تام لند 1400tamlandمازتام لند 1400

اخبار کنکور
اخبار دانش آموزی
مشاوره کنکور
سوالات کنکور
جزوات آموزشی
امتحانات نهایی

نحوه برگزاری کنکور 1400 (از صفر تا صد – آپدیت شده)

کنکور 1400 نظام قدیم و نظام جدید

نحوه طراحی سوالات در کنکور 1400

نحوه برگزاری کنکور سراسری 1400

پی سی کنکور: کنکور 1400 نیز به زودی از راه می رسد و سوالات زیادی در مورد نحوه برگزاری آن وجود دارد. در همین راستا سعی داریم تا به چند سوال مهم در رابطه با سرنوشت کنکور 1400 بپردازیم.

 

کنکور 1400 چگونه است؟

چگونگی برگزاری کنکور 1400 نیز احتمالا همانند سال های اخیر است، هر چند مجلس و شواری عالی انقلاب فرهنگی به دنبال این مورد هستند که  در طرحی با عنوان ساماندهی و حذف کنکور از کنکور 1400 تغییراتی را در شیوه برگزاری اعمال کنند، اما با توجه به شرایط پیش بینی می شود  کنکور سال 1400 نیز همانند کنکور سال های گذشته برگزار شود.

 

آیا کنکور 1400 نظام جدید است یا نظام قدیم؟

طبیعتا داوطلبان نظام قدیم نیز می خواهند شانس خود را مجددا امتحان کنند و خود را برای کنکور 1400 آماده کنند، اما سوالاتی که برایشان پیش می آید این است که آیا کنکور 1400 نظام قدیم دارد؟، کنکور 1400 برای نظام قدیم برگزار می شود؟ ،که در پاسخ به این داوطلبان نظام قدیمی باید گفت که سازمان سنجش در کنکور 98 و 99 برای همکاری با داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم دو سری سوالات متفاوت را طراحی کرد ،یعنی هر سری از داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید فقط به سوالات خود پاسخ می دادند.

از همین رو داوطلبان برای کنکور سال 1400 نیز انتظار دارند که مجددا سازمان سنجش، کنکور نظام قدیم را در سال 1400 اضافه کند، اما از سال گذشته تاکید سازمان سنجش بر این بوده که در کنکور 1400 سوالات جداگانه ای برای نظام قدیمی ها طراحی نمی شود و این گونه داوطلبان نیز تنها می توانند در نظام جدید شرکت کنند.

اما به توجه به دلیل شرایط کرونا ،برخی از داوطلبان مجددا امیدوار شده اند، که در نهایت باید تا شهریور ماه صبر کنیم تا تکلیف نحوه برگزاری کنکور 1400 نیز مشخص شود.

 

تاثیر معدل در کنکور 1400 چگونه است؟

تاثیر معدل یا همان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ماجرای طولانی دارد و باعث می شود تا نمرات امتحانات نهایی دانش آموزان در کنکور آن ها تاثیر گذار باشد، اما دو بحث وجود دارد؛ اینکه تاثیر معدل مثبت باشد و در صورتی که به نفع داوطلبان باشد در کنکور تاثیر داده شود یا اینکه تاثیر معدل قطعی باشد و به این معنی که در هر صورت نمرات در کنکور و نتیجه نهایی تاثیر داده شود.

حال برای سال 1400 نیز تاثیر معدل مهم است،اما پیش بینی می شود چون فرآیندهای امتحانات نهایی سه سال آخر دبیرستان اجرا نشده و همچنین عدالت آموزشی به طور کامل محقق نشده،پیش بینی می شود که تاثیر معدل 1400 نیز مثبت باشد،که البته این مورد نیز احتمال زیاد در شهریور ماه اطلاع رسانی شود.

اطلاعات بیشتری از تاثیر معدل در کنکور 1400 را می توانید بخوانید

 

ترمیم معدل برای کنکور 1400 چگونه است؟

برخی از داوطلبان ،در نمرات امتحان نهایی نتواسته اند نتیجه دلخواه را کسب کنند و از آنجایی که این نمرات می تواند در کنکور موثر باشد،به دنیال راهی برای جبران این نمرات هستند،که آموزش و پرورش ترمیم معدل را به این گونه از داوطلبان پیشنهاد می کند که می توان در شهریور و دی و خرداد برای شرکت در ترمیم معدل کنکور 1400 اقدام کرد.

مشاهده ترمیم معدل کنکور 1400

 

در رابطه با کنکور 1400 شاید به کمک تان بیاید:

منابع کنکور 1400 تجربی منابع کنکور 1400 انسانی منابع کنکور 1400 ریاضی
بهترین منابع کنکور 1400 تجربی بهترین منابع کنکور 1400 انسانیبهترین منابع کنکور 1400 ریاضی
بودجه بندی کنکور 1400
تاثیر معدل کنکور 1400
ترمیم معدل کنکور 1400
روش مطالعه دروس کنکور 1400بهترین آزمون آزمایشی کنکور 1400برنامه ریزی رایگان برای کنکور 1400

 

 

آخرین اخبار کنکور 1400 را در زیر دنبال کنید :

بروز شده در 22 آبان 99

اطلاعیه سازمان سنجش : کنکور 1400 نظام قدیم برگزار نمی شود

بدين‌وسيله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون سراسری سال 1400 مي‌رساند، بنا به درخواست تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس محترم شورای اسلامی مبنی بر بررسی امکان تمدید کنکور نظام قدیم و انجام سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال براساس دروس نظام قدیم و نظام جدید) در سال 1400، موضوع درجلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو (جلسه 25) مورخ 20/8/99 مورد بحث و بررسی کارشناسی دقیق قرار گرفت و مصوبه جلسه 24 شورای مذکور مورخ 22/7/99 مجدداً مورد تائید و مقرر گردید، آزمون سراسری سال 1400 و بعد از آن، صرفا بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید 3-3-6 برگزار ‌شود.

بروز شده در 19 آبان 99

وزیر علوم هر چه سریعتر تکلیف داوطلبان نظام قدیم را مشخص کند

احمد نادری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده تمدید کنکور نظام قدیم اظهار داشت:‌ پیرو مذاکراتی که با همکاران محترم در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و ریاست محترم داشتیم، این مسئله همچنان در حال پیگیری است و ما منتظر نظر وزیر علوم هستیم.

وی افزود: ما از وزیر علوم طی نامه‌ای خواستیم که کنکور نظام قدیم تمدید شود و اکنون می‌خواهیم این تمدید صورت گیرد.

مأمور ویژه رسیدگی به پرونده کنکور نظام قدیم با اشاره به تعداد قابل توجه تمدید کنکور نظام قدیم افزود:‌ با توجه به اینکه تعداد بسیار زیادی از داوطلبان خواستار تمدید کنکور نظام قدیم هستند و از آنجایی که تمدید این کنکور هزینه آنچنانی دربرنخواهد داشت و امر شدنی هست ما از وزیر علوم درخواست همکاری و تمدید کنکور نظام قدیم را داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به وزیر علوم خاطرنشان کرد: ما از وزیر علوم می‌خواهیم با توجه به شرایطی که در کشور حاکم است هوای متقاضیان کنکور قدیم را داشته باشد و می‌خواهیم هر چه سریع‌تر تکلیف داوطلبان با موافقت وزیر علوم برای تمدید کنکور نظام قدیم مشخص شود.

نادری در خاتمه سخنانش تصریح کرد: موضوع تمدید کنکور نظام قدیم خواسته افراد زیادی از کمسیون آموزش و تعداد بسیاری از نمایندگان مجلس است که از وزارت علوم می‌خواهیم هر چه سریع‌تر درباره این موضوع تعیین تکلیف کند.

بروز شده در 12 آبان 99

قول همکاری وزیر علوم در رابطه با تمدید نظام قدیم

توییت خبرنگار فارس

بروز شده در 11 آبان 99

تمدید نظام قدیم در کمیسیون آموزش مجلس مورد موافقت قرار گرفت

احمد نادری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، در تشریح نشست عصر امروز (یکشنبه 11 آبان) این کمیسیون با موضوع تمدید کنکور نظام قدیم اظهار داشت: من از طرف کمیسیون آموزش مجلس مامور پیگیری و تدوین گزارشی درباره میزان داوطلبان نظام قدیم در کنکور و همچنین بررسی تمدید حضور داوطلبان نظام قدیم شده‌ام.

وی با بیان اینکه پس از تهیه گزارشی درباره تمدید کنکور نظام قدیم ماموریتم پایان پذیرفت. این در حالی است که در جلسه عصر امروز این کمیسیون قرائت شده و اعضای کمیسیون آموزش با متن این گزارش مواقت کردند و بر همین اساس کمیسیون آموزش مجلس قرار است نامه‌ای را به وزیر علوم ارسال کرده و نظر کمیسیون مبنی بر تمدید کنکور نظام قدیم را به اطلاع این عضو کابینه برساند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد:‌مجلس شورای اسلامی از وزارت علوم انتظار دارد موضوع تمدید کنکور نظام قدیم به سرانجام رسیده و دستورات لازم برای اجرای این مهم از سوی غلامی وزیر علوم هر چه سریع‌تر صادر شود.

بروز شده در 5 آبان 99

بررسی تمدید کنکور داوطلبین نظام قدیم در نشست فردای کمیسیون آموزش

حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات دستورکاهای امروز (دوشنبه 5 آبان) این کمیسیون اظهار داشت:‌ در نشست عصر امروز ادامه بررسی طرح جهش تولید دانش بنیان صورت گرفت و سه ماده دیگر این طرح به تصویب اعضای این کمیسیون رسیده و عملاً تاکنون 10 ماده از این طرح تأیید شده و فقط سه ماده از آن باقی مانده است که ادامه بررسی مواد باقی‌مانده در نشست فردا (سه‌شنبه 6 آبان) خواهد بود.

وی افزود: در نشست فردای این کمیسیون هم معاون پژوهشی وزارت علوم در کمیسیون آموزش مجلس حاضر شده و طرح جهش تولید دانش‌بنیان را با او بررسی خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: به احتمال زیاد آخرین وضعیت حضور داوطلبین نظام قدیم در کنکور سراسری هم در نشست کمیسیون آموزش بررسی خواهد شد.

بروز شده در 2 آبان 99

آمار داوطلبان نظام قدیم اواسط هفته آینده در مجلس قرائت می شود

دکتر وحیدی نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس؛ جمعه شب در برنامه پرسشگر شبکه آموزش حضور یافت و در رابطه با موضوع تمدید نظام قدیم گفت :

« تمدید کنکور نظام قدیم به مطالبه جدی در سطح کشور تبدیل شده اما سازمان سنجش به دنبال برگزاری فقط به روش نظام جدید هست ما از مجموعه وزارت علوم و سازمان سنجش میخوایم که مطالبه به حق داوطلبان رو مجددا ارزیابی کنن تا حقی از کسی ضایع نشه »

بروز شده در 29 مهر 99

آمار داوطلبان نظام قدیم اواسط هفته آینده در مجلس قرائت می شود

طبق آخرین اطلاعات به دست آمده از خبرنگار پارلمانی فارس ،سیده زهرا عبدالهی ؛ نشان می دهد که هنوز گزارش مربوط به آمار تعداد داوطلبان نظام قدیم در کمیسیون آموزش مجلس قرائت نشده و به علت تعدد موضوعات فرصت به موضوع نظام قدیم نرسیده و قرار شده در جلسه ی هفته آینده کمیسیون طرح شود.

آقای نادری نماینده پیگیر بحث نظام قدیم هستند و اواسط هفته ی آینده این گزارش در کمیسیون مربوطه قرائت و بر اساس نظر نمایندگان کمیسیون مشخص می شود که این بحث نظام قدیم قابل تمدید می باشد یا خیر.

 

مصاحبه آقای علیزاده (خبرنگار) با جناب نادری نماینده پیگیر وضعیت نظام قدیم

بروز شده در 27 مهر 99

احتمال تمدید کنکور نظام قدیم با نظر مثبت کمیسیون آموزش مجلس

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس ، گفت: موضوع تمدید کنکور نظام قدیمی‌ها از موضوعاتی بود که توسط اعضای این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت اما قرار شد در جلسه آینده مورد بحث و بررسی قرار گیرد که آمار 80 هزار نفری سازمان سنجش درست است یا آمار 500 هزار نفری برخی گزارشات.

فلاحی درباره آمار 500 هزار نفر داوطلبین نظام قدیم جهت شرکت در آزمون کنکور گفت: این آمار طبق گزارش دیده‌بان شفافیت و تحقیقاتی که از سوی برخی افراد از جمله عضو ناظر مجلس در سازمان سنجش تهیه شده است. این در حالی است که مهرداد ویس‌کرمی عضو کمیسیون آموزش ناظر مجلس در سازمان سنجش است.

وی گفت: احمد نادری عضو کمیسیون آموزش در طول هفته‌های گذشته بررسی هایی درباره تعداد داوطلبین کنکور نظام قدیم کرده بود و حتی آماری غیر از آنچه سازمان سنجش درباره داوطلبان کنکور نظام قدیم به کمیسیون ارائه کرده بود را بیان کرده است.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: با توجه به ارائه آمارهای متفاوت قرار شد مجددا کمیسیون آموزش موضوع تمدید کنکور نظام قدیم را بررسی کند ضمن اینکه به احتمال زیاد این کمیسیون موافقت خواهد کرد تا یک سال دیگر برگزاری کنکور نظام قدیم تمدید شود.

جدول زمان بندی کنکورهای سال 1400 اعلام شد

زمان برگزاری کنکور 1400 (مشاهده و  زمان ثبت نام کنکور 1400 (مشاهده) توسط سازمان سنجش اعلام شد

بروز شده در 19 مهر 99

تمدید کنکور نظام قدیم نیاز به قانون جدید ندارد

تمدید کنکور 1400 نظام قدیم
عضو کمیسیون آموزش مجلس

محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، درباره وضعیت مشمولان کنکور نظام قدیم، اظهار داشت: برخی افراد تصور می‌کنند که باید برای حل و فصل هر موضوعی، طرحی در مجلس تدوین شود و به تصویب برسد.

وی با تاکید بر اینکه تمدید برگزاری کنکور نظام قدیم نیاز به قانون نویسی ندارد، گفت: در این زمینه به اندازه کافی قانون وجود دارد و نباید با تصویب قوانینی که ضروری نیست، باعث انباشت قوانین شویم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تمدید برگزاری کنکور نظام قدیم باید توسط شورای سنجش و پذیرش و با هماهنگی آنان انجام شود و نیاز به مصوبه جدید مجلس ندارد.

بروز شده در 15 مهر 99

نادری نماینده پیگیر وضعیت تمدید نظام قدیم : به زودی گزارش آماری در کمیسیون آموزش بررسی می شود

تمدید نظام قدیم کنکور 1400

 

بروز شده در 8 مهر 99

نادری نماینده مجلس، مسئول پیگیری تمدید کنکور 1400 نظام قدیم شد

وزیر علوم : چنانچه آمار صحت داشته باشد، در تصمیمم تجدید نظر می کنم

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عصر امروز (سه‌شنبه 8 مهر) جلسه‌ای را با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با موضوع تمدید کنکور نظام قدیم و به بررسی ابعاد مختلف آن و همچنین افزایش تراز آزمون دکتری داشت.

در همین راستا احمد نادری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات این موضوع گفت: پیش از این موضوع تمدید کنکور نظام قدیم در کمیسیون آموزش بررسی شده بود. این در حالی است که سازمان سنجش به صورت رسمی مخالفت خود را اعلام کرده بود اما آمار و اطلاعات آمده به دست کمیسیون آموزش نشان می‌دهد که تعداد میزان داوطلبین نظام قدیم جهت شرکت در آزمون کنکور بیش از 80 هزار نفر اعلامی است.

وی گفت: این آمار براساس کمک و همکاری کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و وزارت آموزش و پرورش استخراج شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: پس از اینکه این آمار به وزیر علوم اعلام شد وی از این آمار اظهار بی‌اطلاعی کرد و به صراحت گفت سازمان سنجش چنین آماری را به من نداده است و به همین دلیل وزیر علوم قول مساعد برای بررسی مجدد تمدید کنکور نظام قدیم در کنکور را داده است.

نادری افزود: با تصمیم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بنده مأمور پیگیری ویژه این موضوع شده‌ام تا اسناد و آمار و مدارک دقیق مربوط به تعداد داوطلبان نظام قدیم در کنکور را جمع‌بندی کرده و به وزارت علوم اعلام ارائه کنیم.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با پیگیری‌های لازم در این زمینه مشکل تمدید کنکور حضور داوطلبین نظام قدیم در کنکور رفع‌ شود و از آنجایی که وزیر علوم قول مساعدت داده است کمیسیون آموزش این مطالبه را از وی دنبال خواهد کرد.

مهدی اسماعیلی دیگر عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس از جمله افرادی بود که موضوع تمدید کنکور نظام قدیم و موضوع اعتراض به افزایش تراز مصاحبه دکترا را در این جلسه مطرح کرده که وزیر علوم در این باره هم قول همکاری و بررسی موضوع را داد.

اسماعیلی همچنین درباره تمدید کنکور نظام قدیم گفت: وزیر علوم در کمیسیون آموزش اعلام کرد که من اطلاع کاملی از آمار اصلی داوطلبین نظام قدیم جهت شرکت در کنکور نداشتم ‌‌اما چنانچه آمار ارائه شده از سوی مجلس صحت داشته باشد در این باره بررسی‌های لازم را انجام داده و تجدیدنظر خواهم کرد.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: وزیر علوم در کمیسیون آموزش اعلام کرد اطلاع دقیقی از تعداد داوطلبین کنکور نظام قدیم نداشتم و سازمان سنجش آمار نادرستی را به وزارت علوم اعلام کرده است و به همین دلیل مقرر شد این موضوع به صورت ویژه از سوی احمد نادری عضو کمیسیون آموزش مجلس دنبال شود.

بروز شده در 7 مهر 99

وزیر علوم : دیگر نظام قدیم تمدید نمی شود

وزیر علوم در رابطه با تمدید کنکور 1400 برای نظام قدیمی گفت : سال گذشته قرار بود که نظام قدیمی‌ها را از کنکور حذف کنیم، ولی به دلیل اینکه تعداد داوطلبان نظام قدیم قابل توجه بود فرصت فراهم شد تا نظام قدیمی‌ها در کنکور سراسری ۱۳۹۹ شرکت کنند.

او افزود: آمار که به تازگی توسط سازمان سنجش به ما ارائه شده نشان می‌دهد تعداد داوطلبان نظام قدیم به میزانی نیست که بتوان برای آن‌ها آزمون جداگانه‌ای برگزار کرد.

وزیر علوم ادامه داد: اگر توجه شود، وقتی چند سال از یک نظام می‌گذرد کسانی که برای ورود به دانشگاه به موقع اقدام کرده اند و برای ورود به دانشگاه تلاش کرده اند عموما پشت کنکور نمانده اند و موفق به ورود به دانشگاه شده اند.

غلامی تصریح کرد: هر چه قدر این روند را طولانی‌تر و کش دار‌تر کنیم ممکن است تا سال‌های متمادی با نظام قدیمی‌ها رو به رو باشیم.

وزیر علوم گفت: تصمیم برگزار نشدن کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ مصوب شورای سنجش و پذیرش است.

او درباره میزان قطعی بودن تصمیم به برگزار نشدن کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ تاکید کرد: این تصمیم کاملا قطعی است و تغییر نخواهد کرد.

مخالفت سازمان سنجش با تمدید کنکور نظام قدیم 1400

فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سنجش درباره حذف کنکور نظام قدیم از کنکور ۱۴۰۰، اظهار داشت: در آزمون سراسری ۹۹ از کل جمعیتی که شرکت کردند حدود ۸۴ درصد داوطلب نظام جدید (۹۷۰ هزار نفر) در کل گروه های آزمایشی و ۱۶ درصد نظام قدیم (۱۹۶ هزار نفر) بودند.

وی با اشاره به درصد داوطلبانی که در سنوات گذشته دانش آموخته شده بودند، افزود: از نظر توزیع داوطلبی، ۵۶ درصد داوطلبان دانش آموخته سال جاری، ۲۳ درصد دانش آموخته سال قبل، ۸ درصد دانش آموخته ۲ سال قبل و ۱۳ درصد هم دانش آموخته چهار سال قبل و بیشتر بودند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به کاهش داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۰، خاطرنشان کرد: با توجه به آمارهای ۲ تا ۳ سال گذشته، پیش بینی می کنیم برای کنکور ۱۴۰۰ این ۱۶ درصد نظام قدیم کنکور سراسری ۹۹ به هشت درصد یا کمتر تقلیل یابد.

زرین آمیزی بیشترین آمار داوطلبان نظام قدیم را در گروه آزمایشی علوم تجربی کنکور ۹۹ اعلام کرد و گفت: شورای سنجش و پذیرش ۲ سال قبل با برگزاری ۲ بار کنکور برای داوطلبان نظام قدیم موافقت کرد که آخرین دوره آن در کنکور سراسری ۹۹ بود. همچنین در کنکور سراسری ۹۹، ۲ نوع سوال برای داوطلبان نظام قدیم و جدید طراحی شد که البته بیشتر داوطلبان نظام قدیم، در کنکور نظام جدید شرکت کردند.

این مقام مسوول سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: با توجه به جمعیت کم داوطلبان نظام قدیم از نظر تاثیر محتوای دروس، این موضوع با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نقشه جامع علمی کشور همخوانی ندارد؛ بنابراین برگزاری آزمون نظام قدیم قابلیت اجرایی شدن در کنکور ۱۴۰۰ نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای آخرین بار سال گذشته درباره برگزاری آخرین دوره آزمون نظام قدیم تصمیم گیری کرد؛ از سوی دیگر، جمعیت داوطلبان نظام قدیم آن قدر قابل توجه نیست که قسمت اعظم کنکور را تحت تاثیر خود قرار دهد.

زرین آمیزی افزود: اگر قرار باشد همچنان تنوع سوالات و تفاوت نظام آموزشی وجود داشته باشد و همترازی هر دو نظام را رعایت کنیم، همخوانی با ۲ سند یاد شده امکانپذیر نیست.

رئیس سازمان سنجش : کنکور 1400 قابلیت اجرایی ندارد

دکتر ابراهیم خدایی درباره تقاضای تمدید نظام قدیم آموزش متوسطه در طرح سوالات کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ گفت: بررسی ما نشان می‌دهد که افرادی متقاضی تمدید نظام قدیم در کنکور هستند که تاکنون حداقل سه بار در کنکور با سوالات نظام قدیم امتحان داده اند. برخی از این افراد بیش از ۴ یا ۵ بار بیشتر در کنکور شرکت کرده اند.

 

سال ۹۹ آخرین سال طراحی دو نوع سوال برای کنکور بود

وی تاکید کرد: سال ۹۷ آخرین سال کنکور برای نظام قدیم آموزش متوسطه بود اما شورای سنجش و پذیرش دانشجو آن را برای سال ۹۸ تمدید کرد. سال ۹۸ نیز شورا استثناً طراحی دو نوع سوال را برای دو نظام آموزش متوسطه برای کنکور سال ۹۹ تمدید کرد و اعلام شد که آخرین سال طراحی دو نوع سوال برای کنکور خواهد بود.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به آمار داوطلبان کنکور سراسری از دو نظام آموزش متوسطه و تأثیر این موضوع در طراحی دو نوع سوال گفت: امسال از حدود یک میلیون و ۱۶۶ هزار نفر داوطلب کنکور سراسری در مجموع گروه‌های آزمایشی ۱۹۶ هزار نفر از نظام قدیم و ۹۶۹ هزار نفر از نظام جدید در آزمون شرکت کردند و درصدهای اعلام شده در رسانه‌ها از قبیل ۶۰۰ هزار نفر نظام قدیم صحیح نیست. در مجموع امسال ۸۳.۲ درصد داوطلبان نظام جدید و ۱۶.۸ درصد نظام قدیم بوده اند.

۱۳ درصد داوطلبان بیش از ۴ سال پشت کنکور هستند

وی افزود: در واقع توزیع داوطلبی به این صورت است که ۵۶ درصد داوطلب سال جاری، ۲۳ درصد داوطلب سال قبل، ۸ درصد داوطلب سال ماقبل و ۱۳ درصد داوطلب چهار سال و بیشتر پشت کنکوری هستند.

خدایی یادآور شد: براساس توزیع های آماری داوطلبان طی سالهای گذشته پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۰۰ حدود ۸ از ۱۶ درصد فعلی کم می‌شود و ۹۲ درصد داوطلبان از نظام جدید آموزش متوسطه باشند. امسال توزیع نظام آموزش متوسطه نیز به این ترتیب بود که در گروه ریاضی ۹۰ درصد، در گروه علوم انسانی ۸۸ درصد، در گروه هنر ۹۰ درصد، در گروه زبان ۸۸ درصد و در گروه تجربی ۷۷ درصد داوطلب نظام جدید بودند.

سال آینده زیر ۸ درصد کل داوطلبان از نظام قدیم آموزش متوسطه هستند

وی خاطرنشان کرد: بیشترین داوطلب نظام قدیم آموزش متوسطه ۱۱۷ هزار نفر در گروه تجربی بودند و در بقیه گروه‌های آزمایشی تعداد اندکی نظام قدیم بودند. در نهایت ممکن است سال آینده زیر ۸ درصد کل داوطلبان از نظام قدیم باشند که اکثریت این افراد در گروه تجربی خواهند بود لذا براساس توزیع های آماری پیش بینی می‌شود در سال آینده حدود ۸۰ هزار نفر نظام قدیم داشته باشیم که حدود ۶۰ هزار نفر از این تعداد در تجربی خواهند بود.

محتوای دروس نظام جدید آموزش متوسطه باید به صورت کامل پوشش داده شود

رئیس سازمان سنجش درباره تأثیر طراحی دو نوع سوال بر اساس تفاوت نظام آموزش متوسطه یادآور شد: زمانی که دو نوع سوال طراحی می‌شود برای اینکه سطح دشواری و سختی و همترازی هر دو نظام آموزشی رعایت شود بخش عمده ایی از سوالات از مباحث مشترک دو نظام انجام می‌گیرد و این در حالی است که نظام آموزش متوسطه حدود ۶ سال است که عوض شده است و طراحی بخشی از آن نمی‌تواند نظام جدید آموزش متوسطه را به صورت کامل پوشش دهد و از نظر تأثیر محتوای دروس این موضوع با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نقشه جامع علمی کشور همخوانی ندارد.

وی اضافه کرد: افرادی هستند که به دلیل رشته‌های پرطرفدار گروه تجربی سه یا چهار بار در کنکور شرکت کرده اند و نمی‌توان کل نظام آموزشی متوسطه را معطل این بحث کرد. به هر حال از میان یک میلیون داوطلب کنکوری حدود ۱۰ هزار معترض برای طراحی سوال از نظام قدیم آموزش متوسطه طبیعی است.

خدایی اظهار داشت: این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی توضیح داده شد و بعید است که شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم دیگری برای کنکور ۱۴۰۰ اتخاذ کند.

بروز شده در 24 شهریور 99

مخالفت سازمان سنجش با تمدید کنکور نظام قدیم 1400

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی افزود: نخستین دلیل رئیس سازمان سنجش برای عدم تمدید برگزاری کنکور نظام قدیم، صرف هزینه‌ میلیاردی برای برگزاری یک کنکور با سئوالاتی مستقل بود که فقط برای 80 هزار داوطلب است که از این میان نیز 60 هزار نفر از این داوطلبان در رشته تجربی داوطلب آزمون هستند.

سازمان سنجش تمدید نشدن کنکور نظام قدیم را به همه داوطلبان اطلاع رسانی کرده بود وی علت بعدی را اطلاع رسانی سازمان سنجش در رسانه‌ها برشمرد و گفت: پیش از برگزاری کنکور 99 سازمان سنجش از طریق سازمان صدا و سیما و سایر رسانه‌ها عدم برگزاری کنکور نظام قدیم از سال 1400 به بعد را اعلام عمومی کرد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس مجلس تأکید کرد: بنابراین همه داوطلبان نسبت به برگزار نشدن کنکور نظام قدیم در سال‌‌های بعد مطلع بودند.

کریمی فیروزجایی افزود: عدم برگزاری کنکور نظام قدیم، تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو بود و مجلس و کمیسیون آموزش نیز تصمیم بر این گرفت که تغییری در این تصمیم ایجاد نکند و این مصوبه شورای سنجش و پذیرش به قوت خود پابرجا ماند. بنابراین کنکور نظام قدیم از سال 1400 حذف می‌شود./خانه ملت

بروز شده در 23 شهریور 99

مخالفت کمیسیون آموزش با تمدید کنکور نظام قدیم

احمدحسین فلاحی در توضیح جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: این جلسه با حضور رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور برای بررسی موضوع تمدید برگزاری کنکور نظام قدیم برگزار شد. رئیس سازمان سنجش این توضیح را داد که بسیاری از متقاضیان کسانی هستند که در چند سال گذشته در کنکور شرکت کرده و اگر قرار باشد سال آینده هم سوالات جداگانه ای برای نظام قدیم طراحی شود از اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جا می مانیم و باید مجددا سوال طرح کنیم.

وی افزود: رئیس سازمان سنجش این توضیح را داد که متقاضیان کنکور نظام قدیم ۸۰ هزار نفر بوده که ۶۰ هزار نفر آنها برای رشته علوم تجربی هستند. لذا درخواست شد از کمیسیون که با تمدید برگزاری کنکور نظام قدیم موافقت نشود چون چند سال به آنها فرصت داده شده است. کمیسیون با این توضیحات موافقت کرد که کنکور نظام قدیم تمدید نشده و کسانی که متقاضی شرکت در کنکور هستند به شیوه دیگر عمل کنند. مثلا کنکور نظام جدید را شرکت کنند.

بروز شده در 16 شهریور 99

نامه مجلس به وزارت علوم برای تمدید کنکور نظام قدیم تا سال 1400

احمد نادری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع تمدید کنکور نظام قدیم و مطالبه بسیاری از داوطلبان در این خصوص عنوان کرد: در موضوع تمدید کنکور نظام قدیم بنده در کمیسیون بحث کردم و برخی موافق و برخی نیز مخالف این موضوع بودند اما قرار بر این شد که در یک همفکری که با وزارت علوم و سازمان سنجش انجام می‌شود این مسأله را به بحث بگذاریم و سعی کنیم که سنجش را هم متقاعد کنیم که این مسأله انجام شود.هر چند این موضوع نیاز به مصوبه مجلس ندارد و طی همفکری که با سازمان سنجش خواهد شد این قصه حل می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه اعلام کرد: در همین رابطه نیز مقرر شد نامه‌ای خطاب به سازمان سنجش تنظیم و ارسال شود.

وی در همین راستا به نامه رئیس هیأت مدیره دیدبان شفافیت عدالت به وزیر علوم مبنی بر تمدید برگزاری آزمون منابع نظام قدیم در سال 1400 گفت: از آنجایی که داوطلبان زیادی هم به دیوان عدالت اداری و هم به مجلس درخواست داده بودند و نامه آنها به ما واصل شد خوشبختانه این هماهنگی و اتفاق نظر برای این موضوع وجود دارد لذا مقرر شد ما هم نامه‌ای به سازمان سنجش ارسال کرده و خواستار تمدید شویم اما در هر صورت نیاز به مصوب مجلس ندارد.

نادری در ادامه ضمن ارزیابی خود درباره سرانجام پیگیری‌های تمدید کنکور نظام قدیم تا سال 1400 بیان کرد: نظر من این است که حتما سازمان سنجش نسبت به این موضوع تمکین خواهد کرد چرا که حدود 600 هزار داوطلب برای کنکور نظام قدیم در کشور داریم./فارس

بروز شده در 2 تیر 99

تمدید کنکور 1400 نظام قدیم باید در شورای سنجش و پذیرش مطرح شود

سازمان سنجش مرجع تصمیم گیرنده برای تمدید یا عدم تمدید نظام آموزشی قدیم برای کنکور ۱۴۰۰ نیست.

سخنگوی سازمان سنجش با تاکید بر اینکه مرجع تصمیم گیرنده در این زمینه شورای سنجش و پذیرش است، افزود: داوطلبان نظام قدیم اگر درخواست تمدید کنکور نظام قدیم برای سال ۱۴۰۰ را دارند، می‌توانند نامه و امضا جمع کرده و به سازمان سنجش ارسال کنند.

او بیان کرد: با توجه به اینکه رئیس شورای سنجش و پذیرش وزیر علوم و دبیر این شورا، رئیس سازمان سنجش است، داوطلبان می‌توانند درخواست خود را به این دو ارگان ارسال کنند تا پیشنهاد آنها برای بررسی به شورای سنجش و پذیرش ارسال شود.

سخنگوی سازمان سنجش اضافه کرد: اگر این پیشنهاد در شورای سنجش و پذیرش رأی بیاورد، اعمال می‌شود و اگر رأی نیاورد، سازمان سنجش با استدلال به داوطلبان جواب می‌دهد./باشگاه خبرنگاران جوان

بروز شده در 27 اردیبهشت 99

اینکه کنکور 1400 نظام قدیم برگزار شود یا نه؟ ،شورای سنجش تصمیم گیری می کند

زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش درباره سخنان نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مبنی بر تمدید نظام قدیم تا ۱۴۰۰ در کنکور یادآوری کرد: هر نوع تصمیم گیری برای کنکور باید در شورای سنجش و پذیرش تصویب شود. اگر این موضوع در شورای سنجش و پذیرش تصویب و در نهایت مصوب شد اجرایی می شود در غیر این صورت قوانین همان است که به داوطلبان اعلام شده است./باشگاه خبرنگاران

 

بروز شده در 22 اردیبهشت 99

نظام قدیم تا کنکور 1400 تمدید شود

قاسم احمدی لاشکی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس طی تذکر شفاهی در صحن علنی مجلس خطاب به شورای سنجش پذیرش دانشجو و وزرای علوم و آموزش و پرورش گفت: در حالی که بازگشایی مدارس و دانشگاه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اختیاری شدن حضور دانش‌آموزان در مدارس باید اصلاح شود.

او افزود : دانش‌آموز مقطع ابتدایی قطعا نمی‌تواند بهداشت فردی را به طور کامل رعایت کند و همین مسئله به دلیل کمبود امکانات پروتکل بهداشتی را دچار مشکل می‌کند، بنابراین تصمیم کمیسیون آموزش مجلس در برگزاری آزمون ۸۰ درصد محتوا برای آزمون‌های نهایی دانش ‌آموزان اثربخش است.

احمدی لاشکی با اشاره به مشکلاتی که برای کنکوری ‌های امسال با وقوع و گسترش کرونا ایجاد شد، تصریح کرد: بیش از یک میلیون داوطلب اکنون نمی‌دانند تاریخ امتحاناتشان در چه زمان و چه فصلی است، بنابراین نظام کنکور قدیم تا ۱۴۰۰ تمدید شود./باشگاه خبرنگاران

 

بروز شده در 15 بهمن 98

ساماندهی کنکور در 18 بند توسط شورای انقلاب فرهنگی

معاون خط مشی گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، گفت: پیش‌نویس ۱۸ بندی سیاست‌های نظام سنجش و پذیرش دانشجو تهیه شده است که برای اجرایی شدن باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

تقاضاهای زیادی برای دانشگاه های دولتی وجود دارد که این شرایط برای ورود به رشته های پزشکی بیشتر است و امسال بیش از ۶۰۰ هزار متقاضی کنکور پزشکی داشتیم اما شانس تصاحب صندلی های پزشکی در بعضی رشته های پُرمتقاضی یک به ۶۰ است و این به آن معنا است که قانون سنجش و پذیرش این مشکل را حل نکرده است.

وی در این باره اظهار داشت: پیش نویس ۱۸ بندی سیاست های سنجش و پذیرش توسط معاونت خط مشی گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی شده است و در مرحله تصویب قرار دارد. این بندها به موضوعاتی از قبیل آمادگی برای سنجش و پذیرش تا هدایت تحصیلی و سهمیه ها اشاره می کند که قرار است در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد.

معاون خط مشی گذاری و راهبری اجرای ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در این سیاست های ۱۸ گانه، پذیرش دانشجو بهینه تر می شود، گفت: این سیاست ها ضمن کمک به انتخاب رشته بهتر، آسیب های شناسایی شده در سنجش و پذیرش را بررسی و وظایفی برای وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش همچنین سازمان سنجش آموزش کشور تعیین کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه اجرای این سیاست ها به صورت پایلوت از سال ۱۴۰۰ کلید می خورد، افزود: اجرای این طرح پایلوت باید مبتنی بر سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد. / ایرنا

 

بروز رسانی 21 دی 98

خدایی با بیان اینکه مصوبه شورای سنجش و پذیرش بر این مبناست که امسال آخرین سال برگزاری کنکور نظام قدیم است، گفت: این موضوع بسیار مورد بحث قرار گرفته و طراحی سؤال برای نظام قدیمی‌ها یک سال تمدید شد و در سال ۹۹ هم این کار انجام می‌شود اما دیگر قابل تمدید نیست./فارس

اطلاعات بیشتر از این خبر را در مطلب کنکور 1400 نظام قدیم بخوانید.

 

بروز رسانی 15 اردیبهشت 98

احمدی لاشکی نائب رئیس کمیسیون آموزش مجلس درباره طرح حذف کنکور تا 1400 گفت: این طرح شامل چندین محور است و یکی از درباره محورهای طرح پیشنهادی جایگزین کنکور شامل : سوابق تحصیلی، معدل کتبی و امتحانات نهایی دانش آموزان خواهد بود. همچنین در محور دیگر این موضوع مدنظر است که این طرح از سال ۱۳۹۹ قابلیت اجرایی پیدا کند و در نهایت در  کنکور سال ۱۴۰۰ اجرایی شود.

 

بروز رسانی 25 فروردین 98

در کنکور 1400 تنها یک سری سوال طرح می شود

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، گفت: به منظور مساعدت با داوطلبان نظام قدیم که خواهان طراحی دو مجموعه سوال برای کنکور 99 بودند، شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصویب کرد که سوالات کنکور سال 99 هم مانند کنکور 98 با دو مجموعه سوال باشد.

وی تاکید کرد: کنکور سال 1400 تنها با یک مجموعه سوال برگزار می شود.

 

برخی از سوالات متداول برگزاری کنکور 1400

– کنکور 1400 چگونه برگزار می شود؟

فعلا بر اساس آخرین اطلاعات،در کنکور 1400 تنها یک سری سوال برای تمام داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم طراحی می شود. ( البته این احتمال وجود دارد که به دلیل وجود کرونا یک سال دیگر کنکور نظام قدیم تمدید شود)

 

– داوطلب نظام قدیم هستم، چگونه در کنکور 1400 شرکت کنم؟

تمام داوطلبان نظام قدیم می توانند با همان مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی در کنکور 1400 شرکت کنند. (اطلاعات بیشتر در رابطه با کنکور 1400 نظام قدیم بخوانید)

 

– تاثیر معدل برای کنکور 1400 چگونه است؟

تاثیر معدل همواره مخالفان و موافقان زیادی دارد،برای کنکور 1400 هم به زودی مشخص خواهد شد. (اطلاعات تکمیلی را در تاثیر معدل کنکور 1400 بخوانید)

 

باشگاه خبرنگاران – ایسنا – تسنیم – ایرنا -فارس – مهر – خانه ملت

لینک کوتاه مطلب : https://p30konkor.com/?p=9080

ممکن است شما دوست داشته باشید
2,552 نظر
 1. حسن می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید به نظر شما حرفهای اقای وزیر اموزش و پرورش تاثیری داره یا نه اینم اخرش چیزی نمیشه

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام حسن عزیز
   خیر فکر نمی کنیم

 2. جواد می گوید

  با سلام
  دانش اموزانی که کتاب درسی میخوان بخرن فقط کافیه تو این سایت برین و زنگ بزنین و هر کتابی با هر سال چاپی توش هست فقط تاکید میکنم زنگ بزند و کتاب با سال چاپشو بگید
  من خودم دانش نظام قدیم بودم و از این سایت کتابای درسی رو تونستم گیر بیارم
  400 400 66 – 021

 3. ناشناس می گوید

  سلام
  چرا ازتعداد امضاهای کارزار تمدید کنکور نظام قدیم کم شدنزدیک به۳۷هزار نفر بود الان۳۴هزارنفره.!؟

 4. نا شناس می گوید

  با عرض سلام و ادب من تجربی هستم به جز زیست و شیمی و دینی می تونم از کتاب های درسی و کمک درسی دهم95یازدهم96دوازدهم97استفاده کنم

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام عزیز
   اگر وسعتون نمیرسه ،به نظر ما بله مشکلی نیست
   فقط واژگان ادبیات رو هم کتابچه جداگانه ای تهیه بفرمایید

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

1- نظرات بدون اسم تایید نمی شوند!

2- نظرات خود را به دور از توهین، تحقیر و تمسخر دیگران ارسال کنید.

3- نظرات شما پس از ارسال، حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد.

نکته مهم : پاسخ به کامنت ها نظر قطعی نمی باشد و توصیه می شود حتما از منابع مرجع همچون سازمان سنجش، آموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی اطمینان لازم را به عمل آورید.

یادت نره ! اسمت رو وارد کن

X   
[TITLE]