اصلاح سهمیه های کنکور 99 مجددا استارت خورد !

اصلاح سهمیه کنکور ایثارگران

پی سی کنکور : اصلاح سهمیه های کنکور 99 همواره موافقان و مخالفان بسیاری دارد و بر همین اساس وزیر علوم از طرح اصلاح سهمیه های کنکور خبر داد،در ادامه جزئیات این خبر را می خوانید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: لایحه جدیدی برای بازنگری سهمیه‌های کنکور پیشنهاد شده که بر اساس آن امکان قبولی داوطلبان بدون سهمیه افزایش می‌یابد.
«منصور غلامی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: نتایج کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۸ بررسی مجدد نمی شود و هیچ وقت نتایج اعلام شده را بررسی نمی کنیم چون کاملا مطمئن است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته برای تجدید نظر در سهمیه های کنکور لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که بنا به دلایلی، نمایندگان رسیدگی به این لایحه را در اولویت قرار ندادند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: به تازگی در جلسه هیئت دولت این مسئله مطرح و مقرر شد لایحه جدیدی برای تعدیل و اصلاح سهمیه ها تهیه شود.
غلامی در این باره یادآور شد: این لایحه هنوز آماده نشده اما پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این است که در مورد درصدها و سطوح سهمیه ها که امتیاز به آن تعلق می گیرد، بازنگری صورت گیرد.

وی اظهار داشت: وقتی این سهمیه ها محدود شود، امکان قبولی سهمیه های آزاد که نمره بالایی دارند، فراهم خواهد شد.

پس از انتشار نتیجه نهایی کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۸، تعدادی از داوطلبان بدون سهمیه نسبت به قبول نشدن یا پذیرش در دانشگاه هایی که مدنظرشان نبود اعتراض کردند و دلیل آن را استفاده سایر سهمیه ها از ظرفیت های آزاد دانستند.

همچنین علی ربیعی سخنگوی دولت سوم مهرماه در جمع خبرنگاران در خصوص اعتراضاتی که به موضوع سهمیه‌بندی کنکور وجود داشت، گفت: در رابطه با بحث سهمیه‌ها گزارش‌هایی به دست ما رسیده که طبق آن افرادی با فاصله ۹۰ هزار رتبه در کنار هم نشسته‌اند. این موضوع در دولت مطرح و بحث‌ها و آسیب‌شناسی هم صورت گرفت.

وی اضافه کرد: مقرر شد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری این موضوع را بررسی کند و ما در دولت مجددا آن را در قالب یک لایحه، تقدیم مجلس خواهیم کرد به نحوی که ارزش‌گذاری‌ها صورت بگیرد و به گونه ای نباشد که موجب نگرانی اقشار دیگری شود.

بروز شده در 11 مهر 98

سهمیه های کنکور نیاز به اصلاح دارد!

اصلاح سهمیه کنکور توسط نمایندگان مجلس

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه سهمیه‌ اعمالی در کنکورهای کارشناسی و کارشناسی ارشد، فقط مربوط به ایثارگران نمی‌شود؛ گفت: بلکه سهمیه اعمالی برای هیأت علمی و مناطق محروم بسیار وسیع‌تر بوده که نیاز به بازنگری دارد.

جبار کوچکی‌نژاد در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در واکنش به اعتراض برخی داوطلبان نسبت به تأثیر بیشتر سهمیه‌ ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد، عنوان کرد: معتقدم همه سهمیه‌ها از جمله سهمیه ایثارگران، مناطق محروم و هیأت علمی باید به شکل جدی مورد بازنگری قرار گیرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سهمیه‌های فعلی موجب نارضایتی‎هایی شده است که باید برای آن طراحی جدیدی داشت، افزود: با وجود انواع سهمیه‌ها، اما وقتی صحبت از سهمیه‌ها می‌شود؛ فقط سهمیه ایثارگران در اذهان می آید.

وی با بیان اینکه امروز توسعه آموزشی در کشور به نحوی بوده است که از میزان مناطق محروم به حد زیادی کاسته شده و این مستلزم این است که سهمیه مناطق محروم و منطقه‌ای نیز باید مورد بازنگری قرار گیرد، گفت: در برهه‌ای در برخی مدارس معلم فیزیک و شیمی حضور نداشت اما امروز با ساماندهی نیروی انسانی در کنار تجهیز و ساخت و توسعه مدارس، به مرحله‌ای رسیده‌ایم که به پایان مدارس خشتی و گلی نزدیک شده‌ایم و این معضل فقط در استان سیستان و بلوچستان همچنان وجود دارد؛ بنابراین این شاخصه‌های گویای کم‌تر شدن حجم محرومیت آموزشی در کشور است.

کوچکی نژاد اضافه کرد: از سوی دیگر سهمیه ایثارگران و سهمیه هیأت علمی نیز به شکل‌های مختلفی برای داوطلبان اعمال می‌شود که جا دارد مجلس یک بار برای همیشه ورود جدی برای اصلاح سهمیه‌ها داشته باشد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس تأکید کرد: امروز که معضلات دوران جنگ را تا حد زیادی پشت سر گذاشته‌ایم و از سوی دیگر محرومیت زدایی در کشور به ویژه در حوزه آموزش به شکل جدی دنبال شده است، می‌توان در این مسئله سهمیه‌ها تجدید نظر کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظر
 1. رازقی می گوید

  من در روستای خدمان درس می خواندم چون شاگرد اول کلاس بودم رییس مدرسه مرا برای مدرسه نمونه ثبت نام کرد الان که کنکور دادیم تنبل های کلاس که روستا ماندند دانشگاه فرهنگیان قبول شدند ولی من با رتبه خوب قبول نشدم

 2. علی می گوید

  سلام من متوجه نشدم الان برای کنکور 99 سهمیه 5درصدی ایثارگران حذف شده یا همچنان هست؟؟؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   فعلا سرجاشه و تغییری نداشته و احتمال زیاد برای کنکور 99 تغییراتی سهمیه انجام نشه و برای سال های بعد در نظر گرفته بشه

 3. A.a می گوید

  باسلام امسال سهمیه هادچار تغییر میشن ؟ اینم از شانس ماست که یک سهمیه داشتیم اونم وقتی زمانش رسید اون به ما نرسید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   احتمالا برای کنکور 99 مشکلی نباشه ولی باز قطعی نیست و بیشتر طرحی در دست بررسی هست که برای 1400 به بعد در نظر گرفته بشه

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.