20 نکته فوق العاده مهم سر جلسه امتحان نهایی

سر جلسه امتحان نهایی چکار کنیم؟

سر جلسه امتحانات نهایی چکار کنیم؟

پی سی کنکور : امتحانات نهایی پاین ترم برای دانش آموزان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و همچنین می تواند در افزایش آمادگی کنکور نیز نقش بسزایی داشته باشد،به همین دلیل قصد داریم تا در این مطلب نکاتی را که لازم است برای مدیریت سرجلسه امتحان نهایی و نحوه پاسخگویی به آن توجه کرد را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

 

– مهم ترین نکات و توصیه های روز امتحان نهایی

1- پيش از خروج از منزل، مطمين شويد که وسايل مورد نياز خود مثل: مداد، خودکار، ساعت و … را به همراه داريد. با انجام اين کار، همه چيز در دسترس شما خواهد بود و ضمن ايجاد آرامش در شما، موجب خواهد شد که نيازي به قرض گرفتن وسايل از ديگران نداشته باشيد.

2- با گام‌هاي آهسته و بدون عجله کردن به مدرسه برويد و به محل برگزاري امتحان داخل شويد.

3- «من آماده‌ام.» اين جمله را هنگام ورود به جلسۀ امتحان نهایی به خود يادآوري کنيد و از افکار منفي و افرادي که به شما انرژي منفي مي‌دهند، دوري کنيد. شما تمام توان خود را براي آمادگي لازم در دروس خود به کار گرفته‌ايد و حتي اگر هم اين‌گونه نبوده است، اکنون ديگر وقت فکر کردن به گذشته و حسرت خوردن نيست، بلکه بايد همۀ توان خود را براي استفاده و بهره برداري از دانسته‌هايتان به کار گيريد.

 

4- اگر چيزي را فراموش کرده‌ايد، سر جلسۀ آزمون و قبل از شروع امتحان نهایی، از کسي سؤال نکنيد. انجام اين کار، بيشتر باعث افزايش اضطراب شما مي‌شود، و اگر هم مطلب مورد نظر را به خاطر بياوريد يا فرابگيريد، به احتمال زياد، به دليل افزايش اضطراب، موجب فراموشي نکته‌هاي ديگري که در خاطر شما بوده است، خواهد شد. ( مشاهده مطلب چگونه استرس امتحان نهایی نداشته باشیم؟)

5- نگاه کردن به ديگر دانش‌آموزان و نحوه عملکرد آنان (مثلاً ديدن دانش‌آموزي که تند تند مي‌نويسد)، مي‌تواند موجب بروز اضطراب زيادي در حين امتحان در شما شود؛ بنابراين، تمام توجه خود را روي ورقه امتحاني‌تان متمرکز نماييد تا آرامش بيشتري داشته باشيد.

6- سر جلسه امتحان نهایی، وقت کافي داريد؛ پس خوب دقت کنيد که با توجه به بارم هر سؤال، به اندازه کافي راه حل هر مساله يا پرسش را بنويسيد. ضمناً از محاسبات ذهني و ميان‌برهاي کنکوري هم جداً بپرهيزيد!  (مشاهده بارم بندی امتحانات نهایی )

7- پاسخگويي به سؤالات امتحان نهایی را با نام خدا آغاز کنيد و با توکل به پروردگار، آرامشي شگفت‌انگيز را تجربه کنيد.

8- در ابتدا نگاهي گذرا به سؤالات بيندازيد (حدوداً 10 درصد از وقت خود را براي انجام اين کار صرف کنيد) و سپس کلمات کليدي را در سؤالات مشخص کنيد و براي پاسخ دادن به آنها زمان‌بندي کنيد، و در حالي‌که سؤالات را مي‌‌خوانيد، نکاتي را که به ذهنتان مي‌‌رسد و مي‌‌تواند مفيد باشد، در کنار آنها يادداشت کنيد.

9- براي پاسخگويي به سؤالات، از يک برنامه منظم پيروي کنيد و ابتدا به سؤالات ساده‌تر پاسخ دهيد. انجام اين کار، احساس تسلط شما بر پرسش‌ها را افزايش و اضطرابتان را کاهش مي‌دهد. همچنين اگر ابتدا روي هر سؤالي تمرکز کنيد، ممکن است به سؤال‌هايي که پاسخ آنها را در خاطر داريد، نرسيد و زمانتان را براي پاسخگويي به اين گروه از سؤالات، از دست بدهيد. ضمناً در نظر داشته باشيد که تداعي‌هاي ناشي از پاسخ به سؤال‌هايي که پاسخ آنها را بلد هستيد، باعث مي‌شود که مطالب بيشتري را به ياد آوريد و در نتيجه، امکان اينکه جواب سؤال‌هاي ديگر را بيابيد، در شما افزايش مي‌يابد. در مرحلۀ بعد، سراغ سؤال‌هايي برويد که بارم بيشتري دارند و سپس، به ترتيب، به سؤالاتي پاسخ دهيد که: مشکل‌تر هستند، جواب دادن به آنها وقت بيشتري مي‌‌گيرد و بارم کمتري دارند.

10- اگر پاسخ سؤالي را نمي‌دانيد، هرگز آن روي سؤال توقف نکنيد؛ چون انجام اين کار، موجب هدر رفتن وقت شما مي‌شود.

سر جلسه امتحانات نهایی

11- دقت داشته باشيد که هر سؤال از شما چه مي‌خواهد. در اين مورد به کلمات راهنما در هر سؤال توجه کنيد. اين کلمات به طور معمول عبارتند از: نام ببريد، تعريف کنيد، محاسبه کنيد، مقايسه کنيد، فهرست کنيد، تحليل کنيد، اثبات کنيد، بحث کنيد و ….

12- در سؤال‌هاي تستي همچون سوالات کنکور، به دنبال کلمات کليدي سؤال مثل: بجز ، تمام ، بعضي ، اکثر و همين طور منفي بودن سؤال باشيد. همچنين اول همۀ گزينه‌ها را بخوانيد و سپس به اين‌گونه سؤال‌ها پاسخ دهيد.

13- در سؤال‌هايي که بايد جاي خالي را تکميل کنيد، دقت داشته باشيد که جوابتان منطقي بوده و از نظر دستوري، با ساختار جمله، هماهنگي داشته باشد.

14- براي پاسخ به سؤال‌هاي عددي و مساله‌اي، هر مرحله از راه حل و جواب نهايي را مشخص کنيد.

15- در سؤال‌هاي تشريحي، ابتدا مطمئن شويد که پرسش را با دقت خوانده‌ايد (بعضي از شما عزيزان هنوز سؤال را تا انتها نخوانده به فکر پاسخگويي به آن هستيد!) و سپس زير واژه‌هاي اصلي سؤال را خط بکشيد و پس از آن، خود را به جاي تصحيح کنندۀ ورقه بگذاريد و بهترين و دقيق‌ترين جواب را به هر پرسش بدهيد؛ جوابي که هر تصحيح کننده‌اي به آن نمرۀ کامل مي‌دهد.

16- اگر در جلسه امتحان، دچار آشفتگي و اضطراب شديد، از تکنيک‌هاي وقفه آزمون استفاده کنيد؛ بدين ترتيب که براي چند دقيقه امتحان نهایی را رها کنيد و پاي خود را کف زمين گذاشته و ستون فقراتتان را کاملاً عمودي و صاف نگه داريد؛ سپس نفس عميق بکشيد، آن را چند ثانيه نگه داريد و بعد به طور کامل آرام بيرون دهيد و تا سه بار اين عمل را تکرار کنيد.

17- اگر زودتر از موعد، به پرسش‌ها پاسخ داده‌ايد، در برابر وسوسۀ ترک محل امتحان نهایی، مقاومت کنيد و از وقت باقي‌ماندة خود، براي بازبيني جواب‌هايتان استفاده کنيد؛ حتي سر برگ امتحاني خود را هم بازبيني کنيد تا از نوشتن نام و مشخصاتتان مطمين شويد. در امتحانات نهايي، موقع تصحيح، سر برگ از ورقه امتحاني جدا مي‌شود؛ بنابراين، دقت کنيد که در بخش سر برگ (رو و پشت برگه) چيزي ننويسيد؛ چون تصحيح نمي‌گردد. همچنين پيش از تحويل برگه‌تان، اشتباهات دستوري و غلط‌هاي املايي خود را رفع کنيد.

18- بدانيد که هميشه، نوشتن يک پاسخ ضعيف و ناقص، بهتر از هيچ است.

19- در امتحانات نهايي، همراه داشتن موبايل، ام‌پي‌تري‌پلير، هندزفري و هرگونه وسايل الکترونيکي (خاموش يا روشن)، فراهم کردن شرايط به منظور استفاده ساير دانشجويان از پاسخنامه خود يا کمک به ديگران براي پاسخگويي به سؤالات، مانند: استفاده از حرکات دست و پا در امتحانات چند ‌گزينه‌اي، همراه داشتن کتاب، جزوه، يادداشت و جابجا کردن اوراق امتحاني و نوشتن اسم غيرواقعي روي پاسخنامه، تخلف محسوب مي‌شود. دانش‌آموزان بايد توجه داشته باشند که اگر فردي سر جلسه امتحان تقلب کند، نمره صفر دريافت مي‌کند و از آن امتحان محروم خواهد شد؛ اما اگر مشخص شود که فردي به صورت مکرر اقدام به تقلب کرده است، از تمام امتحانات حذف خواهد شد.

20- هميشه بعد از اتمام امتحان نهایی، وقت خود را روي آمادگي براي امتحان بعدي بگذاريد و از ناراحت بودن براي امتحان داده شده، جداً خودداري کنيد.

 

خب امیدواریم از نکات گفته شده نهایت استفاده را ببرید ، هم چنین پیشنهاد می کنیم از مطالب (بهترین روش مطالعه امتحانات نهایی) ، (چه کنیم در امتحانات نهایی 20 بگیریم؟) دیدن کنید.

 

پیک سنجش

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید. (ورود به انجمن)