بهترین شیوه جمع بندی دروس کنکوری

بهترین شیوه جمع بندی دروس کنکوری

در آمادگی برای کنکور حتماً شما باید زمانی را برای جمع بندی اختصاص دهید تا مطالب در ذهن شما تثبیت شود. بهترین زمان برای اجرای این برنامه، یک ماه باقی‌مانده تا زمان برگزاری آزمون سراسری است. در این مقطع زمانی، دیگر درس جدید نخوانید. هر قدر خوانده اید، دیگر بس است. اگرشما 80 درصد از مباحث کنکور را با کیفیت 100 درصد خوانده باشید، بهتر است از داوطلبانی که100 درصدمباحث کنکور را با کیفیت 80 درصد خوانده‌اند.
خلاصه اینکه ماه آخر، وقت «جدیدخوانی» نیست، بلکه وقت «دوباره خوانی» است. در واقع، شما در این زمان، فقط باید مرور کنید.هنگام مرور یا به اصطلاح دوره مباحث درسی، باید به دونکته مهم توجه کنید: اول اینکه همیشه از درس ها و مباحثی شروع کنید کهضعف بیشتری در آنها احساس می‌کنید، و دوم اینکه اولویت را به مرور درس ها ومباحثی بدهید که مدت بیشتری از مطالعه شان گذشته است؛ اما حواستان به این نکته هم باشد کهاگر بخواهید در مرور هم از همان روش های مرسوم مطالعه استفاده کنید، برای یک مرورجامع، لااقل به یک فرصت شش ماهه نیاز دارید و در این یک ماه باقی مانده کاریاز پیش نمی برید؛ پس باید به درک درستی از مفهوم مرور برسید.

آموزش جمع بندی درس ادبیات

به نقل از آرش همتیان مشاور کنکوری ؛ادبیات را شاید بتوان مهمترین درس‌ عمومی برای گروه ریاضی و تجربی نامید،برای داوطلب های گروه انسانی هم که به دلیل اختصاصی بودن درس ادبیات، اهمیت آن چند برابر می شود. پس جمع بندی ادبیات بسیار مهم است.
پیشنهاد من این است که در دوره‌های زمان جمعبندی و مرور ، ادبیات را به صورت موضوع محور جمع‌بندی کنید و موضوع های اصلی را مجزا بررسی کنید.

  • برای قرابت معنایی که با ۹ تست پر تست ترین قسمت ادبیات است، تمرین و تست زیاد و بادقت زدن تنها راه کار عملیاتی می باشد، البته قبل از آن لازم است که تمام معنی بیت‌های کتاب تسلط پیدا کرده باشید. هر چقدر ابیات بیشتری خوانده باشید سرعت عملتان بیشتر خواهد شد.
  • برای لغت‌ استفاده از کتاب های کوچک جمع بندی گونه راهکار مناسبی است،برای این‌کار می‌توانید از کتاب‌های لقمه مهر و ماه یا هفت‌خوان خیلی‌سبز  استفاده کنید.  سعی کنید لغت‌ها را با جمله یا شعری که آن لغت در آن به کار رفته است یاد بگیرید این کار کمک زیادی به تسلط شما می کند.
  • برای املای لغات تشابهات از اهمیت فراوانی برخوردار است. اگه معنی کلمه‌ها را توی جمله‌ها یاد گرفته باشید، کار شما خیلی راحت تر می شود.
  • برای تاریخ ادبیات هم می‌توانید از کتاب‌های جمع بندی گونه استفاده کنید. سعی کنید ماه پایانی منتهی به کنکور هر شب روزی نیم ساعت روی تاریخ ادبیات زمان بگذارید و بارها تاریخ ادبیات کتاب های درسی را دوره کنید.
  • مشکل اصلی داوطلب ها در زبان فارسی بخش‌های تمرینی آن است  که باید با تست مرور کنید. نوشتن یک خلاصه‌ کوچک هم می تواند در دوران جمع بندی کمک زیادی به شما کند.
  • آرایه‌ها را اگر بلد هستید، فقط تست کار کنید و تست‌هایی که قبلاً زدید را مرور کنید. آرایه هایی را هم که بلد نیستید به جای تست ترکیبی زدن، ۴۰ تست آن آرایه را به طور مشخص بزنیدو

تذکر

برای درس‌هایی که تا به حالا نخواندید خوب است که  در دوران عید درس به درس همه‌ی  بخش‌هایش را کار کنید و کتاب را خوب بخوانید!

 

آموزش جمع بندی درس عربی

خب درس عربی هم درس بسیار مهمیه و تو افزایش ترازتون بسیار موثره،درسی که اگه یکم پشتکار نشون بدید تست های ترجمه ش رو زدید.

خب تو این فرصت باقی مونده سعی کنید از کتاب های جمع بندی ایادفیلی(اندیشه فائق) یا خط ویژه گاج و یا جمع بندی خیلی سبز استفاده کنید و تمام نکات ترجمه و قواعد رو مرور کنید،کلماتی که دورش رو خط کشیدید رو دوباره مرور کنید.

تست های که قبلا علامت زدید رو دوباره حل کنید.

تست های آزمون آزمایشی را که ابهام دارید یا غط پاسخ داده اید به دقت حل کنید.

از نمودارهای درختی که در بعضی کتب جمع بندی نیز وجود دارد استفاده کنید.

هر روز تا کنکور 30 را به درک مطلب و واژگان اختصاص دهید.

آموزش جمع بندی دین و زندگی

دین و زندگی هم از اون در س های شیرین هست به نظرم که می تونید درصد بسیار قابل توجهی رو به دست بیارید ،تنها راهش هم مرور و مرور هست چون درس فراری هست و ثانیا باید تاکید زیادی رو آیات و احادیث هم داشته باشید چون تست های آیات و احادیث به صورت ترکیبی مطرح می شود نیاز هست با دقت بیشتری بررسی شود.

به نقل ازسیدرضا امیرخانی از مدرسان دین و زندگی،در این مطلب سعی بر این است که قسمت‌های مهم، آیات پرتکرار و اندیشه و تحقیق‌هایی را که بیش‌تر مورد توجه طراحان سؤال بوده است، به تفکیک درس و کتاب برای شما داوطلبان عزیز بازگو کنیم تا در این زمان باقی‌مانده تا کنکور با توجه به مطالب ارائه‌شده بتوانید دین و زندگی را جمع‌بندی کنید.

دین و زندگی سال دوم:

– در درس‌های 6، 7 و 9 باید به تفاوت آیات در مورد برزخ یا قیامت توجه شود؛ یعنی این‌که بدانیم کدام آیه مربوط به بهشت برزخی و کدام مربوط به بهشت رستاخیز و… است.

– در درس 4 به اندیشه و تحقیق‌ها توجه شود؛ به‌خصوص رؤیاهای صادقه که مربوط به خواب حضرت یوسف است.

– درس 5 پیام آیاتش بسیار مهم بوده و همیشه مورد توجه طراحان سؤال قرار گرفته است.

– یکی از مباحث پرتکرار در آزمون سراسری در چند سال اخیر در درس 14 در رابطه با احکام امر به ‌معروف و نهی‌ از منکر است که باید به شرایط، مراحل و روش‌های آن توجه داشت.

دین و زندگی سال سوم:

– در درس 1 تک تک مفاهیم مطرح در هر آیه مورد توجه ویژه‌ی طراح سؤال بوده است. در این درس اندیشه و تحقیق به‌خصوص آیه‌ی «فهم من یستمعون الیک افأنت تسمع و……..» در آزمون سراسری نسبتاً پرتکرار است.

– در درس 2 صفحه‌ی 29 کتاب درسی که اشاره به علل آمدن پیامبران متعدد دارد توجه شود.

– درس 5 در سال‌های اخیر قسمت مراسم دعوت خویشاوندان مورد توجه طراحان سؤال بوده است.

– در درس 7 مسائل و مشکلات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی پس از رحلت (چهار مورد) یکی از مهم‌ترین بخش‌های کتاب درسی است که مورد توجه طراحان سؤال بوده است.

– مجاهدت در راستای ولایت ظاهری و معنوی از مهم‌ترین بخش‌های درس 8 است که همیشه مورد توجه بوده است.

– در درس 12 عهدنامه‌ی مالک اشتر سؤال پرتکرار آزمون سراسری است.

دین و زندگی سال چهارم:

– در درس 1 اندیشه و تحقیق مورد توجه طراحان بوده است.

– در درس 4 راه رسیدن به اخلاص از موارد بسیار پرتکرار در کنکور سراسری است.

– در درس 6 مفاهیم مربوط به سنت‌های الهی به‌خصوص سنت توفیق، بیش‌تر مورد توجه طراحان سؤال است.

– در درس 7 حدیث امام صادق و هم‌چنین نکات مربوط به توبه‌ی انسان و خدا در آزمون سراسری چند سال اخیر پرتکرار است و در قسمت مراحل توبه از دیدگاه امام علی، دو مرحله‌ی اول بیش‌تر مورد توجه قرار گرفته است؛ به‌خصوص حدیث امام رضا درباره‌ی مرحله‌ی دوم پرتکرار بوده است.

– در درس 8 ترتیب 8 معیار مهم و آیات مربوط به آن و هم‌چنین ارتباط آیات مطرح‌شده در این درس با جملات کتاب درسی بسیار مورد توجه طراحان سؤال بوده است.

– در درس 9 پیام‌های آیه‌ی 128 سوره‌ی اعراف که اشاره به عاقبت نیکوی انسان و حوزه‌ی توانایی فرد دارد مورد توجه بوده است.

آموزش جمـع بندی درس زبان خارجــه

-سعی کنید واژگانی را که برایتان دشوار بوده و قبلا خط کشیده اید را در چند نوبت مرتب مرور کنید.

-در فاصله باقی مانده بهتراست یک روز درمیان 30 دقیقه را به حل درک مطلب و واژگان و تست های کنکور سال های گذشته اختصاص دهید.

آموزش جمع بندی درس زمین شناسی

می توانید برای حذف مباحث سخت زمین و رسیدن به درصد ۶۰ در این درس

فقط مباحث پیش دانشگاهی و یا ۴ درس اول سال سوم زمین شناسی را مطالعه کنید.

در بازار فعلا دو منبع برای زمین شناسی وجود داره.

هفت چیز خیلی سبز و جامع مهر و ماه.

هفت چیز خیلی سبز کتاب خلاصه ای شده ای است و مناسب جهت جمعبندی البته تست های کمی داره.

جامع مهر وماه علاوه بر آموزش و تشریح کامل مباحث زمین شناسی تست های بیشتری نسبتبه هفت چیز خیلی سبز دارد. دیگه بسته به توقعتون و درصدی که انتظار دارید

در این درس بزنید می تونید یکی رو انتخاب کنید. آیا زمین خوندن ارزششو داره براش وقت بذارم؟

جواب کاملا مشخصه .شما اول باید رشته مد نظرتونو انتخاب کرده باشید

چرا که زمین شناسی در هر زیر گروه تاثیر متفاوتی داره.

زیر گروه یک : رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی»»»تاثیر نداره با ضریب صفر.

زیر گروه دو: داروسازی »»» تاثیر دارد. نکته: اگه رشته مد نظرتون داروسازیه ؛

بدونید خیلی از رقبای شما که هدفشون داروسازی هست این درس رو نمی خونن و اگه شما درصد خوبی بگیرید

میتونید خیلی جلو بیافتید.

نکته: داوطلبان قبولی با رتبه کشوری زیر ۵۰۰ اگر در رشته های پزشکی و داندانپزشکی معدل خوبی کسب کنند

و زمین را درکنکور بالا بزنند ؛ می توانند بدون رفتن به طرح امتحان تخصص دهند

و رسماً straight شوند. پس اگه همچین هدف بلندمدت دارید بدونید

که زمین شناسی در رتبه بندی کشوری خیلی تاثیر داره .لازم نیست برای این درس زیاد وقت بگذارید.

آموزش جمع بندی درس ریاضی تجربی

از جزوه و هم از خلاصهنویسیها استفاده کنیم. پس از خواندن آنها و یادآوری نکات، بهتر است به سراغ تستهای علامتگذاری شده برویم و آنهایی را که قبلاً اشکال داشتیم، مجدداً حل کنیم و اگر زمان داشتیم، تعدادی تست جدید از آن مبحث را حل کنیم. هر اندازه بتوانیم تعداد دفعات مرور را بیشتر کنیم، آمادهتر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا میکنیم.

منبع : دکتر کرباسی

آموزش جمع بندی درس فیزیک

به نقل از محصل ایرانی؛توصیه می شود که اکیدا از اینکه مبحثی را مطالعه نکنید بپرهیزید. مطمئن باشید فیزیک درسی بسیار شیرین است که با مطالعه درست و تست زنی مفید نتیجه  بسیار عالی می توانید کسب کنید. مطالب در فیزیک به هم پیوسته هستند پس مطالبی که پایه و پیش زمینه مطالعه فصول دیگر هستند را می‌بایست ابتدا مطالعه کنید. فصول پر تست مثل سینماتیک و دینامیک و نور را جدی بگیرید و از طرفی فصل‌های مطالعاتی مثل پیش ۲ را نیز به شوخی نگیرید که اخیرا شاهد تست های سخت تر از این مباحث در کنکور بوده ایم.

باز هم تاکید می کنیم که برای موفقیت در دروسی مثل فیزیک زدن تست های بیشمار و تکرار به حل کردن مجدد آن ها شرط اول برای کسب نتیجه درخشان خواهد بود

به خلاصه نویسی هایتان که قبلا انجام داده ایدمراجعه کنید،که شامل مطالب مهم و فرمول بوده در زمانی کم بسیار مورد توجه قرار دهید.

* بیشتر وقت خود را بر روی تست های علامت دار و کنکوری سال های قبل بگذارید.

 

 

آموزش جمع بندی درس زیست شناسی

در دوران جمع بندی باید بهترین منابع را انتخاب کنید. کتاب درسی را در اولویت خود قرار دهید و از یک منبع کمک آموزشی مناسب برای یادگیری بیشتر و تست زنی کمک بگیرید. لازم است بگوییم بسیاری از جزوات زیست شناسی که در سایت ها و شبکه‌ها اجتماعی مختلف به فروش می‌رسند از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و تنها وقت و سرمایه شما را هدر می‌دهند. بسیار تاکید داریم در این دوران به سمت منابع و نکات غیر استاندارد نروید چون دیگر فرصت آزمون و خطایی باقی نمانده است.

خود را در میان منابع مختلف سردرگم نکنید. معمولا بسیاری از داوطلبان کتاب‌های مختلفی برای زیست شناسی تهیه کرده‌اند و مطالعه نصفه نیمه داشتند. بهترین کار این است که یک کتاب کمک آموزشی را انتخاب کنید و روی همان به تسلط برسید. کتاب درسی بسیار اهمیت دارد. مو به موی کتاب درسی را با دقت بخوانید در واقع آنچه که در این درس اهمیت دارد بر خلاف دروس دیگر آهسته خوانی و توجه به مفاهیم کلیدی متن است.

تست زدن را اصولی انجام دهید

حتما تست زنی با تحلیل کامل انجام دهید؛ یعنی پس از زدن هر تست حتی در صورت درست بودن آن پاسخنامه را مطالعه کنید و پس از آن به متن مربوط به سوال در کتاب مراجعه کرده و آن را مرور کنید. از تستهای شمارشی فرار نکرده و با تمرین زیاد در زدن این نوع تست ها حرفه ای شوید.

سوالات کنکور حداقل ۵ سال اخیر را بررسی کنید. تست ها را باید خوب تحلیل کرده و ریزترین نکات را در بیاورید. بارها دیده شده که سوالات سال‌های قبلی با یکسری تغییرات جزئی در گزینه‌ها یا صورت سؤال، به صورت پرسش جدیدی در کنکور مطرح می‌شوند.

سوالات آزمون‌های آزمایشی گزینه بسیار مناسبی برای تمرین تستی و همچنین کشف نکاتی که از دید شما پنهان مانده می‌باشد. برای اینکه با نکات مدنظر طراحان بیشتر آشنا شوید توصیه می‌کنیم سوالات آزمون‌های جمع بندی موسسات مختلف را بررسی کنید. از کار کردن تست های غیر استاندارد و پر غلط که هیچ تشابهی با سوالات کنکور ندارند خودداری کنید.

مدیریت زمان را فراموش نکنید

نکته اساسی در تست زنی زیست شناسی مدیریت زمان مناسب است. سوالات کنکور سال‌های اخیر هم نشان داده که شوخی با کسی ندارد و به قولی گزینه‌هایش نیم متر طول دارد! شما برای هر تست ۴۳ ثانیه بیشتر زمان ندارید بنابراین برای موفقیت بیشتر در پاسخگویی به سوالات تکنیک های مدیریت زمان را به خوبی اجرا کنید. مطمئن باشید هر چقدر مطالب درسی خوانده باشید اما مدیریت زمان مناسبی نداشته باشید در پاسخگویی به سوالات موفق نخواهید بود.

روی مطالب کتاب به تسلط کامل برسید

مهم‌ترین کاری که برای زیست شناسی در دوران جمع بندی باید انجام دهید تسلط کامل روی مطالب کتاب درسی است. باید مفاهیم کتاب را به طور کامل یاد گرفته باشید و به سطحی از تسلط برسید که چشم بسته و به زبان خودتان یک پاراگراف انتخابی از کتاب را بتوانید بیان کنید. باز هم تاکید می‌کنیم که باید متن کتاب را ریز به ریز خوانده باشید و کوچک‌ترین نکات را هم در آورده باشید. شکل‌های کتاب درسی را در ذهن خود ترسیم کنید و تمام نکات مربوط به آن را به خاطر بیاورید. سعی کنید تصاویر کتاب در ذهنتان ماندگار شود چرا که ممکن است علاوه بر کمک به تفهیم متن کتاب سوالاتی نیز به طور مستقیم از آن‌ها در کنکور مطرح شود.

بعضی از مطالب درسی آنقدر اهمیت دارند که هر سال در کنکور تکرار می‌شوند از جمله مباحثی مانند دودمانه ها، چرخه‌ی زندگی قارچ‌ها و هورمون‌های گیاهی و انواع مختلف حواس جانوران و آزمایشات دی هیبریدی یا مقایسه‌ی ویژگی‌های پروکاریوتها با یوکاریوتها و نیز بازدانگان با نهاندانگان یا انواع بافت‌های گیاهی و جانوری، چرخه‌ی ضربان قلب و چرخه‌ی جنسی زنان و … بنابراین لازم است بر روی مطالبی که هر ساله تکرار می‌شود تمرکز ویژ ای داشته باشید.

اسامی جانداران مختلف (مثل گیاهان و جانوران و قارچ‌ها و آغازیان و باکتری‌ها) را یاد بگیرید و خصوصیات ویژه‌ی آن‌ها را در کنارشان یادداشت کنید. به مثال زیر توجه کنید:

«برگ متحرک» یک حشره است که خصوصیاتی مانند لوله‌ی گوارشی، سیستم تنفس نایی، گردش خون باز و مایع همولنف و دفع اوریک اسید و اسکلت بیرونی از جنس کیتین یا مایع مخاطی روی بدن به همراه طناب عصبی شکمی و گره دار و چشم مرکب با هزاران قرنیه و عدسی دارد.

مرورهای متوالی راز موفقیت در زیست شناسی

مطالبی را كه نياز به مرور دارند از مطالبی كه كمتر به اين كار نياز دارند تفکیک کنید. بدين ترتيب می‌توانید تعداد مرورها را افزايش دهید. مطالعه مباحث را بر اساس اهميت آن‌ها در سوالات كنكور و ضعف درسی خود اولويت بندی کنید. اگر روی مبحث خاصی اشکال دارید یا اینکه آن را ناقص یاد گرفته‌اید در دوران جمع بندی روی برطرف کردن آن تمرکز کنید. سعی کنید روزانه کتاب را مطالعه کنید تا حداقل ۳ بار کتاب درسی را مرور کرده باشید.

نکاتی که احساس می‌کنید از یادتان می‌رود را حتما یادداشت کرده یا علامت بزنید تا در هفته‌های آخر دوباره مرور کنید.

 

اشکالات و یادگیری ناقص خود را برطرف کنید

سوالاتی که در طول سال به عنوان سوالات شک دار یا نزده علامت زده‌اید را دوباره بررسی کنید. نکاتی را که فکر می‌کنید فراموشتان خواهد شد را علامت بزنید تا در روزهای انتهایی دوباره بخوانید.

مهم‌ترین نکته در زدن تست های درس زیست شناسی تحلیل کامل سوالات است. سوالاتی که شک داشته‌اید و یا پاسخ نداده‌اید را با خواندن پاسخنامه و بازگشت به متن درسی مربوط به سوال تحلیل کنید.

اگر مبحثی را اشکال دارید و احساس می‌کنید به طور کامل برایتان تفهیم نشده حتما از اساتید و دبیران خود برای رفع اشکال کمک بگیرید.

منبع :محصل ایرانی

جمع بندی شیمی

تو هفته آخر قبل از کنکور هم که دوران تورق سریع هست ، به صورت کلی میاین و کتابهای شیمیتون رو ، نکاتی رو که یادداشت کرده بودین ،

سوالاتی رو که نشاندار کرده بودین رو ورق میزنین تا چشمتون دوباره با عناوین و سر تیتر های اصلی آشنا بشه و تو ذهنتون دوباره موارد یادآوری

بشه ( اصلا نگران این نباشین که یادتون نمیاد و این حرفا ؛) برین سر جلسه یادتون میاد.

منبع :(کافه کنکور)

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید. (ورود به انجمن)