اصلاح سهمیه کنکور ایثارگران مجددا استارت خورد !

اصلاح سهمیه ایثارگران کنکور 98

اصلاح سهمیه کنکور ایثارگران

پی سی کنکور : اصلاح سهمیه ایثارگران همواره موافقان و مخالفان بسیاری دارد و بر همین اساس مجلس مجددا وارد عمل شده تا قانون سهمیه ایثارگران در کنکور را اصلاح نماید. در همین رابطه رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: طرح اصلاح بند (الف) ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه (سهمیه خانواده شهدا و ایثارگران به دانشگاه ها) روز یکشنبه در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.

 

اصلاح سهمیه ایثارگران در مجلس

«محمد رضا عارف» اظهار کرد: طبق این طرح در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه تکمیل نشود، خالی مانده آن، ابتدا به مشمولین سهمیه 5 درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد.

وی تصریح کرد: قانون سهمیه شهدا و ایثارگران بد تصویب و تفسیر شد و مسئله ای که مد نظر کمیسیون بود، محقق نشد. دو سال در تلاش هستیم تا در صحن مجلس این قانون اصلاح شود اما با توجه به تذکرات و نکاتی که نمایندگان به این قانون می دهند باز برای تغییر به کمیسیون باز می گردد.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات مجلس با بیان این که این قانون برنامه پنج ساله حتما باید اصلاح شود، گفت: این موضوع را یکشنبه هفته آینده در دستور کار قرار داده ایم تا اگر اعضای کمیسیون بتوانند آن را اصلاح کنند.

عارف تصریح کرد: نگرانی دانشگاه ها درباره اضافه بر ظرفیت هم به دلیل وجود این قانون به حق است و به همین دلیل وضعیت دو سال گذشته برای دانشگاه ها و حتی خانواده ی داوطلبان کنکور مناسب نبوده است.

 

اصلاح سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری ، ارشد و دکترا

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان خوب کشور به دلیل وجود این قانون نگران هستند تا نتوانند در رشته و دانشگاه مورد نظر جذب شوند. این موضوع را شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس نیز قبول دارد و امیدواریم قانون سهمیه ایثارگران در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اصلاح شود و اعضای کمیسیون آموزش پیگیر اصلاح آن هستند.

رییس فراکسیون امید مجلس در پاسخ به این که روسای دانشگاه ها بر این اعتقادند که برخی مصوبه های مجلس به نفع دانشگاه ها و آموزش عالی نیست، عنوان کرد: دانشگاه ها نمی توانند مصوبه مجلس را عملیاتی نکنند. در رابطه با سهمیه ها هم دانشگاه نقشی ندارد و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشجو گزینش می کند.

عارف همچنین در پاسخ به سئوال که آیا نمایندگان به پیشنهاداتی که دانشگاه ها در خصوص مصوبات مربوطه می دهند، توجه می کنند، توضیح داد: مجلس و کمیسیون آموزش و تحقیقات موضوعات را با حضور افراد متخصص بررسی و برنامه ریزی می کند و در نهایت آنچه که تصویب می شود با اینکه مخالفان و موافقان خود را در دانشگاه ها دارد، باید عملیاتی شود.

وی ادامه داد: قانون ظرفیت رشته ها و دانشگاه ها را تعیین نمی کند بلکه تعیین و توزیع ظرفیت توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که تخصص دارد، انجام می شود./ایرنا

 

بروز رسانی شده در چهارشنبه 11 اردیبهشت 98

وزیر علوم : تغییر قانون سهمیه ایثارگران به عهده مجلس است

تعداد زیادی از مخاطبان در سامانه فارس من خبرگزاری فارس با اشاره به سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری درخواست کردند تا سهمیه های کنکور 98 ایثارگران ، اصلاح شود.در این درخواست مطرح شده : ما همیشه و در همه حال مدیون رشادت ها و فداکاری های ایثارگران بوده وهستیم و بر هیچ کسی دلاوری این عزیزان پوشیده نیست اما سهمیه ای که به فرزندان ایثارگران بالاخص به ایثارگران بالای 25 درصد در کنکور می دهند باعث شده که با رتبه های بسیار بالا و درصد های پایین در بهترین رشته ها قبول شوند ودر حق بسیاری از نخبه های کشور که رتبه های بسیار خوبی داشتند اجحاف شود و نتوانند در رشته مد نظر قبولی کسب کنند .

به منظور پیگیری این درخواست با منصور غلامی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت وگو کردیم.غلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی فارس، درباره سهمیه ایثارگران توضیح داد: براساس مصوبه ای که پیش از این وجود داشته است، سهمیه ایثارگران گستردگی زیادی دارد و به حدی است که در برخی از رشته ها حتی به اندازه سهمیه ایثارگران داوطلب وجود ندارد.

وی تأکید کرد: ما بر اساس مصوبات عمل می کنیم و تغییرات در سهمیه پس از تصویب مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد.
غلامی خاطرنشان کرد: تغییرات در مورد سهمیه ایثارگران بر اساس قوانینی انجام می شود که توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و تنها مرجع تصمیم گیری برای این موضوع مجلس است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.