شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری 99 (نظام جدید و نظام قدیم)

پی سی کنکور : اگر شما هم داوطلب کنکور سراسری 99 هستید باید دارای شرایطی عمومی و اختصاصی باشید،به همین دلیل در این مطلب شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری 99 را برای شما داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم در رشته های ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان آماده کرده ایم.

 

سوالاتی که در این مطلب به آن ها پاسخ داده می شود :

شرایط شرکت در کنکور 99 نظام جدید چیه؟

شرایط شرکت در کنکور 99 نظام قدیم چیه؟

شرایط شرکت در کنکور تجربی یا ریاضی یا انسانی 99 با دیپلم فنی

شرایط کنکور مجدد 99 برای دانشجویان روزانه

– شرایط ثبت نام کنکور 99 برای فارغ التحصیلان کارشناسی

– شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری 99

الف) اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ب) عدم احراز عناد (نه اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.)

تبصره : در صورتی که داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

ج) نداشتن سابقه عضویت در سازمانهای غیرقانونی، فراماسونری و اعقاب آنها.

د) عدم احراز فساد اخلاقی

هـ) عدم اعتیاد به مواد مخدر.

– شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری 99 :

الف) داشتن گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی) و یا دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ که حداکثر تا تاریخ 1399/6/31 دریافت شود و یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم). در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی 99-1400 آغاز می گردد به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید۳-۳-۶ و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی تا تاریخ 99/11/30 ، ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بلامانع می باشد. (نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور 99)

تبصره ۱: دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش و همچنین آن دسته از داوطلبان مذکور که حداکثر تا 1399/6/31 در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در کنکور 99شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری را خواهند داشت.

تبصره ۲ : فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کاردانی باید حداکثر تا تاریخ 99/6/31 و یا 99/11/30 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جديد به انجام برسانند.

تبصره ۳ : فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروه های آموزشی غیر پزشکی حداکثر تا 99/6/31 به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال 99 شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند.

تبصره ۴ : فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشکی، پروتز و دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نمی باشند.

ب) دانشجوی دوره روزانه (به جز دانشجویان مشمول تبصره های ۲ و ۳ بند الف) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی نباشد.

تبصره ۱: دانشجویان ورودی سال 97 و قبل از آن، دوره روزانه دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی (بجز دانشجویان مشمول تبصره های ۲ و ۳ بند الف) چنانچه واجد دیگر شرایط مندرج در این دفترچه (مخصوصا مقررات نظام وظیفه) باشند و حداکثر تا تاریخ ۹۷ / ۱۲ / ۲۵ از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند، حق ثبت نام و شرکت در کنکور 99 را دارند.

تبصره ۲ : دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را دریافت نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذیربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذی ربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از داوطلبان می توانند کلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا به انجام برسانند.

 

ج) پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور سراسری سال 98 (اعم از رشته های متمرکز و یا نیمه متمرکز)، در صورت ثبت نام و شرکت در کنکور سال 99، منحصرا مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه (نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، نیمه حضوری، پیام نور، غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد. ضمن اینکه بر اساس توضیحات بند ۶ بخش تعاریف مندرج در صفحه ۴۰ دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 99، ضمن تکمیل فرم شماره ۲ (فرم انصراف مندرج در صفحه ۶۵) بایستی تا تاریخ 98/12/25 انصراف قطعی خود را از تحصیل اعلام نموده و مورد مربوط در بند ۳۲ فرم تقاضانامه ثبت نام رانیز علامت گذاری نمایند.

د) دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی ،غیر دولتی – غیرانتفاعی و … (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران)، می توانند بدون انصراف از تحصیل در کنکور سراسری 99 ثبت نام و شرکت نمایند.(مشاهده کد نظام وظیفه کنکور 99) بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط (فرم انصراف قطعی از تحصیل را به مؤسسه ذیربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است که این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند و هم چنین دانشجویان شاغل به تحصیل دوره های کاردانی (فوق دیپلم) که حداکثر تا تاریخ 99/6/31 فارغ التحصیل می شوند، برای ثبت نام و شرکت در کنکور 99 نیاز به انصراف ندارند.

تبصره: دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند.( کد نظام وظیفه کنکور 99)

 

هـ  شرایط شرکت در کنکور سراسری 99 برای فارغ التحصیلان کارشناسی و قبولی با رعایت شرایط ذیل این بند می توانند ادامه تحصیل دهند :

1- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت ( مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کارشناسی باید حداکثر تا تاریخ 99/6/31 و یا 99/11/30 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

 

و) با توجه به رای موقت دیوان عدالت اداری مبنی بر عدم اجرای مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ ۹۲/ ۳ / ۲۵ ، دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفهای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در کنکور سراسری 99 در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند. در خصوص پرداخت با عدم پرداخت شهریه جهت پذیرفته شدگان دوره روزانه، پس از تصمیم و رای نهایی دیوان عدالت اداری اقدام خواهد شد.

١- انجام موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

 

ز) دانش آموختگان مقطع کاردانی رشته اپتیک” که قبل از سال ۱۳۸۹ پذیرفته شده باشند، در صورت شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی و احراز نمره علمی و شرایط لازم، می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند. توضیحات بیشتر در این خصوص در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره ۲) اعلام می شود.

 

خب به پایان مطلب شرایط شرکت در کنکور سراسری 99 رسیدیم،در راستای آگاهی بیشتر می توانید از مطالب مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 99 و راهنمای ثبت نام کنکور 99 دیدن کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
8 نظر
 1. رضا می گوید

  سلام من فارغ‌التحصیل رشته انسانی هستم مدرک پیش دانشگاهی رو خرداد ماه ۹۷گرفتم امسال هم کنکور دادم متولد۷۹۰۳۰۱ هستم کد نظام وظیفه م رو نمیدونم لطفاً راهنمایی بفرمائید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام رضا جان
   برای داوطلبان پشت کنکوری اکثرا کد 6 پیشنهاد میشه
   موفق باشید

 2. عباس می گوید

  سلام
  دیپلم کاردانش نظام قدیم میتونه در کنکور شرکت کنه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عباس عزیز
   «متقاضیان ثبت نام کنکور 98 می بایست دارای یکی از مدارک دیپلم چهارساله نظام قدیم یا مدرک پایان تحصیل دوازدهم ( دیپلم نظام قدیم ) و یا مدرک پیش دانشگاهی که حداکثر تا تاریخ 31 / 6 / 1398 کسب شده باشد و یا مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) ، باشند . »
   بر اساس بند بالا داوطلبان فنی و حرفه ای و کار و دانش نطام جدید می توانند در کنکور 98 شرکت کنند،اما داوطلبان کار و دانش نظام قدیم باید دارای مدرک پیش دانشگاهی یا مدرک فوق دیپلم(کاردانی)باشند تا بتوانند ثبت نام کنند،برای اطمینان بیشتر می توانید از طریق سیستم پاسخگوی سنجش سوالتان را مطرح کنید
   موفق باشید

 3. حمیدرضا می گوید

  سلام
  بنده دانشجوی سال آخر یعنی ترم 7 دانشگاه روزانه هستم و خرداد 99 فارغ التحصیل میشم
  از طرفی کارت معافیت دارم و مشکل نظام وظیفه ندارم
  میتونم همزمان کنکور سراسری 99 ثبت‌نام و شرکت کنم؟
  اگه آره باید تو دفترچه موقع ثبت‌نام کدوم گزینه رو بزنم؟
  ممنون از پاسخ گوییتون

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حمیدرضا جان
   اگر مشکل نظام وظیفه ندارید، و تا خرداد هم فارغ التحصیل می شوید که مشکلی ندارید،برای اطمینان بیشتر از سایت سنجش سوال کنید
   سوال آخرتون هم در زمان ثبت نام مطرح کنید تا راهنمایی بشید

 4. محمد می گوید

  سلام ببخشید من حین خدمت سربازی دیپلم و پیش دانشگاهی گرفتم یعنی از راه دور فقط معدل کتبی دارم .آیا میتونم کنکور سراسری شرکت کنم و اگه شرکت کردم برای پذیرش گیر نمیدهن که

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   اگر مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی دارید بله می توانید شرکت کنید
   و در صورت قبولی ایست خدمت بزنید،باز برای اطمینان از اون ارگان محل خدمتتون در رابطه با شرایط ایست خدمت و ادامه تحصیل پیگیر باشید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

* مهم : لطفا هر گونه بحث و سوال غیر مرتبط با مطلب فوق را تنها در انجمن پرسش و پاسخ پی سی کنکور مطرح کنید.

*ورود به صفحه ارسال سوال*