تام لند

نگرش

تام لند

اخبار کنکور
مطالب کنکوری
امتحانات نهایی
جزوات آموزشی
سوالات کنکور
پرسش و پاسخ

قوانین غیبت موجه و غیر موجه دانش آموزان در امتحانات نهایی و نوبت اول و دوم

با شرایط غیبت در امتحانات متوسطه دوم آشنا شوید

 

حداقل برای شما هم پیش آمده که اگر در امتحان نهایی دوازدهم غیبت کنم چه اتفاقی می افته؟،اگر واقعا مشکل داشته باشم یا مریض باشم چی؟ غیبتم موجه یا غیر موجه ؟ به طور کلی سوالات از این دست را که مربوط به شرایط و قوانین غیبت در امتحانات نوبت اول و نوبت دوم می شود را در این مقاله بررسی خواهیم کرد،پس حتما با ما همراه باشید.

– (غیبت غیر موجه) در امتحانات نوبت اول و دوم

ماده 73 :چنانچه دانش آموزی در هر نوبت از امتحانات پایانی، غیبت غیرموجه داشته باشد، نمره امتحان پایانی او در آن نوبت در آن درس صفر محسوب میشود و در چنین مواردی کلمه غایب(غ) به جای نمره پایانی آن نوبت برای درس های مورد نظر قید می شود، لیکن در محاسبات، کلمه غایب به منزله صفر خواهد بود و چنانچه دانش آموز مشمول این ماده دارای نمرات کلاسی( ارزشیابی مستمر) باشد، نمره وی در درس یا درس های مذکور با احتساب این نمرات برای آن نوبت، منظور خواهد شد.

 

– (غیبت موجه) در تمام امتحانات نوبت دوم خرداد ماه و نوبت شهریور

ماده 78 اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم و شهریورماه در همه درس ها، غیبت موجه داشته باشد، واحدهای وی در آن سال حذف و برای او وقفه تحصیلی محسوب میشود. در این صورت ضروری است توضیحات لازم در کارنامه و سایر مدارک تحصیلی دانش آموز قید شود

ماده 79 :اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم و شهریورماه در درس های غیرنهایی با عذر موجه غایب باشد، در صورت درخواست ولی دانش آموز، مدیر مدرسه مجاز است حداکثر تا دو هفته پس از آخرین امتحان از درس یا درسهای مربوط با رعایت ضوابط امتحان به عمل آورد.

نکته در مورد قانون فوق: در درس هایی که امتحان آنها به صورت هماهنگ برگزار می شود، سؤال دانش آموزان مشمول این ماده، به صورت هماهنگ خواهد بود.

 

– دانش آموزی که به دلیل غیبت موجه،نمره مستمر ندارد

ماده 80 :اگر دانش آموزی در سال تحصیلی به دلیل غیبت موجه نمره ارزشیابی مستمر نداشته باشد، نمره ارزشیابی پایانی وی (به استثنای درسهای موضوع تبصره ماده 45 )در آن نوبت جایگزین نمره ارزشیابی مستمر میشود و این نمره توسط معلم مربوط در برگ ریزنمرات ثبت میشود.

 

– غیبت موجه در امتحانات نوبت اول و دوم پایه دهم و یازدهم 

ماده 74: اگر دانش آموزی در امتحان پایانی نوبت اول در یك یا چند ماده درسی غیبت موجه داشته باشد، نمرات امتحان پایانی نوبت دوم وی به جای نمرات پایانی نوبت اول درسهای مربوط نیز منظور میشود.

نکته مربوط به بند فوق : در شاخه فنی و حرفهای برای دروس شایستگی های فنی و غیر فنی، دانش آموز موظف خواهد بود، قبل از امتحانات پایانی نوبت دوم، در آزمون مبحث مورد نظر که به عهده معلم مربوط خواهد بود، شرکت کند.

ماده 75: اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم یا هر دو نوبت برخی از درس های پایه دهم یا یازدهم غیبت موجه داشته باشد، نمرات شهریورماه وی به جای نمره سالانه آن درس یا درس ها منظور میشود.

 

– غیبت موجه و غیر موجه در امتحانات نهایی دوازدهم 

ماده 76: اگر دانش آموزی در امتحانات نوبت دوم یا هر دو نوبت برخی از درس هایی که در پایه دوازدهم انتخاب نموده است، غیبت موجه داشته باشد، به جای نمره پایانی نوبت دوم یا نوبتهای اول و دوم کلمه غایب موجه درج میشود. این قبیل دانش آموزان باید درس های باقیمانده را در دوره تابستانی(شهریورماه) و دیماه، برابر ضوابط، مجدداً انتخاب کنند.

ماده 81 : برای غیبت غیرموجه در امتحانات نهایی نمره صفر منظور خواهد شد و چنانچه دانش آموزی در امتحانات نهایی غیبت موجه داشته باشد آن درس از درسهای وی حذف میشود و باید با رعایت سایر شرایط مجدداً آن درس یا در س ها را انتخاب کند و به صورت نهایی امتحان دهد.

نکته در مورد بند فوق : تشخیص غیبت موجه براساس دلایل و مدارک ارائه شده از طرف دانش آموز در امتحانات داخلی، با شورای مدرسه و در امتحانات هماهنگ نهایی با کمیسیون خاص اداره آموزش و پرورش مربوط و در امتحانات نهایی با رلیس حوزه اجرا، پس از هماهنگی با مدیر مدرسه خواهد بود.

 

امیدواریم که شما عزیزان به طور کلی با قوانین و شرایط غیبت در امتحانات آشنا شده باشید، هم چنین می توانید از مطلب (تک ماده در امتحانات دهم و یازدهم و دوازدهم) نیز دیدن کنید.

 

منبع : وب سایت متوسطه آموزش و پرورش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=10947

ممکن است شما دوست داشته باشید
167 نظر
 1. ناشناس می گوید

  من کلاس هشتم هستم سه چهار هفته ای ی بار نرفتم مدرسع مشکل داشتم ولی همه نمره هام ۲۰ هستش من الان تجدیدم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   خیر
   با مدیریت مدرسه هماهنگ کنید

 2. مجتبی می گوید

  سلام یک سوال داشتم
  راسته که اگر در نیم سال دوم (پایه دوازدهم)تو هر درسی بیشتر از سه تا غیبت غیر موجه داشته باشی
  دیگه اون درس رو ازت امتحان نهایی نمیگقرن و صفر میشی؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   تا جایی که اطلاع داریم خیر
   باز از مدرسه سوال کنید

 3. ناشناس می گوید

  اگر نوبت اول (دهم تجربی) یک امتحان رو غایب بشیم و غیبت موجه باشه از معدل نوبت اول کم میشه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   ماده 74: اگر دانش آموزی در امتحان پایانی نوبت اول در یك یا چند ماده درسی غیبت موجه داشته باشد، نمرات امتحان پایانی نوبت دوم وی به جای نمرات پایانی نوبت اول درسهای مربوط نیز منظور میشود.

 4. ناشناس می گوید

  سلام دانش اموز در طول تحصیل چند بار میتواند غیبت غیر موجه داشته باشد ؟

 5. ناشناس می گوید

  سلام
  اگه در امتحان ترمیم معدل غیبت کنی و غیبتت موجه باشه
  میتونی همون درسو دوباره امتحان بدی؟

 6. شیدا صفری می گوید

  سلام خسته نباشید
  من کلاس یازدهم هستم رشته تجربی
  خرداد امتحان دادم ولی تک آوردم
  شهریور غیبت کردم و نرفتم امتحان بدم
  الان چی میشه باید از اول یازدهم و بخونم ؟

 7. محامی هستم می گوید

  دختر من سال یازدم رشته طراحی دوخت یکی از مدرسه های شهر آمل هستش به علت یه سری مشکلات خانوادگی و فوت مادر خانم بنده چون خانم من اهل تبریز هستن و بعد از فوت مادرشون ایشون به همراه دخترم به تبریز رفتن و اون زمان مدارس انلاین بودن و زمان برگشتن آنها به دلیل مشکلات روحی روانی خانم من طول کشید دخترم ترم اول مدرسه رو غیبت داشتن و مدرسه برای دخترم ترک تحصیل رد کردن بعد مراجعت دخترم هر کاری کردیم دخترم در مدرسه حضور داشته باشه مدیر مدرسه به هیچ عنوان زیر بار نمیرفتن تا اینکه بعد از تقریبا یک ماه با نامه ای که از اداره آموزش و پرورش آمل گرفتیم دخترم به مدرسه رفت و بعد از امتحانات پایان ترم آخر تمام نمرات ایشان 19 و 20 بوده ولی مدیر مدرسه سه درس رو با اینکه نمره دخترم 20 بوده به عنوان ناتمام برای شهریور گذاشتن که شهریور امتحان بدن ولی وقتی دخترم شهریور سر جلسه حاضر شد مدیر مدرسه گفتن تو قبول شدی و دیگه نیازی نیست که امتحان بدی وقتی کارنامه دخترم رو گرفتیم معدل پایانی کارنامه رو 15 اعلام کردن در صورتی که معدل خرداد 19 بوده
  با توجه به اینکه دخترم فوق العاده دانش آموز خوبیه و همه معدل ایشان در تمام مقاطع تحصیلی 19 تا بیست بوده و تو این مقطع هم با تلاشی که کرده خودشو رسونده و نمرات خوبی هم گرفته خواستم محبت کنید ببینم میشه کاری کرد به عنوان اعتراض یا نه ممنون میشم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   تنها راه پیگیری از طریق آموزش و پرورش اون شهری که هستید
   به قسمت متوسطه دوم آمزوش و پرورش مراجعه کنید و پیگیری کنید

 8. محمد می گوید

  سلام ببخشید یکی سر امتحان نهایی غیبت موحه بخوره صفر براش منظور شه بعد نوبت بعدی اونو برداره مثلا بیس شه براش نمره قبولی که بیسترو میزارن یا بیست بعلاوه صفر مساوی با ده رو براش لحاظ میکنن؟؟؟؟؟

 9. ناشناس می گوید

  یه سوال یعنی طبق ماده ۷۴ اگه ترم اول امتحان ندیم و غیبتمون موجه باشه نمره ای که ترم دوم میگیریم برای ترم اول هم همون رو میزارن یا خالی میزارن ؟

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]