تام لند

نگرش

تام لند

اخبار کنکور
مطالب کنکوری
امتحانات نهایی
جزوات آموزشی
سوالات کنکور
پرسش و پاسخ

شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ اردیبهشت و تیر چیه؟ (نظام جدید و نظام قدیم)

شرایط شرکت در کنکور سراسری 1400
شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۰

اگر شما هم داوطلب کنکور ۱۴۰۳ هستید، لازم است که آخرین شرایط ثبت نام در کنکور اردیبهشت ۱۴۰۳ و شرایط شرکت در کنکور تیر ۱۴۰۳ را مطالعه کنید. در ادامه آخرین شرایط دفترچه ثبت نام را برای شما داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم در رشته های ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان ارائه می کنیم.

این مطلب در حال حاضر پیش نویس می باشد و در 20 آبان همزمان با انتشار دفترچه ثبت نام کنکور 1403 آپدیت می شود

– شرایط عمومی ثبت نام در کنکور اردیبهشت 1403 و تیر 1403

الف) عدم احراز عناد (نه اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.)

تبصره : در صورتی که متقاضی سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

ب) نداشتن سابقه عضویت خود و وابستگان آن ها در سازمانهای غیرقانونی، فراماسونری.

ج) عدم احراز فساد اخلاقی

د) عدم اعتیاد به مواد مخدر.

 

– شرایط اختصاصی شرکت در کنکور اردیبهشت 1403 و تیر 1403 :

بند الف شرایط کنکور دی ۱۴۰۱ :

داشتن با دریافت گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یاترمی واحدی) ویادیپلم نظام آموزشی جدید ( ۶- ۳ – ۳ اعم از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش) حداکثر تا تاریخ 1402/ 6 / 31 و یا دیپلم دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و با داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم)

تبصره ۱: ثبت نام و ادامه تحصیل پذیرفته شدگان، در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی 1403-1402 آغاز می شود به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید ۶ – ۳ – ۳ و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی حداکثر تا تاریخ 1402/ 11 / 30 ، بلامانع می باشد.

تبصره 2: دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته و همچنین آن دسته از متقاضیان مذکور که حداکثر تا 1402/ 6 / 31 در مقطع کاردانی فوق دیپلم فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت.

تبصره 3: فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ 1402/ 6 / 31 و یا 1402/ 11 / 30 (در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم تحصیلی 1403-1402 آغاز می گردد) خدمات خود را شروع نکرده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.بدیهی است در صورت انجام قسمتی از خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، موظف به انجام مابقی خدمات پس از فراغت از تحصیل در مقطع جدید خواهد بود

تبصره 4: فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروههای آموزشی غیر پزشکی حداکثر تا تاریخ 1402/ 6/ 31 به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال 1402 شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند

تبصره 5: فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشکی، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نمی باشند.

تبصره 6 : بر اساس مصوبه جلسه 548 مورخ 1383/7/28 شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مدارک تحصیلی صادر شده توسط مدیریت یکی از حوزه های علمیه قم و خراسان دوره سطح 1 را گذرانده باشد و یا تا تاریخ 31/16/1401 فارغ التحصیل می شوند، منحصرا می توانند در گروه آزمایشی علوم انسانی ثبت نام و در آزمون آن شرکت نمایند و در صورت پذیرفته شدن مشروط به گذراندن دروس پیش نیاز به تشخیص گروه آموزشی،ادامه تحصیل دهند. این دسته از متقاضیان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود را که توسط حوزه های علمیه  صادر گردیده است در اختیار داشته باشند.

 

بند ب شرایط کنکور ۱۴۰۳ :

پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال 1401 می توانند، در آزمون سراسری 1402 ثبت نام و شرکت نمایند. ضمنا متقاضیان مذکور و نیز دانشجویان در حال تحصیل در دوره های روزانه و غیر روززانه ( نوبت دوم «شبانه» و، دانشگاه آزاد اسلامی، مجازی، شهریه پرداز و پردیس خودگردان، پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی « غیر دولتی – غیر انتفاعی» همه مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی(پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی ارشد(پیوسته و ناپیوسته) و دکتری عمومی یا تخصصی ، برای شرکت در آزمون سراسری 1402 به شر نداشتن مشکل نظام وظیفه( برای برادران) می توانند همزمان با تحصیل در دانشگاه و بدون انصراف از تحصیل ،برای آزمون سراسری 1402 ثبت نام نمایند و در صورت قبولی، باید از رشته قبولی خود انصراف داده و فرم انصراف قطعی از رشته قبلی را به دانشگاه جدید محل تحصیل خود ارائه دهند.لازم به ذکر است که این دسته از داوطلبان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی خود را ندارند و هم چنین دانشجویان شاغل به تحصیل مقطع کاردانی(فوق دیپلم) که حداکثر تا تاریخ 31/6/1402 فارغ التحصیل می شوند، برای ثبت نام و شرکت در این آزمون نیازی به انصراف ندارند.

تبصره 1 : دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیل استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام کنند.

 

تبصره 2 : دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را دریافت نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذی ربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذی ربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. این دسته از متقاضیان می توانند تمامی تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا به انجام برسانند.

(بیشتر بخوانید نحوه انصراف و شرکت مجدد در کنکور سراسری 1401)

 

تبصره 3 : دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیل استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توحه و بر اساس آن ضوابط اقدام کنند.

 

بند ج شرایط کنکور ۱۴۰۳:

دانش آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شرکت مجدد در آزمون سراسری و قبولی با رعایت شرایط ذیل این بند میتوانند ادامه تحصیل دهند :

1- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت ( مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی باید حداکثر تا تاریخ 1402/ 6 / 31 و یا 1402/ 11 / 30 (در صورت قبولي در رشته هايي که پذيرش آنان از نيمسال دوم تحصيلي 1403 – 1402 آغاز مي گردد) خدمات خود را شروع نکرده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.بدیهی است در صورت انجام قسمتی از خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، موظف به انجام مابقی خدمات پس از فراغت از تحصیل در مقطع جدید می باشند.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

 

بند د شرایط کنکور ۱۴۰۳ :

دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه و شهریه پرداز) ندارند.

1- انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

 

بند هـ شرایط کنکور ۱۴۰۳ : 

انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای فارغ التحصیلان رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت الزامی است.

 

خب به پایان مطلب شرایط شرکت در کنکور سراسری 1403 رسیدیم، در راستای آگاهی بیشتر می توانید از مطالب مدارک لازم برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ دیدن کنید.

 

منبع : دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ منتشر شده توسط سازمان سنجش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=3157

ممکن است شما دوست داشته باشید
109 نظر
 1. ناشناس می گوید

  سلام
  برای کسانی که دیپلم هنر نظام قدیم رو دارن و میخوان کنکور ریاضی شرکت کنن شرایط تغییر رشته به چه صورت هست، چه مراحلی باید طی کرد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   اگر هدف اینه کنکور ریاضی بدید، در امتحانات نهایی دوازدهم ریاضی شرکت کنید

 2. پری می گوید

  با سلام من سال ۹۰ مدرک پیش دانشگاهیم رو گرفتم و رشته م تجربی بوده در کنکور شرکت کردم و در پیام نور لیسانس حسابداری گرفتم .حال می توانم در کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم ؟ایا نیاز است حتما ترمیم معدل انجام دهم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   شما سابقه تحصیلی دارید و نیازی به ترمیم هم ندارید البته که اختیاری است
   اما اگر تجربی هستید و می خواهید انسانی کنکور بدید در این حالت باید چند تا درس رو ایجاد سابقه کنید که نمره ندارید
   اما اگر کنکور و پیش و دیپلم مرتبط هست خیر نیازی به هیچ کار دیگه ای نیست

 3. ناشناس می گوید

  سلام.من متولد 26/2/1383 هستم.خرداد 1401دیپلم گرفتم.آیا در کنکور تیر 1402میتوتم شرکت کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   بله می توانید

 4. هدی ملکی می گوید

  سلام.من داوطلب دیپلم 4 ساله دبیرستان هستم،برای ثبت نام قسمت سوابق تحصیلی فقط دو گزینه نظام آموزشی سالی واحدی و نظام 6.3.3 وجود دارد،هر کدام را انتخاب کنم گزینه هایی خالی می ماند چون نه جز پیش دانشگاهی هستم و نه جز پایه دهم و یازدهم و….چیکار کنم؟ تا کلیه گزینه ها تکمیل نشود سیستم.اجازه ورود به بخش بعد را نمی دهد.لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   یه سری اشکالات سیستمی هستش
   احتمالا اینم حل میشه
   چون دیروز مشکل ثبت استعلام از ثبت و احوال بود که حل شد
   پس اینم حل میشه

 5. ناشناس می گوید

  سلام
  من دیپلم تجربی دارم و الانم ترم یک بیوتکنولوژی هستم
  میتونم کنکور هنر تیر رو شرکت کنم؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   بله

 6. امیر می گوید

  سلام من الان تو دانشگاه فنی و حرفه ای مقطع کاردانی (روزانه)درحال تحصیل هستم و میخواستم بدونم میتونم بدون اینکه از دانشکاه انصراف بدم تو کنکور سراسری1402 ثبت نام کنم و مثلا بعد از قبولی تو کنکور بیام از دانشگاه فنی انصراف بدم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   شما باید در کنکور ریاضی یا تجربی یا انسانی که قصد شرکتش رو دارید در امتحانات نهایی دوازدهمش شرکت کنید و اگر شرکت نکنید اون 40 درصد سابقه تحصیلی رو از دست میدید
   و از طرفی برای ثبت نام کنکور و پذیرش کارشناسی به نظر ما مشکل نظام وظیفه شاید پیدا کنید برای همین استعلام کنید در این رابطه مطمئن بشید
   توجه 3 در لینک زیر رو مطالعه کنید
   https://p30konkor.com/%DA%A9%D8%AF-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%88%D8%B8%DB%8C%D9%81%D9%87-%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1/

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]