کنکور
امتحان نهایی
سوالات کنکور سراسری
حل تمرین کتاب درسی
جزوه درسی
porsesh

آیا سوالات امتحان نهایی ۱۴۰۴ را سازمان سنجش طراحی می کند؟

طراحی سوالات امتحان نهایی ۱۴۰۴ سازمان سنجش

با تشکیل سازمان ملی سنجش، بحث طراحی سوالات نهایی برای خرداد ۱۴۰۴ و تاثیر آن در کنکور نیز کم کم به یکی از موضوعات مهم سال آینده تبدیل می شود. آیا سوالاتی که تا قبل از این به عهده مرکز سنجش و ارزشیابی آموزش و پرورش بوده به سازمان ملی سنجش واگذار می شود یا خیر. در ادامه آخرین اظهار نظرها در این رابظه را بررسی می کنیم.

نظر رئیس مرکز ارزشیابی آموزش و پرورش در رابطه با نحوه طراحی سوالات با تشکیل «سازمان ملی سنجش» :

برگزاری آزمون نهایی در وزارت آموزش و پرورش از طراحی تا اجرا و تصحیح اوراق امتحانی با همکاری معلمان صورت می‌گیرد. در سال گذشته ۴۸ هزار فرهنگی به عنوان مصحح مشارکت داشتند و بالغ بر ۲۳ میلیون پاسخ برگ تصحیح شد؛ حال اینکه هر مجموعه دیگری قصد داشته باشد این کار را انجام دهد، باز هم نیازمند حضور و رجوع به همکاران وزارت آموزش و پرورش است.

دکتر محسن زارعی افزود: اینکه متولی برگزاری آزمونهای نهایی کدام ارگان باشد؟ به نظر چندان دغدغه‌ای نیست چرا که صرفا مرکز ارزشیابی آموزش و پرورش متولی این کار نیست و معتقدیم متولی آن خیل عظیم همکاران ما هستند؛ مثلا آزمون‌های سراسری هم با مشارکت و همکاری فرهنگیان و وزارت علوم برگزار می‌شود.

زارعی در خصوص نحوه طراحی سوالات آزمون‌های نهایی دانش‌آموزان با اجرایی شدن این تصمیم ادامه داد: در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکاری تعیین شده که منظور از «سابقه تحصیلی» برای داوطلبان کنکور چیست؟ و یا طراحی سوالات آزمون نهایی بایستی مبتنی بر اهداف برنامه درسی و محتوای کتاب‌های درسی باشد؛ بدین منظور از سوی سازمان پژوهش جداولی تعریف می‌شود و حتی ما هم برای برای گزاری آزمونها تابع این فرآیند هستیم و طراحان سوالات ناظر به همین دستورالعمل ها باید کار را پیش ببرند لذا هر ارگانی که متولی برگزاری آزمونها هم شود، در همین چارچوب فعالیت خواهد کرد؛ البته با همکاری همین همکاران کار را باید پیش ببرد لذا در اجرا، طراحی و تصحیح اوراق اتفاق و تغییر خاصی رخ نخواهد افتاد.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌وپرورش در پاسخ به اینکه دلیل اتخاذ چنین تصمیمی چیست؟ گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مقرر شد تا سازمان سنجش به عنوان سازمانی بالادستی ابتدا بحث نظارت بر فرآیند برگزاری آزمون‌های ملی و سراسری را انجام دهد که بعد تصمیم بر این شد تا هماهنگ کننده در اجرا هم باشد که البته باید ابلاغ آن صورت گیرد؛ اگر ابلاغ هم با همین شیوه انجام بگیرد، هماهنگی‌ها در همان سطح انجام اما اجرا و تصحیح اوراق آزمون و امتحانات قطعا با همکاری همان دستگاه (آموزش و پرورش) انجام خواهد شد.

زارعی در ادامه در پاسخ به اینکه اقدام سازمان ملی سنجش صرفا مشمول آزمونهای نهایی خردادماه می‌شود یا امتحانات شهریور ماه دانش‌آموزان را نیز پوشش می‌دهد؟ گفت: فعلا این زوایا و جزییات آن مشخص نیست./منبع : مرکز ارزشیابی آموزش و پرورش 


رئیس سازمان ملی سنجش و ارزشیابی کشور:

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور خاطرنشان کرد: بر این اساس مسئولیت صفر تا صد آزمون های نهایی آموزش و پرورش از سال آینده به این سازمان محول شد./ خبرگزاری ایسنا

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت (حداکثر 24 تا 48 ساعت) تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه می باشد. ::

guest
(منتشر نخواهد شد)
3 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
error: محتوای محفاظت شده!
X
[تام لند]