تام لند

at

تام لند

اخبار کنکور
مطالب کنکوری
امتحانات نهایی
جزوات آموزشی
سوالات کنکور
پرسش و پاسخ

شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری 1401 (نظام جدید و نظام قدیم)

شرایط شرکت در کنکور سراسری 1400
شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۰

اگر شما هم داوطلب کنکور سراسری 1401 هستید باید دارای شرایطی عمومی و اختصاصی باشید، به همین دلیل در این مطلب شرایط شرکت و ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۱ را برای شما داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم در رشته های ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان آماده کرده ایم.

– شرایط عمومی شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱

الف) اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ب) عدم احراز عناد (نه اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.)

تبصره : در صورتی که متقاضی سابقا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته، باید تغییر نظر او احراز شود.

ج) نداشتن سابقه عضویت در سازمانهای غیرقانونی، فراماسونری.

د) عدم احراز فساد اخلاقی

هـ) عدم اعتیاد به مواد مخدر.

 

– شرایط اختصاصی شرکت در کنکور سراسری 1401 :

بند الف شرایط کنکور ۱۴۰۱ :

داشتن با دریافت گواهینامه دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یاترمی واحدی) ویادیپلم نظام آموزشی جدید ( ۶- ۳ – ۳ اعم از شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و یا کاردانش) حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/ ۶ / ۳۱ و یا دیپلم دوره چهار ساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و با داشتن مدرک کاردانی (فوق دیپلم)

تبصره ۱: ثبت نام و ادامه تحصیل پذیرفته شدگان، در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی 1402-1401 آغاز می شود به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید ۶ – ۳ – ۳ و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/ ۱۱ / ۳۰ ، بلامانع می باشد.

تبصره 2: دارندگان مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و دارندگان مدرک کاردانی پیوسته و همچنین آن دسته از متقاضیان مذکور که حداکثر تا 1401/ 6 / 31 در مقطع کاردانی فوق دیپلم فارغ التحصیل می شوند، حق ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت.

تبصره 3: فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کاردانی که باید حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/ ۶ / ۳۱ و یا ۱۴۰۱/ ۱۱ / ۳۰ (در صورت قبولی در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم تحصیلی 1402-1401 آغاز می گردد) خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

تبصره 4: فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروههای آموزشی غیر پزشکی حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/ ۶/ ۳۱ به شرطی می توانند در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را انجام داده باشند

تبصره 5: فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی بهداشت دهان، تکنسین سلامت دهان، پرستاری دندانپزشکی، پروتز دندان و ساخت پروتز دندانی مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نمی باشند.

تبصره 6 : بر اساس مصوبه جلسه 548 مورخ 1383/7/28 شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مدارک تحصیلی صادر شده توسط مدیریت یکی از حوزه های علمیه قم و خراسان دوره سطح 1 را گذرانده باشد و یا تا تاریخ 31/16/1401 فارغ التحصیل می شوند، منحصرا می توانند در گروه آزمایشی علوم انسانی ثبت نام و در آزمون آن شرکت نمایند و در صورت پذیرفته شدن مشروط به گذراندن دروس پیش نیاز به تشخیص گروه آموزشی،ادامه تحصیل دهند. این دسته از متقاضیان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود را که توسط حوزه های علمیه  صادر گردیده است در اختیار داشته باشند.

 

بند ب شرایط کنکور 1401 :

پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال 1400 می توانند، در آزمون سراسری 1401 ثبت نام و شرکت نمایند.ضمنا متقاضیان مذکور و نیز دانشجویان در حال تحصیل در دوره های روزانه همه مقاطع تحصیلی اعم از کاردانی(پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی ارشد(پیوسته و ناپیوسته) و دکتری عمومی یا تخصصی ، برای شرکت در آزمون سراسری 1401 باید تا تاریخ 1400/12/25 با تکمیل فرم شماره 2 و تایید دانشگاه محل تحصیل انصراف قطعی خود را اعلام کنند و بند 32 تقاضانامه ثبت نام را علامت بزنند. در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ فوق، در صورت قبولی در آزمون سراسری 1401 قبولی آنان لغو خواهد شد.

 

تبصره : دانشجویان اخراجی آموزشی موضوع موارد مرتبط آیین نامه آموزشی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی (اعم از کاردانی عمومی و یا کاردانی) را دریافت نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با مؤسسه ذی ربط و همچنین اداره کل امور دانشجویان داخل و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذی ربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه (برای برادران) حق ثبت نام داشته و محدودیتی در انتخاب رشته ندارند. بدیهی است این دسته از متقاضیان می توانند کلیه تعهدات مربوط را پس از اتمام تحصیلات خود به صورت یکجا بهانجام برسانند.

(بیشتر بخوانید نحوه انصراف و شرکت مجدد در کنکور سراسری 1401)

 

بند ج شرایط کنکور 1401 :

دانشجویان دوره های نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد اسلامی، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان، پیام نور و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و … (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای برادران)، می توانند بدون انصراف از تحصیل در کنکور سراسری سال 1401 ثبت نام و شرکت نمایند. این دسته از متقاضیان در  صورت قبولی قطعی و قبل از ثبت نام در رشته قبولی جدید، لازم است از رشته قبولی قبلی خود انصراف حاصل نموده و گواهی مربوط (فرم انصراف قطعی از تحصیل) را به موسسه ذی ربط ارائه نمایند. لازم به توضیح است که این دسته از متقاضیان حق بازگشت و ادامه تحصیل در رشته محل قبولی قبلی خود را ندارند و هم چنین دانشجویان شاغل به تحصیل مقطع کاردانی (فوق دیپلم) که حداکثر تا تاریخ 1401/6/31 فارغ التحصیل می شوند، برای ثبت نام و شرکت در این آزمون نیازی به انصراف ندارند.

تبصره: دانشجویان دوره های فوق که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، به منظور ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون سراسری لازم است به ضوابط مربوط به مقررات وظیفه عمومی توجه و بر اساس آن ضوابط اقدام نمایند (مشاهده کد نظام وظیفه کنکور 1401)

 

بند د شرایط کنکور 1401 :

دانش آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شرکت مجدد در آزمون سراسری و قبولی با رعایت شرایط ذیل این بند میتوانند ادامه تحصیل دهند :

1- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت ( مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی باید حداکثر تا تاریخ 1400/ 6 / 31 و یا 1400/ 11 / 30 (در صورت قبولي در رشته هايي که پذيرش آنان از نيمسال دوم تحصيلي 1402 – 1401 آغاز مي گردد) خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه.

 

بند هـ شرایط کنکور 1401 :

دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه و شهریه پرداز) ندارند.

1- انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است.

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

 

خب به پایان مطلب شرایط شرکت در کنکور سراسری 1401 رسیدیم،در راستای آگاهی بیشتر می توانید از مطالب مدارک لازم برای ثبت نام کنکور 1401 و راهنمای نحوه ثبت نام کنکور 1400 دیدن کنید.

 

منبع : دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401 منتشر شده توسط سازمان سنجش

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=3157

ممکن است شما دوست داشته باشید
82 نظر
 1. سارا می گوید

  سلام من ترم دو دانشجوی روزانه هستم اگه بخوام کنکور ۱۴۰۲ دی ما رو شرکت کنم میتونم اسفند انصراف بدم یا باید قبل کنکور انصراف داد؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام
   احتمالا تا همون اسفند باشه
   پاسخ قطعی رو باید در دفترچه ثبت نام که دی میاد بررسی کنید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- کامنت های مربوط به اشکالات و مشاوره درسی پاسخ داده نمی شود.

2- نظرات حاوی توهین، تحقیر و تمسخر به افراد یا سازمان ها دولتی یا خصوصی به هر شکلی تایید نمی شوند. 

3- نظرات شما پس از ارسال، در اولین فرصت تایید می شوند.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

:: ارسال کامنت به معنی پذیرفتن شرایط ارسال دیدگاه (مشاهده) می باشد. ::

X
[تام لند]