ، بلامانع می باشد.

تبصره 2: دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته و همچنین آن دسته از متقاضیان مذکور که حداکثر تا ۱۴۰۰/ ۶ / ۳۱ در مقطع کاردانی فوق دیپلم فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت.

تبصره 3: فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/ ۶ / ۳۱ و یا ۱۴۰۰/ ۱۱ / ۳۰ (در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز می گردد) خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

تبصره 4: فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروههای آموزشی غیر پزشکی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰ / ۶ / ۳۱ به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند

تبصره 5: فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشکی، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نمی باشند.

 

بند ب شرایط کنکور 1400 :

دانشجوي دوره روزانه همه مقاطع تحصيلي اعم از کادراني (پيوسته و ناپيوسته)، کارشناسي (پيوسته و ناپيوسته)، کارشناسي ارشد (پيوسته و ناپيوسته) و دکتري عمومي يا تخصصي (به جز دانشجويان مشمول تبصره های 3 و 4 بند الف) دانشگا هها و مؤسسات آموزش عالي نباشد.

تبصره ۱: دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۷ و قبل از آن، دوره روزانه دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی (بجز دانشجویان مشمول تبصره های 3 و 4 بند الف) چنانچه واجد دیگر شرایط مندرج در این دفترچه مخصوصا مقررات نظام وظیفه) باشند و حداکثر تا تاریخ ۹۹/ ۱۲ / ۲۵ از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را دارند.

تبصره ۲: دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را دریافت نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذی ربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذی ربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از داوطلبان می توانند کلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا بهانجام برسانند. (بیشتر بخوانید نحوه انصراف و شرکت مجدد در کنکور سراسری 1400)

 

بند ج شرایط کنکور 1400 :

پذیرفته شدگان دوره روزانه سراسری رشته های تحصیلی با آزمون و بدون آزمون سال ۱۳۹۹، در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، منحصرا مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد. ضمن اینکه بر اساس توضیحات بند ۶ بخش تعاریف مندرج در صفحه 40 دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400، ضمن تکمیل فرم شماره ۲ (فرم انصراف مندرج در صفحه ۷۰) بایستی تا تاریخ ۹۹ / ۱۲ / ۲۵ انصراف قطعی خود را از تحصیل اعلام نموده و مورد مربوط در بند 32 فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز علامت گذاری نمایند.

 

بند د شرایط کنکور 1400 :

دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان، پیام نور و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و … (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران)، می توانند بدون انصراف از تحصیل در کنکور سراسری سال 1400 ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط (فرم انصراف قطعی از تحصیل را به مؤسسه ذی ربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است که این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند و همچنین دانشجویان شاغل به تحصیل دوره های کاردانی (فوق دیپلم) که حداکثر تا تاریخ 1400/ 6 / 31 فارغ التحصیل می شوند، برای ثبت نام و شرکت در این آزمون نیاز به انصراف ندارند.

تبصره: دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند (مشاهده کد نظام وظیفه کنکور 1400)

 

بند هـ شرایط کنکور 1400 :

دانش آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شرکت مجدد در آزمون سراسری و قبولی با رعایت شرایط ذیل این بند میتوانند ادامه تحصیل دهند :

1- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت ( مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی باید حداکثر تا تاریخ 1400/ ۶ / ۳۱ و یا 1400/ ۱۱ / ۳۰ 1400 (در صورت قبولي در رشته هايي که پذيرش آنانا ز نيمسال دوم تحصيلي 1401 – 1400 آغاز مي گردد) خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

 

بند و شرایط کنکور 1400 :

دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند.

1- انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

 

بند ز شرایط کنکور 1400 :

دانش آموختگان مقطع کاردانی رشته اپتیک” که قبل از سال ۱۳۸۹ پذیرفته شده باشند، در صورت شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی و احراز نمره علمی و شرایط لازم، می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند. توضیحات بیشتر در این خصوص در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره ۲) اعلام می شود.

خب به پایان مطلب شرایط شرکت در کنکور سراسری 1400 رسیدیم،در راستای آگاهی بیشتر می توانید از مطالب مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 1400 و راهنمای نحوه ثبت نام کنکور 1400 دیدن کنید.

 

منبع : سازمان سنجش – عکس از خبرگزاری مهر

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=3157

ممکن است شما دوست داشته باشید
62 نظر
 1. فاطمه می گوید

  سلام.‌ من سال ۱۳۸۵ دیپلم ریاضی گرفتم.. میتونم کنکور تجربی شرکت کنم؟ یا باید مدرک دیپلمم رو تطبیق بدم ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   اگر دیپلم و پیش دانشگاهی دارید یا دیپلم 4 ساله هستید مشکلی برای شرکت در کنکور 1401 ندارید
   باز از سنجش سوال کنید مطمئن بشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]