تام لندتام لندمازتام لندمازلوییز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

روش تنظیم خواب در روزهای آخر کنکور

روش تنظیم خواب در روزهای آخر کنکور

به نقل از پیک سنجش؛حتماً بايد توجه داشته باشيد که اهميت اين موضوع در روزهاي منتهي به کنکور، بسيار بيشتر و مهم‌تر است؛ به دليل اينکه فرصت کمي تا زمان برگزاري کنکور داريم و هر به هم ريختگي و بي‌نظمي در ساعات خواب و بيداري شما، تاثير بسيار زيادي بر يادگيري‌تان خواهد گذاشت؛ زيرا علاوه بر اينکه يادگيري مغز در ساعات شب به حداقل خود مي‌رسد، عادت کردن بدن به يک زمان براي خوابيدن و بيداري جديد نيز مدتي طول خواهد کشيد؛ پس سعي کنيد که مطالعه در روزهاي آخر را جايگزين خواب شبانه نکنيد؛ زيرا تحقيقات نشان مي‌دهد که يادگيري‌هاي شبانه، به دليل پايين بودن ميزان پروتيين هسته‌هاي سلول مغز در شب، به هيچ وجه مؤثر نبوده و اين نوع يادگيري‌ها جز اتلاف وقت سودي ندارد و تنها به يادگيري پراکنده و آشفته منجر مي‌شود.

يکي از عواملي که در زمان مطالعه شما و افزايش آن در اين روزهاي پاياني تاثير دارد، اضطراب است. اضطراب باعث مي‌شود تا شما احساس کنيد که ميزان مطالعه شما تاکنون کافي نبوده است و براي جبران اين کاستي مي‌بايست در اين روزهاي پاياني کمتر بخوابيد و بيشتر مطالعه کنيد. ممکن است که مساله ديگر در تلقين اين فکر، نتايج شما از آزمون‌هاي سرعتي پاياني‌تان باشد؛ در واقع اگر شما عزيزان در يک يا چند آزمون نتيجه دلخواه خود را نگرفته باشيد، احتمالاً به اين نتيجه مي‌رسيد که بايد براي رفع اشکالاتتان بيشتر درس بخوانيد و اين زمان را از ساعات خواب خود کم خواهيد کرد.

 

که اضطراب، موجب برانگيختگي و آشوب دروني مي‌شود و از لحاظ فيزيولوژي نيز، هفده تغيير مهم را در عملکرد دستگاه‌هاي بدن به وجود مي‌آورد. اين حالت به طور مستمر در مغز حالتي تحميلي مانند کودتاي نظامي ايجاد مي‌کند. به هنگام اضطراب بر اثر آدرنالين بالا، نوعي تغييرات کارکردي در سيستم ادراکي و واکنش‌هاي بدن به وجود مي‌آيد. در اين هنگام مردمک چشم، بيش از اندازه معمول گشاد شده و کارکرد سلول‌هاي مخروطي آن دچار اشکال مي‌شود و بدن و ماهيچه‌هاي داوطلب مضطرب، دچار انقباض شده و آرامش از او سلب مي شود و به دنبال آن، کارکرد حافظه نيز مختل شده و تمرکز و بازيابي اطلاعات از حافظه هم با مشکل مواجه مي‌شود.

 

پس حالا که با نقش بسيار منفي استرس در يادگيري خود آشنا شديد، اولاً بدانيد که کنکور هم آزموني مشابه ساير آزمون‌هاست و دليلي براي نگراني وجود ندارد، و دوم اينکه اگر اضطراب در اين روزهاي آخر به شما غلبه کرد و شما به اين نتيجه رسيديد که بايد بيشتر درس بخوانيد و از ساعات خواب خود کم کنيد، بدانيد که اين مطالعه، ثمر چنداني براي شما نخواهد داشت؛ زيرا پژوهش‌ها نشان مي‌دهد که اگر افراد به اندازه کافي استراحت کنند، بهتر مي‌توانند مطالب جديد را بياموزند. همچنين کساني که پس از آموختن مطالب جديد، خواب شبانه کافي دارند، بهتر از کساني که خواب ناکافي دارند مي‌توانند آن مطالب را به خاطر آورند.

 

خواب کافي، علاوه بر اينکه باعث مي‌شود مطالب در ذهنتان تثبيت شده و شما از دانسته‌هايتان استفاده کنيد و بهره کافي ببريد، اضطراب را نيز از شما دور خواهد کرد. پژوهشگران به اين نتيجه رسيده اند که براي حل خلاق مساله، نياز به خواب داريم. آنان براي درک تاثير خواب خوب بر حل بهتر مسايل، از گروهي خواستند تا مساله‌اي را مشاهده کنند و پس از هشت ساعت براي حل آن بازگردند. کساني که در فاصله اين هشت ساعت بعد از دريافت مساله و قبل از ارايه جواب خوابيده بودند، بهتر توانسته بودند مساله را ساده کنند و همين موضوع، سبب برتري آنها در مقايسه با کساني که در اين  هشت ساعت بيدار بودند، گرديد. آنان به اين نتيجه رسيده‌اند که در هنگام خواب، مسيرهايي در مغز، که پيمودن آنها براي حل مساله ضروري است، تقويت مي‌گردد.

 

با توجه به نزديک شدن به زمان برگزاري کنکور، حتماً سعي کنيد که از همين امروز، برنامه خواب خود را با لحاظ کردن يک خواب شش ساعته شبانه تنظيم کنيد؛ زيرا کمبود خواب، سبب کاهش سرعت پردازش ذهني، دشوار شدن تمرکز و توجه و باعث گيج شدن ما مي‌شود؛ به علاوه، مطالعات نشان مي‌دهد که خواب مي‌تواند به تصميم‌گيري نادرست و بيشتر ريسک کردن داوطلبان و کاهش سرعت واکنش‌دهي آنها در زمان برگزاري آزمون منجر شود.

 

با توجه به مطالب اشاره شده، سعي کنيد تا در روزهاي باقي‌مانده تا زمان برگزاري کنکور، جمع‌بندي را تمام کرده و تست‌زني سرعتي و مشابه آزمون را بخوبي در برنامه خود بگنجانيد؛ اما پس از آنکه هر نتيجه‌اي در اين آزمون‌ها گرفتيد، بدون استرس و دستپاچگي و بدون اينکه حداقل شش ساعت خواب خود را کم کنيد، با يک برنامه‌ريزي درست و اصولي، که براي اين روزها بايد تدارک ديده باشيد، به رفع اشکالات و نواقص مطالعه خود بپردازيد. طبق اين برنامه، شما بايد حداقل شش ساعت بخوابيد و صبح‌ها هر روز، يک مجموعه کامل تست را به صورت سرعتي و طبق شرايط کنکور حل کرده و پس از تصحيح آزمون، بعد از ظهر هر روز را به رفع اشکال و پيدا کردن علت غلط زدن تست‌هاي مورد نظرتان اختصاص دهيد. حتماً به خاطر داشته باشيد که ديگر مطالب جديد نخوانيد و فقط به دنبال رفع اشکال در ميان مطالبي باشيد که قبلاً آنها را مطالعه کرده‌ايد.

 

در پايان به اين نکات نيز توجه داشته باشيد:

1- در ساعت شش تا هفت صبح، دماي بدن افزايش يافته و سرعت سوخت و ساز بدن بالا مي‌رود و سطح يادگيري نيز زياد مي‌شود. بين ساعت ده تا يازده صبح نيز، بدن در حداکثر هوشياري و بهترين زمان براي يادگيري و حفظ مطالب در حافظه‌ کوتاه‌مدت قرار دارد. ضمناً اوج خواب‌آلودگي در ساعت دو تا شش صبح و دو تا سه بعد از ظهر، و اوج هوشياري نيز در ساعات نه تا يازده صبح و هشت تا ده شب است؛ پس با توجه به اين نکات، بهترين زمان‌ها را براي خواب و استراحت و يادگيري خود در نظر بگيريد.

2- در شبانه‌روز، کمتر از شش ساعت و بيشتر از هشت ساعت نخوابيد.

3- وقتي به رختخواب مي‌رويد، از انجام کارهايي مانند نوشتن، خوردن، تماشاي تلويزيون، صحبت با تلفن اجتناب کنيد تا بلافاصله به خواب رويد.

4- از خوردن کافيين در ساعات منتهي به زمان خوابتان نيز جداً پرهيز کنيد.

5- اتاق خواب بايد ساکت، تاريک و کمي خنک باشد تا شما خواب آرام و راحتي داشته باشيد.

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=3107

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]