TAMLAND

مدابوک

تام لند

حد نصاب معدل و تراز کنکور ۱۴۰۳ برای دانشگاه ها چگونه است؟ (بر اساس مصوبه کنکور شورای انقلاب فرهنگی)

حد نصاب معدل و تراز کنکور برای دانشگاه ها

حدنصاب قبولی در دانشگاه برای داوطلبان کنکور یکی از بندهای مصوبه شورای عالی انقلب فرهنگی است. در این مطلب نیز در راستای بررسی تغییرات کنکور ۱۴۰۳ و سال های بعد، به آن می پردازیم.

سؤال :

– برای کنکور ۱۴۰۳، حد نصاب قبولی در دانشگاه چقدره؟

–  معدل قبولی در دانشگاه برای کنکور اجرایی میشه؟

– معدل کتبی دوازدهم یا معدل کل دیپلم داوطلبان کنکور ملاک قبولی در دانشگاه است یا خیر؟

 

پاسخ :

توجه : کاربران گرامی توجه داشته باشند که تا این لحظه خبر یا مصوبه قطعی از جزئیات آن منتشر نشده و تنها باید به اطلاعات منتشر شده در مصاحبه مسئولان مربوطه اکتفا کنیم، بدیهی است به محض انتشار اطلاعات تکمیلی و قطعی این مطلب بروز می شود.، برای سال 1403 نیز تا لحظه تنظیم و بروز رسانی این مطلب، هیچ گونه خبری در این رابطه اعلام نشده است.

ابتدا نگاهی به ماده 5 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشیم :

ماده 5- موسسه می تواند در پذیرش دانشجو در رشته محل­های پرمتقاضی حدنصاب برای نمره‌کل آزمون اختصاصی و نمره ­کل سابقه تحصیلی تعیین و پس از تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو، حداقل دو سال قبل از پذیرش دانشجو اعلام عمومی نماید.

7 آبان 1401 :

به نقل از خبرگزاری مهر؛

پورعباس درباره موضوع ماده ۵ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حدنصاب پذیرش در دانشگاه ها گفت: موضوع پذیرش از سنجش جدا است و موضوع حدنصاب دانشگاه ها هنوز در مرحله بررسی قرار دارد و برای کنکور ۱۴۰۲ اجرایی نشده و نخواهد شد. اگر آئین نامه اجرایی آن نهایی شد برای آزمون های ۱۴۰۳ به بعد خواهد بود. ضمن اینکه اکنون موضوع حدنصاب از سوی دانشگاه آزاد اجرا می شود و در واقع نمره و رتبه را از سنجش می گیرد و خود دانشگاه به غیر از چهار رشته پذیرش را انجام می دهد.

وی گفت: در این حرکت علمی دانشگاه ها باید خود را آماده کنند تا پس از اینکه داوطلب دو تا آزمون را انجام داد آنها نیز حدنصاب قبولی را اعلام کنند و در نهایت بر مبنای آن اطلاعات علمی که از داوطلب دارد در پذیرش دخالت داشته باشد که این کار تاکنون نهایی نشده است.

 

5 مرداد 1401 :

سیدجلال موسوی، مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم‌وفناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌و‌گو با «فرهیختگان»:

اعمال حدنصاب کیفیت ورودی دانشگاه‌ها افزایش یابد

باز شدن دست دانشگاه در پذیرش هم نگرانی‌هایی با توجه به وضعیت پذیرش‌ها در مقطع دکتری به‌دنبال دارد.
دانشگاه‌ها امروز نه استقلال مالی دارند، نه پاسخگو هستند. ما فعلا خرده‌ای نمی‌گیریم، اجازه‌ای هم ندادیم. فقط مشکل اساسی داریم؛ این‌که مثلا فرد در دانشگاه بیرجند رشته ریاضی قبول شده اما ریاضی را منفی زده است! خب فرد قبول بشود اما روزانه هم باشد اما چرا رشته ریاضی؟ ازاین‌رو، ما حدنصاب گذاشتیم. در همین سال 99-98 در بین رتبه‌ها زیر سه هزار، افرادی داشتیم که معدل‌شان زیر 12 بوده است! این اختیار به دانشگاه‌ها داده شد که شرط معدل بگذارند و بگویند مثلا معدل زیر ۱۳ و ۱۲ نمی‌گیریم. البته باز هم باید شورای سنجش پذیرش مصوب کند و دو سال قبل از اعمال، اعلام شود.

 

فقط در معدل؟ یا در درصدها نیز اختیار دارد؟

ما گفتیم نمره. نگاه‌مان نمره بوده یکی یا دو درس محدود. مثلا اگر رشته ریاضی است همان درس ریاضی بررسی شود. اما جزئیات را شورای سنجش پذیرش باید تصمیم بگیرد. این موارد را اگر امسال اعلام کنند در شهریورماه ۱۴۰۳ می‌توان اعمال کرد. تنها بندی که در 1402 اجرا نمی‌شود همین بند است.

منبع : روزنامه فرهیختگان


18 خرداد 1401 :

به نقل از خبرگزاری فارس؛ برزویی؛ معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تعریف حد نصاب نمره برای برخی از دانشگاه‌ها گفت: فعلاً در این مقوله وارد نمی‌شویم زیرا باید یک فرآیندی را طی کند.

در مصوبه امروز ۱۷ خردادماه ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی یک تبصره به مصوبه اضافه کردیم که به وزیر علوم تکلیف شد که در مدت ۶ ماه دانشگاه‌هایی که خودشان می‌توانند از کنکور سراسری پذیرش داشته باشند را تعیین کند. یعنی پذیرش از طریق سازمان سنجش نباشد و سازمان سنجش تنها سنجش را انجام داده و کارنامه‌ای به افراد بدهد و دانشگاه‌ها بتوانند خودشان دانشجو پذیرش کنند. این موضوع در حد طرح است که وزارت علوم این موضوع را بررسی کند و این طرح را به شورا ارائه کند که دانشگاه‌ها بتوانند پذیرش دانشجو را خودشان انجام دهند.


17 خرداد 1401 :

به نقل از خبرگزاری مهر؛ معاون وزیر علوم درباره تعریف حد نصاب نمره برای برخی از دانشگاه‌ها گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی از طریق سنجش دانشجو می‌پذیرد اما پذیرش دانشجو در سایر رشته‌ها در اختیار دانشگاه آزاد است. بنابراین به جز دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی ممکن است به امتیاز پذیرش دانشجو دست پیدا کنند اما فعلاً پذیرش به صورت متمرکز است.

 

منابع : شورای عالی انقلاب فرهنگی – پی سی کنکور – خبرگزاری مهر

ممکن است شما دوست داشته باشید
42 نظر
 1. Mahsa می گوید

  سلام..
  سال1401کنکورانسانی دادم.(سال اولم بود)
  درانتخاب رشته برای فرهنگیان گفته بودن معدل دیپلم ملاکه
  معدل سه سال من هم 17/68هستش.
  سوالم اینه که معدل کتبی نهایی برای فرهنگیان مدنظره یامعدل دیپلم؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   معدل کل دیپلم میانگین از معدل سه سال آخر هستش که رد مدرک دیپلم یا ریز نمرات درج شده
   برای ورود به مصاحبه حداقل معدل کل دیپلم بالای 14

 2. فاطمه می گوید

  سلام ببخشید من رشتم حسابداری فنی بوده و خواستم کنکور ریاضی بدم تا دانشگاه باهنر شهرمون قبول شم نعدلمم بالا شده ۱۸ و نبم شدم آیا من مه رشتم فنی بوده تاثیر میذاره روی کنکور ریاضیم یا تاثیری نداره؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   اگر بخواهید کنکور بدید باید سابق امتحان نهایی داشته باشید در دروس عمومی
   باز صبر کنید تا اطلاعات نهایی بیاد و سپس در صورت لزوم و تمایل ثبت نام کنید

 3. S می گوید

  سلام وقت بخیر
  لطفا جواب من رو بدید خواهش میکنم …
  من دیپلم سال ۹۸ دارم اما بنا بر وجود یک سری مسائل و مشکلات نتونستم درس بخونم و معدل بالایی داشته باشم و فقط در حد پاس کردن بود
  معدل نهایی من ۱۵.۵۰ و معدل کتبی ۱۱.۸۶
  اما الان به صورت جدی و حرفه ای شروع کردم به درس خوندن برای کنکور ۱۴۰۲ و تراز خیلی خوبی هم دارم و سطحم بالاست
  آیا در صورت کسب رتبه خوب دانشگاه مقصد بخاطر معدلم من رو پذیرش نمیکنه ؟؟!
  حالا در نظر داشته باشیم که مثلا نمیتونم ترمیم انجام بدم یا کلا ترمیم معدلی نیست
  با این حساب تکلیف چیه؟
  یعنی تمام تلاش هام بیهوده بود

 4. ..... می گوید

  سلام ،من دیپلم سال ۱۳۷۷ هستم ،برای ورود به پیش دانشگاهی کنکور دادم (کل دروس عمومی)سال پیش دانشگاهی هم معدل نداشتیم و فقط پاس بود ،امسال میخوام کنکور شرکت کنم سابقه ی تحصیلی من چطور محاسبه میشه ؟؟ما نظام ترمی واحدی بودیم و پنج نمره از هر ترسی دست معلم های ….بود لطفا اگر راهنمایی کنید خیلی لطف میفرمایید ،نسل ما بیچاره ها رو تو این مملکت گذاشتند مرده

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   راستیتش برای دیپلمه های قدیم قبل سال 84 دو حالت یا بدون تاثیر معدل هستش یا اینکه دروس دوازدهم رو امتحان میدید

 5. نیما می گوید

  سلام پی سی جان ببخشید الان معدل کلی من دوازدهم ۱۶.۵ هست اما کتبی ۱۲.۳۱ الان باید چیکار کنم کتبی رو که ترمیم معدل میکنم الان برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان نمره کلی مهمه چون فرهنگیان میگه باید معدلت بالا ۱۴ باشه لطفا جوابم بدید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   برید مدرک دیپلم رو چک کنید معدل کل دیپلم یعنی میانگین سه سال ملاک هستش که در مدرک دیپلم یا ریزنمرات درج شده

 6. ناشناس می گوید

  .نمره ترمیم شده ملاک است یا کارنامه دیپلم

  1. پی سی کنکور می گوید

   نمرات سوابق تحصیلی، اگر نمره ترمیم شده باشه که همون براتون تاثیر داده میشه

 7. امیر می گوید

  سلام ایا دروس عمومی برای پذیرش در دانشگاه
  و تراز کل کنکور تاثیر گذار خواهد بود ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   تراز کنکور و تراز نهایی با هم جمع میشه و ر=نتیجه مشخص میشه، دروس عمومی در بخش نهایی اهمیت دارند و به طور کلی بی تاثیر نیستند اصلا

 8. رضوان می گوید

  سلام
  روز بخیر
  پی سی جان یعنی برای 1402 حد نصاب معدل نیست؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   احتمال زیاد

 9. خشایار می گوید

  آیا نمراتی که میخواهند بر اساس آن حد نصاب تعیین کنند قابل ترمیم است یا همان اصل نمرات دیپلم بدون قابلیت ترمیم مد نظر است؟

 10. علی ۱۲۳۴۵ می گوید

  سلام ببخشید راهنمایی میخواستم.من دیپلم ۸۵.۸۶ دارم امروز رفتم اداره میگم ترمیم و این حرفا میگه اصلا نمیشه شما ریاضی قدیم داری باید کلا درخواست دیپلم جدید بدی اونم طول میکشه به شهریور که نمیرسه، الان نمیدونم چکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   می توایند صبر کنید تا بخشنامه بیاد و تکلیف شما مشخص بشه

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]