تام لندکلاسینوتام لند

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری 1400 (نظام جدید و نظام قدیم)

شرایط شرکت در کنکور سراسری 1400
شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۰

پی سی کنکور : اگر شما هم داوطلب کنکور سراسری 1400 هستید باید دارای شرایطی عمومی و اختصاصی باشید، به همین دلیل در این مطلب شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۰ را برای شما داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم در رشته های ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان آماده کرده ایم.

– شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰

الف) اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ب) عدم احراز عناد (نه اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.)

تبصره : در صورتی که داوطلب سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

ج) نداشتن سابقه عضویت در سازمانهای غیرقانونی، فراماسونری و اعقاب آنها.

د) عدم احراز فساد اخلاقی

هـ) عدم اعتیاد به مواد مخدر.

 

– شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری 1400 :

بند الف شرایط کنکور ۱۴۰۰ :

داشتن با دریافت گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یاترمی واحدی) ویادیپلم نظام آموزشی جدید ( ۶- ۳ – ۳ اعم از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش) حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/ ۶ / ۳۱ و با دیپلم دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و با داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم)

تبصره ۱: ثبت نام و ادامه تحصیل پذیرفته شدگان، در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز می شود به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید ۶ – ۳ – ۳ و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/ ۱۱ / ۳۰ ، بلامانع می باشد.

تبصره 2: دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته و همچنین آن دسته از متقاضیان مذکور که حداکثر تا ۱۴۰۰/ ۶ / ۳۱ در مقطع کاردانی فوق دیپلم فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت.

تبصره 3: فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/ ۶ / ۳۱ و یا ۱۴۰۰/ ۱۱ / ۳۰ (در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آغاز می گردد) خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

تبصره 4: فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروههای آموزشی غیر پزشکی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰ / ۶ / ۳۱ به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند

تبصره 5: فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشکی، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نمی باشند.

 

بند ب شرایط کنکور 1400 :

دانشجوي دوره روزانه همه مقاطع تحصيلي اعم از کادراني (پيوسته و ناپيوسته)، کارشناسي (پيوسته و ناپيوسته)، کارشناسي ارشد (پيوسته و ناپيوسته) و دکتري عمومي يا تخصصي (به جز دانشجويان مشمول تبصره های 3 و 4 بند الف) دانشگا هها و مؤسسات آموزش عالي نباشد.

تبصره ۱: دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۷ و قبل از آن، دوره روزانه دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی (بجز دانشجویان مشمول تبصره های 3 و 4 بند الف) چنانچه واجد دیگر شرایط مندرج در این دفترچه مخصوصا مقررات نظام وظیفه) باشند و حداکثر تا تاریخ ۹۹/ ۱۲ / ۲۵ از تحصیل انصراف قطعی حاصل نمایند، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را دارند.

تبصره ۲: دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را دریافت نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذی ربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذی ربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از داوطلبان می توانند کلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا بهانجام برسانند. (بیشتر بخوانید نحوه انصراف و شرکت مجدد در کنکور سراسری 1400)

 

بند ج شرایط کنکور 1400 :

پذیرفته شدگان دوره روزانه سراسری رشته های تحصیلی با آزمون و بدون آزمون سال ۱۳۹۹، در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، منحصرا مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، غیرانتفاعی، ظرفیت مازاد، پردیس خودگردان و مجازی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد. ضمن اینکه بر اساس توضیحات بند ۶ بخش تعاریف مندرج در صفحه 40 دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400، ضمن تکمیل فرم شماره ۲ (فرم انصراف مندرج در صفحه ۷۰) بایستی تا تاریخ ۹۹ / ۱۲ / ۲۵ انصراف قطعی خود را از تحصیل اعلام نموده و مورد مربوط در بند 32 فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز علامت گذاری نمایند.

 

بند د شرایط کنکور 1400 :

دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان، پیام نور و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و … (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران)، می توانند بدون انصراف از تحصیل در کنکور سراسری سال 1400 ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است این دسته از داوطلبان در صورت موفقیت و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف قطعی حاصل نموده و گواهی مربوط (فرم انصراف قطعی از تحصیل را به مؤسسه ذی ربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است که این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند و همچنین دانشجویان شاغل به تحصیل دوره های کاردانی (فوق دیپلم) که حداکثر تا تاریخ 1400/ 6 / 31 فارغ التحصیل می شوند، برای ثبت نام و شرکت در این آزمون نیاز به انصراف ندارند.

تبصره: دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند (مشاهده کد نظام وظیفه کنکور 1400)

 

بند هـ شرایط کنکور 1400 :

دانش آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شرکت مجدد در آزمون سراسری و قبولی با رعایت شرایط ذیل این بند میتوانند ادامه تحصیل دهند :

1- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت ( مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی باید حداکثر تا تاریخ 1400/ ۶ / ۳۱ و یا 1400/ ۱۱ / ۳۰ 1400 (در صورت قبولي در رشته هايي که پذيرش آنانا ز نيمسال دوم تحصيلي 1401 – 1400 آغاز مي گردد) خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

 

بند و شرایط کنکور 1400 :

دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند.

1- انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

 

بند ز شرایط کنکور 1400 :

دانش آموختگان مقطع کاردانی رشته اپتیک” که قبل از سال ۱۳۸۹ پذیرفته شده باشند، در صورت شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی و احراز نمره علمی و شرایط لازم، می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند. توضیحات بیشتر در این خصوص در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره ۲) اعلام می شود.

خب به پایان مطلب شرایط شرکت در کنکور سراسری 1400 رسیدیم،در راستای آگاهی بیشتر می توانید از مطالب مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 1400 و راهنمای نحوه ثبت نام کنکور 1400 دیدن کنید.

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=3157

ممکن است شما دوست داشته باشید
60 نظر
 1. علیرضا می گوید

  سلام..من دیپلم تجربی سال ۹۵ گرفتم…ولی مدرک پیش دانشگاهی ندارم…الان دارم دانشگاه علمی کاربردی مقطع کاردانی درس میخونم..من میتونم با مدرک کاردانی دانشگاه به جای مدرک پیش دانشگاهی کنکور تجربی بدم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علیرضا عزیز
   لطفا از سنجش سوال کنید

 2. خدیجه می گوید

  سلام َیه سوال داشتم من پیش دانشگاهی خوندم بعد کنکور دادم قبول نشدم میتونم دوباره شرکت کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام خدیجه خانم گرامی
   برای 1401 رو منظورتون هستش؟ اگر همین هست که مشکلی ندارید مهم اینه که مدرک دیپلم و پیش داشته باشید

 3. امیر محسن شرافتی پور می گوید

  سلام
  ببخشید یه سوال بنده دیپلمم رو ریاضی بگیرم میتونم کنکور تجربی شرکت کنم و اگر آره شرایط معدل و … چی میشه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام امیر محسن عزیز
   بله مشکلی ندارید
   شرایط معدل هم به میزان کمتری شامل میشید نسبت به داوطلبان با مدرک همون رشته

 4. پریسا می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ورودی ۹۷ دانشگاه روزانه دولتی هستم و می خوام کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم. با توجه به اینکه من بهمن ۱۴۰۰ ترم ۷ ، و ۱۴۰۱ ترم اخر هستم و همان سال فارغ التحصیل میشوم بازهم برای شرکت در کنکور۱۴۰۱ باید انصراف بدم ؟ من قبل از شهریور ۱۴۰۱ که نتایج کنکور تعلام میشه ، فارغ التحصیل شدم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام پریسا خانم گرامی
   گویا مواردی همچون شما بودند ولی مشکلی براشون پیش نیومده،با این حال باید ریسک این انتخاب رو به عهده بگیرید

 5. محجدرضا می گوید

  سلام ببخشید من کنکور ۱۴۰۰ ثبتنام کردم من دانشجو کارشناسی ریاضیات کاربردی ام روازنه با سوابق تحصیلی بعد میخواستم بدونم کی باید انصراف بدم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمدرضا عزیز
   شما در صورت انصراف فقط می توانید دانشگاه غیر روزانه رو در کنکور 1400 بزنید

 6. سارا می گوید

  سلام میخاستم بپرسم که من منابعی که دارم کتابهای درسی منظورمه اکثرا مال کنکور98 و 99 هستن میخام بدونم شما تغیرات کتابهای درسی رو تهیه کردین یا نه و اگر نه چجوری میتونم تغیرات رو تهیه کنم

  1. پی سی کنکور می گوید
 7. Zeynab می گوید

  سلام ، ببخشید مزاحم میشم یه سوال داشتم من پارسال دوازدهم بودم ولی هنوز یه درس نتونستم بخاطر دلایلی پاس کنم و شهریور دیپلم میگیرم میخوام کنکور ثبت نام کنم هنوز دیپلم نگرفتم تاریخ اخذ دیپلم باید بزنم شهریور ۱۴۰۰ ؟
  بعد توی انتخاب پایه تحصیلی نباید فارق التحصیل انتخاب کنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام زینب خانم گرامی
   بله
   دانش آموز بزنید مشکلی پیش نمیاد

 8. علیرضا می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من ورودی مهر 99 کامپیوتر آزاد هستم به نظر شما امکانش بتونم هست کنکور زبان ثبت نام کنم؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علیرضا عزیز
   مشکلی که وجود داره چیه ، چرا نتونید ثبت نام کنید
   شما دیپلم نظام جدید داشته باشید کفایت می کنه یا دیپلم نظام قدیم + پیش دانشگاهی

 9. مهدی علیپور می گوید

  سلام.خسته نباشید.من متولد آبان ۸۰ هستم و امسال فارغ التحصیل شدم.در کنکور شرکت کردم ولی در رشته ای قبول نشدم و میخواهم سال ۱۴۰۰ کنکور بدهم.امسال چیزی به نام برگ معافیت تحصیلی به ما ندادند.میخواستم بدونم باید اقدامی ‌کنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام مهدی عزیز
   معمولا برای بار دوم پشت کنکور شدن نیازی به کار خاصی نیست، فقط یک هفته قبل کنکور یا بعد کنکور به پلیس +10 سر بزنید و وضعیتتون رو استعلام کنید که اگر نیاز بود دفترچه اعزام رو پر کنید و بعد تعویق بزنید

 10. Erfan می گوید

  سلام خواهشا راهنمایی کنید وقت بخير من متولد 6 شهريور 1381 هستم  شهر تهران منطقه 15 و در كنكور 99 شركت كردم و نتيجه مناسب نبود و ميخواهم در كنكور انساني و زبان 1400 شركت كنم الان براي نظام وظيفه مشكلي هست آيا؟؟ چون از يكي شنيدم ميگفت بايد بريم برگه بگيريم و بريم پليس +10 لطفا راهنمايي جامع كنيد كه من الان بايد چيكار كنم و چه كاري لازم هست من ديپلم رو گرفتم و قبول شدم

  من زنگ زدم به سازمان مربوطه اما متوجه نشدم گفتن تا یکسال بعد دیپلم وقت داری برا خدمت خواهشا راهنمایی کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عرفان عزیز
   اگر کنکور اولی بودید برای کنکور 99 که برای کنکور دوم هم مشکلی ندارید، فقط استعلام بگیرید از پلیس +10 بد نیست

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[تام لند]