تام لندتام لندمازتام لندماز

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

قوانین غیبت موجه و غیر موجه دانش آموزان در امتحانات نهایی و نوبت اول و دوم

با شرایط غیبت در امتحانات متوسطه دوم آشنا شوید

غیبت موجه و غیر موجه در امتحانات دهم و یازدهم و دوازدهم

پی سی کنکور : حداقل برای شما هم پیش آمده که اگر در امتحان نهایی دوازدهم غیبت کنم چه اتفاقی می افته؟،اگر واقعا مشکل داشته باشم یا مریض باشم چی؟ غیبتم موجه یا غیر موجه ؟ به طور کلی سوالات از این دست را که مربوط به شرایط و قوانین غیبت در امتحانات نوبت اول و نوبت دوم می شود را در این مقاله بررسی خواهیم کرد،پس حتما با ما همراه باشید.

– (غیبت غیر موجه) در امتحانات نوبت اول و دوم

ماده 73 :چنانچه دانش آموزی در هر نوبت از امتحانات پایانی، غیبت غیرموجه داشته باشد، نمره امتحان پایانی او در آن نوبت در آن درس صفر محسوب میشود و در چنین مواردی کلمه غایب(غ) به جای نمره پایانی آن نوبت برای درس های مورد نظر قید می شود، لیکن در محاسبات، کلمه غایب به منزله صفر خواهد بود و چنانچه دانش آموز مشمول این ماده دارای نمرات کلاسی( ارزشیابی مستمر) باشد، نمره وی در درس یا درس های مذکور با احتساب این نمرات برای آن نوبت، منظور خواهد شد.

 

– (غیبت موجه) در تمام امتحانات نوبت دوم خرداد ماه و نوبت شهریور

ماده 78 اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم و شهریورماه در همه درس ها، غیبت موجه داشته باشد، واحدهای وی در آن سال حذف و برای او وقفه تحصیلی محسوب میشود. در این صورت ضروری است توضیحات لازم در کارنامه و سایر مدارک تحصیلی دانش آموز قید شود

ماده 79 :اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم و شهریورماه در درس های غیرنهایی با عذر موجه غایب باشد، در صورت درخواست ولی دانش آموز، مدیر مدرسه مجاز است حداکثر تا دو هفته پس از آخرین امتحان از درس یا درسهای مربوط با رعایت ضوابط امتحان به عمل آورد.

نکته در مورد قانون فوق: در درس هایی که امتحان آنها به صورت هماهنگ برگزار می شود، سؤال دانش آموزان مشمول این ماده، به صورت هماهنگ خواهد بود.

 

– دانش آموزی که به دلیل غیبت موجه،نمره مستمر ندارد

ماده 80 :اگر دانش آموزی در سال تحصیلی به دلیل غیبت موجه نمره ارزشیابی مستمر نداشته باشد، نمره ارزشیابی پایانی وی (به استثنای درسهای موضوع تبصره ماده 45 )در آن نوبت جایگزین نمره ارزشیابی مستمر میشود و این نمره توسط معلم مربوط در برگ ریزنمرات ثبت میشود.

 

– غیبت موجه در امتحانات نوبت اول و دوم پایه دهم و یازدهم 

ماده 74: اگر دانش آموزی در امتحان پایانی نوبت اول در یك یا چند ماده درسی غیبت موجه داشته باشد، نمرات امتحان پایانی نوبت دوم وی به جای نمرات پایانی نوبت اول درسهای مربوط نیز منظور میشود.

نکته مربوط به بند فوق : در شاخه فنی و حرفهای برای دروس شایستگی های فنی و غیر فنی، دانش آموز موظف خواهد بود، قبل از امتحانات پایانی نوبت دوم، در آزمون مبحث مورد نظر که به عهده معلم مربوط خواهد بود، شرکت کند.

ماده 75: اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم یا هر دو نوبت برخی از درس های پایه دهم یا یازدهم غیبت موجه داشته باشد، نمرات شهریورماه وی به جای نمره سالانه آن درس یا درس ها منظور میشود.

 

– غیبت موجه و غیر موجه در امتحانات نهایی دوازدهم 

ماده 76: اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم یا هر دو نوبت برخی از درس هایی که در پایه دوازدهم انتخاب نموده است، غیبت موجه داشته باشد، به جای نمره پایانی نوبت دوم یا نوبتهای اول و دوم کلمه غایب موجه درج میشود. این قبیل دانش آموزان باید درس های باقیمانده را در دوره تابستانی(شهریورماه) و دیماه، برابر ضوابط، مجدداً انتخاب کنند.

ماده 81 : برای غیبت غیرموجه در امتحانات نهایی نمره صفر منظور خواهد شد و چنانچه دانش آموزی در امتحانات نهایی غیبت موجه داشته باشد آن درس از درسهای وی حذف میشود و باید با رعایت سایر شرایط مجدداً آن درس یا در س ها را انتخاب کند و به صورت نهایی امتحان دهد.

نکته در مورد بند فوق : تشخیص غیبت موجه براساس دلایل و مدارک ارائه شده از طرف دانش آموز در امتحانات داخلی، با شورای مدرسه و در امتحانات هماهنگ نهایی با کمیسیون خاص اداره آموزش و پرورش مربوط و در امتحانات نهایی با رلیس حوزه اجرا، پس از هماهنگی با مدیر مدرسه خواهد بود.

 

امیدواریم که شما عزیزان به طور کلی با قوانین و شرایط غیبت در امتحانات آشنا شده باشید، هم چنین می توانید از مطلب (تک ماده در امتحانات دهم و یازدهم و دوازدهم) نیز دیدن کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=10947

ممکن است شما دوست داشته باشید
58 نظر
 1. شقایق می گوید

  سلام و عرض ادب وقتتون بخیر .من بزرگسالان دوازدهم تحصیل میکنم و در امتحان نهایی دی ماه غیبت موجه داشتم ولی چون خودم در حوضه نبودم و عکس از گواهی فرستادم نپذیرفتن و غیرموجه خورده آیا من در امتحانات خرداد و شهریور که شرکت کنم و این دروس امتحان بدم صفر غیرموجه محاسبه می‌شود یا نه خود نمره که میگیرم تاثیر داده میشود ؟ و آیا این غیبت در کارنامه تاثیر داده میشود ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شقایق خانم گرامی
   نمره شما اگر غیر موجه بوده صفر خواهد بود
   البته در بزرگسالان تا جایی که اطلاع داریم نمرات امتحان قبولی شما در نظر گرفته میشه

 2. علی محمد می گوید

  سلام مجدد نه من غیبت غیر موجه نداشتم.عرض کردن غیبتم موجه بود در این صورت چه اتفاقی می افتد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   اگر دانش آموزی در امتحان پایانی نوبت اول در یك یا چند ماده درسی غیبت موجه داشته باشد، نمرات امتحان پایانی نوبت دوم وی به جای نمرات پایانی نوبت اول درسهای مربوط نیز منظور میشود.

 3. علی محمد می گوید

  سلام وقتتون بخیر دوازدهم تجربی هستم.من در دو امتحان نوبت اول غیبت موجه داشتم.خواستم بدونم آیا در کارنامه من این درس ها تاثیر داده میشوند مثلا صفر بدهند و محاسبه شوند در معدل کل؟آیا راه جبرانی هست برای این مشکل؟مثلا نمره نوبت دوم را به جای این دوغیبت بنویسن؟فرضا اگر امتحان مجددی از من گرفته بشود حدودا چه زمانی هست. مثلا شهریور؟یا راهی وجود ندارد؟
  باتشکر

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   اگر غیبت غیر موجه بوده و امتحانی ازتون گرفته نشده،نمره صفر هستش و در نمره سالیانه محاسبه میشه اما خب تاثیرش اونقدر هم نیست شما می توانید با نمره خیلی خوب در امتحانات دوازدهم خرداد ماه جبران کنید

 4. نیما می گوید

  سلامی دوباره من پایه دوازدهم هستم و کلا این مقطع رو در دبیرستان بزرگسالان تحصیل میکنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   به نظر ما این نمرات تاثیری نداره و نمرات آخر شما محاسبه میشه

 5. نیما می گوید

  سلام و خسته نباشید .من در بزرگسالان تحصیل میکنم و شهریور به دلیل کرونا نتونستم امتحان بدم و دی ماهم اوایل غیبت غیر موجه و بعد کرونا دوباره گرفتم و گواهی هم دارم اما مدیر مدرسه فکر میکنن دروغ میگم و قبول نکردن اگه همه دروس که امتحان داشتم غیرموجه بخورن و در شهریور و خرداد هرنمره خوب یا بدی بگیرم با این ها جمع میشن یا اینا تاثیری ندارن چون طبق گفته مدیر میگن این صفر ها با جمع تعداد واحد ها حساب میشن

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نیما جان
   چه پایه ای هستید؟

 6. امیر می گوید

  سلام خسته نباشید
  من درس فارسی نهایی دی ماه بزرگ سالان غایب بودم غیبتمم موجه نشد
  اگه خرداد بیست بگیرم دیگه این غیبت تاثیری روی معدل نداره؟؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر عزیز
   به نظر ما تاثیری نداره

 7. احمد می گوید

  سلام وقت بخیر، من درس تخصصی امتحان دیماه رو غایب بودم مجازی پایه یازدهم کاردانش باید خرداد چ نمره ای کسب کنم که حدنصاب قبولی برسم.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام احمد جان
   احتمالا نمره سالیانه محاسبه میشه که بخشی شامل نمره نوبت اول و دوم و مستمر هر دو ترم هست ولی خب شما تلاش کنید حداکثر نمره رو بگیرید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]