تام لند

at

تام لند

اخبار کنکور
مطالب کنکوری
امتحانات نهایی
جزوات آموزشی
سوالات کنکور
پرسش و پاسخ

کنکور ۱۴۰۲ : نحوه برگزاری کنکور 1402 سازمان سنجش (حذف عمومی – 2 بار کنکور درسال- 40 درصد تاثیر معدل)

کنکور 1402
تغییرات برگزاری کنکور 1402

نوبت به کنکور 1402 رسید. کنکوری که از یکسال قبل با بحث های بسیار گسترده ای رو به رو شد و یک سوی ماجرا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که تا مهلت موردنظر که 15 تیر ماه ابلاغ نشد و سرانجام سازمان سنجش روش برگزاری کنکور 1402 را اعلام کرد، در ادامه به نحوه برگزاری کنکور 1402 اشاره خواهیم کرد.

 

آیا در کنکور 1402 دروس عمومی حذف می شود؟

در کنکور سراسری 1402 دروس عمومی حذف خواهد شد و تنها آزمون سراسری از بین دروس اختصاصی خواهد بود. اطلاعات تکمیلی در مطلب حذف دروس عمومی از کنکور 1402 بروز خواهد شد.

منابع کنکور 1402 چه دروسی هستند؟

در این رابطه می توانید روی  منابع کنکور تجربی 1402 – منابع کنکور  انسانی 1402 – منابع کنکور ریاضی 1402  کلیک کنید.

تاثیر معدل در کنکور 1402، 40 درصد قطعی است یا مثبت؟

در کنکور 1402 تاثیر سوابق تحصیلی 40 درصد به صورت قطعی از پایه دوازدهم خواهد بود. اطلاعات تکمیلی در مطلب تاثیر معدل در کنکور 1402 بروز خواهد شد. هم چنین اطلاعات بیشتر برای ترمیم نمره را در موضوع ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲  جستجو کنید

آیا داوطلبان با دیپلم غیر مرتبط می توانند، در کنکور 1402 شرکت کنند؟

این مورد نیاز به ابهام زدایی دارد و منتظر اطلاعیه های بعدی شورای سنجش و پذیرش خواهیم بود.

آیا در کنکور 1402 دو بار برگزار می شود؟

در کنکور 1402 دو بار کنکور سراسری برگزار می شود. / دو بار کنکور در سال

کنکور 1402 کی برگزار می شود؟ و زمان ثبت نام آن کی است؟

یکی از دو کنکور در دی 1401 و دیگری در تیر 1402 برگزار می شود، جزئیات تکمیلی را در مطلب زمان برگزاری کنکور 1402  و زمان ثبت نام کنکور 1402 پیگیری کنید.

دفترچه ثبت نام کنکور 1402حذفیات کنکور 1402

ضرایب و زیرگروه های کنکور 1402 با تغییری همراه هستند؟

قرار است در زیرگروه ها و ضرایب با تغییراتی همراه شود از جمله حذف زیرگروه ها، که قرار است تا شهریورماه اطلاعات نهایی توسط سازمان سنجش منتشر شود.

اطلاعات تکمیلی پس از انتشار، در مطلب ضرایب دروس در کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟ بروز خواهد شد.

 آیا در کنکور 1402 دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو حدنصاب معدل و تراز دارند؟

این موضوع باید توسط وزارت علوم بررسی و سپس مشخص شود. تحلیل پی سی کنکور بر این است که برای کنکور 1402 مطرح نباشد، با این حال منتظر اطلاعات تکمیلی می مانیم.

اطلاعات بیشتر پس از انتشار، در مطلب حد نصاب معدل و تراز کنکور برای دانشگاه ها چگونه است؟ بروز خواهد شد.

 

اطلاعیه دوم سازمان سنجش کشور به تاریخ 26 تیر 1402

باتوجه به ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) مصوب جلسه 1401/03/17 شورای عالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ 25 تیرماه سال جاری ابلاغ شده است و نظر به اینکه در ماده 10 مصوبه مذکور اعلام شده است که از تاریخ تصویب لازم الاجراست. ضمن عرض پوزش از کلیه داوطلبان عزیز و والدین محترم آنان، به استحضار می رساند آزمون سراسری سال 1402 براساس مصوبه فوق الذکر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود. جزئیات فنی و اجرایی این آزمون پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع رسانی خواهد شد.

 

اطلاعیه (اول) به تاریخ 22 تیر 1402 زیر از طرف سازمان سنجش فاقد اعتبار است :

سازمان سنجش در چهارشنبه 22 تیرماه سرانجام شیوه برگزاری در یک اطلاعیه منتشر کرد:

به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور؛ با توجه به ضرورت ابلاغ شیوه‌نامه آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ موارد ذیل را به اطلاع داوطلبان عزیز می رساند :

۱- آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ بر مبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس محترم شورای اسلامی و اصلاحیه آن در سال ۱۳۹۵ همانند آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ برگزار میشود .

بدیهی است تغییرات جزئی مورد نیاز و مصوب شورای سنجش و پذیرش برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

۲- در صورت ابلاغ هرگونه قانون یا مصوبه جدید، تغییرات برای آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و به بعد اعمال خواهد شد.

 

اطلاعیه پی سی کنکور :

از این طریق از کلیه کسانی که به هر طریقی از سایت پی سی کنکور در رابطه با نحوه برگزاری کنکور 1402 به عنوان مرجع استفاده کرده، وهم اکنون متضرر شده اند، صمیمانه عذرخواهی می کنیم و طلب حلالیت می کنیم.

خواهشمندیم اگر خسارتی از سمت ما در این رابطه به شما وارد شده است، حتما در قسمت کامنت ها همراه با پیامتون، مشخصات تماس(شماره واتس آپ – آیدی تلگرام و یا ایمیل خودتان) را درج و ما را مطلع کنید.

 

آخرین اخبار کنکور 1402

25 مرداد 1401

تجمع مخالفان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جلوی سازمان سنجش

به نقل از ایسکا نیوز؛ داوطلبان با شعارهایی همانند «در پرتو عدالت رئیس جمهور حمایت»، «عدالت آموزشی حق مسلم ماست»، «فریاد تک تک ما لغو تصویب شورا» و «مصوبه شورا بر ضد ما محرومان» خواهان لغو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شدند.

 

تغییرات در کنکور 1402 اجرایی خواهد شد

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ عبدالرسول پورعباس گفت: اظهارات نماینده مجلس پیرامون غیر قانونی بودن مصوبه کنکور نظر شخصی بوده، اما تغییرات کنکور ۱۴۰۲ اجرایی خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: سازمان سنجش تغییرات کنکور سال آینده را شروع کرده است و مصوبه توسط رئیس جمهور به شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شده و بنده آن را با جزئیات کامل اجرایی خواهم کرد.

 

29 مرداد 1401

احتمال تجدید نظر در کنکور 1402؛ سران قوا ورود کردند

به نقل از خبرگزاری پانا؛ سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغییرات کنکور 1402 به پژوهش نیاز داشته و درباره آن عجولانه تصمیم‌گیری شده است، گفت باید در این تصمیم‌گیری تجدید نظر شود. صحبت‌هایی شده است و سران قوا به موضوع ورود کردند تا در شورای عالی انقلاب فرهنگی تجدید‌نظر شود.

 

30 مرداد 1401

مصوبه کنکوری لغو نمی‌شود
به نقل از همشهری آنلاین؛ مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری با اشاره به اینکه در کنکور ۱۴۰۲، نمرات تشریحی سهم ۴۰ درصدی دارد، در پاسخ به این پرسش که آیا شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه کنکوری را لغو خواهد کرد یا نه، مطرح کرد: خیر؛ مصوبه را تغییر نمی‌دهیم چرا که رئیس جمهور آن را امضا کرده است؛ از سوی دیگر طبق نظر رهبر انقلاب در مواردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود کرده است، مجلس نمی‌تواند ورود کند و بالعکس.

موسوی متذکر شد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون است و در موضوع کنکور جلسات متعددی با مجلس داشتیم و نتیجه بحث این بود که مصوبه توسط رئیس جمهور ابلاغ شود.

 

3 شهریور 1401

آموزش و پرورش :

دانش آموزان متقاضی ترمیم معدل دیپلم، امسال در امتحانات شهریور و دی شرکت کنند

دانش آموزانی هم که برای شرکت در آموزن سراسری 1402، سوابق تحصیلی ندارند، باید در این آزمون ها شرکت کنند

منبع : زیرنویس شبکه خبر صدا و سیما

با تشکر از کانال تلگرام فانتوم   https://t.me/academyphantom

 

7 شهریور 1401

جلال رشیدی کوچی؛ نماینده مجلس :

درخواست بررسی طرح دو فوریتی کنکور با 120 امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد

 

12 شهریور 1401

به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ معاون امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور گفت: دی‌ماه زمان پیشنهادی این سازمان برای برگزاری نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ است، ولی احتمال دارد نظرهایی در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در این مورد مطرح شود.

 

12 شهریور 1401

زمان برگزاری آزمون ۱۴۰۲ هنوز قطعی نیست

زارعی؛ رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در مورد نحوه شرکت دانش‌آموزان پایه دوازدهم در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ اظهار داشت: نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ به پیشنهاد سازمان سنجش دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود؛ ولی این زمان هنوز قطعی نیست و باید در شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم قطعی در مورد آن گرفته شود.

وی ادامه داد: البته دانش‌اموزان پایه دوازدهم می‌توانند در آزمون شرکت کنند، بعد از آزمون فقط نمره آنها اعلام می‌شود و بعد از پایان سال تحصیلی و مشخص شدن سوابق تحصیلی به شکل دقیق، سوابق به نمره آزمون افزوده و رتبه داوطلب مشخص می‌شود.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش تاکید کرد: دی ماه زمانی است که هنوز سال تحصیلی تمام نشده و از این جهت برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم مناسب نیست.

/ منبع : خبرگزاری ایرنا

 

16 شهریور 1401

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش:

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در جلسه مجدد و فوق‌العاده شورای سنجش و پذیرش سهم آزمون عمومی در کل آزمون ۲۶ درصد شد و در کنکور سال آینده سهم دروس اختصاصی ۶۰ درصد است و صد درصد کنکور تخصصی است و تا دوساله آینده سهم دروس عمومی به ۳۰ درصد خواهد رسید. منبع : خبرگزاری فارس

 

 

17 شهریور 1401

وزیر علوم:

مصوبه جدید کنکور که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و ابلاغ شده در واقع دارای ضوابطی از جمله برگزاری ۲ بار کنکور در سال یا محاسبه درصدی از معدل امتحانات نهایی برای نمره آزمون سراسری است. بخش سوابق تحصیلی آن مربوط به آموزش و پرورش می شود و ربطی به وزارت علوم ندارد. وظیفه وزارت علوم این است که کنکور را برگزار کند که مقدمات آن در حال انجام است و در اولین فرصت اعلام خواهد شد که چگونه برگزار می شود.

کم و کیف این مساله در مصوبه اخیر ابلاغ شده است که آموزش و پرورش و سازمان سنجش با هم در حال تبادل اطلاعات هستند تا مشخص شود به چه صورت و در چه زمان هایی این دو نوبت آزمون برگزار بشود. البته احتمال دارد به دلیل اینکه این مصوبه جدید است، برای سال اول به گونه‌ای تنظیم شود که داوطلبان دچار آسیب نشوند. /منبع : خبرگزاری ایرنا

 

30  شهریور

انتشار بخشنامه از سوی سازمان سنجش

 

12 مهر 1401

پیگیری طرح دو فوریتی کنکور از سوی مجلس

احمد امیر آبادی فرهانی؛ یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس در توییتر خود نوشت :

موضوع طرح دو فوریت کنکور امروز در جلسه هیئت رئیسه مجلس بحث شد.

تلاش می کنیم ان شاء الله هفته آینده در دستور کار قرار گیرد.

 

 

هم چنین ضرایب امتحانات نهایی را در مطلب ضرایب امتحانات نهایی برای کنکور 1402 ببینید

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=19840

ممکن است شما دوست داشته باشید
7,738 نظر
 1. ناشناس می گوید

  پی سی جان آیین نامه آموزش پرورش واسه ترمیم معدل هنوز نیومده؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   خیر

 2. نگار می گوید

  سلام من نظام قدیم 97 تجربی ومیخواهم 1402 کنکور تجربی بدم وهدفم پزشکی اما میگن فعلا بخشنامه نمیامده واسه ترمیم معدل نظام قدیم .بنظر شما امکانش هس ترمیم برای نظام قدیم نباشه. التماس میکنم ازتون جواب بدین خیلی نگرانم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   خدا نکنه
   خواهش می کنم از هیچکسی غیر از خدا التماس نکنید
   ببینید گفتن برای نظام قدیم هم شرایطی فراهم می کنند
   منتظر اطلاعیه هستیم نگران نباشیید

 3. فاطمه می گوید

  سلام وقت بخیر…
  من دیپلم ریاضی نظام جدید دارم ولی میخوام در کنکور تجربی شرکت کنم نمرات نهایی من پایینه به نظرتون نمرات دیپلم ریاضی رو ترمیم کنم یا دیپلم مجدد تجربی بگیرم؟
  خواهش میکنم جواب بدید التماس میکنم…ممنون

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام به شما
   ما هم خواهش می کنیم غیر از خدا از هیچکس التماس نکنید
   ببنید هنوز ابهام زیاده، ما اگر جای شما بودیم هر نمره ای که زیر 19 بود رو ترمیم می کردیم و این ترمیم رو راحت تر و کم استرس تر از دیپلم مجدد می دیدیم با این شرایط شما
   حالا هم صبر کنید تا اوایل آبان که شاید شرایط بهتر بشه و اطلاعات تکمیلی بیاد و هم با چند مشاور مشورت کنید و سپس اقدام کنید
   از مطالعه هم غافل نشید

 4. سارا می گوید

  در پاسخ به خانم مهساسلیمی
  خواستم تشکر کنم ازاین خانم به خاطر اینکه هر گونه اطلاعی که در مورد ترمیم معدل داشتن گفتن و نظر ایشون دراین وضعیت بهم ریخته آموزش وپرورش خیلی مفید هست
  خانم مهساسلیمی از شما ممنونم به خاطر نظر خوبتون

 5. هستیا می گوید

  سلام وقت بخیر ببخشید ۴۰ درصد به صورت قطعی هست یا مثبت یعنی ممکنه کسی معدلش خوب نباشه تاثیر منفی میزاره
  میشه توضیح بدین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   چیزی که تا این لحظه اعلام شده قطعی هستش

 6. مجتبی زارع می گوید

  پیسی جون اگه ایین نامه ترمیم بیاد میزاری تو سایتت همنجا ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   بله حتما و قطعا

 7. مبینا می گوید

  سلام من نظام قدیم سال ۹۷ فارع تحصیل شدم امروز رفتم مدرسه برای ترمیم معدل ثبتنام کنم میگفت نظام قدیم ثبتنام نمیکنیم نابوود شدم سه ماهه دارم برای کنکور میخونم با شرایط بسیار سختی ک دارم
  شما نظام قدیم ها برای ترمیم درخاست دادین؟ چه جوابی بهتون دادن؟! پی سی جان لطفا ثبت کنین خیلی حالم بده از صبحه دارم گریه میکنم حس میکنم مدیر این مدرسه زیاد سر درنمیاورد سن بالا بود یکی راهنماییم کنه ک تکلیف نظام قدیما چیه برای ترمیم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   صبور باشید
   خدا بزرگه

 8. حسین می گوید

  سلام توروخداجوابموبدیدچندبار پیام دادم .آیا حین خدمت سربازی میشه ترمیم معدل کرد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام به شما
   برداشت ما این هست که احتمالا گیر بدن به دلیل نداشتن معافیت
   حالا شما یا آشنایانتون به مدارس بزرگسالان مراجعه کنید و مطمئن بشید

 9. شیرین می گوید

  سلام
  الان که عمومیا حذف شده برای کنکور تخصصی زبان انگلیسی سوالا به چه صورته ؟ همون ۷۰ تا سوال یا بیشتر شده میشه شرایط جدید رو مطرح کنید ممنون میشم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   متاسفانه جزئیات بیشتری اعلام نشده

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]