تام لندتام لندمازتام لندمازلوییز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

همه چیز درباره تاریخچه کنکور

از تاریخچه کنکور در ایران بیشتر بدانید !

تصویری از تاریخچه برگزاری کنکور

پی سی کنکور : کنکور سراسری بزرگترین آزمون ورود به دانشگاه در ایران است که تاریخچه ای 50 ساله دارد،قصد داریم تا در این مطلب به طور جامع و مفصل نکات جالبی را از تاریخچه کنکور در ایران و جهان با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم ،پس با ما همراه باشید.

فهرست نمای مطلب تاریخچه کنکور :

  • جرقه آغاز کنکور در ایران
  • تاسیس سازمان سنجش و برگزاری کنکور
  • مراحل ثبت نام و قبولی کنکور در قدیم چگونه بود؟
  • آمار داوطلبان کنکور از قدیم تا به حال
  • گزارش ویدیویی از تاریخچه کنکور
  • بررسی تاریخچه کنکور در جهان

– جرقه آغاز کنکور در ایران 

كنكور در ايران از ابتدای تأسيس دانشگاه‌ها شروع وجود داشت ولی تا سال 1342 هر دانشگاه براي جذب دانشجو مستقل عمل می كرد و دانشگاه‌ها با گرفتن امتحانات ورودي خاص خود، دانشجوياني را مي‌پذيرفتند. براساس اين گزارش، از اوايل دهه 1340 دانشگاه‌هايي از جمله صنعتی آريا مهر، پلي‌ تكنيک ، ملي، فردوسی و جندي شاپور ساخته شدند كه تا اوايل دهه 1350 تعداد آن‌ها به 14 دانشگاه رسيد.

تاریخچه و نگاه آماری به داوطلبان کنکور در قدیم

– مرکز آزمون شناسی و سازمان سنجش از کی تشکیل شد؟

تاسیس سازمان سنجش و برگزاری کنکور

به مرور زمان، حجم متقاضيان ورود به دانشگاه بسيار زيادتر از گذشته شد و اين موضوع مسئولان وقت را واداشت تا آموزش عالي را تأسيس كنند و از اين طريق پاسخگوي جمعيت زياد داوطلبان براي ورود به دانشگاه باشند. بنابراين گزارش، پس از تأسيس وزارت علوم و راه‌اندازي مركز آزمون‌شناسي در سال 1347، آزمون سراسري مجدداً به صورت متمركز رايج شد و در نخستين آزمون، 12 دانشگاه با 30 رشته تحصيلي وجود داشت كه داوطلبان مي‌توانستند از اين ميان 10 رشته را انتخاب كنند. بنابراين گزارش، در سال 1354سازمان سنجش آموزش كشور تشكيل شد و كنكور جايگاه سازمان‌يافته‌تري به خود گرفت.

 

– مراحل ثبت نام و قبولی کنکور در قدیم چگونه بود؟

مقایسه ثبت نام کنکور در گذشته و حال

در ابتدای برگزاری کنکور،علاوه بر نتايج كنكور، معدل امتحانات نهايي ششم متوسطه و ضوابطي از جمله نوع مدرك، سهميه منطقه، جنسيت و نظام وظيفه هم در قبولي داوطلبان تأثير داشت؛

در سال 1357 قبولي تنها به نتايج كنكور محدود شد و پس از انقلاب اسلامي نخستين آزمون سراسري در سال 1358 برگزار شد و بعد از آن هم با انقلاب فرهنگي، دانشگاه‌ها و به تبع آن كنكور 3 سال تعطيل شد.

بنابراين گزارش، سال 1361 دوباره كنكور شكل گرفت و ‌در اين سال تنها براي رشته‌هاي پزشكی ، فني و مهندسي، كشاورزي، الهيات و معارف اسلامي آزمون برگزار شد؛ اين روند كنكور تا سال 1371 ادامه پيدا كرد و داوطلبان سه نوع سهميه آزاد، منطقه‌اي و نهادهاي انقلاب اسلامي داشتند. براساس اين گزارش، به مرور زمان تحصيلات از نوع پيام‌نور، شبانه، مراكز تربيت معلم و غيرانتفاعي به وجود آمد.

تاریخچه کنکور

بنابراين گزارش، با ايجاد نظام جديد متوسطه و تقسيم 4 سال دبيرستان به 3 سال متوسطه و يك سال پيش‌دانشگاهي، سدي جديد به غير از كنكور براي داوطلبان ايجاد شد؛ در سال‌هاي اول تشكيل پيش‌دانشگاهي، كنكوري براي ورود به اين مقطع پيش‌بيني شد كه دو سال بعد اين كنكور به شرط معدل تغيير يافت. اين گزارش مي‌افزايد: بعد از مدتي سد پيش دانشگاهي شكسته شد و تنها سد كنكور براي داوطلبان باقي ماند به اين معني كه ديگر نگراني از بابت حضور در پيش‌دانشگاهي وجود نداشت.
بر اساس اين گزارش، روند درخواست داوطلبان براي شركت در كنكور و پذيرش در دانشگاه‌ها صعودي بود و اين امر باعث افزايش دانشگاه‌هاي آزاد، پيام نور، غيرانتفاعي و ايجاد دانشگاه جامع‌علمي ـ كاربردي شد.

قانون نحوه ساماندهی پذیرش دانشجو (حذف کنکور) از سال 85 تصویب و در سال های 92 و 95 چندین باراصلاح شده است ،به این شکل که شرایط به گونه ای باشد که هر سال تاثیر معدل در کنکور بیشتر شود و نقش مستقیم و تعیین کنده ای داشته باشد تا به این وسیله ، به مرور زمان کنکور حذف شود اما بدون شک با توجه به ساختار ضعیف نظام آموزشی و تغییرات مکرر آن به هیج وجه معدل به تنهایی نمی تواند نفرات شایسته را جداسازی کند و همانگونه که در نظر سنجی که توسط  سازمان سنجش از داوطلبان کنکوری انجام شد نزدیک به 85 درصد داوطلبان کنکور را عادلانه ترین روش ورود به دانشگاه در کنار تاثیر مثبت معدل می دانند.

آمار داوطلبان کنکور

– آمار داوطلبان کنکور از قدیم تا به حال

 

آمار داوطلبان کنکور در قدیم چقدر بود؟

تعداد داوطلبان از ابتدا تا به امروز همواره با فراز و نشیب روبرو بوده ،برای مثال در مورد آمار برگزاری اولین کنکور در ایران حسين توکلي مشار سازمان سنجش گفت : اولين کنکور در سال 48 با شرکت 47 هزار و 773 داوطلب برگزار شد، که البته تا پيش از اين دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي به صورت جداگانه دانشجو مي‌پذيرفتند.

 

تصاویری از اعلام نتایج کنکور در قدیم

اعلام نتایج کنکور در قدیم

لحظه اعلام نتایج کنکور در قدیم

تصاویر کنکور در قدیم

تعداد متقاضیان کنکور از سال 79 تا سال 98

هم چنین در تصویر زیر آماری از تعداد داوطلبان کنکور  درسال های اخیر از اواخر دهه هفتاد تا اواخر دهه 90 را مشاهده می کنید.

تعداد داوطلبان کنکور از سال 1379 تا سال 1398

تاریخچه کنکور به روایت گزارش ویدیویی

 

 

– بررسی تاریخچه کنکور در جهان

جالب است بدانید آزمون ورودی به دانشگاه که با نام کنکور برای همه ما شناخته شده است فقط مختص ایران نیست و برخی کشورهای دیگر همچون چین، ترکیه، کره جنوبی و ژاپن هم هرساله این آزمون را برگزار می‌کنند.

ّبرگزاری کنکور در سایر کشورهای جهان

– کنکور در ژاپن 

برای بسیاری از جوانان ژاپنی امتحان ورود به دانشگاه نخستین چالش بزرگ زندگیشان محسوب می‌شود. هر ساله صدها هزار دانشجو برای ورود به دانشگاه‌های مورد نظرشان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. دانشگاه‌های این کشور آزمون‌های ورودی سالانه خود را در ماه آوریل برگزار می‌کنند. تحصیلات دانشگاهی در جهت پیشبرد اهداف آموزشی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، بویژه از دهه‌های 60 و 70 حضور در یک دانشگاه معتبر به عنوان پلی برای رسیدن به یک موقعیت شغلی عالی در شرکت‌های بزرگ و بدست آوردن جایگاه اجتماعی مهم تلقی می‌شود.

اگرچه آزمون‌های ورودی به اندازه گذشته سخت نیستند، اما هنوز برای جوانانی که امیدوارند در یکی از دانشگاه‌های برتر کشور تحصیل کنند، رقابت بسیار شدید است. دانش‌آموزانی که در آزمون‌های ورودی استاندارد برای دانشگاه‌های خصوصی شرکت می‌کنند، دروس مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند.

معمولاً آنها باید ریاضی، علم و مطالعات ژاپن و اجتماعی را بخوانند، بسته به اینکه کدامیک از این دروس برایشان حائز اهمیت است علاوه براینها آزمون انگلیسی هم وجود دارد.
اما دانش‌آموزانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های ملی و دولتی ثبت نام کنند، باید آزمون ملی برای پذیرش دانشگاه را علاوه بر یک امتحان دانشگاه پشت سر بگذرانند. آزمون مرکز جامع همه دروس را شامل می‌شود، از جمله علوم و هنر.

داوطلبان در صورت موفقیت در مرحله نخست آزمون باید مرحله دوم را تحت نظارت دانشگاه پذیرش شده پشت سر بگذارند و در صورت عبور از هر دو مرحله به عنوان دانشجو پذیرفته می‌شود. حال اگر داوطلبی موفق نشود می‌تواند برای بار دوم شانس خود را امتحان کند، اما داوطلبان دانشگاه‌های خصوصی نمی‌توانند در آزمون اصلی حضور یابند.

 

– کنکور در چین

در چین کنکور با نام گائوکائو برگزار می‌شود که هر سال داوطلبان بیشماری برای تصاحب صندلی یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. جوانان چینی قبولی در کنکور را بسیار سرنوشت ساز می‌دانند چراکه براین باورند در صورت پذیرش آینده درخشانی را برای خود رقم خواهند زد به همین دلیل هر ساله میلیون‌ها دانش‌آموز برای شکستن سد کنکور به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

آزمون کنکور در چین هر ساله در دو گروه رشته‌های «ادبیات چینی، ریاضیات، زبان انگلیسی، بیولوژی، فیزیک و شیمی» و گروه «ادبیات چینی، ریاضیات، زبان انگلیسی، جغرافیا، تاریخ و سیاست» برگزار می‌شود.گ

 

– کنکور در کشور افریقایی اتیوپی

مدارس اتیوپی دارای 3 امتحان ملی هستند که برای دانش‌آموزان پایه هشتم، دهم و دوازدهم برگزار می‌شود که دو آزمون سراسری نخست مشخص می‌کند آیا دانش‌آموز موفق به ورود به کلاس پایه بالاتر هست یا خیر، اما آزمون سوم مشخص کننده ورود دانش‌آموز به دانشگاه است که در صورت کسب موفقیت زمینه ادامه تحصیل آنها فراهم می‌شود.

 

– کنکور در کشور ترکیه

در کشور ترکیه هم دانش‌آموزان باید برای ورود به دانشگاه در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند و هر ساله تعداد بسیاری از دانش‌آموزان برای شکستن سد کنکور با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

 

– کنکور در کشور کره جنوبی

کره جنوبی هم یکی از کشورهایی است که دانش‌آموزانش برای تضمین آینده خود در امتحان سوالات کنکور شرکت می‌کنند و نکته جالب توجه این است که والدین داوطلبان کره‌ای هم مانند والدین ایرانی برای موفقیت فرزندانشان دست به دعا برمی دارند و در معابد و کلیساها برای آنها آرزوی موفقیت می‌کنند. اهمیت این آزمون تا حدی است که تمام مسئولان ذیربط دست به دست یکدیگر داده و تمام کشور را برای هر چه بهتر برگزار شدن این آزمون بزرگ و مهم بسیج می‌کنند. شکل مدرن امتحان ورودی به دانشگاه در کره جنوبی در دهه 50 میلادی در حالی که مردم آشفتگی سیاسی، هرج و مرج اقتصادی و جنگ را تحمل می‌کردند، شکل گرفت و زمینه شکوفایی تحصیلات و آموزش در همین دهه‌ها فراهم شد. بخش بزرگی از موفقیت مدیون تلاش‌های دولت برای بالا بردن استاندارد آموزش و پرورش بوده است.

 

– کنکور در کشورهای اروپایی

دانش آموزان در برخی کشورهای اروپایی مانند روسیه، فرانسه و اسپانیا نیز برای ورود به دانشگاه باید از گذرگاه کنکور سراسری عبور کنند.آزمون سراسری در فرانسه قدمتی یکصد ساله دارد و در حدود 85 درصد شرکت کنندگان در آن قبول می شوند.در روسیه نیز پذیرفته شدگان آزمون سراسری بیش از یک میلیون نفر می باشند. دانشگاه‌های اسپانیا نیز برای مقطع لیسانس امتحان ورودی دارند. یعنی به نوعی کنکور در این کشور هم برگزار می‌شود.

 

منابع : فارس ،پانا،ایران آنلاین،ایسنا

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=10327

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]