کنکور
امتحان نهایی
سوالات کنکور سراسری
حل تمرین کتاب درسی
جزوه درسی
porsesh

آیا امتحان نهایی ۱۴۰۳ سخت است؟(دوازدهم یازدهم دهم)

آیا امتحان نهایی سخت است؟

آیا امحان نهایی سخت است؟ این سوالی است که توسط برخی از دانش آموزانی که قرار است اولین بار امتحاناتشان به صورت سراسری و نهایی برگزار شود، پرسیده می شود، در ادامه با ما همراه باشید.

به طور مختصر می توان گفت از آنجایی که نمرات کسب شده در امتحان نهایی دوازدهم، یازدهم و دهم مستقیما در کنکور تاثیرگذار است و به صورت تاثیر معدل قطعی اعمال می شود، پس لازم است که سطح آن از امتحاناتی که توسط معلم مدرسه طراحی می کند بالاتر باشد.

پس باید به این نکته توجه کنید که مادامی که سوالات نهایی سطح بالاتری دارند، نیاز به آمادگی بیشتری هم دارند و به اصطلاح تنها در شب امتحان نمی توان نمره خوبی کسب کرد.

بخش از 20 نمره، در حد آسان طراحی و بخشی نیز به صورت متوسط و بخشی از آن نیز طبیعتا سخت می باشد و لازمه پایخ دادن آن مفهومی خواندن کتبا درسی می باشد.

محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش نیز در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به اینکه عنوان می‌شود سطح سوالات طراحی شده برای آزمون‌ نهایی «متوسط به بالا» بوده است که این امر شائبه سختی سوالات را برای دانش‌آموزان شهرهای کوچک و حاشیه‌ای به لحاظ عدم دسترسی شایسته به آموزش با کیفیت بدنبال دارد، توضیح داد: در این رابطه دبیرخانه‌های راهبری آموزش و پرورش کارهای تحقیقی خوبی انجام داده‌اند که بر اساس آن؛ درصدی از سوالات متوسط به بالا بوده است و نسبت به سالهای قبل این درصد بیشتر شده است؛ البته یک آزمون استاندارد هم همین است.

وی افزود: طراحی سوالات صرفا از کتب درسی است و از طراحان خواسته شده درصدی از سوالات به سوالات آسان‌ و بخش عمده سوالات در حد «متوسط » باشد. همچنین تعدادی از سوالات، سطوح بالای شناختی را مورد ارزشیابی قرار می‌دهد.

زارعی تاکید کرد: وقتی می‌گوییم آزمون نهایی است یعنی رویکرد، ارزشیابی دانش‌آموزان سراسر کشور است؛ به عبارت دیگر سوال طراحی شده برای کل کشور یکسان است.

وی یادآور شد: در طراحی سوال یکی از قواعدی که رعایت می‌کنیم این است که از طراحان سراسر کشور بهره ببریم و این موضوع ناظر به دانش آموزانی است که در مناطق مختلف کشور مشغول تحصیل هستند و طراحی اینگونه صورت می‌گیرد. قطعا این طراحی سوالات برای سراسر کشور یکدست خواهد بود و یک نمونه سوال ارائه خواهد شد اما اینکه در طراحی سوالات تفکیک مناطق کمتر برخوردار از مناطق برخوردار لحاظ شود، باید گفت که در اعلام نتایج ، «سهمیه بندی مناطق» براساس سوابق تحصیلی لحاظ می‌شود و آنجاست که این تقسیم اتفاق می‌افتد./ خبرگزاری ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت (حداکثر 24 تا 48 ساعت) تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه می باشد. ::

guest
(منتشر نخواهد شد)
44 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: محتوای محفاظت شده!
X
[تام لند]