تام لندتام لندمازتام لندمازلوییز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

چگونه در کنکور 98 رتبه برتر شویم؟

چگونه در کنکور 98 رتبه برتر شویم؟

چگونه در کنکور 98 رتبه برتر شویم؟

پی سی کنکور: برای داوطلبان کنکور سراسری، تشخیص دقیق اولویت ها، یعنی اینکه چه درسی را از چه پایه ای، چه موقع و با چه کیفیتی بخوانند، مسأله بسیار مهمی است، و این موضوع به عنوان «نقشه راه» برای رسیدن به پيروزي در کنکور سراسری محسوب می شود.براي پيمودن راه نرفته و رسيدن به مقصد، حتما نقشه ای لازم است. نقشه راه هر چه قدر دقيق تر باشد، امکان برنامه ريزي را براي مراحل پيش رو افزايش مي دهد و از بروز اتفاقات پيش بيني نشده، جلوگيري مي کند.

ما در اطرافمان، افراد موفق زیادی دیده یا حداقل، وصف افراد موفق و رتبه برتر زیادی را شنیده ایم.  افراد با استعداد ویژه ای در حالی که برایمان قطعی شده است که همه افراد موفق، لزوما نبوده اند، پس چه چیز باعث موفقیت آنها شده است؟ خیلی سریع به این نتیجه روش آنها متفاوت بوده است، و وقتی دنبال فهمیدن روش این افراد میرسیم که حتما میرویم، متوجه می شویم که این افراد، نه شانس و اقبال زیادی داشته و نه کارهای خارق العادهای انجام داده اند؛ بلکه از یک نقشه راه برای پيروزي خود استفاده کرده اند.

شما عزیزان هم برای اینکه بتوانید در هر کاری از جمله در کنکور سراسری موفق شوید، باید یک نقشه راه داشته باشید؛ نقشه ای که از ابتدا تا پایان کنکور، شما را برای بهتر مطالعه کردن و پيروزي و موفقیت بیشتر آماده کند. نقشه راه، همان برنامه ریزی است. ممکن است که بسیاری از شما عزیزان برای آمادگی در کنکور ندانید که چگونه برنامه ریزی نمایید. در واقع، این مشکل، مشکل بسیاری از داوطلبان کنکور است.

ما برای اینکه شما را به صورت درستی در مسیر کنکور، هدایت و راهنمایی کنیم، یک نقشه راه کلی در اختیار شما می گذاریم. شما میتوانید با توجه به این نقشه راه کلی و خصوصیات خود، یک نقشه راه منحصر به فرد براي خودتان پی ریزی کنید و با این نقشه، هر چه بهتر و بیشتر به سوی موفقیت و پيروزي گام بردارید.

دوره های مطالعاتی برای رتبه برتر شدن در کنکور 98 شامل : 

مرحله اول: تابستان

این مرحله، مقطعی است که داوطلب سعی می کند با مطالعه منابع و تحقیق درباره آن گروه آزمایشی که در آن کنکور می دهد، در شرایط رقابتی آزمون سراسری قرار گیرد. داوطلب میتواند به راحتی با استفاده از تابستان، از بسیاری از رقبای خود، که معمولا از از مهر و آبان شروع به مطالعه میکنند، پیشی بگیرد.

در واقع، تابستان فرصتی است که داوطلب به دور از استرس و فشار، در صورتی که حرکت خود را سرعت ببخشد، یک دور کامل، منابع اصلی این آزمون را مطالعه کند.

بهترین مزیت شروع مطالعه از تابستان، تمرین مطالعه پس از سال ها به صورت مستمر است و در کنار آن، جست و جوي راه هایافزایش بازدهی مطالعه، انتخاب بهترین محل برای مطالعه، قطعی کردن منابع و … از دیگر مزیت های شروع زود هنگام مطالعه در تابستان است. داوطلب با انجام این کار، در واقع از مهر و آبان که رقابت جدی میشود، دیگر قرار نیست که تازه با منابع آشنا شود و پس از آن مدتی طول بکشد تا در فضای کنکور قرار گیرد. این نکته در رقابت نفس گیر کنکور، بسیار حائز اهمیت است؛ از سوی دیگر، این زمان برای داوطلبانی که هنوز مشغول به تحصیل هستند و مجبور هستند مدتی را در طول سال تحصیلی به گذراندن درسهای خود بگذرانند فرصت بسیار خوبی است. در این مقطع توصیه میکنیم که داوطلبان چند کار را به صورت جدی دنبال کنند:

1- تحقیق دقیق و گسترده درباره منابع آموزشی و کمک آموزشی آزمون سراسري گروه آزمایشی خود.
2 – آشنایی با تجربیات و توصیه های داوطلبان، استادان و مشاوران.
3 – انتخاب محل مناسب برای مطالعه.
4 – تنظیم ساعت بیداری و مطالعه.
5 – تمرین برای افزایش ساعات مطالعه در کنار افزایش بازدهی و تمرکز.
6 – مطالعه منابع اصلی تا حد امکان و کاهش بار استرس حجم منابع.

بهتر است که داوطلب، بیش از نیمی از منابع را به طور کامل مطالعه کند. انجام این کار فارغ از اینکه می تواند مطالب را به خاطر بیاورد یا خیر،به دلیل تأثیر بر سرعت دورهای بعدی مطالعه و آشنایی با کلیت مطالب، بسیار مهم است.

مرحله دوم: جدی تر شدن رقابت

همان طور که در مرحله اول بیان کردیم، از اوایل مهر و آبان، کم کم به تعداد رقبا افزوده میشود و کسانی موفق خواهند بود که اگر در تابستان شروع به مطالعه منابع آزمون سراسری کرده اند، با همان جدیت فاصله خود را از این رقبا نيز حفظ کنند، و کسانی که تازه شروع کرده اند، سرعت و جدیت بیشتری به کار گیرند تا بتوانند فاصله خود را نسبت به سایر رقبا کمتر و کمتر کنند. در این مرحله توصیه های زیر را میتوانیم به داوطلبان داشته باشیم:

1- افزایش تدریجی ساعات مطالعه.
2- افزایش بازدهی و تمرکز مطالعه.
3- شروع دورهای بعدی مطالعه و تکرار و مرور.
4- زدن تست های متفرقه حین مطالعه و آشنایی با نوع طراحی تستهای کنکور.
5- ارزیابی نقاط ضعف و قوت و بهبود آنها با زدن تست های کنکور.
6- بهبود برنامه ریزی با توجه به رقبا، شناخت نقاط ضعف و قوت خود و  . . .

یک برنامه ریزی برای شما داوطلبان عزیز از مهرماه تا نوروز (برنامه ریزی هفتگی)

1 – برنامه ریزی برای دروس پیش دانشگاهی مطابق رنامه دبیرستان.
2 – برنامه ریزی برای دروس سالهای قبل نیز باید انجام گیرد.
3 – ثبت کارهای انجام شده به صورت روزانه به منظور بررسی هفتگی.
4 – بررسی هفتگی کارهای انجام شده مطابق برنامه ریزی انجام شده.

5 – برای جمعه ها درسي را مشخص نکنید(فقط دروس روز شنبه پیش دانشگاهی) و بقیه زمان را برای عقب ماندگی دروس برنامه ریزی شده هفتگی کنار بگذارید.

6 – معمولاً دو سوم وقت برای دروس اختصاصی و یک سوم زمان برای دروس عمومی برنامه ریزی شود.

برنامه ریزی روزانه

1 –اولویت اصلی این است که مطابق برنامه پیش دانشگاهی پیش بروید.
2 –دروس سالهای قبل، از روی برنامه هفتگی مطالعه شود.
3 –هر روز شش یا هفت جلسه، یک ساعت و چهل دقیقه درس بخوانیم و به ازای هر جلسه بیست دقیقه استراحت کنیم (یا دوازده تا چهارده جلسه پنجاه دقیقهای با ده دقیقه استراحت).
4 –روزهای تعطیل به غير از جمعه، مطابق روزهای عادی برنامه ریزی کنید.
5 –تعداد جلسات کلاس های دبیرستان، جزو جلسات روزانه محاسبه شود و بقیه جلسات تا شش یا هفت جلسه در منزل مطالعه شود.
6 –حداقل یک جلسه در هر روز: دروس پایه سالهای قبل نیز جزء برنامه باشد.

چگونگی مطالعات قبل از عید

1 -تا نوروز حداقل یک دور همه دروس باید به صورت عمیق مطالعه و یاد گرفته شود.
2 -قبل از عید، یادگیری و درک مطلب مهم است و تست زدن اهمیت کمتری دارد، و بعد از عید، مرور و تست زدن های عمقی و تعداد زیاد باید بیشتر مدنظر باشد.
3 -در این مرحله، تست زدن به عنوان یادگیری است، نه به عنوان مهارت و آمادگی.
4 -در این مرحله، دروس اختصاصی در ساعات بیشتر و دروس عمومی در ساعات کمتری خوانده شود. نسبت دو سوم و یک سوم میتواند در این مرحله مفید باشد.
5 -برای دروس عمومی بیشتر بخوانید و کمتر تست بزنید، و برای دروس اختصاصی، خواندن، تمرین و تست زدن با هم مطرح و مهم است. به طور کلی در قبل از عید، عمیق خواندن و فهمیدن و تشریحی کارکردن مهم است و در این زمان، امتحانات تشریحی مهمتر از آزمونهای تستی است.

چگونه در کنکور 98 رتبه برتر شویم؟

مرحله سوم: تثبیت

در این مرحله، داوطلب بايد از مراحل قبل با موفقیت عبور نموده و مطالب را بارها و بارها مرور و مطالعه کرده باشد و بتواند به راحتی آنها را به خاطر بیاورد. برای این مهم، داوطلب بهتر است در مقاطعی که مرور و تکرار یک درس به حد کافی رسیده، و البته حدود یک و نیم تا دو ماه به زمان برگزاری کنکور مانده است، از تست های مجموعه ای استفاده کند و به صورت طبقه بندی شده و موضوعی، تستهای هر درس را به صورت جداگانه پاسخ دهد.

روش دیگر، پاسخگویی به تست هایی است که داوطلب قبلا با آنها آشنا شده است. با انجام این کار، شما می توانید، علاوه بر تسلط کامل بر تست های سال های گذشته، کلیه مطالب را مرور کنید؛ زیرا یادآوری کردن، به خاطر سپردن آنها را نيز آسان تر می کند. در این مرحله، داوطلب بایستی سعی کند که مطالب مطالعه شده را کم کم تثبیت کند. بهتر است که این مرحله در اواسط کار منابع آغاز شود تا داوطلب فرصت داشته باشد با شناخت نقاط ضعف خود، مجددا منابع را مطالعه کرده و این کاستی ها را رفع کند. این مرحله بهتر است زمانی آغاز شود  که هم تعداد مرور پیش از آن به حد کافی بوده باشد و هم فرصت کافی پس از آن برای مطالعه وجود داشته باشد.

داوطلب باید بتواند پس از پاسخگویی به تعداد زیادی تست هر درس، با نوع طراحی سؤالات، نکات مورد پرسش و هدف طراحان آشنا شود و یک تا چند دور نیز با چنین دیدی به مطالعه بپردازد تا بتواند بر نکات کنکوری تمرکز ویژه ای بکند. با به کارگیری این روش، داوطلب کم کم به همه مطالب ریز و درست مسلط می شود. در این مرحله توصیه می کنیم که داوطلب، روندهای درشت منابع زیر را در نظر داشته باشد:

1 – آشنایی با نوع سؤالات و هدف گیری طراحان کنکور.
2 – مرور و تکرار توأم با افزایش دقت برای فراگیری دقیق نکات ریز.
3 – تسلط بر تست های هر درس و فراگیری مطالب بخشی که سؤال از آن طرح شده ست، فراتر از پیدا کردن پاسخ خود سؤال.

چگونگی مطالعه در روزهای عید

 • در ایام نوروز، سه یا چهار روز را تعطیل کنید و ترجیحا به مسافرت بروید (۲۹ اسفند تا سوم فرودین)
 • روز ۱۳ فروردین همراه خانواده به دشت و صحرا بروید و از طبیعت استفاده مناسب بکنید.ِ
 • بقیه ایام نوروز، فرصت مفید و ارزشمندی است و باید حداکثر استفاده را از این اوقات برای درس خواندن بکنید. استفاده نکردن از این فرصت، باعث عقب ماندگی شما از رقبا میشود.

چگونگی مطالعه بعد از عید

برای مرور درس و تست زدن های موضوعی و کلی دروس به صورت بعد از عید عمدتا تک درس، و ماه و هفته آخر برای تست زدن های جامع و همه دروس است. در این مرحله، تست زدن نباید به عنوان مهارت و سرعت و آمادگی پایه مطرح باشد. بعد از عید، ساعات مربوط به دروس عمومی بیشتر شود و بعضی از اوقات برابر دروس اختصاصی باشد.

مرحله چهارم: آمادگی نهایی

باید آماده شده و منابع را به صورت داوطلب یک ماه به کنکور مانده، دیگر تقریبا کامل مطالعه کرده باشد. در این مرحله، داوطلب بایستی سعی کند که هر چند روز یک بار، کنکور سالهای گذشته را، که بهتر است از سال های دورتر شروع شود، در شرایطی مشابه کنکور، با همان زمان بندی پاسخ دهد و پس از آن با تصحیح پاسخ ها به نقاط ضعف خود پی برده و در چند روز فاصله تا پاسخ دهی به کنکور بعدی، منابع مرتبط با ضعف های خود را مطالعه کرده و سعی کند که این کاستی ها را جبران کند. این مرورها در روندی با تأکید بر نقاط ضعف، باید به گونه ای باشد که همه مطالب در یک روند منطقی پوشش داده شود و داوطلب بتواند تقریبا یک مرور کامل بر کلیه مطالب داشته باشد. در این مرحله نکات زیر را باید در نظر داشت:

1 – مشابه سازی کنکور برای قرار گرفتن هر چه بهتر در شرایط.
2 – تمرین زمان بندی برای جلوگیری از کمبود وقت در کنکور اصلی.
3 – رفع آخرین نقاط ضعف.
4 – مرور جامع منابع با تأکید بر نقاط ضعف.

چگونگی مطالعه در ماه آخر مرور جامع همه دروس، مهم است. سراغ یادگیری مطالب جدید نروید؛ بلکه مطالب یادگرفته شده را طوری تمرین کنید
که کاربردی شده و تبدیل به مهارت شود. کلاس های یادگیری تعطیل شوند. ساعت خواب و بیدار شدن خود را مطابق کنکور و برای آن قرار دهید: 10 شب تا 6 صبح. فقط منابع و جزواتی را که خوانده اید، دوره کنید و از منبع جدید هرگز استفاده نکنید.

مرحله پنجم: آخرین گام

در این مرحله، داوطلب کمتر از یکی دو هفته به آزمون سراسری زمان دارد و بهترین کار، مرورهای سریع کلیه مطالب است؛ به نحوی که مطالب به صورت تصویری و تثبیت شده در ذهن او در زمان کنکور حاضر شود. کم کم در این مرحله، فشار مطالعه کم و کمتر و در چند روز مانده به کنکور کاملا متوقف می شود و داوطلبی که در یک پروسه منطقی و علمی، منابع اصلی کنکور را مطالعه کرده است میتواند به دور از هر گونه استرس و فشار، در این آزمون شرکت کرده و موفق شود که به کلیه سؤالات مطرح شده در آن با بالاترین ضرایب، پاسخ دهد و به آنها دست یابد./پیک سنجش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=5918

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
 1. کنکوری می گوید

  سلام من پش کنکوریم فیزیک وشیمیم و زبان نسبتا ضعیفه از چ منابعی استفاده کنم تا بتونم تو کنکور صد بزنم خیلی برام مهمه منابعی ک خودم امتحان کردم ب دردم نخورد متاسفانه
  وچ ترازی نیازه در کنکور برای رتبه تک شدن
  ممنون:)

  1. پی سی کنکور می گوید

   بهتره در کنار کتاب از کلاس حتما استفاده کنید
   کتب پیشنهادی :
   https://p30konkor.com/?p=13066

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]