مشاوره کنکور idnovin

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

قوانین معافیت تحصیلی دانش آموزان ،پشت کنکوری ها و دانشجویان

همه چیز درباره معافیت تحصیلی

قوانین معافیت تحصیلی و نظام وظیفه برای کنکور

پی سی کنکور : سربازی و خدمت نظام وظیفه همواره یکی از چالش های دانش آموزان و دانشجویان پسر می باشد. با توجه به قوانین مختلف در این زمینه ،قصد داریم تا در این مطلب به طور جامع مبحث معافیت تحصیلی و قوانین نظام وظیفه را برای دانش آموزان ، پست کنکوری ها و دانشجویان در مقاطع مختلف بررسی کنیم،پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب :
1 – معافیت تحصیلی چیست؟
2 – معافیت تحصیلی برای دانش آموزان
3 – معافیت تحصیلی برای دانشجویان
4- معافیت تحصیلی خارج از کشور
5 – نکات مهم و سوالات متداول

– معافیت تحصیلی چیست ؟

منظور از معافیت تحصیلی چیست؟ طبق قانون؛دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراكز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت و دانشجویان (دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی یا غیر دولتی داخلی و خارجی) مورد تأیید وزارتخانه‌های (علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌های علمیه ) كه در حین تحصیل به سن مشمولیت رسیده و یا می‌رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می‌دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند.

صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طریق مراجع ذی‌ربط است و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع می‌باشد.

معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها

– معافیت تحصیلی برای دانش آموزان 

به فرد ذکور ایرانی که پس از ورود به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام ) به صورت حضوری و پیوسته به تحصیل اشتغال داشته باشد ، دانش اموز مشمول اطلاق می گردد .

معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها 

یکی از مهم ترین معافیت های تحصیلی ، معافیت تحصیلی برای کنکور و به طور کلی معافیت تحصیلی برای دانش آموان پشت کنکوری است. دانش آموزان در سال اول همزمان با تحصیل در پایه دوازدهم در کنکور سراسری شرکت می کنند ،دارای معافیت تحصیلی هستند و مشکلی از لحاظ معافیت تحصیلی ندارند،چنانچه به هر دلیلی می خواهند مجددا در کنکور شرکت کنند باز هم مشکلی برای شرکت در کنکور ندارند و مهلت یکساله دارند(البته برای اطمینان بیشتر باتوجه به تغییر قوانین حتما از طریق مراکز پلیس+10 سوال کنید تا اگر نیز به تمدید معافیت تحصیلی بود مجددا یکسال دیگر اقدام کنید. و به این روش نیز در دومین کنکور می توانید ثبت نام کنید) . چنانچه باز هم قصد دارید برای بار سوم پشت کنکور بمانید و شانس خود را امتحان کنید باید در دانشگاه غیر روزانه همچون پیام نور یا آزاد یا غیرانتفاعی ثبت نام کنید و دو ترم اول را مرخصی بگیرید و به این روش می توانید برای بار سوم در کنکور سراسری شرکت کنید و پس از قبولی در کنکور از دانشگاه قبلی انصراف و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید.

 

نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان :

1) از اول ماه ورود به 19 سالگی، ارائه درخواست معافیت تحصیلی به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +10).
2) صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان با سقف سنوات تحصیلی حداکثر تا 20 سالگی تمام
3) ارائه معافیت تحصیلی به واحد آموزشی .

در صورت انتقال مشمول به واحد آموزشی شهر دیگر :
4) ارائه درخواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی از واحد آموزشی ثانویه به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10).
5) صدور معافیت تحصیلی جدید و ارائه آن به محل تحصیل جدید.

پس از فراغت از تحصیل ، ترک تحصیل ، اخراج و یا انصراف از تحصیل :
6) ارائه فرم تکمیل شده آخرین وضعیت مشمولان دانش آموز به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10 ) .

 

قوانین معافیت تحصیلی دانشجویان

– معافیت تحصیلی برای دانشجویان

حداكثر معافيت تحصيلي در هر يك از مقاطع تحصيلي : كارداني دو و نيم سال، كارشناسي ناپيوسته و كارشناسي‌ارشد ناپيوسته سه سال، كارشناسي پيوسته پنج سال و كارشناسي ارشد پيوسته شش سال، دكتراي پزشكي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي شش سال است.

 

معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی

مشمولان در طي مدت تحصيل از ديپلم تا دكتري صرفا 1 بار مي توانند از تحصيل انصراف و مجددا با پذيرفته شدن در دانشگاه به شرط :

1- عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف(برای دارندگان برگ اعزام بدون غیبت اولیه و مشمولان وظیفه فاقد غیبت یا مشمولان معافیت موقت بدون غیبت ، گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف قبلی با رعایت سایر شرایط قانونی بلامانع است . )

2- انصراف قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب بوده باشد یعنی در سنوات ارفاقی نباشد .

3- انصراف از تحصیل در مقطع ، با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر نبوده باشد .(مثلا انصراف از کارشناسی پیوسته با اخذ مدرک کاردانی نباشد، مگر اینکه مدرک اخذ شده در سنوات مجاز تحصیل همان مقطع یعنی مقطع پایین تر به مشمول تعلق گرفته باشد که در این صورت در حکم فارغ التحصیل محسوب شده و ادامه تحصیل وی بلامانع می باشد)

4 – مقطع جدید ،تکراری نباشد.(یعنی قبلا از این مقطع فارغ التحصیل نشده باشد.

نکته : معافيت تحصيلي دانشجويان انصرافي در طول مدت تحصيل فقط يك بار قابل تمديد است.

 

– شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان از زبان مسئول سازمان وظیفه عمومی

 

بروز رسانی شهریور 99

توضیحات مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح در رابطه افزایش سن مشمولان سربازی به 20 سال

 

– معافیت تحصیلی خارج ازکشور

معافیت تحصیلی دانش آموزان مقیم خارج از کشور

فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور ، فقط چنانچه هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی آن کشور یا مدارس خارجی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش به تحصیل اشتغال داشته باشند حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از ورود به سن مشمولیت می بایست با مراجعه به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوط نسبت به اخذ معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام نموده و تا 20 سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه می باشند.

 

ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مقطع متوسطه خارج از کشور در دانشگاه ها

مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور که با دارا بودن معافیت دانش آموزی خارج از کشور از مقطع متوسطه فارغ التحصیل گردیده اند در صورت پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت مشروط بر آنکه بیش از یکسال از تاریخ فراغت از تحصیل آنان نگذشته باشد با مراجعه به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوط نسبت به اخذ معافیت تحصیلی اقدام می نمایند .

نکته: فارغ التحصیلان مقطع متوسطه داخل کشور مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور قبل از اخذ مدرک کارشناسی داخل کشور نمی باشند.
سنوات تحصیل دانشجویان خارج از کشور همانند دانشجویان داخل کشور می باشد .

نکته: در صورت عدم اتمام تحصیل مشمولان در سنوات مجاز ، با موافقت وزارت علوم یا بهداشت ، سنوات تحصیلی تا 2 ترم افزایش می یابد ، لیکن مشمول تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم از خدمت ، مجاز به ادامه تحصیل نخواهد بود.

معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان خارج از کشور

 

– سوالات متداول قوانین نظام وظیفه و معافیت تحصیلی

1- حداكثر زمان معرفي مشمولاني كه در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی پس از سن مشموليت ، فارغ التحصيل، انصراف، ترك تحصيل يا اخراج مي شوند چه مدت مي باشد؟
جواب : از تاريخ فراغت ، اخراج يا ترك تحصيل يكسال فرصت دارند تا خود را معرفي نمايند.

2- دانش آموزان تا چه زماني مجاز به تحصيل خواهند بود؟
جواب : اينگونه مشمولان حداكثر تاپايان 20 سالگي مجازند برابر ضوابط وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصيل دهند ، رشته هاي تحصيلي تاثيري در اين مدت زمان نخواهند داشت.

3- آيا دانش آموزان درمهلت يكساله معرفي پس از فراغت ،اخراج، انصراف يا ترك تحصيل مي توانند ادامه تحصيل دهند؟
جواب : اينگونه مشمولان مي توانند بدون صدور معافيت تاپايان مهلت يكساله خود ادامه تحصيل بدهند .

4- آيا به مشمولاني كه به صورت داوطلب آزاد تحصيل مي كنند معافيت تحصيلي تعلق مي گيرد؟
جواب : خير اينگونه مشمولان حق استفاده از معافيت تحصيلي را نخواهند داشت وشروع به تحصيل داوطلب آزاد به عنوان انصراف از تحصيل تلقي مي گردد.

5- آيا به دوره هاي فراگير پيام نور ، دوره هاي بين الملل در دانشگاه و پود ماني وساير مقاطع تحصيلي بدون آزمون معافيت تحصيلی تعلق مي گيرد؟
جواب : بلي درصورت تصويب شوراي گسترش آموزش عالي امكان جذب بدون آزمون واحد آموزشي ، تحصيل اينگونه افراد منعي نخواهد داشت.(به دوره دانش پذیری در دانشگاه پیام نور ، معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد و صرفا از زمان قبولی قطعی و دانشجویی وضعیت مشمول بررسی و در صورت داشتن شرایط معافیت تحصیلی صادر خواهد شد.)

6- آيا سربازان وظيفه اي كه به خدمت اشتغال دارند جهت تحصيل در دانشگاه ها از خدمت ترخيص مي شوند؟
جواب : درصورت قبولي اينگونه سربازان در مقطع كارشناسي وبالاتر و نداشتن غیبت اولیه ترخيص از خدمت صورت مي گيرد وترخيص براي ادامه تحصيل درمقاطع كارداني مجاز نمي باشد.

11- دانشجوياني كه با انصراف از تحصيل ،به عنوان دارندگان مدرك معادل درمقطع پايين شناخته مي شوند آيا مجاز به تحصيل در مقاطع بالاتر مي باشند؟
جواب :خير اينگونه مشمولان تا پايان خدمت دوره ضرورت حق ادامه تحصيل نخواهند داشت .

12- آیا دانشجویان اخراجی مجاز به ادامه تحصیل هستند؟
جواب : خیر دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.

13- سقف سنوات هاي مجاز تحصيلي در مقاطع مختلف دانشگاهي ، به چه ميزان مي باشد؟
جواب : برابر تبصره (1) ماده (33) قانون خدمت وظيفه عمومي ، حداكثر معافيت تحصيلي براي دانش آموزان تا سن بيست سال تمام ودر هر يك از مقاطع تحصيلي كارداني دو و نيم سال، كارشناسي ناپيوسته وكارشناسي ارشد ناپيوسته سه سال، كارشناسي پيوسته پنج سال وكارشناسي ارشد پيوسته شش سال، دكتراي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي شش سال است.

نکات مهم معافیت تحصیلی

14- چه كساني ميتوانند از معافيت تحصيلي دانش آموزي در خارج از كشور استفاده نمايند؟
جواب : فرزندان ايرانيان مقيم خارج از كشور،چنانچه هنگام ورود به سن مشموليت (ماه تولد 18 سال تمام) درمدارس ايراني يا مدارس خارجي مورد تاييد وزارت آموزش وپرورش مشغول به تحصيل در مقطع متوسطه باشند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

15- آيا تحصيل در دوره هاي زبان در خارج از كشور براي ورود به دانشگاه در شمول معافيت تحصيلي قرار مي گيرند؟
جواب : خير به اين دوره ها معافيت تحصيلي تعلق نمي گيرد.

16- چه مشمولاني مي توانند بدون آنكه مقيم كشورهاي خارجي باشند دردانشگاه هاي خارج از كشور تحصيل نموده و از معافيت تحصيلي دانش جويان خارج از كشور بهره مند شوند؟
جواب : مشمولاني كه در مقاطع كارشناسي يا بالاتر در دانشگاه هاي داخل كشور فارغ التحصيل شده باشند به شرط عدم ورود به غيبت وسپري نشدن بيش از يكسال از تاريخ فراغت از تحصيل با سپردن تضمين لازم مي توانند از اين معافيت استفاده نمايند.(ودیعه لازم فعلا 20میلیون تومان وجه نقد می باشد.)

17- آیا مرخصی تحصیلی جزء سنوات مجاز تحصیلی محسوب می گردد ؟
جواب :بله دانشگاه ها باید از درج عبارت مرخصی بدون احتساب در سنوات تحصیلی برای دانشجویان مشمول خودداری نمایند.

18- آیا مشمول غیر غایبی که بعد از مدت یکسال فرصت تعیین شده دانشگاه قبول شود می تواند از معافیت تحصیلی برخوردار شود؟
جواب :مشمولانی که به دلایل قانونی (معافیت موقت و … ) تاریخ اعزام خود را به تعویق می اندازند چنانچه مدت تعویق آنان از مدت یکسال فرصت تعیین شده در قانون بیشتر گردد، در صورتی که در حین فرصت معرفی تعویق شده (معافیت موقت و …) در دانشگاه قبول شوند ادامه تحصیل و بهره مندی آنان از معافیت تحصیلی بلامانع خواهد بود .

19- آیا تحصیل همزمان با خدمت امکان پذیر می باشد؟
جواب :خیر حتی در صورت تایید دانشگاه برای این دسته از دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نمی گردد.

20- آیا دانشجویانی که در سنوات اولیه فارغ التحصیل نشده اند حق ادامه تحصیل دارند؟
دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده نمایند.

21- نحوه اقدام برای بهره مندی از سنوات ارفاقی چگونه است ؟
درصورتیکه کمیسیون موارد خاص دانشگاه با ادامه تحصیل دانشجو در سنوات ارفاقی موافقت نماید ، دانشجو می بایست ، حداکثر سه ماه پس از اتمام سنوات اولیه (لازم به ذکر است قبل از سه ماه درخواست باید ثبت شود )از طریق دفاترخدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس+10 )درخواست خود را ثبت نماید.
چنانچه دانشجو تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی موفق به فراغت از تحصیل نگردد با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم سنوات ارفاقی موافقت خواهد شد، که حداقل تعداد واحدهای درسی معینی (15 واحد )را درترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد، که این واحدهای پاس شده برای مقاطع مختلف متفاوت است.

22- آیا دانشجویان مشمولی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند از مهلت معرفی برخوردارند؟
بله ، این دسته از دانشجویان مشمول از یکسال مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و درصورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

23- مهلت اخذ معافیت تحصیلی یا مجوز ثبت نام برای دانشجویان داخل و خارج از کشور تا چه زمانی می باشد؟
از اول آذر ماه سال96 ، دانشجویان دانشگاه های داخل کشور موظف هستند حداکثر ظرف مدت 6 ماه نسبت به اخذ معافیت تحصیلی یا مجوز ثبت نام موقت اقدام نمایند در غیر این صورت امکان ثبت درخواست معافیت تحصیلی وجود نداشته و مشمول فاقد شرایط شناخته می شود، همچنین دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند باید حداکثر تا پایان سال اول تحصیلی نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام نمایند، در اینصورت مجاز به ادامه تحصیل نبوده و پس از گذشت مهلت معرفی به عنوان مشمول غایب شناخته می شوند.

24- استعلام معافیت تحصیلی چگونه است؟

برای استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی چندین راه وجود دارد که در حال حاضر به غیر از مراجعه حضور به مراکز پلیس+10 که در تمامی شهرها وجود دارد راه مناسب تری توضیه نمی شود.

 

25- نحوه لغو معافیت تحصیلی یا لغو مراحل معافیت تحصیلی چگونه است؟

برای لغو معافیت تحصیلی دانشجویان باید ابتدا از طریق آموزش دانشکده پیگیری و سپس به مراکز پلیس+10 مراجعه کرد.

 

منابع : سازمان نظام وظیفه عمومی همراه با ویرایش توسط پی سی کنکور

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=10391

ممکن است شما دوست داشته باشید
136 نظر
 1. مهرشاد می گوید

  سلام ،ممنون از پاسخگویی و راهنمایی شما
  من متولد آذر ۷۹ هستم و کنکور ۹۹ دومین کنکورمه و تمام تلاشم رو دارم می کنم
  اما چیزی که نگرانم کرده اینه که من دقیقا تا کی مهلت دارم برای معافیت از تحصیل .توی خود نظام وظیفه شهرمون هم یکی میگه تا آخر خرداد یکی میگه برو شهریور ،شما هم خوندم نوشتید تا بعد کنکور
  واقعا نکنه بعد قبولی دانشگاه، برای ثبت نام مشکلی بشه.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهرشاد جان
   شما برای اینکه مشکلی پیش نیاد
   اواخر تیرماه به پلیس +10 مراجعه کنید و استعلام بگیرید و در صورت نیاز دفترچه اعزام رو پر کنید
   نگران نباشید شما فقط پر می کنید دفترچه رو که غیبت نخورید و بعد از کنکور ،تمدید تاریخ اعزام می زنید تا زمان قبولی و بعد از آن مجددا از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده می کنید

 2. آیدین می گوید

  سلام ادمین عزیز کاش همه مثل شما جوابگو و پیگیر بودن
  من متولدشهریور80 هستم و دیپلمم رو31 خرداد98 یعنی قبل از 18 سالگیم گرفتم
  طبق شرایطی که توی دفترچه ثبت نام کنکور نوشته شده بود من شش ماه بعد از18 سالگی باید اعزام میشدم
  اما حدود یک ماه قبل از عید رفته بودم اداره نظام وظیفه و بهم گفتن که تا شهریور99 وقت داری.
  حالا بعد دو ماه گهگاهی استرس میگیرم که نکنه الان دارم غیبت میخورم. به نظر شما جای نگرانی داره و باید کاری بکنم؟یا به حرف اداره اعتماد بکنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام آیدین جان
   خوشحالیم که با پی سی کنکور همراه هستید
   زیاد وسواس نداشته باشید
   ولی خب شما بعد از برگزاری کنکور یا اواخر تیر یه مراجعه به پلیس +10 داشتهب اشید و یه استعلام بگیرید

 3. Jaber می گوید

  سلام من متولد ۱۰دی۷۹ هستم وپارسال کنکور دادم و قبول نشدم امسال میخوام دوباره کنکور بدهم تا الان معافیت تحصیلی نگرفتم اگه دانشگاه قبول شد میتونم در دانشگاه ثبت نام کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام جابر عزیز
   بعد از اینکه کنکورتون برگزار شد و یا در اواخر تیرماه به پلیس +10 مراجعه کنید و در صورت لزوم دفترچه خدمت پر کنید تا دچار غیبت نشید و تا آن زمان هم نتایج آمده و شما معافیت تحصیلی برای مقطع کارشناسی گرفتید

 4. یوسف می گوید

  با سلام بنده فارغ التخصیل خرداد ۹۸ ام یعنی پارسال دوازدهم بودم و خرداد پارسال هم فارغ التحصیل شدم.و الان پشت کنکورم، من متولد بهمن ۷۹ ام و بهمن ۹۷ برگ معافت موقت گرفتم و طبق اون چیزی که شنیدم مهلت یک ساله بعد از فراغت از تحصیل من خرداد ۹۹ تموم میشه اما فرایند ثبت نام داتشگاه شهریور ۹۹ هست با این شرایط من چ باید کنم خواهشمندم کمکم کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام یوسف جان
   در اکثر موارد مشکلی پیش نمیاد و شما بدون اینکه کاری کنید این سه ماه هم جزو فرجه یکساله معافیت تحصیلی حساب میشه
   ولی جهت اطمینان چون شاید قانونی تغییر کنه و ما اطلاع نداشته باشیم،به پلیس +10 مراجعه کنید و این مورد رو بررسی کنید

 5. علی می گوید

  سلام. خیلی ممنونم از سایت خوبتون و این که پاسخ سوال هامونو میدین. من متولد مرداد 1380 هستم. کنکور 98 دادم و بعد پشت کنکور ماندم و میخوام کنکور 99 رو بدم. تاریخ فارغ التحصیلیم 31 تیر 98 هستش. چند وقت پیش با مراجعه های متعدد مطلع شدم که بعد از کنکور که تاریخش فعلا 13 تیره ، باید برم دفترچه اعزام پست کنم و تا تاریخ 31 تیر 99 حلش کنم. ولی الان احتمال داره تاریخ کنکور تغییر کنه و حتی به بعد 31 تیر 99 بیفته. من باید چی کار کنم ؟ با توجه به این که امروز هم یه خبر خوندم که اگر وضعیت نظام وظیفه رو حداکثر بعد یک سال از زمان فارغ التحصیلی (یعنی برای من 31 تیر 99) مشخص نکنید ، ورودتون به دانشگاه هم با مشکل مواجه خواهد شد! آیا من باید حتی قبل کنکور (اگر تاریخش عقب بیفته که به نظر محتمله) برم و در پلیس +10 دفترچه اعزام پشت کنم؟ یا کار دیگه ای؟ بازم ممنونم ازتون که پاسخ میدین. با تشکر.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی عزیز
   معمولا داوطلبان اکثرا بدون مشکلی در کنکور دوم هم شرکت می کنند،چون گفته شده که قبولی خرداد همون قبولی شهریور در نظر گرفته می شوند و تا یکسال بعد که شهریور سال بعد باشه مهلت دارند که تکلیفشون رو مشخص کنند
   برای امسال هم با توجه به شرایط کرونا و پایان معافیت های تحصیلی،یه صحبت هایی با نظام وظیفه شده که قراره همکاری کنه ولی هنوز بخشنامه ای نیومده
   ولی برای اطمینان بهتره شما در اواخر تیرماه مجددا مراجعه کنید به پلیس+10 و از متصدی سوال کنید در این رابطه، در صورت نیاز شما دفترچه پر می کنید و البته زمان اعزام حدودی رو هم می پرسید از باجه که معمولا اعزام برای چه تاریخیه با توجه به شرایط کرونایی کشور و تعجیل در اعزام دوطلبان شاید مهم باشد) ،در صورتی که با تاخیر دو سه ماهه همراه بود،شما دفترچه رو تحویل میدید و درخواست تعویق رو هم با توجه به زمان اعزام که تا مهرماه تداخلی نداشته باشه ارائه میدید،انشاالله تا مهر هم کنکور دادید و نتیجه هم مشخص شده و درخواست ایست خدمت می زنید و قبولی دانشگاه می شوید

 6. محمد مهدی می گوید

  سلام
  ببخشید مهلت گرفتن معافیت تحصیلی برای من تموم شده
  و من متاسفانه معافیت تحصیلی نگرفتم
  الان هیچ راهی ب جز خدمت سربازی ندارم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد مهدی جان
   شما لطفا به پلیس +10 مراجعه کنید و ببینید وضعیت معافیت تحصیلی تون به چه صورته

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*