تام لند

کلاسینو

تام لند

اخبار کنکور
مطالب کنکوری
امتحانات نهایی
جزوات آموزشی
سوالات کنکور
پرسش و پاسخ

آزمون عملی تربیت بدنی ۱۴۰۱ (شرایط ثبت نام آزمون علوم ورزشی 1401) + سوالات متداول

زمان و مکان آزمون عملی تربیت بدنی دانشگاه روزانه و فرهنگیان کنکور 1400
آزمون عملی تربیت بدنی دانشگاه ها در کنکور 1400

سازمان سنجش طی اطلاعیه ای جزئیات اولیه آزمون عملی رشته های علوم ورزشی و تربیت بدنی در کنکور 1400 را اعلام کرد.

کاربران گرامی توجه داشته باشید بعضی از اطلاعات این مقاله آپدیت شده و برخی نیز به محض انتشار جزئیات بیشتر آپدیت می شود. 

اطلاعیه اول مورخه 1401/03/29

– داوطلبان هريك از گروه ­هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني در صورت علاقه­ مندي به رشته علوم ورزشي و آموزش تربيت بدني (رديف 1 جدول زیر) مي­بايست نسبت به انتخاب مورد مربوط منحصراً به صورت اينترنتي همزمان با پرينت كارت از روز یکشنبه مورخ 1401/04/05 تا روز شنبه مورخ 1401/04/11 از طريق درگاه اطلاع رساني اين سازمان اقدام نمايند و با توجه به اينكه پذيرش دانشجو در اين رشته در آزمون سراسري سال 1401 به صورت متمركز با شرايط خاص صورت مي­پذيرد، داوطلباني كه نسبت به انتخاب مورد مربوط اقدام نموده ­اند مي­بايست نسبت به پرداخت مبلغ 10.50.000 (يک ميليون و پنجاه هزار) ريال (معادل يکصد و پنج هزار تومان) به صورت اينترنتي به وسيله كارتهاي بانكي عضو شتاب اقدام نمايند.

ضمناً داوطلبان برای اطلاع از روزهای برگزاری آزمون عملي رشته مذكور به اطلاعيه‌اي كه در روز چهارشنبه مورخ 1401/04/22 در درگاه اطلاع رساني اين سازمان منتشر می‌گردد، مراجعه نمايند. داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون عملی خواهند بود که اولاً نسبت به پرداخت هزینه برگزاری آزمون عملی در بازه زمانی اعلام شده اقدام نموده و ثانیاً در جلسه آزمون یکی از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم انسانی و علوم تجربی که در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 9 و 1401/04/10 برگزاری می‌گردد، حاضر باشند

 

لینک خرید کارت علاقه مندی به شرکت در آزمون علوم ورزشی 1401

https://register2.sanjesh.org/CsSarBorsiye140104#

 

اطلاعیه دوم مورخه 1400/05/6 (مربوط به کنکور سال قبل -1400)

پيرو اطلاعيه مورخ 1400/03/29 درخصوص پرينت كارت شركت در آزمون سراسري سال 1400، بدين‌‌وسيله‌ نظر متقاضيان رشته تحصيلي علوم ورزشي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي و آموزش تربيت بدني پرديس‌هاي دانشگاه فرهنگيان در آزمون سراسري سال 1400 را به‌ نكات زير جلب مي‌نماید:

1- پذیرش دانشجو برای رشته علوم ورزشی در سال 1400 بصورت متمرکز دارای شرایط خاص با آزمون عملی، معاينه پزشكي و تست‌هاي سلامت و تندرستي با ضریب درسی 4 از بین متقاضیان گروه‌های آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم انساني و علوم تجربي كه‌ در جلسه آزمون روزهاي پنجشنبه مورخ 10/04/1400 و جمعه مورخ 11/04/1400 حاضر بودند و از تاريخ 06/04/1400 لغايت 12/04/1400 علاقه مندی خود را با پرداخت هزينه آزمون عملي در درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان اعلام نموده‌اند، بعمل خواهد آمد و نتایج نهایی آن همراه با سایر رشته های متمرکز در اواخر شهریور ماه اعلام خواهد شد.

2- افرادی كه متقاضي آزمون عملي رشته علوم ورزشي و يا آموزش تربيت بدني (در بخش پذیرش با آزمون) شده اند، می توانند پس از اعلام نتايج اوليه آزمون سراسري، حتی اگر براساس مندرجات كارنامه در دوره روزانه مجاز به انتخاب رشته نشده باشند نیز با مراجعه به درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان در زمان مقرر (دهه دوم مرداد ماه) نسبت به انتخاب كدرشته‌ محل‌هاي تحصيلي دوره روزانه از رشته علوم ورزشی یا آموزش تربیت بدنی در فرم انتخاب رشته اين آزمون در هر اولويتي كه علاقه دارند اقدام نمايند.

3- متقاضيان رشته‌ تحصيلي مذکور براساس اولويت‌بندي رشته‌هاي خود در فرم انتخاب رشته گزينش خواهند شد.

يادآوري مهم: متقاضيان رشته‌‌ علوم ورزشي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي و آموزش تربيت بدني پرديس‌هاي دانشگاه فرهنگيان بايد از سلامت كامل جسماني برخوردار بوده و بخصوص از سلامت قلبي و ريوي خود يقين داشته و آمادگي‌هاي لازم براي تستهاي آزمون‌ عملي‌ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي را داشته‌ باشند. با توجه به اينكه در محل حوزه برگزاري آزمون عملي معاينات پزشكي با نظارت پژوهشگاه تربيت بدني و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقيقات و فناوري انجام خواهد شد نياز به همراه داشتن گواهي سلامت و ارائه گواهي تندرستي براي متقاضیان نمي‌باشد.

 

4- متقاضيان رشته آموزش تربيت بدني و علوم ورزشي پرديس‌هاي دانشگاه فرهنگيان وابسته به وزارت آموزش و پرورش علاوه بر شركت در آزمون عملي، در صورتي كه در رديف معرفي شدگان رشته هاي فوق برای انجام مراحل مصاحبه رشته هاي دانشگاه فرهنگيان قرار گيرند، مي‌بايست طبق اطلاعيه‌اي كه درخصوص زمان انجام مراحل مصاحبه رشته هاي تحصيلي این دانشگاه در دهه اول شهریور ماه توسط اين سازمان اعلام مي شود، براي شركت در مصاحبه تخصصي و بررسي صلاحيت‌هاي عمومي كه در دو قسمت مجزا توسط آموزش و پرورش برگزار خواهد شد، نیز شركت نمايند. در غيراينصورت به منزله انصراف فرد از ادامه گزينش تلقي مي‌شود. بنابراین، همه متقاضیان بايد حائز شرايط مصاحبه و بررسي صلاحيت‌هاي عمومي باشند تا در گزينش نهائي كه براساس ضوابط اين سازمان انجام مي‌شود، قرار گیرند.

5- متقاضيان آزمون عملي تربيت بدني درصورتي كه در موعد مقرر (از تاريخ 06/04/1400 لغايت 12/04/1400) نسبت به اعلام علاقه مندی و پرداخت هزينه آزمون عملي اقدام ننموده‌اند، درصورت تمايل براي شركت در آزمون عملي (به شرطی که در جلسه امتحانی گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم انساني و علوم تجربي روزهاي پنجشنبه مورخ 10/04/1400 و جمعه مورخ 11/04/1400 حاضر بوده‌اند) مي‌توانند جهت بررسي وضعيت خود با همراه داشتن دو قطعه عكس، كارت شناسايي معتبر و همچنين شماره داوطلب و پرونده گروه آزمايشي شركت در آزمون، به محل برگزاري آزمون و به نماينده سازمان سنجش مستقر در شهرستان برگزاري، مراجعه نمايند.

6- آزمون عملي تربيت بدني ‌براي همه متقاضيان: از تاریخ 1400/05/31 تا 01/06/1400 برای برادران و از تاریخ 02/06/1400 تا 03/06/1400 برای خواهران برگزار مي‌شود. متقاضیان مي‌بايست فقط ‌براساس برنامه زماني طبق استان محل اقامت مندرج در اطلاعیه ای که متعاقبا در تاریخ 1400/05/24 از درگاه اطلاع رسانی این سازمان و از درگاه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی به نشانی www.ssrc.ac.ir منتشر خواهد شد در آزمون عملي شركت نمايند. كارت شركت در آزمون عملي در حوزهاي برگزاري آزمون عملي تحويل متقاضیان خواهد شد.

7- متقاضيان رشته‌ علوم ورزشي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي و آموزش تربيت بدني پرديس‌هاي دانشگاه فرهنگيان بايد علاوه بر مبلغ واريزي براي هزينه آزمون عملي (موضوع پرداخت700.000 «هفتصد هزار» ریال در اطلاعيه مورخ 1400/03/29)، می بایست بابت پرداخت هزینه انجام معاينه پزشكي و تست‌هاي سلامت و تندرستي مبلغ 650.000 (ششصدو پنجاه هزار) ريال، از تاریخ 10/05/1400 به درگاه پژوهشگاه تربیت بدنی به نشانی www.ssrc.ac.ir مراجعه نموده و هزینه را پرداخت نمایند. در ضمن فیش مربوط را پرینت گرفته و در زمان و محل اعلام شده در اطلاعیه مورخ 1400/05/24 به حوزه‌هاي برگزاري محل آزمون عملي مراجعه نمايند. همچنين لازم است فیش پرداخت را به نماینده پژوهشگاه تربیت بدنی مستقر در حوزه آزمون عملي تحویل نمايند.

 

– مهم ترین نکات شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی کنکور 1400

1- آزمون متناسب با شرایط کنونی کشور بازبینی و فیلم شیوه اجرای آزمون، همراه با دستورالعمل های مربوطه، در درگاه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی قابل مشاهده می باشد. متقاضیان گرامی می‌توانند با مشاهده فیلم و تمرین مهارتهای لازم، آمادگی نسبی بیشتری را برای شرکت در آزمون علوم ورزشی کسب نمایند.

2- همه متقاضیان موظف هستند لباس و کفش مناسب سالن ورزشی، وسایل بهداشتی لازم از جمله 3 عدد ماسک، دو جفت دستکش لاتکس و مواد ضدعفونی کننده همراه داشته باشند تا در زمان حضور در دانشگاه اقدام به رعایت دستورالعمل های بهداشتی نمایند.

3- همه متقاضیان موظف به رعایت فاصله 2 متری از عوامل اجرایی و سایر متقاضیان می‌باشند، ضمن اینکه باید از رد و بدل کردن وسایل شخصی با سایرین جداً خودداری نمایند.

4- به منظور حفظ سلامت متقاضیان و خانواده آنها، از ورود افراد همراه به حوزه های اجرای آزمون عملی جلوگیری خواهد شد. این افراد می بایست در محیطی خارج از فضای دانشگاه در انتظار اتمام آزمون و بازگشت متقاضیان باشند.

5- متقاضیان گرامی می بایست یک ساعت قبل از حضور در حوزه، آب و مواد غذایی مورد نیاز خویش را مصرف نمایند تا در صورت طولانی شدن فرآیند آزمون دچار ضعف جسمی نشوند. همراه داشتن نوشیدنی و میان وعده مناسب و مصرف شخصی این مواد بلامانع است (در حوزه های آزمون عملی مواد غذایی و نوشیدنی توزیع نمی شود و هر متقاضی می بایست شخصاً احتیاجات خود در این زمینه را مرتفع سازد).

6- به همراه داشتن دو قطعه عكس 4×3، لباس‌ و كفش‌ ورزشي‌، اصل شناسنامه و يا كارت ملي و اصل فيش هزينه تست‌هاي سلامت و تندرستي و انجام معاينه پزشكي به مبلغ 650.000 (ششصد ‌و پنجاه هزار) ريال در زمان آزمون عملي ضروري است. در غير اينصورت از متقاضی‌ آزمون ‌عملي‌ به ‌عمل ‌نخواهد آمد.

7- همه متقاضيان می‌بایست طبق برنامه‌ زماني و اقدامات اعلام شده در این اطلاعیه و همچنین در اطلاعیه‌ای که در تاریخ 1400/05/24 در درگاه اطلاع رسانی این سازمان و درگاه پژوهشگاه تربیت بدنی منتشر می‌شود، عمل نمايند. آزمون‌ عملي علوم ورزشی قابل تمديد و یا تكرار نخواهد بود.

8- باتوجه به عدم پذیرش حضوری متقاضیان به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و در جهت تسریع در بررسی و ثبت درخواستها به صورت الکترونیکی، متقاضیان می توانند به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: http://darkhast.sanjesh.org مراجعه و درخواست خود را به همراه مستندات لازم ثبت نمایند. پس از ثبت درخواست، برای متقاضی شماره نامه و کدرهگیری از طریق پیام کوتاه ارسال می شود. متقاضیان می توانند پس از دریافت شماره و کد رهگیری از طریق پیام کوتاه، به پورتال رهگیری الکترونیکی مکاتبات به آدرس: http://rahgiri.sanjesh.org وارد و از آخرین وضعیت درخواست خود مطلع شوند.

متقاضیان درصورت لزوم مي‌توانند سئوالات خود را در اين خصوص از طریق بخش پاسخگويي اينترنتي اين سازمان ارسال نمایند.

 

 

– نحوه پذیرش و زمان اعلام نتایج رشته علوم ورزشی متمرکز کنکور 1400

1- پذیرش دانشجو برای رشته علوم ورزشی در سال 1400 بصورت متمرکز خواهد بود و نتایج نهایی آن همراه با سایر رشته های متمرکز اعلام خواهد شد.

 

– آزمون عملی تربیت بدنی کنکور 1400 از بین چه داوطلبانی انجام می شود؟

متقاضیان هريك از گروه­هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني در صورت علاقه­ مندي به رشته علوم ورزشي و آموزش تربيت بدني (رديف 1 جدول ذیل) مي­بايست نسبت به انتخاب مورد مربوط منحصراً به صورت اينترنتي همزمان با پرينت كارت از روز یکشنبه مورخ 1400/04/06 تا روز شنبه مورخ 12/04/1400 از طريق درگاه اطلاع رساني اين سازمان اقدام نمايند

 

متقاضیانی مجاز به شرکت در آزمون عملی خواهند بود که اولاً نسبت به پرداخت هزینه برگزاری آزمون عملی در بازه زمانی اعلام شده اقدام نموده و ثانیاً در جلسه آزمون یکی از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی که در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 10 و 11/04/1400 برگزاری می‌گردد، حاضر باشند.

 

– نحوه انتخاب رشته تربیت بدنی کنکور ۱۴۰۰ پس از انجام آزمون عملی

افرادی كه متقاضي آزمون عملي رشته علوم ورزشي و يا آموزش تربيت بدني (در بخش پذیرش با آزمون) شده اند، می توانند پس از اعلام نتايج اوليه آزمون سراسري، حتی اگر براساس مندرجات كارنامه در دوره روزانه مجاز به انتخاب رشته نشده باشند نیز با مراجعه به درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان در زمان مقرر (دهه دوم مرداد ماه) نسبت به انتخاب كدرشته‌ محل‌هاي تحصيلي دوره روزانه از رشته علوم ورزشی یا آموزش تربیت بدنی در فرم انتخاب رشته اين آزمون در هر اولويتي كه علاقه دارند اقدام نمايند.

 

– زمان توزیع کارت شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی کنکور 1400

 آزمون عملي تربيت بدني ‌براي همه متقاضيان: از تاریخ 1400/06/9 تا 10/06/1400 برای برادران و از تاریخ 11/06/1400 تا 13/06/1400 برای خواهران برگزار مي‌شود. متقاضیان مي‌بايست فقط ‌براساس برنامه زماني طبق استان محل اقامت مندرج در اطلاعیه ای که متعاقبا در تاریخ 1400/05/24 از درگاه اطلاع رسانی این سازمان و از درگاه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی به نشانی www.ssrc.ac.ir منتشر خواهد شد در آزمون عملي شركت نمايند. كارت شركت در آزمون عملي در حوزهاي برگزاري آزمون عملي تحويل متقاضیان خواهد شد.

 

– زمان برگزاری آزمون عملی تربیت بدنی کنکور 1400

برای آقایان در تاریخ ۹ و ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۰ و برای بانوان در تاریخ ۱۱ الی ۱۳ شهریور ماه، در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

 

– هزینه ثبت نام شرکت در آزمون عملی تربیت بدنی دانشگاه ها

با توجه به اينكه پذيرش دانشجو در اين رشته در آزمون سراسري سال 1400 به صورت متمركز با شرايط خاص صورت مي­پذيرد، متقاضیاني كه نسبت به انتخاب مورد مربوط اقدام نموده ­اند مي­بايست نسبت به پرداخت مبلغ 700.000 (هفتصد هزار) ريال (معادل هفتاد هزار تومان) به صورت اينترنتي به وسيله كارتهاي بانكي عضو شتاب اقدام نمايند. ضمناً متقاضیان برای اطلاع از روزهای برگزاری آزمون عملي رشته مذكور (که در دهه دوم مرداد ماه خواهد بود) به اطلاعیه‌ای که در روز چهارشنبه مورخ 1400/05/06 در درگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر می‌گردد، مراجعه نمايند.

 

– فیلم آزمون عملی تربیت بدنی کنکور 1400

دیدن کلیپ آزمون عملی زیر به شما کمک می کند تا با فضای کلی و شرایط نحوه سنجش آزمون عملی تربیت بدنی و علوم ورزشی جهت پذیرش در دانشگاه های روزانه و دانشگاه فرهنگیان در کنکور 1400 آشنا شوید.

(لطفا روی فیلم زیر کلیک کنید تا play شود)

– سوالات متداول آزمون تربیت بدنی کنکور 1400 

از تمامی داوطلبان گرامی خواهشمند است، در صورتی که سؤالی دارند و یا نکته مبهمی برای آنها وجود دارد، در ابتدا سؤالات متداول زیر را مطالعه بفرمایند و در صورتی که جواب سؤال خود را یافت نکردند، می توانند با «سرکار خانم فربد» به شماره تماس ۰۲۱۸۸۷۴۷۶۳۲، ۰۲۱۸۸۷۴۷۷۹۳، ۰۲۱۸۸۷۴۷۸۸۴ (داخلی ۵۷۷) و شماره همراه ۰۹۰۱۸۰۶۲۹۸۱ تماس حاصل نمایند.

١- داوطلبانی که براساس کارنامه نتایج اولیه در دوره روزانه و نوبت دوم مجاز نشده اند، آیا می توانند در آزمون عملی رشته علوم ورزشی شرکت و به آنها اجازه انتخاب رشته محل های دوره روزانه و نوبت دوم، منحصرا در این رشته ها داده می شود؟

کلیه دواطلبانی که در جلسه آزمون کنکور سراسری تاریخ ۱۰ و ۱۱ تیرماه ۱۴۰۰ گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی) حاضر بودند و علاقه مند به رشته با آزمون علوم ورزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی هستند، که براساس کارنامه نتایج اولیه در دوره روزانه و نوبت دوم مجاز نشده اند، لازم است در زمان مقرر در آزمون عملی شرکت نمایند (با توجه به تأثیر آزمون عملی رشته علوم ورزشی به میزان یک درس با ضریب چهار، در هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور) و برای انتخاب رشته می بایست به صورت زیر، اقدام نمایند.

به آن دسته از داوطلبانی که قبلا در موعد مقرر (از تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ لغایت ۱۴۰۰/۰۴/۱۲)، نسبت به اعلام علاقه مندی و پرداخت هزینه شرکت در آزمون عملی از طریق سایت سازمان سنجش، اقدام نموده اند، اجازه انتخاب رشته محل های دوره روزانه و نوبت دوم، منحصرا در رشته علوم ورزشی داده شده است. بنابراین لازم است، در موعد مقرر برای انتخاب رشته، بین ۱۵۰ انتخاب خود در فرم انتخاب رشته، رشته محل های مرتبط با رشته علوم ورزشی را در هر اولویتی که علاقه دارند، قرار دهند.

• به آن دسته از داوطلبانی که قبلا در موعد مقرر، نسبت به اعلام علاقه مندی اقدام نکرده و هزینه شرکت در آزمون عملی را پرداخت نکرده اند، در حال حاضر، به آنها اجازه انتخاب رشته محل های دوره روزانه و نوبت دوم، داده نشده است. اما در صورتی که در آزمون عملی رشته علوم ورزشی شرکت نمایند (با توجه به تأثیر آزمون عملی به میزان یک درس با ضریب چهار در هنگام اعلام نتایج نهایی)، پس از برگزاری آزمون عملی، به آنها، اجازه ثبت اعلام علاقه مندی از طریق سایت سازمان سنجش داده می شود و سپس به آنها اجازه ویرایش و انتخاب رشته محل های دوره روزانه و نوبت دوم، منحصرا در رشته علوم ورزشی داده شده است.

۲- داوطلبانی که بر اساس کارنامه نتایج اولیه در دانشگاه فرهنگیان مجاز نشده اند، آیا می توانند در آزمون عملی رشته آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان شرکت و به آنها اجازه انتخاب رشته محل های مربوطه، منحصرا در این رشته داده می شود؟

کلیه دواطلبانی که در جلسه آزمون کنکور سراسری تاریخ ۱۰ و ۱۱ تیرماه ۱۴۰۰ گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی) حاضر بودند و علاقه مند به رشته آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان هستند، و بر اساس کارنامه نتایج اولیه نمره آنها کمتر از ۶۵۰۰ می باشد و مجاز نشده اند و رشته آموزش تربیت بدنی در دانشگاه فرهنگیان شهر محل سکونت آنها (با توجه به پذیرش بومی) دانشجو می پذیرد، در صورت تمایل می توانند در زمان مقرر در آزمون عملی شرکت نمایند (با توجه به تأثیر آزمون عملی رشته آموزش تربیت بدنی به میزان یک درس با ضریب چهار در هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور)، اما هم اکنون، امکان انتخاب شهر و رشته و دانشگاه در سایت سازمان سنجش را ندارند. پس از برگزاری آزمون عملی، با جمع بندی نمرات آزمون کنکور و نمره آزمون عملی و در صورت حائز شرایط بودن آنها، سازمان سنجش، اسامی آنها را در نتایج نهایی کنکور به دانشگاه های مربوطه، اعلام خواهد کرد.

٣- جهت پرداخت هزینه ثبت نام و همچنین هزینه معاینه پزشکی آزمون عملی رشته علوم ورزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و رشته آموزش تربیت بدنی پردیسهای دانشگاه فرهنگیان، داوطلبان چه اقدامی باید انجام دهند؟

کلیه متقاضیان شرکت در آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، می بایست به غیر از پرداخت مبلغ ۷۰۰۰۰۰ ریال (۷۰ هزار تومان) جهت ثبت نام و شرکت در آزمون عملی، مبلغ ۶۵۰۰۰۰ ریال (۶۵ هزار تومان) نیز بابت معاینه پزشکی و تست های سلامت و تندرستی، پرداخت نمایند.
قابل ذکر است، با توجه به اینکه، در محل حوزه برگزاری آزمون عملی، معاینات پزشکی با نظارت «پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» انجام خواهد شد، نیاز به همراه داشتن گواهی سلامت و ارائه گواهی تندرستی، برای متقاضیان نمی باشد.

. ویژه افرادی که در تیرماه، اعلام علاقه مندی و برای آزمون عملی، ثبت نام کرده بودند
کلیه دواطلبانی که در جلسه آزمون کنکور سراسری تاریخ ۱۰ و ۱۱ تیرماه ۱۴۰۰ (گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی) حاضر بودند و از تاریخ ۶ الی ۱۲ تیرماه، علاقه مندی خود را با پرداخت هزینه آزمون عملی به میزان ۷۰۰۰۰۰ ریال (۷۰ هزار تومان) از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نموده اند، می توانند جهت پرداخت هزینه معاینه پزشکی و تست های سلامت و تندرستی به میزان ۶۵۰۰۰۰ ریال (۶۵ هزار تومان) نیز با مراجعه به سایت پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی به نشانی /400/ https://ssrc.ac.ir/fa/page
هزینه معاینه پزشکی را واریز نمایند و در پایان می بایست، حتما از رسید پرداخت خود پرینت گرفته و در روز آزمون، همراه خود داشته باشند.

نکته مهم: جهت پرداخت آنلاین هزینه معاینه پزشکی، لطفا از لپتاب و کامپیوتر استفاد شود و ترجیحا با تلفن همراه و تبلت، اقدام به پرداخت نکنید.

. ویژه افرادی که در تیرماه، اعلام علاقه مندی و برای آزمون عملی، ثبت نام نکرده و تاکنون هیچ مبلغی را پرداخت نکرده اند
کلیه دواطلبانی که در جلسه آزمون کنکور سراسری تاریخ ۱۰ و ۱۱ تیرماه ۱۴۰۰ (گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی)، حاضر بودند و از تاریخ ۶ الی ۱۲ تیرماه، علاقه مندی خود را اعلام نکرده و هزینه شرکت در آزمون عملی را از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور واریز نکرده بودند، می بایست در روز برگزاری آزمون، با مراجعه به حوزه برگزاری آزمون عملی در استان محل سکونت خود، ضمن به همراه داشتن دو قطعه عکس، کارت شناسایی معتبر، لباس و کفش ورزشی مناسب و همچنین شماره داوطلب و شماره پرونده گروه آزمایشی شرکت در آزمون، مبلغ ۷۰۰۰۰۰ ریال (۷۰ هزار تومان) جهت ثبت نام و شرکت در آزمون را به نماینده سازمان سنجش آموزش کشور پرداخت نمایند. همچنین هزینه معاینه پزشکی و تست های سلامت و تندرستی به میزان ۶۵۰۰۰۰ ریال (۶۵ هزار تومان) را نیز باید به نماینده پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در محل برگزاری آزمون عملی، پرداخت کنند.

۴- داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی دانشگاه فرهنگیان که در زمان مقرر اعلام علاقه مندی و ثبت نام نکرده اند، چه اقداماتی باید انجام دهند؟

همان گونه که در سؤال قبلی توضیح داده شد، تمامی داوطلبانی که موفق به اعلام علاقه مندی و ثبت نام در موعد مقرر نشده اند، می توانند با توجه به استان محل سکونت خود، در روز برگزاری آزمون عملی، با حضور در حوزه محل برگزاری آزمون عملی در استان خود، هزینه مربوط به ثبت نام و شرکت در آزمون عملی و همچنین هزینه انجام معاینه پزشکی را پرداخت نمایند. قابل ذکر است، نمایندگان سازمان سنجش و همچنین پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، در تمامی حوزه های امتحانی آزمون عملی در سراسر کشور، حضور خواهند داشت و جای هیچ گونه نگرانی برای متقاضیان شرکت در آزمون عملی نیست و فرآیند ثبت نام و شرکت در آزمون، برای تمامی داوطلبان، به آسانی انجام خواهد شد.

۵- دواطلبانی که جهت پرداخت آنلاین هزینه معاینه پزشکی، وارد سایت پژوهشگاه تربیت بدنی می شوند، اما در سیستم کد ملی آنها یافت نمی شود و یا خطایی رخ می دهد، چه اقدامی باید انجام دهند؟

داوطلبانی که در زمان مقرر، اعلام علاقه مندی و مبلغ ۷۰ هزار تومان را جهت ثبت نام و شرکت در آزمون پرداخت کرده اند، اما موفق به پرداخت آنلاین مبلغ ۶۵ هزار تومان معاینه پزشکی از طریق سایت پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، نشده اند. می بایست در ثبت کد ملی خود، دقت لازم را داشته باشند که حتما باید ۱۰ رقم کد ملی را وارد کنند و اگر مجددا موفق نشدند، می توانند در روز برگزاری آزمون عملی، هزینه معاینه پزشکی را به صورت حضوری در محل برگزاری آزمون، پرداخت نمایند و هیچ گونه مشکلی برای شرکت آنها در آزمون عملی، رخ نخواهد داد.

۶- آیا افرادی که در هنگام پرداخت آنلاین مبلغ معاینه پزشکی از طریق سایت پژوهشگاه تربیت بدنی، فرم مشخصات فردی و اطلاعات تماس خود را به صورت سهوی، اشتباه تکمیل کرده اند، در روز آزمون برای آنها مشکلی پیش خواهد آمد؟

خیر، مشکلی ایجاد نخواهد شد. زیرا، با بررسی مدارک شناسایی و مستندات پرداخت موفق آن دواطلب، این موضوع قابل شناسایی و بررسی می باشد.

۷- افرادی که در هنگام واریز مبلغ معاینه پزشکی به حساب پژوهشگاه تربیت بدنی، اشتباها، مبلغ بیشتری پرداخت کرده اند و یا مبلغ معاینه پزشکی را دو بار واریز کرده اند؟چه اقدامی باید انجام دهند؟

این افراد می بایست در روز برگزاری آزمون عملی و در محل برگزاری آزمون، فرم مربوطه (موجود در حوزه) را تکمیل و به همراه تصویر یا اصل فیش واریزی، به ناظر و یا سرپرست اجرایی آزمون، تحویل بدهند. بنابراین، پس از بررسی و در صورت تأیید هزینه واریزی اضافی، مبلغ مورد نظر به حساب فرد شرکت کننده، عودت داده خواهد شد.

۸- آیا آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی، به تعویق افتاد و دقیقا در چه تاریخی برگزار خواهد شد؟

بله، با توجه به شرایط بحرانی بیماری کرونا، آزمون عملی به تعویق افتاد و این آزمون برای آقایان در تاریخ ۹ و ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۰ و برای بانوان در تاریخ ۱۱ الی ۱۳ شهریور ماه، در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

۹- در چه تاریخی محل دقیق حوزه های امتحانی آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی، اعلام خواهد شد؟

محل دقیق حوزه های برگزاری آزمون عملی در هریک از استانهای کشور و همچنین روز و ساعت دقیق مراجعه هریک از داوطلبان به حوزه امتحانی، در اطلاعیه تاریخ ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۰ از طریق سایت سازمان سنجش و سایت پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، اعلام خواهد شد.

۱۰- مراحل و ایستگاه های آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی، دقیقا به چه صورتی است؟

تمامی مراحل و ایستگاه های آزمون عملی، دقیقا مطابق با فیلم راهنمای آزمون می باشد که در سایت پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی به آدرس لینک 400/ https://ssrc.ac.ir/fa/page اطلاع رسانی شده است. همچنین این فیلم راهنما از طریق صفحات رسمی آپارات و اینستاگرام پژوهشگاه تربیت بدنی، قابل مشاهده و دانلود می باشد.

۱۱- آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی، جدا از آزمون کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ است و یا وابسته به آزمون کنکور می باشد؟

این آزمون عملی، جدا از آزمون کنکور سراسری نیست و نتیجه آزمون عملی هریک از داوطلبان به میزان یک درس تخصصی با ضریب درسی چهار تأثیرگذار و مورد محاسبه قرار خواهد گرفت. بنابراین، تمامی داوطلبانی که تمایل دارند در انتخاب رشته خود، رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی را نیز انتخاب کنند، حتما می بایست در این آزمون عملی، شرکت نمایند.

۱۲- آیا باید حتما در آزمون کنکور سراسری سال جاری شرکت کرده باشیم، تا بتوانیم برای آزمون عملی، ثبت نام کنیم؟

صرفا دواطلبانی که در جلسه آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، در یکی از گروه های آزمایشی علوم ریاضی علوم انسانی و یا علوم تجربی، حاضر بوده اند، می توانند جهت اعلام علاقه مندی و شرکت در آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی، اقدام نمایند.

۱۳- آیا افرادی که دیپلم فنی و حرفه ای و کار و دانش تربیت بدنی دارند، می توانند در این آزمون عملی شرکت کنند؟

مطابق شرایط و ضوابط ذکر شده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، دانش آموزان دارای دیپلم فنی و حرفه ای و کار و دانش تربیت بدنی نظام آموزشی جدید (نظام تحصیلی ۳-۳-۶) که از سال ۱۳۹۸ موفق به اخذ دیپلم شده اند، در صورتی که در آزمون کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، در یکی از گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم انسانی و یا علوم تجربی، شرکت کرده و در جلسه آزمون کنکور حاضر بوده اند، مجاز به اعلام علاقه مندی و شرکت در آزمون عملی برای رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی می باشند.

۱۴- آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی، شامل تمامی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی می شود؟

به استثنای دانشگاه های آزاد اسلامی، شامل تمامی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سراسر کشور می شود که در رشته های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی، از طریق روش با آزمون، اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

۱۵- نتیجه آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی، به چه صورتی خواهد بود؟

نتیجه این آزمون عملی به صورت نمره از طریق پژوهشگاه تربیت بدنی به سازمان سنجش، اعلام خواهد شد و با اعمال نمره آزمون عملی در نمره آزمون تستی کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، نمره کل جدید برای داوطلب ساخته می شود که در رشته های انتخابی علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی، با این نمره کل جدید و سایر ضوابط آزمون، گزینش دانشجو انجام می شود. قابل ذکر است، نمره آزمون عملی به میزان یک درس تخصصی با ضریب چهار در هنگام اعلام نتیجه نهایی آزمون کنکور هریک از شرکت کنندگان، اثرگذار خواهد بود.

۱۶- آیا کارنامه های نتایج آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی، ارائه خواهد شد؟

امسال سعی خواهد شد که انشاء اله در کارنامه نتایج نهایی آزمون کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، نمره جداگانه آزمون عملی هم برای اطلاع داوطلبانی که در این آزمون شرکت کرده اند، درج گردد.

۱۷- شرکت کنندگان در آزمون عملی، چه مواردی را باید در روز آزمون، همراه خود داشته باشند؟
• اصل شناسنامه و یا کارت ملی • دو قطعه عکس ۴*۳ • رسید هزینه انجام معاینه پزشکی و تست های سلامت و تندرستی به مبلغ ۶۵۰۰۰۰ ریال (۶۵ هزار تومان)، همراه داشتن این رسید، صرفا ویژه افرادی می باشد که این مبلغ را به صورت آنلاین، پرداخت کرده اند و سایر افراد می توانند، هزینه معاینه پزشکی را در محل برگزاری آزمون عملی، پرداخت نمایند. • لباس و کفش مناسب سالن ورزشی • وسایل بهداشتی لازم از جمله ۳ عدد ماسک، ۲ جفت دستکش لاتکس و مواد ضدعفونی کننده

۱۸- لباس شرکت کنندگان در آزمون عملی، باید چگونه باشد؟

این مورد، در سؤال قبلی، ذکر شده است.

۱۹- حجاب دختران در آزمون عملی، به چه صورتی باید باشد؟ آیا داوران و عوامل اجرایی برای آزمون دختران، خانم هستند؟

تمامی داوران و عوامل اجرایی آزمون در بخش دختران، خانم هستند. بنابر این، در سالن اجرای آزمون عملی دختران، نیاز نیست که داوطلبان با حجاب باشند. آنها باید با لباس ورزشی (تاپ تیشرت، شلوار شلوارک و …) و کفش ورزشی مناسب در آزمون، شرکت نمایند.

۲۰- کارت شرکت در آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی، چه زمانی صادر خواهد شد؟

کارت شرکت در آزمون عملی، در محل برگزاری آزمون عملی، به داوطلبان تحویل داده خواهد شد.

۲۱- آیا اجازه ورود افراد همراه داوطلبان به محل برگزاری آزمون عملی، داده می شود؟

خیر، به منظور حفظ سلامت متقاضیان شرکت در آزمون عملی و خانواده و همراهان آنها، از ورود افراد همراه به حوزه های برگزاری آزمون عملی جلوگیری خواهد شد. این افراد می بایست در محیطی خارج از فضای دانشگاه و یا محل برگزاری آزمون عملی، در انتظار پایان آزمون و بازگشت داوطلبان باشند.

۲۲- آیا در محل برگزاری آزمون عملی، از داوطلبان پذیرایی خواهد شد؟

خیر، در حوزه های برگزاری آزمون عملی، مواد غذایی و نوشیدنی توزیع نمی شود و هریک از شرکت کنندگان می بایست شخصا احتیاجات خود در این زمینه را مرتفع سازند. همچنین، متقاضیان شرکت در آزمون عملی، باید یک ساعت قبل از حضور در حوزه امتحانی، آب و مواد غذایی مورد نیاز خویش را مصرف نمایند تا در صورت طولانی شدن فرآیند آزمون، دچار ضعف جسمی نشوند. همراه داشتن نوشیدنی و میان وعده مناسب و مصرف شخصی این مواد نیز، مانعی ندارد.

۲۳- آیا افرادی که دچار آسیب دیدگی مانند شکستگی شده اند و یا افراد باردار که در تاریخ برگزاری آزمون عملی، امکان شرکت در آزمون، برای آنها میسر نمی باشد، می توانند اقدامی انجام دهند؟

با توجه به اینکه، این آزمون عملی، صرفا یک بار برگزار می شود (آزمون مجدد، برگزار نخواهد شد)، متأسفانه افراد با مشخصات ذکر شده، اقدامی نمی توانند انجام دهند. این افراد می توانند، در صورت تمایل، سال آینده در آزمون کنکور سراسری ثبت نام و سایر مراحل را طی کنند، تا بتوانند در آزمون عملی رشته علوم ورزشی و رشته آموزش تربیت بدنی سال آینده شرکت نمایند.

۲۴- چرا در هنگام اعلام محل حوزه های برگزاری آزمون عملی برای استان های مختلف که بر اساس حروف الفبای نام خانوادگی داوطلبان می باشد، تک تک حروف الفبا ذکر نشده است؟

قابل ذکر است، در خصوص مکان و زمان برگزاری آزمون عملی برای هریک از داوطلبان، به صورت جدولی اعلام خواهد شد که در این جدول، آدرس دقيق حوزه برگزاری آزمون عملی در هریک از استانهای کشور و زمان مراجعه هریک از آنها به محل برگزاری آزمون، به صورت گروه بندی شده و براساس حرف اول نام خانوادگی داوطلبان، (به دلیل رعایت فاصله اجتماعی و جلوگیری از ازدحام جمعیت شرکت کنندگان اطلاع رسانی خواهد شد. به عنوان مثال، در صورتی که در این جدول، نوشته شده حروف الف تاث، شامل حروف الف، ب، پ، ت و ث می شود و منظور تمامی داوطلبانی است که نام خانوادگی آنها با این حرف، شروع شده است.

۲۵- آیا امکان تغییر و جا به جایی محل حوزه برگزاری آزمون عملی برای شرکت کنندگان، وجود دارد؟

خیر، امکان تغییر و جا به جایی وجود ندارد. با توجه به اینکه کارت شرکت در آزمون عملی برای داوطلبان، مطابق با آدرس محل سکونتی که هنگام ثبت نام در آزمون کنکور سراسری ۱۴۰۰، ذکر کرده اند، صادر شده است، امکان تغییر محل حوزه برگزاری آزمون عملی، وجود ندارد و صرفا در برخی موارد استثنا امکان پذیر است که نیاز به صدور مجوز از سوی ستاد برگزاری آزمون عملی در سازمان سنجش، خواهد بود.

۲۶- داوطلبانی که تمایل به انتخاب رشته های علوم ورزشی در گروههای آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی با روش پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) دارند، نیاز به شرکت در آزمون عملی دارند؟

خیر، در روش پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون)، نیازی به شرکت در آزمون عملی نمی باشد.

 

منابع : سازمان سنجش، پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم – پی سی کنکور –

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=11423

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,543 نظر
 1. سحر می گوید

  وقتتون بخیر
  اینطوری که من متوجه شدم پارسال کسایی که کد اعلام علاقه مندی رو نخریده بودن….میتونستن روز ازمون برن حوزه و همونجا هزینه هاش رو پرداخت کنن و ازمون بدن….
  امسال هم میشه اینطور باشه؟؟
  خب شاید ما مجاز نشیم!!!بعد این هزینه رو بی فایده پرداخت کردیم؟؟؟
  اگه روزانه مجاز نشیم تکلیف چیه؟!

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سحر خانم گرامی
   دیروز هم سوال کردید،عذرخواهی می کنیم به خاطر کنکور فرصت نشد بررسی کاملی داشته باشیم
   بله ممکنه ولی خب قطعی نیست که حتما باز ثبت نام بگذارند، حالا این بستگی به خودتون داره که صبر کنید یا ثبت نام کنید

 2. سحر می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  ما که تا نتایج نیومده از کجا بدونیم رتبمون چه رشته هایی رو برامون میاره….
  مثلا ثبتنام کنیم و ازمون عملی رو هم شرکت کنیم….
  بعد رتبه کنکورمون بهتر باشه و نخوایم از طریق این رشته ها بریم دانشگاه تکلیف این هزینه و آزمون دادن چی میشه؟
  یا برعکسش…. ثبتنام کنیم و ازمون عملی روهم بدیم….ولی رتبه کنکورمون خوب نباشه و مجاز نشیم!!
  اون موقع چی؟

 3. paria می گوید

  آزمون علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی فقط عملی هست یا کتبی هم داره؟؟؟آخه خیلی شایعه پراکنی شده که آزمون کتبی ثبت نامش تو اسفند ماه بوده و امتحانش همزمان با این کنکور سراسری بوده ،یعنی دیگه الان من نمیتونم واسه این آزمون عملی شرکت کنم ؟؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   فقط آموزن عملی داره + شرکت در کنکور
   اگر هم دانشگاه فرهنگیان بیوفتید که مصاحبه هم داره

 4. shabnam.most می گوید

  سلام این تاریخی که واسه ثبت نام در آزمون علوم ورزشی وآموزش تربیت بدنی گذاشتین ،یعنی این تاریخ ۶تیر۱۴۰۱ تا ۱۱تیر۱۴۰۱ فقط واسه ثبت نام آزمون عملی هست یا واسه هر دو (یعنی آزمون عملی و کتبی)؟؟؟چون تو بعضی سایت ها زدن که ثبت نام آزمون کتبیش تو اسفند ماه بوده و امتحانشم همزمان با این کنکور سراسری ۱۴۰۱ شروع شده ،یعنی الان من دیگه نمیتونم واسه آزمون علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی شرکت کنم؟؟؟؟؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   لینک سایت رو بفرمایید که ببینیم از کی تا حالا آزمون کتبی داره؟

 5. paria.m می گوید

  سلام
  اگر در کنکور سراسری ۱۴۰۱ رتبمون بد باشه یعنی انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه و نوبت دوم غیر مجاز باشه هیچ شانسی واسه قبولی در آزمون علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی نیست (حتی با وجود اینکه آزمون عملی رو عالی بدیم)؟؟ ؟؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   خود شرکت در آزمون هم همانند یک درس کنکور در نظر گرفته میشه و ممکنه نمره و تراز شما رو ارتقا بده
   باز تحقیق کنید

 6. مهلا می گوید

  سلام وقت بخیر اگه تو کنکور تراز زیر شش هزارو پونصد کسب کنیم بازم میتونیم تربیت بدنی رو انتخاب کنیم ؟؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   این مربوط به سال قبل هستش:
   کلیه دواطلبانی که در جلسه آزمون کنکور سراسری تاریخ ۱۰ و ۱۱ تیرماه ۱۴۰۰ گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی) حاضر بودند و علاقه مند به رشته با آزمون علوم ورزشی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی هستند، که براساس کارنامه نتایج اولیه در دوره روزانه و نوبت دوم مجاز نشده اند، لازم است در زمان مقرر در آزمون عملی شرکت نمایند (با توجه به تأثیر آزمون عملی رشته علوم ورزشی به میزان یک درس با ضریب چهار، در هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور) و برای انتخاب رشته می بایست به صورت زیر، اقدام نمایند.

 7. P.abbasi می گوید

  سلام
  برای این آزمون عملی تربیت بدنی حتما باید کنکور قبول شد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   طبیعتا باید رتبه مناسبی کسب کنید تا شانس قبولیتون بالا بره

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]