تام لند 1400tamlandمازتام لند 1400

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری 99 (نظام جدید و نظام قدیم)

پی سی کنکور : اگر شما هم داوطلب کنکور سراسری 99 هستید باید دارای شرایطی عمومی و اختصاصی باشید،به همین دلیل در این مطلب شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری 99 را برای شما داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم در رشته های ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان آماده کرده ایم.

سوالاتی که در این مطلب به آن ها پاسخ داده می شود :

شرایط شرکت در کنکور 99 نظام جدید چیه؟

شرایط شرکت در کنکور 99 نظام قدیم چیه؟

شرایط شرکت در کنکور تجربی یا ریاضی یا انسانی 99 با دیپلم فنی

شرایط کنکور مجدد 99 برای دانشجویان روزانه

– شرایط ثبت نام کنکور 99 برای فارغ التحصیلان کارشناسی

– شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری 99

الف) اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ب) عدم احراز عناد (نه اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.)

تبصره : در صورتی که داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

ج) نداشتن سابقه عضویت در سازمانهای غیرقانونی، فراماسونری و اعقاب آنها.

د) عدم احراز فساد اخلاقی

هـ) عدم اعتیاد به مواد مخدر.

 

– شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری 99 :

بند الف شرایط کنکور 99 : داشتن گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی) و یا دیپلم نظام آموزشی جدید ( ۶- ۳ – ۳ اعم از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش) که حداکثر تا تاریخ 1399/ 6 / 31 دریافت شود و یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم).

در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ آغاز می گردد به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید۳-۳-۶ و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی تا تاریخ ۹۹/ ۱۱ / ۳۰ ، ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بلامانع می باشد.

تبصره ۱: دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته و همچنین آن دسته از داوطلبان مذکور که حداکثر تا ۱۳۹۹/ ۶ / ۳۱ در مقطع کاردانی فوق دیپلم فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت.

تبصره ۲ : فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کاردانی باید حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۹/ ۶ / ۳۱ و یا ۱۳۹۹/ ۱۱ / ۳۰ خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جديدبه انجام برسانند.

تبصره ۳: فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروههای آموزشی غیرپزشکی حداکثر تا ۱۳۹۹/ ۶ / ۳۱ به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند.

تبصره ۴: فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشکی، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نمی باشند.

شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری

بند ب شرایط کنکور 99 :

دانشجوی دوره روزانه (به جز دانشجویان مشمول تبصره های ۲ و ۳ بند الف) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی نباشد.

تبصره ۱: دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۷ و قبل از آن، دوره روزانه دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی (بجز دانشجویان مشمول تبصره های ۲ و ۳ بند الف) چنانچه واجد دیگر شرایط مندرج در این دفترچه مخصوصا مقررات نظام وظیفه) باشند و حداکثر تا تاریخ ۹۹/ ۱۲ / ۲۵ از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را دارند.

تبصره ۲: دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را دریافت نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذی ربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذی ربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از داوطلبان می توانند کلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا بهانجام برسانند. (بیشتر بخوانید نحوه انصراف و شرکت مجدد در کنکور سراسری 99)

 

بند ج شرایط کنکور 99 :

پذیرفته شدگان دوره روزانه سراسری رشته های تحصیلی با آزمون و بدون آزمون سال ۱۳۹۸، در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، منحصرا مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد. ضمن اینکه بر اساس توضیحات بند ۶ بخش تعاریف مندرج در صفحه ۳۹ دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 99، ضمن تکمیل فرم شماره ۲ (فرم انصراف مندرج در صفحه ۷۰) بایستی تا تاریخ ۹۸ / ۱۲ / ۲۵ انصراف قطعی خود را از تحصیل اعلام نموده و مورد مربوط در بند ۳۳ فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز علامت گذاری نمایند.

 

بند د شرایط کنکور 99 :

دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان، پیام نور و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و … (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران)، می توانند بدون انصراف از تحصیل در کنکور سراسری سال 99 ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط (فرم انصراف قطعی از تحصیل را به مؤسسه ذی ربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است که این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند و همچنین دانشجویان شاغل به تحصیل دوره های کاردانی (فوق دیپلم) که حداکثر تا تاریخ 1399/ 6 / 31 فارغ التحصیل می شوند، برای ثبت نام و شرکت در این آزمون نیاز به انصراف ندارند.

تبصره: دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند (مشاهده کد نظام وظیفه کنکور 99)

 

بند هـ شرایط کنکور 99 :

دانش آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شرکت مجدد در آزمون سراسری و قبولی با رعایت شرایط ذیل این بند میتوانند ادامه تحصیل دهند :

1- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت ( مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی باید حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۹/ ۶ / ۳۱ و یا ۱۳۹۹/ ۱۱ / ۳۰ خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

 

بند و شرایط کنکور 99 : دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی و داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند.

1- انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

 

بند ز شرایط کنکور 99 : دانش آموختگان مقطع کاردانی رشته اپتیک” که قبل از سال ۱۳۸۹ پذیرفته شده باشند، در صورت شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی و احراز نمره علمی و شرایط لازم، می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند. توضیحات بیشتر در این خصوص در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره ۲) اعلام می شود.

خب به پایان مطلب شرایط شرکت در کنکور سراسری 99 رسیدیم،در راستای آگاهی بیشتر می توانید از مطالب مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 99 و راهنمای نحوه ثبت نام کنکور 99 دیدن کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=3157

ممکن است شما دوست داشته باشید
36 نظر
 1. امیرصالح می گوید

  سلام خسته نباشید / میخواستم بدونم توی نظام جدید هم مثل نظام قدیم با هر نوع دیپلمی میشه تو کنکور رشته های دیگه هم شرکت کرد / یعنی در نظام جدید اگر دارای دیپلم ریاضی باشید میتونید بدون اینکه امتحان نهایی یا چیزی بدید تو کنکور انسانی شرکت کنید ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر صالح عزیز
   تا جایی که اطلاع داریم بله همین صورت هست،ملاک شرکت در کنکور اینه که دیپلم و پیش دانشگاهی برای نظام قدیمی ها و برای نظام جدید ها داشتن دیپلم هستش و هر کدوم رو خواستید شرکت کنید مانعی نداره
   باز می توانید از سازمان سنجش سوال کنید مطمئن بشید

 2. سمانه می گوید

  سلام خسته نباشید شما کسیو سراغ دارید که دانشجوی روزانه با‌شه و همون سال فارغ التحصیلیش کنکور بده و قبول بشه بره بدون مشکل

  مشکل منظورم از لحاط انصراف و فارق التحصیلی ک میگن باید قبلش انصرافتو داده باشی هست

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام سمانه خانم گرامی
   بررسی کردیم بودند ،ولی این نکته رو هم بهتون بگیم یه درصد فرض کنید ریسک باشه و مسئولیتش به عهده خودتونه
   باز می توانید تحقیق کنید

 3. ریحان می گوید

  ریحان
  سلام بنده دانشجوی دوره روزانه هستم خرداد ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم میخواستم بدونم اگر همون سال کنکور بدم مشکلی دار
  و اینکه میخوام مجدد دانشگاه دولتی و دوره روزانه قبول شم امکانش هست شخصی دو بار تحصیل رایگان داشته باش

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   نظر ما اینه که برای مورد بله میشه
   برای مورد دوم هم بله منعی وجود نداره
   باز تحقیق کنید

 4. احسان می گوید

  سلام من دیپلم تجربی هستم، ولی در دوره متوسطه مجاز نبودم رشته انسانی بخونم، الان که دیپلم تجربی گرفتم، آیا میتونم کنکور انسانی بدم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام احسان جان
   بله مانعی برای شرکت در کنکور غیر مرتبط با دیپلم وجود ندارد

 5. دانیال می گوید

  سلام
  من دانشجوی روزانه ورودی نودو شیش هستم که این ترم مرخصی با احتساب ثنوات داشتم و گواهی پایان خدمت هم دارم میخواستم بدونم هیچ راهی نیست ک بتونم امسال کنکور روزانه قبول شم چون اسفند انصراف ندادم و اگه امسال قبول نشم سنم از حد مجاز واسه فرهنگیان رد میشه
  سالهای قبل هم چون عینک داشتم و امسال قانونش برداشته شد اردیبهشت ثبت نام کردم کنکور رو

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دانیال جان
   چرا شاید ممکن باشه،چون بخاطر تعطیلی دانشگاه ها احتمالا سازمان سنجش همکاری میکنه
   و می توانید بگید که از اسفند ماه دانشگاه ها تعطیل بوده و وقتی برای انصراف نبوده
   ولی بهتره ابتدا از پشتیبانی آنلاین سایت سنجش مطمئن بشید و سپس انصراف بدید

 6. علی می گوید

  سلام من دانشجوی رشته فوریت های پزشکی هستم و رشته من طرح شاملش میشه و نیمسال دوم هم هستم .یه سوال داشتم من بهمن 1400 فارغ التحصیل میشم چون نیمسال دوم هستم و گفته میشه که بعد از فارغ التحصیلی یک سال فراغت داریم آیا تو فراغت میتونم واسه کنکور سراسری 1401 شرکت کنم و آیا برای دانشگاه های روزانه پزشکی محدودیتی ندارم لطفا راهنمایی کنین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   شما احتمالا از نظر نظام وظیفه مشکل خواهید داشت،چون گفته شده که داوطلبان فارغ التحصیل کاردانی فقط حق شرکت در آزمون کاردانی به کارشناسی دارند
   باز برای اطمینان می توانید از پلیس +10 منطقه خودتان سوال کنید
   و نکته دیگر اینکه شاید تا آن زمان قوانین هم تغییر کند،پس این مواردی که گفته شد برای کنکور 1401 هم قطعی نیست
   لینک جزئیات نظام وظیفه برای شرکت در کنکور :
   https://p30konkor.com/%DA%A9%D8%AF-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%88%D8%B8%DB%8C%D9%81%D9%87-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1/

 7. فاطمه می گوید

  سلام من نظام قدیمم،و میخوام همون نظام قدیم شرکت کنم،کدوم گزینه رو بزنم،ممنون میشم زود ج بدین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام فاطمه خانم گرامی
   پوزش از اینکه چند ساعتی دیر پاسخ دادیم
   در بند شماره 19 هموننظام قدیم رو انتخاب کنید
   راهنمای ثبت نام کنکور :
   https://p30konkor.com/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D9%86%D8%A7%D9%85-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%B1%DB%8C/

 8. شهاب می گوید

  سلام
  من فارغ التحصیل کارشناسی رشته قالب سازی هستم
  البته ۴ ترمه تموم کردم ورودی بهمن ۹۶ بودم
  کنکور ۹۹ ثبت نام کردم
  خواستم بدونم که میتونم سال بعد دوباره کنکور بدم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام شهاب عزیز
   بله می توانید
   ولی قبلی مقررات نظام وظیفه را هم بخوانید که مشکلی براتون پیش نیاد :
   https://p30konkor.com/%DA%A9%D8%AF-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%88%D8%B8%DB%8C%D9%81%D9%87-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1/

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]