مشاوره کنکور idnovinتام لند 1400تام لندaka100

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

راهنمای تمام سهمیه های کنکور سراسری 99 (مناطق،شهدا،ایثارگران و …)

تاثیر سهمیه های کنکور سراسری 99

سهمیه های کنکور سراسری (شهدا و جانبازان،ایثارگران،رزمندگان،بهیاران)

پی سی کنکور : یکی از مواردی که هر ساله در برگزاری و ثبت نام کنکور مورد توجه قرار می گیرد،سهمیه ها است.در چند سال اخیر نیز مورد بحث های فراوانی بوده است به همین دلیل قصد داریم تا در این مطلب طبق دفترچه ثبت نام کنکور 99 تمام سهمیه های کنکور سراسری 99 را از جمله خانواده شهدا،جانبازان و ایثارگران،رزمندگان و بهیاران را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هم چنین می توانید از شرایط ثبت نام کنکور 99 ، مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 99 نیز دیدن کنید.

سهمیه مناطق 1 و 2 و 3 کنکور سراسری 99

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران کنکور سراسری :

شرکت کنندگان متقاضی سهمیه مناطق کنکور سراسری با توجه به ملاک های زیر جزو یکی از مناطق ۱، ۲ و ۳ محسوب می گردند. داوطلبان متقاضی سهمیه مناطق باید قسمت مربوط در بند ۲۵ فرم تقاضانامه ثبت نام کنکور 99 را علامت گذاری نمایند.

الف) برای داوطلبان نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان (پایه دهم تا دوازدهم).

ب) برای داوطلبان نظام ترمی واحدی و سالی واحدی آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان.

ج) برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان.

د) در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق متفاوت باشد، سهمیه داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر (حتی یک سال از سه سال تعیین می شود.)

هـ) فارغ التحصیلان دوره های کاردانی (فوق دیپلم) پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای، بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان و یا هنرستان (سال اول، دوم و سوم دبیرستان و یا هنرستان)، جزو یکی از سهمیه های مناطق ۱، ۲ و یا ۳ محسوب می شوند. و داوطلبانی که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل در دوره متوسطه و یا سال آخر دوره متوسطه خود را در خارج از کشور گذرانده اند، جزو سهمیه منطقه ۳ محسوب میشوند.

ز) کلیه داوطلبان معلول (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلولین جسمی حرکتی) جزو سهمیه منطقه ۳ محسوب می شوند.

 

سهمیه مناطق 1 و 2 و 3 کنکور سراسری

سهمیه ایثارگران کنکور سراسری 99

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران کنکور سراسری :

«جانبازان ۲۵٪ و بالاتر و همسر و فرزندان آنان»، «جانبازان زیر ۲۵٪ و همسر و فرزندان آنان»، «آزادگان و همسر و فرزندان آنان» و «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر» برای استفاده از سهمیه ایثارگران بایستی نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی اقدام نمایند و هم چنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه» ضمن علامتگذاری بند مربوطه می بایست کد ۱۲ رقمی از ارگان ذیربط را دریافت و در قسمت مربوطه در تقاضانامه درج نمایند که در صورت تأیید ارگان، در سهمیه گزینش می شوند.

با توجه به تصویب «قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ( ۱۳۹۶ – ۱۴۰۰ )» در تاریخ ۱۳۹۵/ ۱۲ / ۱۴ توسط مجلس شورای اسلامی، ماده ۹۰ این قانون علاوه بر ماده ۷۰ «قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران» و اصلاحیه بعدی آن در ماده ۴۷ «قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)»، در این آزمون اجرا و گزینش داوطلبان براساس این قوانین صورت می گیرد.

سهمیه ایثارگران کنکور سراسری

بر اساس قوانین فوق

١- بیست و پنج درصد (۲۵٪) ظرفیت هر کدرشته محل به «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر»، « آزادگان و همسر و فرزندان آنان» ، «جانبازان ۲۵٪ و بالاتر و همسر و فرزندان آنان» اختصاص دارد. (سهمیه ایثارگران ۲۵٪ ظرفیت)

۲- پنج درصد (۵٪) ظرفیت هر کد رشته محل نیز به «جانبازان زیر ۲۵٪ و همسر و فرزندان آنان» و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه» اختصاص دارد. (سهمیه ایثارگران ۵٪ ظرفیت)

تذکر: طبق تبصره بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، در صورتی که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود، خالی مانده آن، ابتدا به مشمولین سهمیه ۵ درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، مابقی آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد.

تذکرات مهم سهمیه ایثارگران کنکور سراسری:

1- بر اساس قوانین مذکور حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت ۲۵ درصدی و یا ۵درصدی) ۷۰٪ نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل و حدنصاب نمره رزمندگان ۷۵٪ نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل است.

۲- ظرفیت در کد رشته محل هایی به سهمیه های فوق تخصیص می یابد، که امکان گرد کردن ریاضی برای آنها وجود داشته باشد.

٣- سهمیه های فوق براساس قوانین و مقررات اختصاص یافته و در صورت هر گونه تغییر در این سهمیه ها توسط مراجع ذیصلاح، ضوابط و مقررات اعمالی اطلاع رسانی خواهد شد.

۴- بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۱۳۶۷/ ۱۱ / ۳۰ هیئت محترم وزیران، آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه شاهد و ایثارگر، یک بار در رشته های تحصیلی دوره روزانه آزمون سراسری (برای پذیرفته شدگان رزمنده از سال ۱۳۶۸ به بعد و برای پذیرفته شدگان سهمیه شاهد از سال ۱۳۷۶ به بعد) پذیرفته شده اند، اعم از اینکه از رشته قبولی انصراف داده و یا در رشته قبولی ثبت نام کرده و یا نکرده باشند، حق استفاده مجدد از سهمیه مذکور در آزمون سراسری را نخواهند داشت.

۵- بر اساس مصوبه پنجاه و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور، آن دسته از داوطلبان سنوات قبل که با استفاده از سهمیه های شاهد و ایثارگر در ردیف پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی غیر روزانه (دورههای نوبت دوم «شبانه» دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیر انتفاعی یا دوره های پردیس خودگردان و مجازی) قرار گرفته اند، در صورت انصراف از رشته قبولی خود فقط یک بار، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه های مربوط در این آزمون خواهند بود. و شرایط استفاده مجدد از سهمیه ایثارگران برای رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، همانند ضوابط مربوط به دوره های غیر روزانه در آزمون سراسری می باشد.

۶-داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان (شخص رزمنده داوطلب بسیجی و ایثارگران ( همسر و فرزند رزمنده داوطلب بسیجی) سازمان بسیج مستضعفین، لازم است ضمن مراجعه به محل نگهداری پرونده جبهه (نواحی مقاومت بسیج سراسر کشور)، کد پیگیری ۱۲ رقمی را دریافت نموده و آن را در فرم تقاضانامه اینترنتی آزمون درج نمایند. بدیهی است آمار و اطلاعات پس از اتمام ثبت نام از طریق سپاههای استانی به سازمان بسیج مستضعفین ارسال گردیده و پس از تجمیع اطلاعات، برای اعمال در اطلاعات ثبت نامی متقاضیان به سازمان سنجش آموزش کشور ارائه خواهد شد. لذا اکیدا توصیه میشود که از مراجعه مستقیم به سازمان بسیج مستضعفین برای دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی خودداری گردد.

سهمیه رزمندگان کنکور سراسری 99

شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان کنکور سراسری :

الف) رزمندگانی که بر اساس ماده ۱ و تبصره های چهارگانه ماده مذکور در آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی از تاریخ ۱۳۵۹/ ۶ / ۳۱ لغایت ۱۳۶۷/ ۶ / ۳۱ حداقل شش ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته اند، لازم است ضمن مراجعه به ارگان ذی ربط سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت نام توسط سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت جهاد کشاورزی مورد تائید نهایی قرار گیرد.

این افراد در صورت تائید نهایی توسط ارگانهای ذیربط در سهمیه رزمندگان گزینش می گردند.

تذکر مهم: داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سازمان بسیج مستضعفین و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، لازم است پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان نسبت به دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی از واحد مربوطه اقدام و آن را در زمان ثبت نام در محلی که در تقاضانامه اینترنتی در نظر گرفته شده درج نمایند.

تبصره ۱: داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان (سازمان بسیج مستضعفین، نیروهای مسلح و وزارت جهاد کشاورزی) در صورت عدم تائید سهمیه و درج سهمیه مناطق بر روی کارت شرکت در آزمون، به واحدهای تابعه شهرستان های محل تشکیل پرونده مراجعه نمایند.

تبصره ۲: کد پیگیری ۱۲ رقمی سازمان بسیج مستضعفین و یا نیروهای مسلح برای هر آزمون در هر سال متفاوت است. لذا داوطلبان ضرورت دارد برای ثبت نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی مخصوص همان آزمون اقدام کنند.

تبصره ۳: مناطق عملیاتی بر اساس مصوبات شورای عالی دفاع تعیین می شود.

تبصره ۴: مدت حضور در جبهه برای افراد دارای تعهدات و مأموریت های خدمتی کارکنان وزارتخانه ها،سازمان ها و ارگان های نظامی در جبهه و نیز طرح شش ماهه دانشجویان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، حضور داوطلبانه تلقی نمی شود.

تبصره ۵: نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاههای مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی شوند.

سهمیه رزمندگان کنکور سراسری

ب)  آن دسته از کارکنان کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که علاوه بر میزان موظفی، از تاریخ ۱۳۵۹/ ۶ / ۳۱ تا ۱۳۶۷/ ۶ / ۳۱ حداقل ۶ ماه پیوسته و یا ۹ ماه ناپیوسته شرکت در عملیات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته اند، با تأیید بالاترین مقام هریک از نیروهای مسلح ستاد کل نیروهای مسلح ، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران «آجا»، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح «ودجا»، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران «ناجا» می توانند از مزایای این قانون استفاده نمایند. این قبیل افراد می توانند ابتدا به سازمانهای تابعه مراجعه و پس از تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون ذیربط کد پیگیری ۱۲ رقمی دریافت نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت نام توسط ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مورد تأیید نهایی قرار گیرد.

این قبیل داوطلبان لازم است بند مربوط به سهمیه خود را در تقاضانامه ثبت نامی علامت گذاری و نسبت به درج کد ۱۲ رقمی پیگیری در محل مربوط اقدام نمایند. این افراد در صورت تأیید نهایی توسط ارگان ذیربط در سهمیه رزمندگان گزینش می گردند.

تبصره: داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان «آجا» لازم است برای دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی به نشانی اینترنتی: www.aja.ir مراجعه نمایند.

تذکر مهم: داوطلبان واجد شرایط که با استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون سراسری سنوات گذشته شرکت کرده اند لازم است برای استفاده از سهمیه رزمندگان در این آزمون طبق توضیحات فوق عمل نمایند.

سهمیه خانواده شهدا کنکور سراسری 99

خانواده معظم شهدا (پدر، مادر، خواهر و برادر شهید) برای استفاده از سهمیه مذکور بایستی نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی اقدام نمایند و نیازی به مراجعه به سایت اینترنتی ایثار ندارند، در صورت تأیید نهایی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، این داوطلبان در سهمیه خانواده شهدا گزینش می گردند.

سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری

راهنمای مراحل تایید سهمیه ها برای استفاده در کنکور سراسری 99

**توجه مهم :این مطلب طبق آخرین اخبار و قوانین منتشر شده توسط سازمان سنجش مربوط به کنکور سال 99 بوده،که از دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 99 استخراج شده است.

 

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=12460

ممکن است شما دوست داشته باشید
18 نظر
 1. سامان می گوید

  سلام اگه فردی پدربزرگش رزمنده باشن بازهم سهمیه بهش تعلق میگیره یا نه؟چند نفر گفتن میگیره.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سامان جان
   ما ندیدیم سهمیه رزمندگان به نوه اختصاص پیدا کنه
   باز می توانید از ارگا مربوطه سوال کنید

 2. ناشناس می گوید

  سلام من یادم رفته سهمیه رو ثبت کنم موقع ثبت نام ایا میتونم کاری بکنم الان؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عزیز
   در سایت سنجش عضو شوید،و درخواست دهید

 3. آتنا می گوید

  ببخشید من سهمیه ی فرزند آزاده دارم آیامیتونم بااین درصدامن رشته هایی مثل پرستاری ،هوشبری،دندانپزشکی،پزشکی،علوم تغذیه،بینایی سنجی ،آموزش ابتدایی
  ادبیات.25
  دینی.39
  عربی.20
  زبان.0
  زیست. 20
  شیمی.5
  فیزیک.0
  ریاضی.0
  زمین.0

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام آتنا خانم گرامی
   تخمین رتبه در سایت نداریم
   ولی این درصدها مناسب نیستند باید ارتقا بدید

 4. پوریا می گوید

  ایا سهمیه ۵ درصد ایثارگران به سربازان غیر داوطلب وظیفه در کنکور ارشد ۹۹ هم شامل میشه؟حذف نشد ک؟
  و سوال دوم اینکه فقط کد ایثارگری ۱۲ رقمی از آجا رو وارد کنیم حله دیگ؟اونا خودشون سه چهارم وظیفه رو به داوطلبی تبدیل میکنن و شامل میشه دیگ؟دیگ نیازی ب این نداره ک خودمون به جایی مراجعه کنیم و سه چهارم وظیفه رو به داوطلبی تغییر بدیم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   برای سهمیه 5 درصد ایثارگران کنکور ارشد گفته شده که حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه
   تا مرز لغو شدن پیش رفت ولی مجددا مورد اعتراض قرار گرفت
   کد 12 رقمی رو از ارگان مربوط بگیرید و در فرم وارد کنید و در صورتی که ارگان تایید کرد در کنکور اجرایی میشه
   باز پیشنهاد میشه قوانین دفترچه رو کامل بخوانید

   1. پوریا می گوید

    کد ۱۲ رقمی رو وارد کردم.دفترچه رو کامل خوندم.درست مثل دفترچه کنکور کارشناسیه.تو کارشناسی هم گفته حداقل ۶ ماه داوطلبانه تو ارشد هم همینه‌.وقتی کارشناسی سه چهارم وظیفه رو داوطلب محسوب میکنه ارشد هم ینی اینجوریه دیگ؟درسته؟ و اینکه لغو نشد ک دیگ؟مرسی از جوابگوییتون.

    1. پی سی کنکور می گوید

     بله همینطوره
     در کل با سال قبل سهمیه ها تفاوتی نکرده

 5. ***** می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید تخفیف پردیس خودگردان برای کسایی که سهمیه ۲۵ درصدی دارن چطوریه ؟ یه سری جاها نوشتن تخفیف ۱۰۰ درصدی به سری جاها نوشتن به اندازه ی شهریه دانشگاه آزاد پرداخت می‌کنند
  شما اطلاعی دارین از این موضوع ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   تا جایی که اطلاع داریم بنیاد شهید برای داوطلبان تحت پوش سهمیه ،شهریه دانشگاه های پولی رو پرداخت می کنه ،و به تعداد همان واحد و سال تحصیلی شهریه شما رو پرداخت میکنه
   و هم چنین دارای یکسری قوانین است ،اگر شما ترمی رو مشروط بشید و یا اضافه تر از واحدهای درسی بردارید،هزینه رو باید خودتون پرداخت کنید
   برای دانشگاه های خودگردان هم بنیاد شهید مطابق همان رشته در دانشگاه آزاد شهریه رو پرداخت میکنه،ولی باید شما مابه تفاوت دانشگاه آزاد و پردیس رو خودتون پرداخت کنید

 6. maryam می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید پدر من نه ماه جبهه داوطلبانه حضور داشته و علاوه بر اون دارای جانبازی زیر بیستو پنج درصده ایا میتونم در کنکور از هردو سهمیه استفاده کنم؟یا فقط سهمیه پنج درصدی ایثارگران برام لحاظ میشه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مریم خانم گرامی
   تا جایی که اطلاع داریم شما می توانید از یک سهمیه استفاده کنید
   و سهمیه 5 درصدی براتون در نظر گرفته میشه

 7. حسین می گوید

  سلام اخر به فرزندان رزمنده غیر داوطلب و وظیفه در کنکور 99 سهمیه تعلق میگیره؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حسین جان
   بله به رزمندگان غیر داوطلب نیز سهمیه 5 درصد تعلق میگیره

 8. سین می گوید

  سلام خسته نباشید
  فرزند آزاده نیاز به دریافت کد ۱۲ رقمی داره ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   فرزاندان آزاده فقط کافیه که بند موردنظر در فرم ثبت نام رو علامت بزنند

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]