چه کنیم در امتحانات نهایی 20 بگیریم؟

نحوه موفقیت در امتحانات نهایی

نحوه موفقیت در امتحانات نهایی

پی سی کنکور : در اين مقاله بيشتر سعي داريم درباره نحوه موفق شدن در امتحانات نهایی پایان ترم صحیت کنیم،امتحانات نهایی ارزش بسیار زیادی دارند چه در تکمیل آمادگی برای کنکور پیش رو و یا اینکه نمرات آن می تواند در کنکور نقش موثری داشته باشد.پس باید به نحوی خود را آماده کنید که استرس امتحانات نهایی نداشته باشید و بتوانید نمره ای عالی و حتی نمره 20 را در امتحانات نهایی کسب کنید.

به نقل از پیک سنجش؛ مشکلي که ممکن است در هنگام امتحانات  نهایی براي دانش‌آموزان کنکوري پيش بيايد اين است که مطالعه براي کنکور، با مطالعه براي امتحانات تشريحي فرق مي‌کند و اين دوگانگي در خواندن دروس، ممکن است که به نظر برخی از دانش‌آموزان عزيز باعث اتلاف وقت آنان شود. گرچه تفاوت‌هايي بين مطالعه تستي و تشريحي وجود دارد و حتي ممکن است که شما عزيزان هنگام مطالعه تشريحي، احساس کنيد که بسياري از مطالب برايتان نا آشناست، اما نگران نباشيد؛ زيرا همين مطالعه مجدد، باعث يادآوري بسياري از مطالب خواهد شد؛ به علاوه، اگر مي خواهيد واقعاً از ميزان مطالب موجود در ذهنتان مطمين شويد، کافی است تعدادي تست بزنيد؛ آنوقت خواهيد ديد که با ديدن گزينه ها و … بسياری از مطالب در ذهنتان تداعی ميشود.

اگر شما جزو آن دسته از داوطلبانی هستيد که خلاصه‌ های خوب و کاملي از دروس تان داريد، مي‌توانيد از اين خلاصه‌ها براي امتحانات دروس مورد نظر خود استفاده کنيد؛ با انجام اين کار، با يک تير، دو نشان مي‌زنيد؛ هم براي امتحانات آماده مي‌شويد و هم مطالب کنکور خود را مرور مي‌کنيد. نکته‌اي که به صورت بسيار محرمانه و در گوشي بايد اشاره کنيم، اين است که اگر وقت شما براي مطالعه کامل امتحاناتتان کافي نيست، کنکور را در اولويت قرار دهيد؛ زيرا اگر به طور ناخواسته و اتفاقي، در يک يا چند ماده درسي، نمره آزمونتان کمتر از نمره قبولي شد، ماه شهريور براي جبران امتحانات وجود دارد، اما براي کنکور (که سالي يک بار برگزار مي‌شود) ديگر زماني براي جبران نيست! ،البته ما باز هم پیشنهاد می کنیم با برنامه ریزی درست می توانید هم در امتحانات نهایی و هم در کنکور بدرخشید و نیازی به فرصت های جبرانی هم نیست.

نکاتی برای موفقیت در امتحانات نهایی

موفقیت در امتحانات نهایی با 9 نکته مهم :

شما عزيزان براي نتيجه گيري بهتر در امتحانات نهایی و نيز کنکوري که پيشِ رو خواهيد داشت، به اين نکات توجه داشته باشيد:

1 – مجموعه اي از پرسش هاي امتحانات سال هاي قبل را تهيه کنيد. بهترين الگو براي تمرينهاي تشريحي، پرسش هاي امتحانات نهايي سال هاي گذشته است. اين پرسشها به شما کمک خواهند کرد تا آشنايي بهتر و بيشتري با ذهن طراحان و تنظيمکنندگان امتحانات نهايي پيدا کنيد.

2 – هنگام برنامه ريزي براي امتحانات، به مباحثي که اخيراً تدريس شده است، بيشتر اهميت داده و در مقايسه با ساير مباحث، مطالعه آنها را در اولويت قرار دهيد؛ چرا که اين مطالب، کمتر دوره شده و مورد آزمون و امتحان قرار گرفته اند و ممکن است که تسلط شما بر آنها کامل و کافي نباشد؛ به همين دليل و براي اينکه مطالعه چنين مباحثي در روزهاي امتحان، باعث اضطراب و نگراني نشود، بهتر است که در اولويت مطالعه و تمرين و تکرار قرار گيرند،البته حتما به بارم بندی امتحانات نیز توجه خاصی داشته باشید.

( مشاهده بارم بندی امتحانات نهایی سوم و پیش دانشگاهی – – – بارم بندی امتحانات نهایی دوازدهم )

3 – در ابتدا بايد سعي کنيد که در کنار تمام جزوات پرحجم و مفيد خود، به متن کتاب درسي، تمرينات و مثال‌هاي کتاب توجه کنيد؛ حتي در عين سادگي، آنها را دوباره حل کنيد و سپس به سراغ جزوات خود و تمرينات اضافه برويد. در پايان حتماً مطمئن شويد که در کتاب درسي، مطلب، مبحث يا تمرين و مثالي از قلم نيفتاده باشد. فراموش نکنيد که در امتحانات نهايي، شيوه تصحيح و کليد سؤالات، در نمره شما بسيار تاثير ميگذارد و ملاک تصحيح کنندگان و طراحان، متن و نوشتار کتاب است.

4 – ساعت مطالعه خود را در ارديبهشت افزايش دهيد تا بتوانيد، علاوه بر انجام کارهاي دبيران و مطالعه درس‌هاي جديد، به رفع ضعف ها و دوره مطالب نيز بپردازيد؛ اما لازم است که در انتهاي هر هفته، استراحتي را نيز براي خود در نظر بگيريد تا در خرداد ماه، با همين انرژي و توان، مطالعه و تمرين و تکرار را ادامه دهيد.

5 – به خود آرامش بدهيد و سعي کنيد که منطقي باشيد. حتي اگر فکر ميکرديد که در نخستين امتحان، نمره عالي کسب خواهيد کرد، و پس از برگزاري امتحان، پيش بيني شما عملي نشد، خودتان را تحت فشار رواني قرار ندهيد؛ زيرا اين موضوع، باعث کاهش توان و انرژي شما خواهد شد و ممکن است که به خوبی از عهده امتحانات بعدي نيز بر نياييد.

6 – از قبل هيچ تصوّري نسبت به اين دوره از امتحانات‌ در ذهن خود تعريف نکنيد. تصورات قبلي که براي خودتان ميسازيد، باعث خواهند شد که تمرکز واقعي شما از بين رفته و پيشداوري شما حوزه فعاليتتان را محدود کند.

7 – به سؤالات و امتحانات سالهاي گذشته توجه کافي داشته باشيد؛ چرا که سؤالات امسال نميتواند تفاوت فاحشي با چند سال گذشته داشته باشد. مطالب کتابها محدود و مشخص است و شما با حل چند دوره امتحان نهايي براي هر درس، ميتوانيد به مفاهيم اصلي و کليدي آنها مسلط شويد و اعتماد بهنفس پيدا کنيد. مطالعه کليد سؤالات، که مصحح بر اساس آن به پاسخ داوطلبان نمره ميدهد، ميتواند نوشتار و پاسخگويي شما را بهتر و هدفمندتر کند؛ پس تمام پاسخها را به دقت مطالعه کنيد.

( دانلود سوالات نهایی دوره های اخیر )

8 – قدر روزهاي فاصله افتاده بين امتحانات را بدانيد و از لحظه لحظه هاي آن استفاده کنيد. يک استراحت کوتاه (يکي دو ساعته) پس از هر آزمون، کافي است تا از فضاي آزمون قبلي خارج شويد و کار آمادهسازي براي آزمون بعدي را آغاز کنيد، و يا اينکه اگر تخمين مي‌زنيد که وقت بيشتري داشته باشيد، بيش از اينکه آن را صرف امتحان بعدي نماييد، به انجام کارهايي اختصاص دهيد که باعث آمادگي بيشتر شما در کنکور مي‌شود؛ مثلاً مي‌توانيد تست‌هاي همان درس را زده و با حل و مطالعه آنها هم خود را محک زده و هم اينکه براي امتحان، بيشتر آماده شويد.

9 – با برنامه اي منظم و دقيق پيش برويد تا امکان مطالعه بهتر براي امتحانات و کنکور فراهم شود. بدون برنامه، کم کم استرس و به همريختگي شما بيشتر ميشود و برخي از دروس باعث نگراني‌تان خواهند شد.

با نکاتی که گفته شد بدون شک می توانید هم در امتحانات نهایی موفق شوید و هم گام بسیار مهمی در آمادگی کنکور برداشته باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*