قوانین معافیت تحصیلی دانش آموزان ،پشت کنکوری ها و دانشجویان

همه چیز درباره معافیت تحصیلی

قوانین معافیت تحصیلی و نظام وظیفه برای کنکور

پی سی کنکور : سربازی و خدمت نظام وظیفه همواره یکی از چالش های دانش آموزان و دانشجویان پسر می باشد. با توجه به قوانین مختلف در این زمینه ،قصد داریم تا در این مطلب به طور جامع مبحث معافیت تحصیلی و قوانین نظام وظیفه را برای دانش آموزان ، پست کنکوری ها و دانشجویان در مقاطع مختلف بررسی کنیم،پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب :
1 – معافیت تحصیلی چیست؟
2 – معافیت تحصیلی برای دانش آموزان
3 – معافیت تحصیلی برای دانشجویان
4- معافیت تحصیلی خارج از کشور
5 – نکات مهم و سوالات متداول

– معافیت تحصیلی چیست ؟

منظور از معافیت تحصیلی چیست؟ طبق قانون؛دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراكز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تأیید آن وزارت و دانشجویان (دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی یا غیر دولتی داخلی و خارجی) مورد تأیید وزارتخانه‌های (علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌های علمیه ) كه در حین تحصیل به سن مشمولیت رسیده و یا می‌رسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می‌دهند، از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند.

صدور معافیت تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب علوم دینی، موکول به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل آنان از طریق مراجع ذی‌ربط است و مدت اعتبار آن تا یک سال پس از صدور گواهی پایان تحصیلات در هر مقطع می‌باشد.

معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها

– معافیت تحصیلی برای دانش آموزان 

به فرد ذکور ایرانی که پس از ورود به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام ) به صورت حضوری و پیوسته به تحصیل اشتغال داشته باشد ، دانش اموز مشمول اطلاق می گردد .

معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها 

یکی از مهم ترین معافیت های تحصیلی ، معافیت تحصیلی برای کنکور و به طور کلی معافیت تحصیلی برای دانش آموان پشت کنکوری است. دانش آموزان در سال اول همزمان با تحصیل در پایه دوازدهم در کنکور سراسری شرکت می کنند ،دارای معافیت تحصیلی هستند و مشکلی از لحاظ معافیت تحصیلی ندارند،چنانچه به هر دلیلی می خواهند مجددا در کنکور شرکت کنند باز هم مشکلی برای شرکت در کنکور ندارند و مهلت یکساله دارند(البته برای اطمینان بیشتر باتوجه به تغییر قوانین حتما از طریق مراکز پلیس+10 سوال کنید تا اگر نیز به تمدید معافیت تحصیلی بود مجددا یکسال دیگر اقدام کنید. و به این روش نیز در دومین کنکور می توانید ثبت نام کنید) . چنانچه باز هم قصد دارید برای بار سوم پشت کنکور بمانید و شانس خود را امتحان کنید باید در دانشگاه غیر روزانه همچون پیام نور یا آزاد یا غیرانتفاعی ثبت نام کنید و دو ترم اول را مرخصی بگیرید و به این روش می توانید برای بار سوم در کنکور سراسری شرکت کنید و پس از قبولی در کنکور از دانشگاه قبلی انصراف و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید.

 

نحوه تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان :

1) از اول ماه ورود به 19 سالگی، ارائه درخواست معافیت تحصیلی به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی(پلیس +10).
2) صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان با سقف سنوات تحصیلی حداکثر تا 20 سالگی تمام
3) ارائه معافیت تحصیلی به واحد آموزشی .

در صورت انتقال مشمول به واحد آموزشی شهر دیگر :
4) ارائه درخواست ثبت انتقال معافیت تحصیلی از واحد آموزشی ثانویه به مرکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10).
5) صدور معافیت تحصیلی جدید و ارائه آن به محل تحصیل جدید.

پس از فراغت از تحصیل ، ترک تحصیل ، اخراج و یا انصراف از تحصیل :
6) ارائه فرم تکمیل شده آخرین وضعیت مشمولان دانش آموز به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10 ) .

 

قوانین معافیت تحصیلی دانشجویان

– معافیت تحصیلی برای دانشجویان

حداكثر معافيت تحصيلي در هر يك از مقاطع تحصيلي : كارداني دو و نيم سال، كارشناسي ناپيوسته و كارشناسي‌ارشد ناپيوسته سه سال، كارشناسي پيوسته پنج سال و كارشناسي ارشد پيوسته شش سال، دكتراي پزشكي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي شش سال است.

 

معافیت تحصیلی برای دانشجویان انصرافی

مشمولان در طي مدت تحصيل از ديپلم تا دكتري صرفا 1 بار مي توانند از تحصيل انصراف و مجددا با پذيرفته شدن در دانشگاه به شرط :

1- عدم گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف(برای دارندگان برگ اعزام بدون غیبت اولیه و مشمولان وظیفه فاقد غیبت یا مشمولان معافیت موقت بدون غیبت ، گذشت بیش از یکسال از تاریخ انصراف قبلی با رعایت سایر شرایط قانونی بلامانع است . )

2- انصراف قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب بوده باشد یعنی در سنوات ارفاقی نباشد .

3- انصراف از تحصیل در مقطع ، با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر نبوده باشد .(مثلا انصراف از کارشناسی پیوسته با اخذ مدرک کاردانی نباشد، مگر اینکه مدرک اخذ شده در سنوات مجاز تحصیل همان مقطع یعنی مقطع پایین تر به مشمول تعلق گرفته باشد که در این صورت در حکم فارغ التحصیل محسوب شده و ادامه تحصیل وی بلامانع می باشد)

4 – مقطع جدید ،تکراری نباشد.(یعنی قبلا از این مقطع فارغ التحصیل نشده باشد.

نکته : معافيت تحصيلي دانشجويان انصرافي در طول مدت تحصيل فقط يك بار قابل تمديد است.

 

– شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان از زبان مسئول سازمان وظیفه عمومی

– معافیت تحصیلی خارج ازکشور

معافیت تحصیلی دانش آموزان مقیم خارج از کشور

فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور ، فقط چنانچه هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی آن کشور یا مدارس خارجی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش به تحصیل اشتغال داشته باشند حداکثر ظرف مدت 6 ماه پس از ورود به سن مشمولیت می بایست با مراجعه به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوط نسبت به اخذ معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام نموده و تا 20 سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسطه می باشند.

 

ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مقطع متوسطه خارج از کشور در دانشگاه ها

مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور که با دارا بودن معافیت دانش آموزی خارج از کشور از مقطع متوسطه فارغ التحصیل گردیده اند در صورت پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت مشروط بر آنکه بیش از یکسال از تاریخ فراغت از تحصیل آنان نگذشته باشد با مراجعه به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوط نسبت به اخذ معافیت تحصیلی اقدام می نمایند .

نکته: فارغ التحصیلان مقطع متوسطه داخل کشور مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور قبل از اخذ مدرک کارشناسی داخل کشور نمی باشند.
سنوات تحصیل دانشجویان خارج از کشور همانند دانشجویان داخل کشور می باشد .

نکته: در صورت عدم اتمام تحصیل مشمولان در سنوات مجاز ، با موافقت وزارت علوم یا بهداشت ، سنوات تحصیلی تا 2 ترم افزایش می یابد ، لیکن مشمول تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم از خدمت ، مجاز به ادامه تحصیل نخواهد بود.

معافیت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان خارج از کشور

 

– سوالات متداول قوانین نظام وظیفه و معافیت تحصیلی

1- حداكثر زمان معرفي مشمولاني كه در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی پس از سن مشموليت ، فارغ التحصيل، انصراف، ترك تحصيل يا اخراج مي شوند چه مدت مي باشد؟
جواب : از تاريخ فراغت ، اخراج يا ترك تحصيل يكسال فرصت دارند تا خود را معرفي نمايند.

2- دانش آموزان تا چه زماني مجاز به تحصيل خواهند بود؟
جواب : اينگونه مشمولان حداكثر تاپايان 20 سالگي مجازند برابر ضوابط وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصيل دهند ، رشته هاي تحصيلي تاثيري در اين مدت زمان نخواهند داشت.

3- آيا دانش آموزان درمهلت يكساله معرفي پس از فراغت ،اخراج، انصراف يا ترك تحصيل مي توانند ادامه تحصيل دهند؟
جواب : اينگونه مشمولان مي توانند بدون صدور معافيت تاپايان مهلت يكساله خود ادامه تحصيل بدهند .

4- آيا به مشمولاني كه به صورت داوطلب آزاد تحصيل مي كنند معافيت تحصيلي تعلق مي گيرد؟
جواب : خير اينگونه مشمولان حق استفاده از معافيت تحصيلي را نخواهند داشت وشروع به تحصيل داوطلب آزاد به عنوان انصراف از تحصيل تلقي مي گردد.

5- آيا به دوره هاي فراگير پيام نور ، دوره هاي بين الملل در دانشگاه و پود ماني وساير مقاطع تحصيلي بدون آزمون معافيت تحصيلی تعلق مي گيرد؟
جواب : بلي درصورت تصويب شوراي گسترش آموزش عالي امكان جذب بدون آزمون واحد آموزشي ، تحصيل اينگونه افراد منعي نخواهد داشت.(به دوره دانش پذیری در دانشگاه پیام نور ، معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد و صرفا از زمان قبولی قطعی و دانشجویی وضعیت مشمول بررسی و در صورت داشتن شرایط معافیت تحصیلی صادر خواهد شد.)

6- آيا سربازان وظيفه اي كه به خدمت اشتغال دارند جهت تحصيل در دانشگاه ها از خدمت ترخيص مي شوند؟
جواب : درصورت قبولي اينگونه سربازان در مقطع كارشناسي وبالاتر و نداشتن غیبت اولیه ترخيص از خدمت صورت مي گيرد وترخيص براي ادامه تحصيل درمقاطع كارداني مجاز نمي باشد.

11- دانشجوياني كه با انصراف از تحصيل ،به عنوان دارندگان مدرك معادل درمقطع پايين شناخته مي شوند آيا مجاز به تحصيل در مقاطع بالاتر مي باشند؟
جواب :خير اينگونه مشمولان تا پايان خدمت دوره ضرورت حق ادامه تحصيل نخواهند داشت .

12- آیا دانشجویان اخراجی مجاز به ادامه تحصیل هستند؟
جواب : خیر دانشجویان اخراجی تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند.

13- سقف سنوات هاي مجاز تحصيلي در مقاطع مختلف دانشگاهي ، به چه ميزان مي باشد؟
جواب : برابر تبصره (1) ماده (33) قانون خدمت وظيفه عمومي ، حداكثر معافيت تحصيلي براي دانش آموزان تا سن بيست سال تمام ودر هر يك از مقاطع تحصيلي كارداني دو و نيم سال، كارشناسي ناپيوسته وكارشناسي ارشد ناپيوسته سه سال، كارشناسي پيوسته پنج سال وكارشناسي ارشد پيوسته شش سال، دكتراي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي شش سال است.

نکات مهم معافیت تحصیلی

14- چه كساني ميتوانند از معافيت تحصيلي دانش آموزي در خارج از كشور استفاده نمايند؟
جواب : فرزندان ايرانيان مقيم خارج از كشور،چنانچه هنگام ورود به سن مشموليت (ماه تولد 18 سال تمام) درمدارس ايراني يا مدارس خارجي مورد تاييد وزارت آموزش وپرورش مشغول به تحصيل در مقطع متوسطه باشند می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

15- آيا تحصيل در دوره هاي زبان در خارج از كشور براي ورود به دانشگاه در شمول معافيت تحصيلي قرار مي گيرند؟
جواب : خير به اين دوره ها معافيت تحصيلي تعلق نمي گيرد.

16- چه مشمولاني مي توانند بدون آنكه مقيم كشورهاي خارجي باشند دردانشگاه هاي خارج از كشور تحصيل نموده و از معافيت تحصيلي دانش جويان خارج از كشور بهره مند شوند؟
جواب : مشمولاني كه در مقاطع كارشناسي يا بالاتر در دانشگاه هاي داخل كشور فارغ التحصيل شده باشند به شرط عدم ورود به غيبت وسپري نشدن بيش از يكسال از تاريخ فراغت از تحصيل با سپردن تضمين لازم مي توانند از اين معافيت استفاده نمايند.(ودیعه لازم فعلا 20میلیون تومان وجه نقد می باشد.)

17- آیا مرخصی تحصیلی جزء سنوات مجاز تحصیلی محسوب می گردد ؟
جواب :بله دانشگاه ها باید از درج عبارت مرخصی بدون احتساب در سنوات تحصیلی برای دانشجویان مشمول خودداری نمایند.

18- آیا مشمول غیر غایبی که بعد از مدت یکسال فرصت تعیین شده دانشگاه قبول شود می تواند از معافیت تحصیلی برخوردار شود؟
جواب :مشمولانی که به دلایل قانونی (معافیت موقت و … ) تاریخ اعزام خود را به تعویق می اندازند چنانچه مدت تعویق آنان از مدت یکسال فرصت تعیین شده در قانون بیشتر گردد، در صورتی که در حین فرصت معرفی تعویق شده (معافیت موقت و …) در دانشگاه قبول شوند ادامه تحصیل و بهره مندی آنان از معافیت تحصیلی بلامانع خواهد بود .

19- آیا تحصیل همزمان با خدمت امکان پذیر می باشد؟
جواب :خیر حتی در صورت تایید دانشگاه برای این دسته از دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نمی گردد.

20- آیا دانشجویانی که در سنوات اولیه فارغ التحصیل نشده اند حق ادامه تحصیل دارند؟
دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر به مدت یکسال می توانند از سنوات ارفاقی استفاده نمایند.

21- نحوه اقدام برای بهره مندی از سنوات ارفاقی چگونه است ؟
درصورتیکه کمیسیون موارد خاص دانشگاه با ادامه تحصیل دانشجو در سنوات ارفاقی موافقت نماید ، دانشجو می بایست ، حداکثر سه ماه پس از اتمام سنوات اولیه (لازم به ذکر است قبل از سه ماه درخواست باید ثبت شود )از طریق دفاترخدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس+10 )درخواست خود را ثبت نماید.
چنانچه دانشجو تا پایان ترم اول سنوات ارفاقی موفق به فراغت از تحصیل نگردد با ادامه تحصیل وی به شرطی در ترم دوم سنوات ارفاقی موافقت خواهد شد، که حداقل تعداد واحدهای درسی معینی (15 واحد )را درترم اول با شرط معدل کل فوق گذرانده باشد، که این واحدهای پاس شده برای مقاطع مختلف متفاوت است.

22- آیا دانشجویان مشمولی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند از مهلت معرفی برخوردارند؟
بله ، این دسته از دانشجویان مشمول از یکسال مهلت معرفی برخوردار خواهند بود و درصورت پذیرش در مقاطع بالاتر می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

23- مهلت اخذ معافیت تحصیلی یا مجوز ثبت نام برای دانشجویان داخل و خارج از کشور تا چه زمانی می باشد؟
از اول آذر ماه سال96 ، دانشجویان دانشگاه های داخل کشور موظف هستند حداکثر ظرف مدت 6 ماه نسبت به اخذ معافیت تحصیلی یا مجوز ثبت نام موقت اقدام نمایند در غیر این صورت امکان ثبت درخواست معافیت تحصیلی وجود نداشته و مشمول فاقد شرایط شناخته می شود، همچنین دانشجویانی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل شده اند باید حداکثر تا پایان سال اول تحصیلی نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام نمایند، در اینصورت مجاز به ادامه تحصیل نبوده و پس از گذشت مهلت معرفی به عنوان مشمول غایب شناخته می شوند.

24- استعلام معافیت تحصیلی چگونه است؟

برای استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی چندین راه وجود دارد که در حال حاضر به غیر از مراجعه حضور به مراکز پلیس+10 که در تمامی شهرها وجود دارد راه مناسب تری توضیه نمی شود.

 

25- نحوه لغو معافیت تحصیلی یا لغو مراحل معافیت تحصیلی چگونه است؟

برای لغو معافیت تحصیلی دانشجویان باید ابتدا از طریق آموزش دانشکده پیگیری و سپس به مراکز پلیس+10 مراجعه کرد.

 

منابع : سازمان نظام وظیفه عمومی همراه با ویرایش توسط پی سی کنکور

ممکن است شما دوست داشته باشید
110 نظر
 1. رشید می گوید

  میشه تو قسمت سوالات متداول نظام وظیفه تو همین صفحه که داره در مورد رشته بدون کنکور (مورد ۵) پیام نور صحبت میکنه یه توضیحی بدین ؟چون اگر و اما تو کارشه اگه این جوریه و یهو ممکنه بگن نمیدیم معافیت من برم یه رشته با ازمون پیام نور بنویسم که معافیت را بم بدن واقعا معلوم نیست یهو یکی اومد گفت نه نمیشه نمیدیم معافیت تحصیلی به دانشجو بدون کنکور پیام نور برای سال دیگه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رشید جان
   معمولا به دانشجویان پیام نور هم معافیت تحصیلی تعلق میگیره و زیاد ربطی به پذیرش با کنکور یا بدون کنکور نداره،البته بهتره قبلش حتما با آموزش دانشکده مورد نظر نیز صحبت کنید در مورد نحوه دریافت معافیت تحصیلی
   موفق باشید

   1. رشید می گوید

    به من گفتم برو پلیس +10 بپرس ببین اگه نظام وظیفه قانون را تعغیر نداده باشه اره امکان همچین کاری هست حالا اگه اومدیم و دیدیم نبود چیکار کنم برم علمی کاربردی به نظرتون ؟؟؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     غالبا در پیام نور ثبت نام می کنند و تا به الان هم مشکلی پیش نیومده ولی اگر امکانش بود برای اطمینان بیشتر با دانشجوها مشورت کنید
     موفق باشید

 2. فرشاد می گوید

  سلام، اگه من بخوام برای بار چهارم کنکور بدم باید چیکار کنم؟ میتونم هم درس های پیام نور هم بخونم در کنارش برای کنکور بخونم؟ اصن میشه ثبت نام کرد؟ ممنون میشم جواب بدید.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فرشاد جان
   پیشنهاد می کنیم ابتدا به پلیس +10 مراجعه کنید و ببینید که وضعیت معافیت تحصیلی تون چطوره و تا کی معافیت تحصیلی دارید، و اگر که مطمئن شدید که معافیت تحصیلی دارید در ترم مهر ماه پیام نور ثبت نام کنید،و می توانید مرخصی تحصیلی بگیرید از دانشگاه،پس از قبولی در کنکور سال آینده (کنکور 99) می توانید از پیام نور انصراف و در دانشگاه جدید ثبت نام کنید
   البته قبل از هر کاری حتما از نزدیک با یک مشاور دیگر هم مشورت کنید و بعدا تصمیم نهایی را بگیرید

   1. فرشاد می گوید

    من برای کنکور سوم مجبور بودم پیام نور ثبت نام کنم و دو ترم مرخصی گرفتم و دیگه نمیتونم مرخصی بگیرم و معافیت هم دارم فکر کنم تا 1402 اینا. میخواستم نظرتون رو بدونم آیا میشه حین تحصیل برای کنکور هم ثبت نام کرد؟ مشاور دیگه هم گفتن مشکلی نداره البته در جواب کامنت دوست دیگری بود.

    1. پی سی کنکور می گوید

     الانم شما دانشجو پیام نور هستید و مشکلی نداره،دانشگاه هایی همچون پیام نور و آزاد حتی اگر مشروط هم بشید خیلی سخت شما رو اخراج می کنن،برای همین شما مشکلی ندارید می توانید همین امتحانات رو شرکت کنید و کنکور رو هم ثبت نام کنید اگر قبول شدین که همون موقع ثبت نام تو دانشگاه جدید از پیام نور هم انصراف بدید،در کل منظورمون هم این بود به یه مشاور مراجعه حضوری داشته باشید تا با شرایطتون بتونه توصیه مناسب داشته باشه

  2. ابراهیم می گوید

   سلام خدمت شما..بنده دانشجو پیام نور هستم..سال 93 معافیت گرفتم و تا پایان شهریور 98 معافیت دارم..بنا ب دلایلی لیسانسمو نتونستم بگیرم ولی 6 ترم رو پاس کردم..تو کنکور 98 شرکت کردم ..خواستم بدونم اگر 98 ملی پذیرفته بشم میتونم از پیام نور انصراف و به ملی برم؟؟ لطفا جواب بدین؟؟؟!

   1. پی سی کنکور می گوید

    سلام ابراهیم جان
    اگر تا شهریور معافیت تحصیلی دارید مشکلی برای ثبت ننام در دنشگاه سراسری ندارید

    1. ابراهیم می گوید

     سلام..خواهش میکنم جواب بدین..من کد سهمیه 5 درصد رو برای ثبت نام کنکور دریافت و وارد کردم..حالا برای دانشگاه آزاد هم باید دوباره کد جدید بگیرم یا همون قبلی؟

     1. پی سی کنکور می گوید

      سلام ابراهیم جان
      معمولا همون کد هستش،ولی برای اطمینان می توانید از ارگان مربوطه یا سایت آزمون دانشگاه آزاد سوال کنید

 3. محمد می گوید

  سلام،من تازه ۱۸سالم شده و دیپلوممو گرفتم چند روز پیش رفتم پلیس +۱۰ برای درخواست معافیت تحصیلی ولی گفتن شما تا سال دیگه نیاز نیست درخواست بدید. میشه بگید آیا درسته ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   به هر حال اگز اونا گفتن که حتما درسته

 4. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید بنده متولد 79.7.10 هستم و از سال 97معافعیت بهم دادن تا سال98.7.10 امسال تابستون بنده فارق تحصیل میشم و مدرک دیپلم رو میگیرم ایا بازم تا 99.7.10 که میشه 20 سالم بهم معافعیت تحصیلی تعلق میگیره بمونم سال بعد کنکور بدم؟ تشکر

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   احتمالا براتون تمدید می کنند به یکی از مراکز پلیس +10 مراجعه کنید و اگر براتون تمدید نکردند در یمی از مراکز پیام نور ثبت نام کنید

 5. محسن می گوید

  سلام من متولد ۲۰ فروردین ۷۷ هستم اولین کنکورم ۹۵ بود ۹۶و۹۷هم کنکور دادم ،بعد بهم گفتن برای اینکه بتونی کنکور ۹۸ ثبت نام کنی وبرای سربازیت مشکلی بوجود نیاد باید بری پیام نور ثبت نام کنی ومن ثبت نام کردم ومرخصی گرفتم خواستم بدونم ایا میشه همین پیام نور بمونم و در کنکور ۹۹ ثبت نام کنم بعد که کنکور قبول شدم از پیام نور انصراف بدم وبه دانشگاه دیگه ای برم(مثلا اگه پزشکی قبول بشم میتونم برم )
  تشکر از شما

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محسن جان
   شما تا زمانی که دانشجوی اونجا هستید معافیت تحصیلی دارید و معمولا مشکلی نیست ولی جهت اطمینان باز از دانشکده سوال کنید و اگر لازم بود انتخاب واحد هم کنید که یه وقت طوری نشه که اخراج بشید

 6. ابراهیم می گوید

  سلام..وقتتون بخیر..3 تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  یک اینکه دانشگاه فرهنگیان زده پردیس یعنی تحصیل رایگان هست یا پولی؟
  و دو آیا هر داوطلب باید استان خودش رو از فرهنگیان انتخاب کنه؟
  سه محل خدمت یعنی جایی ک بعد از اتمام تحصیل فرد باید خدمت کنه درسته؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام ابراهیم جان
   پردیس های دانشگاه فرهنگیان با پردیس علوم پزشکی یا غیره متفاوته و نه تنها رایگان هست بلکه هزینه هم به عنوان حقوق بهتون پرداخت میشه البته در صورتی که در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته بشید
   بله هر داوطلب باید شهرها و متطق بومی استان خودش رو انتخاب
   بله شما تا 8 سال حدودا موظفید در اون منطقه مشخص شده خدمت کنید

 7. سینا می گوید

  با سلام
  خواستم بدونم آیا سهمیه مناطق محروم فرقی با حالت عادی داره یا هر دو یکیه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سینا جان
   برخی از سهمیه ها جدا از سهیه های عدالت آموزشی و مناطق 1 و 2 و 3 هستند و تنها به مناطق محروم اختصاص داره که از داوطلبان بومی اون مناطق محروم پذیرش میگیرن

   1. سینا می گوید

    خیلی ممنون از پاسخگویی..پس این یعنی رشته های سهمیه مناطق محروم هیچ فرقی با مناطق نداره و فقط سهمیه جداگانس؟

    1. پی سی کنکور می گوید

     بله برای مثال سهمیه مناطق محروم در برخی از استان های کردستان یا سیستان و بلوچستان نیاز به یک تا سه نفر پزسک دارند که این سهمیه، خاص داوطلبان همون استان کردستان هستش

 8. سینا می گوید

  سلام..واقعا ممنون بابت پاسخگویی..سوال آخرم اینه ک پذیرش بر اساس آزمون و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ب صورت مجزاست یعنی اگر مثلا پرستاری با آزمون و حسابداری با سوابق تحصیلی رو قبول بشم اونوقت تکلیف چیه؟ میتونم هر کدوم رو ک خواستم انتخاب کنم و محرومیتی نداره؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سینا جان
   طبیعتا از سیستم سازمان سنجش خیلی بعیده که همزمان دو تا قبولی بهتون بده که هر دو هم دوره روزانه باشند،اگر یکیشیون غیر روزانه باشه که مشکلی پیش نمیاد،به هر حال برای بررسی بیشتر با سایت سنجش در تماس باشید

 9. سالار می گوید

  سلام ببخشید من امسال یعنی کنکور۹۸اولین کنکورم بود ومتولد۷۹.۷.۱۴هستم می خواهم سال دیگه کنکور بدم رفتم نظام وظیفه گفت تا تاریخ۱۳۹۹.۳.۳۱شما معافیت دارید ولی کنکوراحتمالان۱۴ تیر باشه وبعد جواب هم ۱۴ شهریور پس من ۱ ماه و خورده غیبت می خورم پس باید چه کار کنم جان هرکی دوست دارید جواب راهی پیش پایم بگذارید با تشکر امیدم به شماست

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سالار جان
   هر سال بعد از کنکور نظام وظیفه اطلاعیه میده ، داوطلبانی که معافیت تحصیلی شون تموم شده و تاریخ اعزام به خدمتشون رسیده میتونن تمدید کنند تا یکی دو ماه ،این یه روش هست که میتونید باز شرایطش رو از نظام وظیفه بپرسید
   لینک مطلب :
   https://p30konkor.com/%d8%aa%d9%85%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%a7%d8%b9%d8%b2%d8%a7%d9%85-%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%af%d8%a7%d9%88%d8%b7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d9%86-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1/

   و یا اینکه در یکی از رشته های پیام نور ثبت نام کنید و معافیت تحصیلی خواهید داشت و می توانید تا دو ترم معافیت تحصیلی بگیرید ،و تنها در صورتی از پیام نور انصراف بدید که در دانشگاه جدید قبول شدید

 10. سالار می گوید

  سلام ببخشید بنده امسال کنکور ۹۸اولین کنکورم بود می خواهم برای کنکور ۹۹شرکت کنم و متولد ۱۳۷۹.۷.۱۴ هستم و رفتم نظام وظیفه گفتند تا تاریخ1399.3.31معافیت دارید و کنکور ۱۴تیره و اگه جواب بیاد ۱۴شهریوره یعنی من یه ماه غیبت می خورم لطفان بگید چکار کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   در کامنت قبلی پاسخ داده شد

 11. یاسر می گوید

  باسلام ببخشید من متولد پنجم شهریور ۷۸ هستم و امسال دومین سال کنکور رو دادم وطبق برگه معافیت تحصیلی من تا اخر شهریور امسال معافیت تحصیلی دارم اما تا این مدت سن من به بیست سال بالا تر می رسه ایا این موضوع مشکلی پیش میاره . لظفا زود جواب بدید ممنون

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام یاسر جان
   بهتره اگر سال دیگه هم میخواید کنکور بدید در یکی ازرشته های پیام نور ثبت نام کنید و مرخصی تحصیلی بگیرید و تاز مانی در کنکور سراسری پذیرفته نشده اید انصراف ندهید

 12. مرتضی-79 می گوید

  سلام خسته نباشید. من سال دوازدهم رو تموم کردم اما بصورت ناقص.. یعنی دیپلم رو دی ماه امسال یا خردادماه سال دیگه میگیرم(چون نمیدونم کی دیپلم رو میدن اگ درسا رو پاس کنیم)

  متولد 79/09/28
  و نیمه دومی هستم
  معافیت تحصیلی امو هم بهمین یا اسفند سال پیش گرفتم.
  میتونم سال 99 کنکور بدم و وارد دانشگاه شم؟ اصلا کی مهلت دارم؟ دیپلم ام رو هم عرض کردم.. دیماه امسال یا هایتا خرداد99 میگیرم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مرتضی جان
   شما به احتمال خیلی زیاد برای کنکور دوم هم مشکلی ندارید ،چون کنکور 98 رو که دانش آموز بودید و تا یکسال هم که فرصت دارید وضعیتتون رو مشخص کنید که در اون یکسال می تونید مدرک رو بگیرید و دوباره در کنکور 99 شرکت کنید ،برای اطلاع از زمان دقیق اتمام معافیت تحصیلی و اطمینان از صحبت گفته شده حتما مراجعه به دفاتر پلیس +10 داشته باشید

 13. مرتضی-79 می گوید

  پلیس بهعلاوه 10 گفته که تا 1 سال بع د اتمام تحصیل وقت دارید.من دیماه امسال یا خرداد سال دیگه نهایتا دیپلم رو میگیرم و درس ام تمومه.یعنی معافیت ام تا دی ماه 1400 میشه که اون موقع دیگه دانشگاه رفتم به امید خدا..درسته؟ مشکلی وجود نداره فکر کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   فکر نمی کنیم که اینطور باشه،معافیت تحصیلی نهایتا تا 20 سالگی هست برای دانش آموزان ،شما هم اگر خرداد 98 یا شهریور 98 رو به عنوان قبولی در نظر بگیرید نهایتا میتونید در کنکور 99 شرکت کنید و تا شهریور 99 معافیت تحصیلی داشته باشید،ولی اینکه شما هر وقت دلتون خواست قبول بشید از اون به بعد یکسال دیگه معافیت تحصیلی داشته باشید درست نیست،شما تا شهریور 99 فرصت دارید دیپلم بگیرید و کنکور 99 هم قبول بشید، برای تایید و اطمینان هم فقط میتونید از پلیس +10 و تجربیات دوستان تون استفاده کنید
   موفق باشید

 14. مرتضی-79 می گوید

  عذر میخوام.. شهریور 98(امسال) که نمیشه! من میرم بزرگسالان..دی ماه 98 درس ام تمومه و حالا ممکنه خرداد99 دیپلم رو بدهند.. تکلیف چیه ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   خب اکثرا با همین روش تا دو سال پشت سر هم کنکور میدن ومشکلی هم پیش نمیاد ،شما به پلیس به علاوه 10 مراجعه می کنید و بررسی می کنید که تا چه تاریخی معافیت تحصیلی دارید که اگر زودتر از مهر 99 بود که درخواست اعزام میدید که غیبت نخورید و تا اون زمان نتایج هم اومده، اگر باز هم قصد داشتید کنکور بدید در یکی از دانشگاه های پیام نور ثبت نام می کنید و معافیت تحصیلی مجدد می گیرید،فقط بهتره کامل با پلیس +10 مشورت کنید در هر مرحله که مشکلی براتون پیش نیاد

 15. مرتضی-79 می گوید

  سلام و عرض ادب . من میخوام از شهری به شهر دیگر نقل مکان کنم.. این معافیت تحصیلی مو باید ویرایش کنم؟ یا باید اقدامی انجام بدم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مرتضی جان
   احتمالا نیازی به تغییر نداره ولی بهتره حتما یه مراجعه حضوری داشته باشید به مراکز پلیس +10

 16. سهیل۷۹ می گوید

  سلام من تو علمی کاربردی ثبت نام کردم چه زمانی باید انصراف بدم( زمان قبل از گفتن نتایج کنکور ۹۹ یا….)لطفا پاسخ بدین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سهیل جان
   برای دانشگاه های غیر سراسری ،اگر بعد از اعلام نتایج راضی بودید از رشته جدید، که میرید از دانشگاه علمی کاربردی انصراف میدین

 17. سهیل۷۹ می گوید

  سلام من تو علمی کاربردی ثبت نام کردم چه زمانی باید انصراف بدم( زمان قبل از گفتن نتایج کنکور ۹۹ یابعد از قبولی تو دانشگاه جدیدو…..)لطفا پاسخ بدین

 18. سینا SS می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت سایت خوب پی سی کنکور..
  آقا من معافیت تحصیلی مو بردم پلیس به علاوه10 گفتن تا بیست سالگی میتونی درس بخونی و کنکور بدی. از مدسه مون سوال کردم میگن نه اینطور نیست 1 سال وقت داری.. من موندم کدوم درسته!!
  این متن هم متن نوشته شده در برگه معافیت تحصیلی منه لطفا تفسیر ش کنید :
  (به تحصیل بنده از تاریخ 1 مهر 97 موافقت میگردد و حداکثر مدت تحصیل وی برای فراغت تا 1 مهر 1398 میباشد و چنانچه مشمول به تحصیل بعد از آن تمایل داشته باشد از مهلت یکساله پس از اتمام تحصیل وی کسر میگردد)

  کلیات ش این بود… با این تفاسیر میتونم سال 99 کنکور شرکت کنم ؟ دیپلم امو هم دی ماه امسال یا حداکثر خرداد سال99 میگیرم..

  ببخشید طولانی شد..

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سینا جان
   همونطور که مسئول نظام وظیفه هم در کلیپ موجود در این مطلب گفتند دانش آموزان تا سن 20 سالگی فرصت دارند از معافیت تحصیلی استفاده کنند،در چند سال اخیر هم بیشتر داوطلبان بدون مشکل دو بار پشت سر هم کنکور دادند اما برای کنکور سوم در پیام نور یا آزاد ثبت نام کرده اند،معمولا شما بعد از سال اول که کنکور دادی یکسال نیز فرصت دارید تا وضعیت خودتون رو مشخص کنید برای خدمت و البته می تونید کنکور شرکت کنید و در دی ماه نیز دیپلم بگیرید،پیش بینی ما هم همینه ،اما تفسیر دقیق و کاملش رو می تونید از واحد متوسطه دوم آموزش و پرورش منطقه – پلیس +10 که قبلا مراجعه کرده اید یا اگر شعبه ای دیگری در شهرتان موجود است مجددا – و یا مدارس بزرگسلان که باز بهتر به این مسائل آگاه هستند سوال کنید

 19. سهیل۷۹ می گوید

  برای دانشگاه سراسری چه زمان باید انصراف بدم

  1. پی سی کنکور می گوید

   لطفا سوالتون رو کامل مجددا بپرسید

   1. سهیل۷۹ می گوید

    من این سال تو علمی کاربردی ثبت نام کردم برای رفت به دانشگاه سراری باید چه زمانی انصراف بدم(قبل از اعلام نتایج یا…..)

    1. پی سی کنکور می گوید

     نتایج که اعلام شد و متوجه شدید قبول شدید، می تونید از علمی کاربردی انصراف بدید

 20. متین می گوید

  سلام من امسال در کلاس دوازدهم در سن مشمولیتم معافیت تحصیلی نگرفته ام آیا این تابستان میتونم برگ معافیت تحصیلی بگیرم یا وارد غیبت شده ام

 21. مبین می گوید

  سلام من امسال در کلاس دوازدهم در سن مشمولیتم معافیت تحصیلی نگرفته ام آیا این تابستان میتونم برگ معافیت تحصیلی بگیرم یا وارد غیبت شده ام

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مبین جان
   شما بهتره یه مراجعه به پلیس +10 داشته باشید که ببینید معافیت تحصیلی تو تا چه زمانی قید شده

 22. حصین می گوید

  سلام خسته نباشید. من به پلیس به علاوه10 شهرمون مراجعه کردم گفتند تا بیست سالگی میتونی درس بخونی و کنکور بدی.. از مدرسه مون پرسیدم میگن نه اشتباهه 1سال بیشتر وقت نداری! من ک به کلی گیج شدم شما راهنمایی م کنید لطفا..این متن ای ست که در برگه معافیت تحصیلی م نوشته شده : به تحصیل بنده از تاریخ1مهر 1397 در پایه دوازدهم رشته ریاضی موافقت می گردد و حداکثر مدت تحصیل وی برای فراغت تا اول مهر 1398 است و چنانچه مشمول به تحصیل پس از آن تمایل داشته باشد از مهلت 1 ساله پس از اتمام تحصیل وی کسر میگردد………..
  دیپلم امو هم دی ماه امسال میگیرم(در بزرگسالان).
  میتونم کنکور 99 شرکت بکنم و مهر وارد دانشگاه بشم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   قبلا هم پاسخ داده شده
   خب با این حساب مدرسه هم که همون حرف رو زده ؛ یکسال بیشتر وقت ندارید،یعنی اینکه فرصت دارید برای کنکور 99 هم شرکت کنید و هم تا آخر شهریور 99 مدرکتون رو بگیرید ،این مورد هم بسیار واضح توسط مسئول نظام وظیفه در همین کلیپی که در این مطلب قرار گرفته گفته شده که تا 20 سالگی فرصت دارید یعنی یکسال پس ازاتمام دیپلم فرصت دارید که مجددا کنکور بدید و بعد از اون اگر قبول نشدید دانشگاه رو باید دفترچه اعزام به خدمت بگیرید ،پس همونطور که گفتیم برای اطمینان راه اول پلیس+10 هست، و مورد دوم مراجعه حضوری به واحد متوسطه آموزش و پرورش منطقه تون

 23. حصین می گوید

  ممنون که وقت گذاشتید

  1. پی سی کنکور می گوید

   موفق باشید

 24. محسن می گوید

  سلام وقت بخیر
  من معافیت ام دقیقا 1 مهر 98 به پایان میرسه و ما نظام قدیم ها یا باید بریم خدمت یا پیام نور
  من هم تصمیم دارم سال دیگه هم کنکور بدم تا انشاالله موفق بشم
  من تو سایت سنجش پیام نور بدون آزمون انتخاب رشته کردم و همه جا هم اطلاعرسانی شده بود که 6 شهریور 98 مهلت ثبت نام به پایان میرسه
  اما به تازگی اعلام شده تا 28 شهریور 98 مهلت انتخاب رشته پیام نور تمدید شده!
  با این اوصاف تا جواب ها بیاد ( شنیدم همزمان با اعلام نتایج کنکور ، پیام نور هم اعلام میشه ! )
  و بریم ثبت نام و سیستم معافیت ما رو صادر کنه از 1 مهر گذشته
  اگه 1 روز هم بگذره غیبت میزنن ! منم علاقه دارم به دانشگاه فرهنگیان تا سال آینده انشاالله پذیرفته بشم ولی شنیدم فرهنگیان یک روز هم غیبت داشته باشی قبول نمیکنن

  بنظرتون چیکار کنیم؟
  قاعدتا تنها من نیستم این مشکل رو دارم خیلیا میخوان پشت کنکور بمونن از نظام قدیم … !!!

  ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محسن جان
   نه مشکلی پیش نمیاد،دانشگاه که قبول شدید یه معرفی نامه میده برای معافیت تحصیلی که ببرید پلیس +10 و معافیت تحصیلیتون دوباره تمدید میشه تا چند سال،البته باز برای اطمینان دقیق بهتره از سایت سنجش و پلیس+10 سوال کنید

 25. ahmadreza می گوید

  سلام.
  من متولد بهمن 78 هستم و پیش دانشگاهیمو خرداد امسال گرفتم(بخاطر یه درس افتاده که داشتم) میخام کنکور ۹۹ که میشه سومین کنکورم شرکت کنم. رفتم نظام وظیفه گفتن چون قبل از 20 سالگی فارغاتحصیل شدی میتونی از مهلت یکساله استفاده کنی ولی رفتم پلیس +10 گفتن تا 20 سالگی یعنی بهمن وقت داری. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام احمدرضا جان
   شما بهتره در یکی از دانشگاه های پیام نور ثبت نام کنید و همون لحظه درخواست دو ترم معافیت تحصیلی بدید و با خیال راحت کنکور بدید و تا زمانی که قبول نشدید انصراف ندید

 26. حسن می گوید

  سلام من امسال دیپلم کامپیوتر از کاردانش گرفتم و کنکور ۹۸ فنی حرفه ای هم شرکت کردم و قبول نشدم و معافیت تحصیلی ام شهریور تمام میشه میخواستم بدون آیا امکان تمدید معافیت تحصیلی برای شرکت مجدد کنکور فنی حرفه ای هست ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حسن جان
   اگر سن تون زیر 20 سال هست معمولا شما یکسال فرصت دارید تا وضعیت خودتون را اعلام کنید که می توانید مجددا کنکور دهید البته برای اطمینان بهتره حتما از مراکز پلیس +10 سوال کنید

   1. حسن می گوید

    سلام ممنون از پاسخ خوبتون ببخشید من یکسال معافیت گرفتم و ۳۱ شهریور ۹۸ هم تمام میشه آیا بازم میشه با این شرایطی که قبلا عرض کردم دوباره کنکور فنی حرفه ای بدم.

    1. پی سی کنکور می گوید

     سلام حسن جان پاسخ دادیم ،بهتره به مراکز پلیس +10 مراجعه کنید

 27. امیر می گوید

  سلام من متولد ۱۵/۳/۱۳۸۰ هستم ۱۸ سال۳ ماهمه.دیپلم رو خرداد امسال گرفتم منتها هنوز دست مدرسه هست.سال ۹۸ کنکور دادم از نتایج راضی نبودم میخواستم برای کنکور ۹۹ پشت کنکور بمونم با توجه به اینکه خرداد ماه ۹۹ من ۲۱ سالم تموم میشه و وارد ۱۹ میشم و تاریخ ثبت نام دانشگاه ها ( قبل ترش نتایج کنکور) بعد از اینه، مغایرتی ایجاد نمیکنه؟ مشکلی برام پیش نمیاد تو اون ۳ ماه خورده ای؟
  ممنون!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   شما خودت رو به نظام وظیفه معرفی می کنید که غیبت نخورید،و باز تاریخ اعزام تون رو تمدید می کنید تا آخر شهریور ،که تا آن زمان نتایج آمده و مجددا از معافیت تحصیلی استفاده می کنید

 28. امیر می گوید

  *با توجه به اینکه خرداد ماه ۹۹،* ۱۸ *سالم تموم میشه…*
  ببخشید!

  1. پی سی کنکور می گوید

   امیر جان
   هر دانش آموزی تا سن 20 سالگی می تواند در کنکور شرکت کند ،بیشتر از این سن باید درخواست اعزام به خدمت دهد و اگر نزدیک زمان اعلام نتایج کنکور بود می تواند زمان اعزام را تمدید و در صورت قبولی در دانشگاه،اعزام لغو شده و از معافیت تحصیلی دانشجویی استفاده خواهد کرد

 29. امیر می گوید

  سلام من یه کم سرچ کردم : افرادی که حین تحصیل ۱۸ سالشان تموم میشه مشمول خدمت هستند بعد از فارغ التحصیلی ۱ سال فرصت دارن اما افرادی که قبل از ۱۹ سالگی ( مثل من) فارغ التحصیل میشن به محض ورود به سن مشمولیت که اول ۱۹ سال نیست ۶ ماه فرصت دارن تا از دانشگاه برای پلیس +۱۰ معرفی نامه بگیرن با این حساب من تا ۱۵ آذر ۹۹ فرصت دارم؟
  درست میگم؟
  ببخشید طولانی شد.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   تا سن 20 سالگی فرصت دارید در کنکور شرکت کنید و معمولا مشکلی پیش نمیاد،بیشتر از این تاریخ باید درخواست اعزام دهید و نزدیک کنکور نیز می توانید تاریخ اعزام را تمدید و در صورت قبولی در دانشگاه اعزام را لغو و از معافیت تحصیلی استفاده کنید،پس به تاریخ اتمام معافیت تحصیلی توجه داشته باشید
   الان شما یه مراجعه به پلیس +10 داشته باشید و زمان اتمام معافیت تحصیلی رو جویا بشید و بعد از تاریخ اتمام درخواست اعزام دهید،به نحوی که تاریخ به بعد از کنکور موکول شود و مجددا آن را تمدید می کنید تا زمان قبولی نهایی

 30. رضا می گوید

  سلام یه سئوال داشتم >
  من 1380/6/22 تولدم هست و میخواهم سال دیگه کنکور بدم رفتم مدرسه ک برگه معافیت تحصیلی رو بگیرم و ببرم پلیس +10 ولی مدرسه گفت شما چون خرداد فارغ التحصیل شدید الان دانش آموز ما نیستید .
  من الان میخوام یک سال دیگ کنکور بدم باید چیکار کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رضا جان
   اکثرا داوطلبان تا 20 سالگی بدون مشکل دو بار کنکور می دهند،شما بهتره یه مراجعه به شعبه های پلیس+10 داشته باشید و ببینید تا چه زمانی معافیت تحصیلی دارید

 31. علی می گوید

  سلام من متولد 79/4/28هستم 98کنکور دادم قبول نشدم و میخوام 99کنکور بدم معافیت تحصیلی ام 1مهر98 تموم میشه نمیخواستم ازتون بپرسم آیا دوباره تمدید میشه ؟ممنون!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   بهتره یه مراجعه به نظام وظیفه داشته باشید ببینید شرایط کنکور مجددتون به چه صورته

 32. سعید می گوید

  سلام و خسته نباشید بنده سال ۹۷ کنکور دادم و قبول نشدم سال ۹۸ کنکور دادم و قبول شدم امروز مراحل ثبت نام رو پشت سر گذاشتم میخواستم بدونم پلیس بعلاوه گیر ک نمیده من خرداد ۹۷ فارغ التحصيل شدم مهر ۹۸ دارم دانشگاه ثبت نام میکنم ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سعید جان
   اکثرا بدون مشکل دو بار کنکور میدن،انشاالله که مشکلی پیش نمیاد،ولی خب خودتون هم یه مراجعه به نظام وظیفه داشته باشید/فهر چند دانشگاه بهتون معرفی نامه میده برای تمدید معافیت تحصیلی

 33. هاتف می گوید

  سلام
  من متولد 7 / 4 / 98 هستم و امسال اولین کنکورم بود و بنا به دلایلی در کنکور قبول نشدم و میخوام پشت کنکور بمونم و سال بعد(99) کنکور بدم، آیا معافیت تحصیلی میخواد یا نه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام هاتف جان
   بهتره شما یه مراجعه به نظام وظیفه داشته باشید،که اگر معافیت تحصیلی تون تا پایان خرداد 99 هستش،بعد از اون درخواست اعزام بدید که نهایتا دو ماه بعد میوفته و با توجه زمان کنکور مجددا زمان اعزام به خدمت تون رو تمدید می کنید و اگر قبول شده باشید دانشگاه رو ثبت نام می کنید و اعزام به سربازی کنسل میشه

 34. علیرضا می گوید

  سلام من اولین کنکورم سال 97 بوده من متولد 79/5/17 هستم سال 98 کنکور شرکت نکردم ولی حالا میخوام کنکور 99 شرکت کنم من انتخاب رشته کردم برای پیام نور خواستم بدونم به محض ورود به دانشگاه پیام نور مرخصی میدن یا باید یک ترم بگذره بعد مرخصی میدن

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علیرضا جان
   بله می توانید به محض ثبت نام درخواست مرخصی تحصیلی برای دو ترم دهید

 35. علی می گوید

  سلام/من متولد تیر79 ام وخرداد97 پیش دانشگاهیم تمام شده/کنکورپارسال قبول نشدم/امسال هم قبول نشدم اما بدون کنکور آزاد پذیرفته شدم که تاریخ ثبت نام 8مهر هست/من دفترچه اعزام به خدمت هم پر نکردم تا حالا/ با این وضعیت..آیا وارد غیبت میشم و از تحصیل و ثبت نامم جلوگیری میشه؟ممنون از شما

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   بهتره حتما همون آزاد رو ادامه بدید و درخواست مرخصی تحصیلی کنید اگر قصد شرکت مجدد در کنکور رو دارید،نه به احتمال زیاد مشکلی براتون پیش نمیاد

   1. علی می گوید

    خیلی ممنون/نه من میخوام همین رشته و دانشگاه رو ادامه بدم!!؟اما میگن که من باید خرداد 98 دفترچه اعزام به خدمت رو پست میکردم که غیبت نخورم..و اینو الان بهم میگن(اطرافیانم)و الان تاریخ ثبت نامم 8 مهره..یعنی حتی اگه تا 31 شهریور وقت داشته باشم..8روز غیبت میخورم…این 8 روز ایراد نداره؟؟؟
    ببخشید..آخه خیلی استرس دارم

    1. پی سی کنکور می گوید

     سلام علی جان
     بهتره به آموزش دانشکده مراجعه کنید و سریعتر پیگیر باشید تا براتون معافیت تحصیلی صادر بشه از طرف دانشگاه

     1. علی می گوید

      سلام/هنوز ثبت نام نکردم/اما رفتم پلی+10 و کد سخا رو گرفتن وارد سایت نظام وظیفه شدم و تاریخ معافیت تحصیلی ام رو تا 2 تیر 99 زده!
      چرا اینجوری شده؟
      تاریخ شروع معافیتم 1 مهر 96 هست!
      به نظرتون اشتباه کرده سایت؟

      1. پی سی کنکور می گوید

       سلام علی جان
       مشخص نیست،ولی شما سال 97 اولین بار کنکور دادید،طبیعتا اگر خوشبین باشیم تا مهر 98 باید براتون معافیت تحصیلی رد بشه و دومین بار هم بدون مشکل کنکور دادید و این مورد شما شایدسن تون هنوز زیر 20 سال در نظر گرفته شده در سیستم البته باز دقیق نیست این صحبت هم و باید از دوستان نظام وظیفه سوال کنید،در کل پس میشه امیدوار بود که بدون مشکل غیبت در دانشگاه ثبت نام کنید،ما پیشنهاد می کنیم از دانشکده ای که قبول شدید معافیت تحصیلی تون رو که گرفتید به پلیس +10 ببرید،باز می توانید با افراد دیگری نیز مشورت کنید

 36. میثم می گوید

  سلام . من متولد 12 مرداد 80 هستم و در خرداد 98 فارغ التحصیل شدم اما شنیدم کسانی که بعد از فارغ التحصیلی مشمول میشن باید حداکثر شش ماه بعد از سن مشمولیت خودشون رو معرفی کنن پس یعنی با این حساب من تا 12 بهمن 98 فرصت دارم آخه میخوام سال بعد کنکور بدم؟؟ خواهش میکنم جوابمو بدید.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام میثم جان
   شما بهتره یه مراجعه به پلیس +10 داشته باشید ببینید تا چه تاریخی معافیت تحصیلی دارید،ما احتمال کمی میدیم که این صحبت شما که باید دی ماه دفترچه اعزام به خدمت ارسال کنید صحیح باشه

   1. میثم می گوید

    سلام. به پلیس +10 مراجعه کردم و گفتند تا شهریور 98 مشکلی نیست پس از نظر شما خیالم راحت باشه؟؟ ممنون

    1. پی سی کنکور می گوید

     تا شهریور 98 یا شهریور 99؟

     1. میثم می گوید

      ببخشید شهریور 99

      1. پی سی کنکور می گوید

       پس با این حال یکسال دیگر نیز فرصت دارید ولی در خرداد ماه و یا تیرماه نیز مجددا مراجعه ای به پلیس +10 داشته باشید برای اطمینان بیشتر،موفق باشید

 37. امیر می گوید

  سلام . من الان ترم 5 (سال سوم) دانشگاه غیر دولتی هستم . و می خوام برای سال 99 مجددا تو کنکور شرکت کنم . آیا می تونم بدون انصراف از دانشگاه در کنکور شرکت کنم تا بعدا در صورت قبولی در رشته مورد نظر از دانشگاه انصراف دهم. ضمنا وضعیت سربازی من چگونه خواهد بود .ممنون

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر جان
   بله شما بدون انصراف می توانید ثبت نام کنید و درصورتی که قبول شدید ،در شهریور بعد از اعلام نتایج انصراف خواهید داد
   طبق آخرین قوانین نظام وظیفه در صورتی که تنها یکبار انصراف بدید فرصت دارید مجددا در دانشگاه پذیرش بشید

 38. Parsa می گوید

  سلام ، من تو سن ۱۷ سالگی از ایران برای ادامه تحصیل خارج شدم اومدم ترکیه ، پیش دانشگاهی و یک سال زودتر گرفتم ، الان ۱۸ سالم شده بخوام برگردم ایران میتونم؟ در حال تحصیلم ، و اینکه اگه بخوام مثلا برگردم یه دانشگاه تو ایران ادامه تحصیل بدم میشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام پارسا جان
   بهتره شما ابتدا به پلیس +10 مراجعه کنید و شرایط خودتون رو جویا بشید،و اگر مشکل خدمت نداشته باشید می توانید در کنکور شرکت کنید و هر دانشگاهی رو قبول شوید،اگر هم رشته های پزشکی رو در ترکیه در حال تحصیل هستید یکسری از دانشگاه ها مقرراتی برای بازگشت دانشجویان قبلا داشتند که برای اطلاعات بیشتر باید با خود دانشکده مدنظرتون تماس بگیرید

 39. فردین می گوید

  سلام
  من متولد۳۱شهریور۸۰هستم خرداد۹۸هم فارغ التحصیل شدم میخوام برای کنکور۹۹ بخونم ولی شنیدم شیش ماه فرصت معرفی دارم
  درسته؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فردین جان
   داوطلبان معمولا یک سال فزصت دارند خودشون رو معرفی کنند،شما یه مراجعه به پلیس+10 داشته باشید و اگر نیاز باشه نهایتا در خرداد ماه یا تیرماه دفترچه اعزام به سربازی رو تحویل می دید و با توجه به برگزاری کنکور 2 ماه تاخیر اعزام رو درخواست می کنید و اگر در دانشگاه قبول شوید و خدمت شما کنسل میشه و دوباره از معافیت تحصیلی دانشجویی استفاده می کنید

 40. سعید می گوید

  سلام من خرداد 98 درسم تموم شد دیپلمو با قبولی خرداد گرفتم الان دنبال استخدامی تو یک ارگانی هستم توی تابستان مدیر مدرسمون گفت برو پلیس +10 برگه معافیت تحصیلی بگیر گذاشتم تو پرونده
  ولی تو معافیت تحصیلی زده بود از 1/7/97تا1/7/98اعتبار دارد الان وضعیت من چیه
  مشمولم باید برم خدمت یا نه معافیت تحصیلیم اعتبار داره

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سعید جان
   معمولا بعد از اینکه معافیت تحصیلی تون تموم میشه شما یک سال فرصت دارید که وضعیت تون رو مشخص کنید و الان هم مشکلی ندارید از لحاظ خدمتی،باز البته پیشنهاد می کنیم حتما به پلیس +10 برای اطمینان مراجعه کنید

 41. امید می گوید

  با سلام من پیش دانشگاهی دو درس افتاده بودم تصمیم دارم برم سربازی می خواستم بدونم میتونم اون دو درس رو حین خدمت برم امتحان بدهم و مورک پیش دانشگاهی م رو بگیرم ؟
  از یکی شنیدم که میشه حین خدمت دیپلم گرفت یا دروس دبیرستان رو امتحان داد و این یک امتیاز نظام وظیفه برای سربازان است فقط نمیشه همزمان با تحصیل دانشگاه رفت.
  می تونم اون دو درس رو حین خدمت امتحان بدهم ؟باتوجه به اینکه امسال آخرین سال برگزاری نظام قدیمه.باتشکر

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امید جان
   تا جایی که ما اطلاع داریم ثبت نام در امتحانات مقطع پیش در مدارس آزاد نیاز به معافیت تحصیلی داره،و همزمان با سربازی نمیشه،باز بهتره به مدارس بزرگسالان مراجعه کنید شاید قانون تغییر کرده و یا راهی پیش روی شما گذاشتند برای ثبت نام مجدد

 42. محمدعلی می گوید

  سلام وقت بخیر؛بنده دانشجو ترم یک دانشگاه آزاد سما هستم راستش سه ساله دارم واس آزمون سراسری میخونم البته به طور جدی یکساله شروع کردم،و چون پارسال رتبم خوب شد تصمیم گرفتم دوباره بخونم،در واقع ابهامی که واسم بوجود آمده اینه که یکی از اساتید دانشگاه به من گفتن که شما دیگه نمیتونی واس سال آینده بری دانشگاه دولتی (دو ترم هم مرخصی گرفتم)و انصراف هم ندادم تا حالا،حالا با این اوصاف وضعیت من به چه صورته آیا میتونم شرکت کنم آزمون سراسری یا خیر ممنون میشم اگه من رو راهنمایی کنید…

 43. مهدي می گوید

  سلام من پارسال كنكور دادم و الان كنكور دومم هستش
  من بايد در تيرماه دفترچه پست كنم؟ يا اينكه برم كنكور بدم و مهر ماه وارد دانشگاه بشم و ب دانشگاه بگم ك زمان ثبت نامم رو ١مهر بزنه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهدی جان
   معمولا شما یکسال فرصت دارید برای اینکه وضعیت تون مشخص بشه،پیشنهاد می کنیم در خرداد ماه و یا تیرماه یک مراجعه حضوری به پلیس +10 دشاته باشید و ببینید که آیا نیاز هست دفترچه تحویل بدید که غیبت نخورید تا زمان اعلام نتایج ،همین و حتی اگر زمان اعزام تون هم مشخص بشه جای نگرانی نداره و میتوان آن را به تعویق انداخت

 44. مسعود می گوید

  سلام
  دانشگاه پیام نور سقف مشروطی داره؟
  اگه انتخاب واحد کنم و امتحان هارو شرکت نکنم اخراج میشم؟
  مدرکش برام مهم نیست وفقط میخوام از معافیت تحصیلی استفاده کنم(ورودی ۹۷ هستم)

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مسعود جان
   بهتره اگر بیشتر از یکسال نه انتخاب واحد کرده اید نه در امتحانات شرکت کرده اید،نسبت به انتخاب واحد اطمینان حاصل کنید
   باز حتما از طریق آموزش این مسئله رو پیگیر باشید که مشکلی براتون پیش نیاد

   1. مسعود می گوید

    من الان ترم سه هستم.
    بله انتخاب واحد کردم(۱۲واحد)
    و دوترم هم مرخصی گرفتم
    با دانشگاه هم صحبت کردم گفتن ایرادی نداره که تو امتحان ها شرکت نکنم ولی مشروطی به حساب میاد.ولی حتما انتخاب واحدهام رو برای ترم های آتی هم انجام میدم.
    عذر میخوام این درسته که اگه سه ترم متوالی تو دانشگاه پیام نور مشروط بشیم،اخراج میشیم ومعافیت تحصیلی باطل میشه؟
    چون من برای کنکور ۱۴۰۰ دارم با منابع نظام جدید خیلی جدی ومحکم پیش میرم و تا یک وسال نیم اینده به معافیت تحصیلیم احتیاج دارم

    1. پی سی کنکور می گوید

     سلام مسعود جان
     طبق بررسی که داشتیم ،خیر محدودیتی در تعداد مشروطی وجود نداره و شما اخراج نخواهید شد
     ولی توجه داشته باشید حداکثر سنوات تحصیلی لیسانس 5 سال می باشد که خارج از این 5 سال اگر طول بکشد اخراج خواهید شد
     باز هر ترم از طریق آموزش دانشکده پیگیر باشید که خدای نکرده قانون تغییر نکنه
     محکم به درس ادامه بدید،موفق باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*