تام لند

مدابوک

تام لند

شرط سنی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ چقدر است؟ (آخرین اخبار از افزایش یا کاهش شرایط سنی فرهنگیان)

شرط سنی دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳
سن دانشگاه فرهنگیان کنکور 1402 و 1403 چند است؟

شرط سنی دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳، یکی از مهم ترین موارد متقاضیان پذیرش در این دانشگاه (شرایط دانشگاه فرهنگیان برای کنکور 1402) می باشد که هر سال امکان کاهش یا افزایش آن وجود دارد، در ادامه آخرین اخبار در این رابطه را مشاهده می کنید.

رتبه های برتر کنکور ۱۴۰۲ را پس از اعلام می توانید مشاهده کنید.

شرط سنی دانشگاه فرهنگیان در کنکور 1402 چند است؟

پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1402، در بخش پیوست ها، حداکثر سن 24 سال قید گردیده است و متولدین 1/7/78 به بعد می توانند برای ثبت نام اقدام کنند.

آپدیت 28 مرداد 1402

شرط سنی دانشگاه فرهنگیان برای کنکور 1402 و لغو شرط سنی 1403 به کجا رسید؟

بروز رسانی در 11 شهریور 1402

منصور اردستانی مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگوبا ایسنا، درباره رای دیوان عدالت اداری مبنی بر برداشتن سقف حداکثر ۲۴ سال سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان و اجرا شدن یا نشدن این رای برای کنکوری‌هایی که مهر امسال دانشجو می‌شوند، اظهار کرد: در خصوص اینکه این رای دیوان عدالت اداری برای امسال قابلیت اجرا دارد یا خیر و آیا داوطلبانی که بالاتر از ۲۴ سال سن دارند می‌توانند امسال رشته‌های دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کنند؛ در حال هماهنگی با سازمان سنجش و وزارت علوم هستیم تا چگونگی اجرا این رای نهایی شود.
 
وی با اشاره به اینکه رای مذکور دارای اشکالات حقوقی است، توضیح داد: مغایرت قانونی این رای را با سیاستهای کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش و قانون خاص متعهدین خدمت به آموزش و پرورش و نیز آثار و تبعات احتمالی آن را برای ریاست دیوان عدالت اداری در قالب درخواست اعمال ماده ۹۱ قانون دیوان عدالت اداری تقاضا کردیم.
 
وی از پیگیری رای مذکور در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و عنوان کرد: با الحاقیه جدید قانون دیوان عدالت اداری، حدود صلاحیت مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از نظارت قضایی دیوان عدالت اداری خارج است و دیوان نمی‌تواند به آن ورود کند. در واقع مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اثر قانونی دارد و دیوان نمی‌تواند به مصوبات این شورا ورود و آن را ابطال کند.
 
اردستانی خاطر نشان کرد: پیشنهاداتی برای بررسی این رای دیوان عدالت اداری داریم که یکی از آنها پیگیری امر از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی است. ما در حال بررسی همه گزینه‌های پیش رو هستیم. این امر را هم از طریق داشتن یک مصوبه در این خصوص در شورای عالی انقلاب فرهنگی، هم از طریق اعمال ماده ۹۱ قانون دیوان عدالت اداری و هم نهایتا از طریق قانون گذاری در مجلس پیگیری می‌کنیم./ خبرگزاری ایسنا
 

رئیس سازمان سنجش : برای کنکور 1402 شرط سنی دانشگاه فرهنگیان 24 سال است

بروز رسانی در 29 مرداد 1402

البته به موجب رأی دیوان عدالت اداری شرط سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان ابطال شده است؛ با این حال عبدالرسول پورعباس؛ رئیس سازمان سنجش در این باره به تسنیم گفت: با توجه به اینکه اقدامات لازم برای پذیرش دانشجو برای کنکور 1402 از یک سال قبل انجام و اطلاع‌رسانی شده است، اجرای رأی دیوان عدالت اداری برای کنکور 1402 امکان‌پذیر نیست و هر گونه تغییر از سال 1403 انجام خواهد شد./خبرگزاری تسنیم

واکنش آموزش و پرورش به ابطال شرط سنی دانشگاه فرهنگیان چه بود؟

 

در همین ارتباط منصور اردستانی مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش درباره رأی دیوان عدالت مبنی بر ابطال شرط سن ورود به دانشگاه فرهنگیان به تسنیم گفت: رای دیوان عدالت اداری قطعی است و طبق قانون جدید در رسیدگی، تصمیم‌گیری و اجرای دستگاه‌ها ملاک عمل است.

(سن پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان از 18 تا 22 سال است.)

وی افزود: شورای عالی آموزش و پرورش به تازگی در مصوبه‌ای سن ورود به دانشگاه فرهنگیان را از 24 به 22 سال کاهش داد و این موضوع با رأی اخیر دیوان عدالت اداری ابطال شد. اکنون در حال آماده شدن هستیم تا در خصوص این رای به استناد ماده 91 قانون دیوان عدالت اداری پیگیری داشته باشیم.

(در ماده 91 قانون دیوان عدالت اداری آمده است: «چنانچه رئیس قوه قضائیه یا رئیس دیوان یا بیست نفر از اعضای هیئت عمومی، هر یک از آرای هیئت عمومی یا آرای قطعی هیئت‌های تخصصی را اشتباه یا مغایر قانون تشخیص دهند، رئیس دیوان موضوع را جهت رسیدگی مجدد به هیئت عمومی ارجاع می‌دهد. در صورتی که هیئت عمومی رأی صادره را اشتباه یا مغایر قانون تشخیص دهد، نسبت به نقض آن و صدور رأی صحیح اقدام می‌کند.»

اردستانی گفت: در آموزش و پرورش معتقدیم در پذیرش دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان آنچه اولویت دارد جنبه دانشجویی است نه بحث استخدام و کارمندی؛ اما بر خلاف دفاعیات و پیگیری‌هایی که در دیوان عدالت اداری داشتیم، رای هیئت عمومی دیوان روند تربیت معلم را نادیده گرفت و سن ورود به دانشگاه فرهنگیان را ابطال کرد.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: با این رأی در پذیرش دانشجویان دانشگاه فرهنگیان با مشکل مواجه خواهیم شد. با توجه به رویکرد تربیت‌پذیری در دانشگاه شبانه‌روزی فرهنگیان، چگونه می‌توانیم یک فرد حدود 40 ساله را به صورت شبانه‌روزی آموزش دهیم، در این سنین شخصیت افراد شکل می‌گیرد و اعمال ملاحظات و رویکردهای تربیتی بر روی آنها دشوار است.

وی ادامه داد: با اجرای رأی دیوان عدالت اداری، سن پذیرش دانشجومعلمان از 20 تا 40 سال خواهد بود در حالیکه دانش‌آموزان با 18 سال سن از مدرسه فارغ‌التحصیل می‌شوند و نمی‌توانند به مدت دو سال پس از فارغ‌التحصیلی متقاضی دانشگاه فرهنگیان شوند در حالیکه عمده داوطلبان دانشگاه، دانش‌آموزان در 18 سالگی هستند.

اردستانی بیان کرد: فردی که بیش از 30 سال سن دارد اگر بخواهد برای بار دوم از دانشگاه فرهنگیان مدرک کارشناسی دریافت کند به لحاظ مقررات ممنوعیت دو بار تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای اخذ مدرک کارشناسی با مشکل مواجه خواهد شد و عجیب است قضات دیوان عدالت اداری در صدور رأی، جامعیت نظر و بحث آثار اجتماعی را مورد توجه نداشتند.

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش درباره اینکه اگر فردی بخواهد در کنکور 1403 شرکت کند آیا سن ورود به دانشگاه فرهنگیان ملاک است یا حذف شده است؟ گفت: در ضوابط دفترچه کنکور امسال، حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان 24 سال تعیین شده است و با رأی دیوان عدالت اداری این شرط سن ابطال شده است اما نحوه اقدام را بعد از ابلاغ رسمی رأی به وزارت آموزش و پرورش بررسی و اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: سازمان سنجش هم منتظر است تا به آنها اعلام شود که دفترچه متناسب با رأی دیوان اصلاح خواهد شد، پس از آن سازمان زمینه انتخاب دانشگاه فرهنگیان را برای افرادی که با رأی دیوان محدودیت برای آنها برطرف شده است، فراهم می‌کند.

اردستانی در پایان گفت: با این حال موضوع در دست بررسی است و وزارت آموزش و پرورش از ظرفیت قانونی ماده 91 قانون دیوان عدالت اداری استفاده می‌کند و درباره تصمیمات و اقداماتی که مبتنی بر رأی دیوان عدالت اداری اتخاذ خواهد شد جلسه‌ای در وزارت آموزش و پرورش تشکیل و برنامه‌ریزی لازم انجام و پس از آن اطلاع‌رسانی خواهد شد./ خبرگزاری تسنیم

شرط سنی دانشگاه فرهنگیان توسط دیوان عدالت اداری لغو شد

بروز رسانی در 15 مرداد 1402

با رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، شرط سنی ۲۴ سال برای داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان باطل شد و بر اساس این رای، داشتن حداقل سن بیست سال تمام و حداکثر چهل سال (ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری) مبنای ورود به دانشگاه فرهنگیان است. رای صادره، امروز (۱۴۰۲/۰۵/۱۴) جهت درج در روزنامه رسمی ارسال گردید./ کانال تلگرام علی امرایی

شرط سنی کنکور 1402؛ 24 سال و کنکور 1403؛ 22 سال است

بروز رسانی در 3 مرداد 1402

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش از تغییر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و داشتن حداکثر سن ۲۲ سال تمام خبر داد. به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمود امانی طهرانی با اشاره به مصوبه جدید شورای عالی آموزش و پرورش اظهار کرد: آیین‌نامه «شرایط و شایستگی‌های جذب داوطلبان ورود به آموزش و پرورش از مسیر آزمون سراسری» در 5 ماده و 8 تبصره به تصویب این شورا رسید که شامل شرایط و شایستگی‌های عمومی و اختصاصی داوطلبان است.

وی با اشاره به اینکه این مصوبه برای داوطلبان ورود به آموزش و پرورش در سال 1403 اعمال می‌شود، تاکید کرد: داشتن حداکثر 22 سال تمام (در سال1403)، برخورداری از سلامت جسمانی و روانی کامل و توانایی حسن انجام وظایف محوله، تعیین وضعیت نظام وظیفه، نداشتن اعتیاد به هر نوع مواد مخدر و… از جمله مهم ترین شرایط عمومی داوطلبان برای ورود به آموزش و پرورش است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به شرایط اختصاصی داوطلبان برای ورود به آموزش وپرورش گفت: سهم تاثیر سوابق تحصیلی، تراز نمره علمی حداقل 7000 در زیرگروه‌های آزمایشی مربوط در آزمون سراسری، کسب امتیاز تعیین شده در مصاحبه، تعیین وضعیت اشتغال و تحصیل، داشتن شرایط و شایستگی‌های حرفه معلمی و… از جمله شرایط اختصاصی برای جذب در آموزش و پرورش است.

شرط سنی 22 سال است

بروز رسانی در 13 اسفند 1401

رئیس دانشگاه فرهنگیان :

وی در پاسخ به پرسشی درباره نامه نگاری رئیس سازمان سنجش با آموزش و پرورش در خصوص شرایط و ضوابط پذیرش دانشجوی متعهد خدمت برای ورود به دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی از طریق آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ و مخالفت با برخی مفاد آن گفت: براساس مصوبه شورای گسترش، چهار تغییر در جذب و گزینش داریم، نخست آنکه برای گزینش در دوره ابتدایی نیمه‌متمرکز عمل می‌کنیم، دوم آنکه تراز را ارتقا داده و سن پذیرش ۲۲ سال است. چهارم آنکه مصاحبه ۳۰ درصد تاثیر قطعی خواهد داشت.

رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود: سازمان سنجش مخالفت کرده‌ بود که برای ما مرجع مربوطه قانونگذاری نیست، این مصوبه شورای گسترش است. انتظار داریم سازمان سنجش یاریگر نظام تربیت معلم باشد. از سازمان سنجش کمک می‌خواهیم و توقع داریم که به ما کمک کند. البته به نظر می‌رسد موضوع طی هماهنگی با وزیر علوم حل شده باشد و ما این چهار مورد را در مصوبه اجرا کنیم.

صحرایی ادامه داد: کنکور اختصاصی تربیت معلم را نیز به شیوه‌ای برگزار می‌کنیم که محدودیت‌های اجرایی سازمان سنجش هم برطرف شود. اینها انتظارات رئیس جمهور هم هست و کف نمره تراز ۷۰۰۰ مدنظر و تربیت معلم باکیفیت برای ما مهم است. در جذب معلم تابع سیاست های دولت هستیم و تربیت نیروی انسانی برای آموزش و پرورش امر شوخی برداری نیست. توقع داریم سازمان سنجش همراهی کند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

جزئیات بیشتر از آزمون تربیت معلم را در مطلب کنکور دانشگاه فرهنگیان 1403 بخوانید

کاهش شرط سنی برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور 1402 اعتراضات داوطلبان را به همراه دارد

بروز رسانی در 29 بهمن 1401

به نقل از خبرگزاری فارس؛ عبدالرسول پورعباس معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور 16 بهمن 1401 خطاب به صادق ستاری‌فرد معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد:

بند شماره 4 مربوط به شرط سنی :

4- کاهش حداکثر سن از 24 سال تمام به 22 سال تمام، اعتراضات داوطلبان تحصیل در دوره فرهنگیان را به همراه دارد. شایان ذکر است در آزمون سراسری سال 1400 ابتدا طی نامه شماره 700.71911 مورخ 28 تیرماه 1400 آن معاونت، حداکثر سن مجاز 22 سال اعلام شد سپس با توجه به اعتراضات داوطلبان طی نامه شماره 710.79190 مورخ 13 مرداد 1400 به 24 سال اصلاح شد.

 

شرط سنی 24 سال برای کنکور 1402

بروز رسانی در 28 دی 1401

به نقل از ایسکانیوز؛ رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره سن پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی نیز گفت: سن قانونی پذیرش دانشجو معلم در مقطع کارشناسی مطابق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش ۲۲ سال است که یک زمانی به ۲۴ سال افزایش یافته ولی حالا روی ۲۲ بماند یا ۲۴ منوط به تصمیم وزارت آموزش و پرورش است.

شرط سنی 24 سال برای کنکور 1401 

بروز رسانی در 10 بهمن 1400

بر اساس بند 5 شرایط فرهنگیان درج شده در صفحه 47 دفترچه ثبت نام کنکور 1401، شرط سنی دانشگاه فرهنگیان برای کنکور 1401 : داشتن حداکثر 24 سال تمام در بدو ورود به دانشگاه فرهنگیان (1377/7/1)

سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان قطعا 24 سال شد بروز رسانی در 15 آبان 1400

در میزگرد خبرگزاری فارس با 3 عضو شورای عالی آموزش و پرورش، درباره عملکرد این شورا، افزایش قطعی سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان، ماجرای تفاوت حداقل 25 میلیونی حقوق معلمان با دانشگاهیان و دلایل بازگشایی مدارس گفت‌وگو شد.

* یکی از درخواست های داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان افزایش سقف سنی تا 24 است که گفته می شود فقط برای دو سال بوده است. آیا این موضوع دائمی شد؟

نوبختی: موضوع افزایش سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان چندین بار در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح شد و رأی قاطع هم آورد که 24 سال شود و ان‌شاءالله این 24 سال قطعی است.

رنگ‌آمیز طوسی: این موضوع در مباحث قبل از دستور جلسات شورای عالی آموزش و پرورش مطرح شد؛ به دلیل آن ارجاعات که داوطلبان با ما داشتند و خیلی اصرار داشتند که افزایش سقف سنی صورت گیرد و فرصت دوباره برای شرکت در دانشگاه فرهنگیان فراهم شود، ما نیز این مسأله را چندین بار مطرح کردیم.

سعی کردیم در جلسات نظر موافق همکاران را در شورای عالی آموزش و پرورش جلب کنیم و این قضیه تمام شده است و افزایش سقف سنی تا 24 سال تصویب شد و تا زمانی که نقضش اعلام نشده است، پایدار است.

منبع : خبرگزاری فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,053 نظر
 1. مریم می گوید

  من روزی چندبار میام سر میزنم
  که ببینم بالاخره محدودیت سنی رو برداشتن یا نه امیدوارم این همه انتظار ماها پایانش خوش باشه

 2. لبیک یا حسین می گوید

  سلام واقعا از این هم چندگانگی آدم تعجب میکنه هر کی یه ساز میزنه شب میخوابن صبح یادشون میفته یه قانون جدید وضع کنن اونم نه یه قانون هر کی برا خودش یه چیز میگه دیوان میگه شرط سنی باطل فرداش آموزش و پرورش میگه لازم الاجراست پس فردا میگه 22 سال کمبود معلم دارن التماس نیروی بازنشسته را میکنن بعد میگن زیر 40 سال ناکارآمده در حالیکه اوج دوران شکوفایی انسان همون دوره س چطوره که یه نفر میتونه با45 سال تو استخدامی قبول بشه ک معلم بشه بعد نمیتونه وارد دانشگاه فرهنگیان بشه بچه های دهه شصت و هفتاد نسل سوخته تصمیمات غلط حضرات بودن به دادشون برسید

 3. ریحانه می گوید

  سلام الان سن برای سال بعد ۴۰ سال شد؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   لطفا صبر کنید تا اطلاعیه بدن

 4. ناشناس می گوید

  کی سن دانشگاه فرهنگیان قطعی میشه؟
  من نمی‌دونم بایدبخونم یانه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   گفتن تا آخر شهریور

 5. ناشناس می گوید

  سلام
  بالاخره سن دانشگاه فرهنگیان ۴۰شد؟
  کنکور سراسری چه تغییراتی کرد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   هر دو مورد هنوز اعلام رسمی نشده است و باید چند روزی صبر کنید

  2. ناشناس می گوید

   سلام شرایط سنی فرهنگیان کی اعلام میشع

   1. پی سی کنکور می گوید

    سلام
    شرایطش قرار بود تا آخر شهریور اطلاع رسانی بشه

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]