قوانین معافیت تحصیلی دانش آموزان ،پشت کنکوری ها و دانشجویان

همه چیز درباره معافیت تحصیلی

قوانین معافیت تحصیلی و نظام وظیفه برای کنکور

پی سی کنکور : سربازی و خدمت نظام وظیفه همواره یکی از چالش های دانش آموزان و دانشجویان پسر می باشد. با توجه به قوانین مختلف در این زمینه ،قصد داریم تا در این مطلب به طور جامع مبحث معافیت تحصیلی و قوانین نظام وظیفه را برای دانش آموزان ، پست کنکوری ها و دانشجویان در مقاطع مختلف بررسی کنیم،پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب :
1 – معافیت تحصیلی چیست؟
2 – معافیت تحصیلی برای دانش آموزان
3 – معافیت تحصیلی برای دانشجویان
4- معافیت تحصیلی خارج از کشور
5 – نکات مهم و سوالات متداول

– معافیت تحصیلی چیست ؟

منظور از معافیت تحصیلی چیست؟ طبق قانون؛دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراكز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت و دانشجویان (دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی یا غیر دولتی داخلی و خارجی) مورد تأیید وزارتخانه‌های (علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌های علمیه ) كه در حین تحصیل به سن مشمولیت رسیده و یا می‌رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می‌دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند.

صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طریق مراجع ذی‌ربط است و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع می‌باشد.

معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها

– معافیت تحصیلی برای دانش آموزان 

به فرد ذکور ایرانی که پس از ورود به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام ) به صورت حضوری و پیوسته به تحصیل اشتغال داشته باشد ، دانش اموز مشمول اطلاق می گردد .

معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها 

یکی از مهم ترین معافیت های تحصیلی ، معافیت تحصیلی برای کنکور و به طور کلی معافیت تحصیلی برای دانش آموان پشت کنکوری است. دانش آموزان در سال اول همزمان با تحصیل در پایه دوازدهم در کنکور سراسری شرکت می کنند ،دارای معافیت تحصیلی هستند و مشکلی از لحاظ معافیت تحصیلی ندارند،چنانچه به هر دلیلی می خواهند مجددا در کنکور شرکت کنند باز هم مشکلی برای شرکت در کنکور ندارند و مهلت یکساله دارند(البته برای اطمینان بیشتر باتوجه به تغییر قوانین حتما از طریق مراکز پلیس+10 سوال کنید تا اگر نیز به تمدید معافیت تحصیلی بود مجددا یکسال دیگر اقدام کنید. و به این روش نیز در دومین کنکور می توانید ثبت نام کنید) . چنانچه باز هم قصد دارید برای بار سوم پشت کنکور بمانید و شانس خود را امتحان کنید باید در دانشگاه غیر روزانه همچون پیام نور یا آزاد یا غیرانتفاعی ثبت نام کنید و دو ترم اول را مرخصی بگیرید و به این روش می توانید برای بار سوم در کنکور سراسری شرکت کنید و پس از قبولی در کنکور از دانشگاه قبلی انصراف و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید.

 

نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان :

1) از اول ماه ورود به 19 سالگی، ارائه درخواست معافیت تحصیلی به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +10).
2) صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان با سقف سنوات تحصیلی حداکثر تا 20 سالگی تمام
3) ارائه معافیت تحصیلی به واحد آموزشی .

در صورت انتقال مشمول به واحد آموزشی شهر دیگر :
4) ارائه درخواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی از واحد آموزشی ثانویه به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10).
5) صدور معافیت تحصیلی جدید و ارائه آن به محل تحصیل جدید.

پس از فراغت از تحصیل ، ترک تحصیل ، اخراج و یا انصراف از تحصیل :
6) ارائه فرم تکمیل شده آخرین وضعیت مشمولان دانش آموز به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10 ) .

 

قوانین معافیت تحصیلی دانشجویان

– معافیت تحصیلی برای دانشجویان

حداكثر معافيت تحصيلي در هر يك از مقاطع تحصيلي : كارداني دو و نيم سال، كارشناسي ناپيوسته و كارشناسي‌ارشد ناپيوسته سه سال، كارشناسي پيوسته پنج سال و كارشناسي ارشد پيوسته شش سال، دكتراي پزشكي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي شش سال است.

 

معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی

مشمولان در طي مدت تحصيل از ديپلم تا دكتري صرفا 1 بار مي توانند از تحصيل انصراف و مجددا با پذيرفته شدن در دانشگاه به شرط :

1- عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف(برای دارندگان برگ اعزام بدون غیبت اولیه و مشمولان وظیفه فاقد غیبت یا مشمولان معافیت موقت بدون غیبت ، گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف قبلی با رعایت سایر شرایط قانونی بلامانع است . )

2- انصراف قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب بوده باشد یعنی در سنوات ارفاقی نباشد .

3- انصراف از تحصیل در مقطع ، با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر نبوده باشد .(مثلا انصراف از کارشناسی پیوسته با اخذ مدرک کاردانی نباشد، مگر اینکه مدرک اخذ شده در سنوات مجاز تحصیل همان مقطع یعنی مقطع پایین تر به مشمول تعلق گرفته باشد که در این صورت در حکم فارغ التحصیل محسوب شده و ادامه تحصیل وی بلامانع می باشد)

4 – مقطع جدید ،تکراری نباشد.(یعنی قبلا از این مقطع فارغ التحصیل نشده باشد.

نکته : معافيت تحصيلي دانشجويان انصرافي در طول مدت تحصيل فقط يك بار قابل تمديد است.

 

– شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان از زبان مسئول سازمان وظیفه عمومی

– معافیت تحصیلی خارج ازکشور

معافیت تحصیلی دانش آموزان مقیم خارج از کشور

فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور ، فقط چنانچه هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی آن کشور یا مدارس خارجی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش به تحصیل اشتغال داشته باشند حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از ورود به سن مشمولیت می بایست با مراجعه به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوط نسبت به اخذ معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام نموده و تا 20 سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه می باشند.

 

ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مقطع متوسطه خارج از کشور در دانشگاه ها

مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور که با دارا بودن معافیت دانش آموزی خارج از کشور از مقطع متوسطه فارغ التحصیل گردیده اند در صورت پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت مشروط بر آنکه بیش از یکسال از تاریخ فراغت از تحصیل آنان نگذشته باشد با مراجعه به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوط نسبت به اخذ معافیت تحصیلی اقدام می نمایند .

نکته: فارغ التحصیلان مقطع متوسطه داخل کشور مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور قبل از اخذ مدرک کارشناسی داخل کشور نمی باشند.
سنوات تحصیل دانشجویان خارج از کشور همانند دانشجویان داخل کشور می باشد .

نکته: در صورت عدم اتمام تحصیل مشمولان در سنوات مجاز ، با موافقت وزارت علوم یا بهداشت ، سنوات تحصیلی تا 2 ترم افزایش می یابد ، لیکن مشمول تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم از خدمت ، مجاز به ادامه تحصیل نخواهد بود.

معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان خارج از کشور

 

– سوالات متداول قوانین نظام وظیفه و معافیت تحصیلی

1- حداكثر زمان معرفي مشمولاني كه در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی پس از سن مشموليت ، فارغ التحصيل، انصراف، ترك تحصيل يا اخراج مي شوند چه مدت مي باشد؟
جواب : از تاريخ فراغت ، اخراج يا ترك تحصيل يكسال فرصت دارند تا خود را معرفي نمايند.

2- دانش آموزان تا چه زماني مجاز به تحصيل خواهند بود؟
جواب : اينگونه مشمولان حداكثر تاپايان 20 سالگي مجازند برابر ضوابط وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصيل دهند ، رشته هاي تحصيلي تاثيري در اين مدت زمان نخواهند داشت.

3- آيا دانش آموزان درمهلت يكساله معرفي پس از فراغت ،اخراج، انصراف يا ترك تحصيل مي توانند ادامه تحصيل دهند؟
جواب : اينگونه مشمولان مي توانند بدون صدور معافيت تاپايان مهلت يكساله خود ادامه تحصيل بدهند .

4- آيا به مشمولاني كه به صورت داوطلب آزاد تحصيل مي كنند معافيت تحصيلي تعلق مي گيرد؟
جواب : خير اينگونه مشمولان حق استفاده از معافيت تحصيلي را نخواهند داشت وشروع به تحصيل داوطلب آزاد به عنوان انصراف از تحصيل تلقي مي گردد.

5- آيا به دوره هاي فراگير پيام نور ، دوره هاي بين الملل در دانشگاه و پود ماني وساير مقاطع تحصيلي بدون آزمون معافيت تحصيلی تعلق مي گيرد؟
جواب : بلي درصورت تصويب شوراي گسترش آموزش عالي امكان جذب بدون آزمون واحد آموزشي ، تحصيل اينگونه افراد منعي نخواهد داشت.(به دوره دانش پذیری در دانشگاه پیام نور ، معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد و صرفا از زمان قبولی قطعی و دانشجویی وضعیت مشمول بررسی و در صورت داشتن شرایط معافیت تحصیلی صادر خواهد شد.)

6- آيا سربازان وظيفه اي كه به خدمت اشتغال دارند جهت تحصيل در دانشگاه ها از خدمت ترخيص مي شوند؟
جواب : درصورت قبولي اينگونه سربازان در مقطع كارشناسي وبالاتر و نداشتن غیبت اولیه ترخيص از خدمت صورت مي گيرد وترخيص براي ادامه تحصيل درمقاطع كارداني مجاز نمي باشد.

11- دانشجوياني كه با انصراف از تحصيل ،به عنوان دارندگان مدرك معادل درمقطع پايين شناخته مي شوند آيا مجاز به تحصيل در مقاطع بالاتر مي باشند؟
جواب :خير اينگونه مشمولان تا پايان خدمت دوره ضرورت حق ادامه تحصيل نخواهند داشت .

12- آیا دانشجویان اخراجی مجاز به ادامه تحصیل هستند؟
جواب : خیر دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.

13- سقف سنوات هاي مجاز تحصيلي در مقاطع مختلف دانشگاهي ، به چه ميزان مي باشد؟
جواب : برابر تبصره (1) ماده (33) قانون خدمت وظيفه عمومي ، حداكثر معافيت تحصيلي براي دانش آموزان تا سن بيست سال تمام ودر هر يك از مقاطع تحصيلي كارداني دو و نيم سال، كارشناسي ناپيوسته وكارشناسي ارشد ناپيوسته سه سال، كارشناسي پيوسته پنج سال وكارشناسي ارشد پيوسته شش سال، دكتراي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي شش سال است.

نکات مهم معافیت تحصیلی

14- چه كساني ميتوانند از معافيت تحصيلي دانش آموزي در خارج از كشور استفاده نمايند؟
جواب : فرزندان ايرانيان مقيم خارج از كشور،چنانچه هنگام ورود به سن مشموليت (ماه تولد 18 سال تمام) درمدارس ايراني يا مدارس خارجي مورد تاييد وزارت آموزش وپرورش مشغول به تحصيل در مقطع متوسطه باشند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

15- آيا تحصيل در دوره هاي زبان در خارج از كشور براي ورود به دانشگاه در شمول معافيت تحصيلي قرار مي گيرند؟
جواب : خير به اين دوره ها معافيت تحصيلي تعلق نمي گيرد.

16- چه مشمولاني مي توانند بدون آنكه مقيم كشورهاي خارجي باشند دردانشگاه هاي خارج از كشور تحصيل نموده و از معافيت تحصيلي دانش جويان خارج از كشور بهره مند شوند؟
جواب : مشمولاني كه در مقاطع كارشناسي يا بالاتر در دانشگاه هاي داخل كشور فارغ التحصيل شده باشند به شرط عدم ورود به غيبت وسپري نشدن بيش از يكسال از تاريخ فراغت از تحصيل با سپردن تضمين لازم مي توانند از اين معافيت استفاده نمايند.(ودیعه لازم فعلا 20میلیون تومان وجه نقد می باشد.)

17- آیا مرخصی تحصیلی جزء سنوات مجاز تحصیلی محسوب می گردد ؟
جواب :بله دانشگاه ها باید از درج عبارت مرخصی بدون احتساب در سنوات تحصیلی برای دانشجویان مشمول خودداری نمایند.

18- آیا مشمول غیر غایبی که بعد از مدت یکسال فرصت تعیین شده دانشگاه قبول شود می تواند از معافیت تحصیلی برخوردار شود؟
جواب :مشمولانی که به دلایل قانونی (معافیت موقت و … ) تاریخ اعزام خود را به تعویق می اندازند چنانچه مدت تعویق آنان از مدت یکسال فرصت تعیین شده در قانون بیشتر گردد، در صورتی که در حین فرصت معرفی تعویق شده (معافیت موقت و …) در دانشگاه قبول شوند ادامه تحصیل و بهره مندی آنان از معافیت تحصیلی بلامانع خواهد بود .

19- آیا تحصیل همزمان با خدمت امکان پذیر می باشد؟
جواب :خیر حتی در صورت تایید دانشگاه برای این دسته از دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نمی گردد.

20- آیا دانشجویانی که در سنوات اولیه فارغ التحصیل نشده اند حق ادامه تحصیل دارند؟
دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده نمایند.

21- نحوه اقدام برای بهره مندی از سنوات ارفاقی چگونه است ؟
درصورتیکه کمیسیون موارد خاص دانشگاه با ادامه تحصیل دانشجو در سنوات ارفاقی موافقت نماید ، دانشجو می بایست ، حداکثر سه ماه پس از اتمام سنوات اولیه (لازم به ذکر است قبل از سه ماه درخواست باید ثبت شود )از طریق دفاترخدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس+10 )درخواست خود را ثبت نماید.
چنانچه دانشجو تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی موفق به فراغت از تحصیل نگردد با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم سنوات ارفاقی موافقت خواهد شد، که حداقل تعداد واحدهای درسی معینی (15 واحد )را درترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد، که این واحدهای پاس شده برای مقاطع مختلف متفاوت است.

22- آیا دانشجویان مشمولی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند از مهلت معرفی برخوردارند؟
بله ، این دسته از دانشجویان مشمول از یکسال مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و درصورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

23- مهلت اخذ معافیت تحصیلی یا مجوز ثبت نام برای دانشجویان داخل و خارج از کشور تا چه زمانی می باشد؟
از اول آذر ماه سال96 ، دانشجویان دانشگاه های داخل کشور موظف هستند حداکثر ظرف مدت 6 ماه نسبت به اخذ معافیت تحصیلی یا مجوز ثبت نام موقت اقدام نمایند در غیر این صورت امکان ثبت درخواست معافیت تحصیلی وجود نداشته و مشمول فاقد شرایط شناخته می شود، همچنین دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند باید حداکثر تا پایان سال اول تحصیلی نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام نمایند، در اینصورت مجاز به ادامه تحصیل نبوده و پس از گذشت مهلت معرفی به عنوان مشمول غایب شناخته می شوند.

24- استعلام معافیت تحصیلی چگونه است؟

برای استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی چندین راه وجود دارد که در حال حاضر به غیر از مراجعه حضور به مراکز پلیس+10 که در تمامی شهرها وجود دارد راه مناسب تری توضیه نمی شود.

 

25- نحوه لغو معافیت تحصیلی یا لغو مراحل معافیت تحصیلی چگونه است؟

برای لغو معافیت تحصیلی دانشجویان باید ابتدا از طریق آموزش دانشکده پیگیری و سپس به مراکز پلیس+10 مراجعه کرد.

 

منابع : سازمان نظام وظیفه عمومی همراه با ویرایش توسط پی سی کنکور

ممکن است شما دوست داشته باشید
26 نظر
 1. رشید می گوید

  میشه تو قسمت سوالات متداول نظام وظیفه تو همین صفحه که داره در مورد رشته بدون کنکور (مورد ۵) پیام نور صحبت میکنه یه توضیحی بدین ؟چون اگر و اما تو کارشه اگه این جوریه و یهو ممکنه بگن نمیدیم معافیت من برم یه رشته با ازمون پیام نور بنویسم که معافیت را بم بدن واقعا معلوم نیست یهو یکی اومد گفت نه نمیشه نمیدیم معافیت تحصیلی به دانشجو بدون کنکور پیام نور برای سال دیگه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رشید جان
   معمولا به دانشجویان پیام نور هم معافیت تحصیلی تعلق میگیره و زیاد ربطی به پذیرش با کنکور یا بدون کنکور نداره،البته بهتره قبلش حتما با آموزش دانشکده مورد نظر نیز صحبت کنید در مورد نحوه دریافت معافیت تحصیلی
   موفق باشید

   1. رشید می گوید

    به من گفتم برو پلیس +10 بپرس ببین اگه نظام وظیفه قانون را تعغیر نداده باشه اره امکان همچین کاری هست حالا اگه اومدیم و دیدیم نبود چیکار کنم برم علمی کاربردی به نظرتون ؟؟؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     غالبا در پیام نور ثبت نام می کنند و تا به الان هم مشکلی پیش نیومده ولی اگر امکانش بود برای اطمینان بیشتر با دانشجوها مشورت کنید
     موفق باشید

 2. فرشاد می گوید

  سلام، اگه من بخوام برای بار چهارم کنکور بدم باید چیکار کنم؟ میتونم هم درس های پیام نور هم بخونم در کنارش برای کنکور بخونم؟ اصن میشه ثبت نام کرد؟ ممنون میشم جواب بدید.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فرشاد جان
   پیشنهاد می کنیم ابتدا به پلیس +10 مراجعه کنید و ببینید که وضعیت معافیت تحصیلی تون چطوره و تا کی معافیت تحصیلی دارید، و اگر که مطمئن شدید که معافیت تحصیلی دارید در ترم مهر ماه پیام نور ثبت نام کنید،و می توانید مرخصی تحصیلی بگیرید از دانشگاه،پس از قبولی در کنکور سال آینده (کنکور 99) می توانید از پیام نور انصراف و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید
   البته قبل از هر کاری حتما از نزدیک با یک مشاور دیگر هم مشورت کنید و بعدا تصمیم نهایی را بگیرید

   1. فرشاد می گوید

    من برای کنکور سوم مجبور بودم پیام نور ثبت نام کنم و دو ترم مرخصی گرفتم و دیگه نمیتونم مرخصی بگیرم و معافیت هم دارم فکر کنم تا 1402 اینا. میخواستم نظرتون رو بدونم آیا میشه حین تحصیل برای کنکور هم ثبت نام کرد؟ مشاور دیگه هم گفتن مشکلی نداره البته در جواب کامنت دوست دیگری بود.

    1. پی سی کنکور می گوید

     الانم شما دانشجو پیام نور هستید و مشکلی نداره،دانشگاه هایی همچون پیام نور و آزاد حتی اگر مشروط هم بشید خیلی سخت شما رو اخراج می کنن،برای همین شما مشکلی ندارید می توانید همین امتحانات رو شرکت کنید و کنکور رو هم ثبت نام کنید اگر قبول شدین که همون موقع ثبت نام تو دانشگاه جدید از پیام نور هم انصراف بدید،در کل منظورمون هم این بود به یه مشاور مراجعه حضوری داشته باشید تا با شرایطتون بتونه توصیه مناسب داشته باشه

  2. ابراهیم می گوید

   سلام خدمت شما..بنده دانشجو پیام نور هستم..سال 93 معافیت گرفتم و تا پایان شهریور 98 معافیت دارم..بنا ب دلایلی لیسانسمو نتونستم بگیرم ولی 6 ترم رو پاس کردم..تو کنکور 98 شرکت کردم ..خواستم بدونم اگر 98 ملی پذیرفته بشم میتونم از پیام نور انصراف و به ملی برم؟؟ لطفا جواب بدین؟؟؟!

   1. پی سی کنکور می گوید

    سلام ابراهیم جان
    اگر تا شهریور معافیت تحصیلی دارید مشکلی برای ثبت ننام در دنشگاه سراسری ندارید

    1. ابراهیم می گوید

     سلام..خواهش میکنم جواب بدین..من کد سهمیه 5 درصد رو برای ثبت نام کنکور دریافت و وارد کردم..حالا برای دانشگاه آزاد هم باید دوباره کد جدید بگیرم یا همون قبلی؟

     1. پی سی کنکور می گوید

      سلام ابراهیم جان
      معمولا همون کد هستش،ولی برای اطمینان می توانید از ارگان مربوطه یا سایت آزمون دانشگاه آزاد سوال کنید

 3. محمد می گوید

  سلام،من تازه ۱۸سالم شده و دیپلوممو گرفتم چند روز پیش رفتم پلیس +۱۰ برای درخواست معافیت تحصیلی ولی گفتن شما تا سال دیگه نیاز نیست درخواست بدید. میشه بگید آیا درسته ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   به هر حال اگز اونا گفتن که حتما درسته

 4. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید بنده متولد 79.7.10 هستم و از سال 97معافعیت بهم دادن تا سال98.7.10 امسال تابستون بنده فارق تحصیل میشم و مدرک دیپلم رو میگیرم ایا بازم تا 99.7.10 که میشه 20 سالم بهم معافعیت تحصیلی تعلق میگیره بمونم سال بعد کنکور بدم؟ تشکر

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   احتمالا براتون تمدید می کنند به یکی از مراکز پلیس +10 مراجعه کنید و اگر براتون تمدید نکردند در یمی از مراکز پیام نور ثبت نام کنید

 5. محسن می گوید

  سلام من متولد ۲۰ فروردین ۷۷ هستم اولین کنکورم ۹۵ بود ۹۶و۹۷هم کنکور دادم ،بعد بهم گفتن برای اینکه بتونی کنکور ۹۸ ثبت نام کنی وبرای سربازیت مشکلی بوجود نیاد باید بری پیام نور ثبت نام کنی ومن ثبت نام کردم ومرخصی گرفتم خواستم بدونم ایا میشه همین پیام نور بمونم و در کنکور ۹۹ ثبت نام کنم بعد که کنکور قبول شدم از پیام نور انصراف بدم وبه دانشگاه دیگه ای برم(مثلا اگه پزشکی قبول بشم میتونم برم )
  تشکر از شما

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محسن جان
   شما تا زمانی که دانشجوی اونجا هستید معافیت تحصیلی دارید و معمولا مشکلی نیست ولی جهت اطمینان باز از دانشکده سوال کنید و اگر لازم بود انتخاب واحد هم کنید که یه وقت طوری نشه که اخراج بشید

 6. ابراهیم می گوید

  سلام..وقتتون بخیر..3 تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  یک اینکه دانشگاه فرهنگیان زده پردیس یعنی تحصیل رایگان هست یا پولی؟
  و دو آیا هر داوطلب باید استان خودش رو از فرهنگیان انتخاب کنه؟
  سه محل خدمت یعنی جایی ک بعد از اتمام تحصیل فرد باید خدمت کنه درسته؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام ابراهیم جان
   پردیس های دانشگاه فرهنگیان با پردیس علوم پزشکی یا غیره متفاوته و نه تنها رایگان هست بلکه هزینه هم به عنوان حقوق بهتون پرداخت میشه البته در صورتی که در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته بشید
   بله هر داوطلب باید شهرها و متطق بومی استان خودش رو انتخاب
   بله شما تا 8 سال حدودا موظفید در اون منطقه مشخص شده خدمت کنید

 7. سینا می گوید

  با سلام
  خواستم بدونم آیا سهمیه مناطق محروم فرقی با حالت عادی داره یا هر دو یکیه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سینا جان
   برخی از سهمیه ها جدا از سهیه های عدالت آموزشی و مناطق 1 و 2 و 3 هستند و تنها به مناطق محروم اختصاص داره که از داوطلبان بومی اون مناطق محروم پذیرش میگیرن

   1. سینا می گوید

    خیلی ممنون از پاسخگویی..پس این یعنی رشته های سهمیه مناطق محروم هیچ فرقی با مناطق نداره و فقط سهمیه جداگانس؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     بله برای مثال سهمیه مناطق محروم در برخی از استان های کردستان یا سیستان و بلوچستان نیاز به یک تا سه نفر پزسک دارند که این سهمیه، خاص داوطلبان همون استان کردستان هستش

 8. سینا می گوید

  سلام..واقعا ممنون بابت پاسخگویی..سوال آخرم اینه ک پذیرش بر اساس آزمون و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ب صورت مجزاست یعنی اگر مثلا پرستاری با آزمون و حسابداری با سوابق تحصیلی رو قبول بشم اونوقت تکلیف چیه؟ میتونم هر کدوم رو ک خواستم انتخاب کنم و محرومیتی نداره؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سینا جان
   طبیعتا از سیستم سازمان سنجش خیلی بعیده که همزمان دو تا قبولی بهتون بده که هر دو هم دوره روزانه باشند،اگر یکیشیون غیر روزانه باشه که مشکلی پیش نمیاد،به هر حال برای بررسی بیشتر با سایت سنجش در تماس باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.