کنکور
امتحان نهایی
سوالات کنکور سراسری
حل تمرین کتاب درسی
جزوه درسی
porsesh

راهنمای جامع تحصیل مجدد در رشته های پزشکی با مدرک کارشناسی و ارشد و دکترا

تحصیل مجدد در رشته های پزشکی با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد

شرایط تحصیل مجدد داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و … یکی از سوالات مهم داوطلبان کنکور سراسری می باشد که سازمان سنجش هر سال قوانین آن را در دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ منتشر می کند.

سوالاتی که در این مطلب پاسخ داده می شود :

– شرایط تحصیل مجدد در رشته پزشکی با مدرک کارشناسی ارشد و دکتری

– شهریه دانش آموختگان لیسانس متقاضی ادامه تحصیل مجدد در مقطع دکترا عمومی علوم پزشکی

– شرایط تحصیل مجدد در دوره روزانه با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد

– نحوه انجام طرح و تعهدات کارشناسی و کارشناسی ارشد برای تحصیل مجدد در رشته های پزشکی

– شرایط شرکت در کنکور سراسری برای فارغ التحصیلان کارشناسی

شرایط تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی در کنکور ۱۴۰۳

بند ج دفترچه ثبت نام) دانش آموختگان مقطع كارشناسي در صورت شركت مجدد در آزمون سراسري و قبولي، با رعايت شرايط ذيل اين بند ميتوانند ادامه تحصيل دهند.

1- فارغ التحصيلان رشته هاي تحصيلي مورد نياز وزارت بهداشت (مشمولين خدمات اجباري قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان) در مقطع كارشناسي كه بايد حداكثر تا تاريخ 1403/06/31 و يا 1403/11/30 (در صورت قبولي در رشته هايي كه پذيرش آنان از نيمسال دوم تحصيلي ١٤٠٤-١٤٠٣ آغاز ميشود) خدمات خود را شروع نكرده باشند، چنانچه در مقطع دكتري عمومي پزشكي، دندانپزشكي و داروسازي پذيرش شوند، ميتوانند خدمات موضوع اين قانون را پس از اتمام تحصيل با مقطع جديد به انجام برسانند. بديهي است در صورت انجام قسمتي از خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان، موظف به انجام مابقي خدمات پس از فراغت از تحصيل در مقطع جديد هستند.

2- نداشتن هرگونه تعهد خدمت به ارگان يا دستگاه هاي اجرايي، تعهدات سهميه بومي و يا سهميه مناطق محروم.

3- نداشتن ممنوعيت تحصيل از نظر سازمان نظام وظيفه.

– شرایط شرکت در کنکور سراسری برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری عمومی

شرایط تحصیل مجدد داوطلبان کارشناسی ارشد و دکترا در کنکور ۱۴۰۳

بند د دفترچه ثبت نام 1403) دانش آموختگان مقاطع كارشناسي ارشد ناپيوسته و پيوسته تمامي رشته هاي تحصيلي و دكتري عمومي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي و دكتري حرفه اي دامپزشكي متقاضي تحصيل مجدد، مي توانند با رعايت شرايط زير از طريق قبولي در آزمون سراسري در مقطع دكتري عمومي رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي و داروسازي تحصيل كنند و محدوديتي در انتخاب دوره هاي مختلف (روزانه و شهريه پرداز) ندارند.

1- انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان براي مشمولين اين قانون الزامي است.

2- نداشتن هرگونه تعهد خدمت به ارگان يا دستگاههاي اجرايي و عدم دارا بودن تعهدات سهميه بومي و يا سهميه مناطق محروم.

3- نداشتن ممنوعيت تحصيل از نظر سازمان نظام وظيفه.

(مشاهده قوانین نظام وظیفه کنکور ۱۴۰۳)

 

بند هـ دفترچه ثبت نام 1403) انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان براي فارغ التحصيلان رشته هاي مورد نياز وزارت بهداشت الزامي است.

توجه براي متقاضيان فارغ التحصيل رشته هاي گروه پزشكي:

انجام خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان براي متقاضياني كه فارغ التحصيل رشته هاي مورد نياز وزارت بهداشت هستند الزامي است. يادآور مي شود فهرست مناطق و رشته هاي مورد نياز قانون مذكور و همچنين گروه هاي مازاد بر نياز، در ابتداي هر سال توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي فارغ التحصيلان آن سال تعيين و اطلاع رساني مي شود. در حال حاضر رشته هاي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي، پرستاري، علوم آزمايشگاهي، تكنولوژي پرتوشناسي، تكنولوژي اتاق عمل، هوشبري، فوريت هاي پزشكي پيش بيمارستاني، مامايي، بهداشت عمومي، بينايي سنجي، شنوايي شناسي، كاردرماني، گفتاردرماني، فيزيوتراپي،فنّّاوري اطلاعات سلامت و علوم تغذيه مشمولين اجباري خدمات پزشكان و پيراپزشكان هستند».

 

(مشاهده قوانین نظام وظیفه کنکور ۱۴۰۳)

آخرین خبرها از تحصیل مجدد در دوره روزانه برای داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا

25 بهمن 95

اجرای رای دیوان عدالت اداری درباره تحصیل داوطلبان پزشکی توسط وزارت بهداشت

دکتر حمید اکبری در گفتگو با مهر افزود: رای دیوان عدالت اداری درباره ادامه تحصیل داوطلبان در دوره های روزانه و آموزش رایگان دانشگاه ها لازم الاجرا است و ما نیز در وزارت بهداشت آن را اجرا می کنیم.

وی یادآور شد: دیوان مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت را ابطال کرده است که به منظور اجرای رای دیوان شورای عالی برنامه ریزی تشکیل خواهد شد و درباره اجرای رای تصمیم گیری می شود.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: در زمان تصویب آیین نامه نحوه ادامه تحصیل داوطلبان در دوره های روزانه دلایلی داشته ایم و عنوان کرده بودیم که منابع کشور محدود است و تحصیل رایگان برای یک مقطع امکان پذیر است که البته با توجه به رای دیوان این موضوع را مورد بررسی مجدد قرار می دهیم.
به گزارش مهر، دیوان عدالت اداری در ۷ آذرماه ۹۵ بر اساس شکایت تعدادی از داوطلبان رشته های پزشکی رایی را صادر کرده است.

بر اساس این رای، داوطلبانی که پیش از این یکبار از آموزش رایگان استفاده کرده بودند مجدد می توانند در دوره روزانه ادامه تحصیل دهند و اجباری به تحصیل در دوره های شهریه پرداز نیست.

28 اسفند 97

بخشنامه ممنوعیت تحصیل مجدد مشمولان در یک مقطع باطل شد

دیوان عدالت اداری بخشنامه ممنوعیت تحصیل مجدد مشمولان فارغ‌التحصیل را در یک مقطع تحصیلی، به علت اینکه باعث اعمال محدودیت حق بر آموزش می‌شود، خلاف قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص داد و باطل کرد.

با عنایت به اینکه به موجب تبصره 1 ماده 33 قانون خدمت وظیفه عمومی، حداکثر معافیت تحصیلی در هر یک از مقاطع تحصیلی پیش‌بینی شده است و به موجب قسمت ذیل ماده 35 قانون مذکور و ماده 6 آیین‌نامه اجرایی معافیت تحصیلی، این معافیت در هر مقطع تحصیلی فقط یک بار صادر می‌شود، بنا به مراتب اطلاق مصوبـه مورد شکایت ناظر بر مواردی که ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر الزاماً مستلزم طی آن از مقطع قبلی است باعث اعمال محدودیت حق بر آموزش می‌شود و به همین جهت خلاف قانون و خارج از حدود اختیارات وضع شده و مستند به بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.

11 تیر 98

لغو پرداخت شهریه فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در صورت قبولی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های روزانه

نظر بـه اینکه بـه موجب مصوبه معترض عنـه مقرر شده است، دانش آمـوختگان مقطع کارشناسی ارشد صرفاً قادر به تحصیل در پردیسهای خودگردان و ظرفیت مازاد می باشند و طبق فراز اول این مصوبه کلیه پذیرفته شدگان در دوره های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد ملزم به پرداخت شهریه می باشند، که مآلاً نتیجه مصوبه مذکور ممنوعیت تحصیل رایگان آن دسته از داوطلبانی است که در دوره روزانه مقطع دکتری پزشکی پذیرفته شده اند لیکن مقطع کارشناسی ارشد خود را در دوره های روزانه گذرانده اند و با عنایت به اینکه به موجب ماده 7 و 8 قانون تامین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب سال 1358 تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داخل کشور به صورت رایگان و در قبال اخذ تعهد خدمت برای مدتی که از تحصیل رایگان استفاده کرده اند می باشد و هیچ دلیل قانونی وجود ندارد بر اینکه استفاده از تحصیل رایگان برای داوطلبان واجد شرایط ناظر به یک دوره یا یک مقطع می باشد و ایجاد ممنوعیت از تحصیل در دوره روزانه برای کسانی که در رشته دکتری پزشکی پذیرفته شده اند به خاطر این که در مقطع کارشناسی ارشد در دوره روزانه تحصیل کرده اند و از آموزش رایگان برخوردار بوده اند و همچنین اجبار به تحصیل در دوره های پردیس بین المللی و ظرفیت مازاد و اخذ شهریه مغایر قانون مارالذکر و اصل 30 قانون اساسی و ماده 60 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت تشخیص شد و مقرره مورد اعتراض به استناد بند 1 ماده 12 و مواد 13 و 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 از تاریخ تصویب ابطال می شود./
محمدکاظم بهرامی
رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

23 مهر 98

لغو محدودیت عدم ثبت نام کنکور کسانی که دو بار در رشته های روزانه قبول شده باشند

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری با ابطال یک بند از دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سال 97، شرکت داوطلبانی که در دوره‌های قبلی کنکور پذیرفته شده‌اند را برای سال‌های بعد بلامانع دانست.

رأی هیأت عمومی
به صراحت الفاظ سطر اول مصوبه مورخ 6؍12؍1362 ستاد انقلاب فرهنگی (شورای عالی انقلاب فرهنگی فعلی) ممنوعیت شرکت داوطلبانی که دو بار سابقه قبولی در آزمون را دارند برای شرکت مجدد در آزمون، محدود به داوطلبان سراسری سال 1364-1363 بوده و نهایتاً به شرح ذیل بند 4 به سال تحصیلی 1363-1362نیز تسری داده شده است. نظر به اینکه با این اوصاف و قید زمانی موصوف، مصوبه در سالهای تحصیلی بعد حاکمیت و نظارت نداشته است، بنابراین بند اول صفحه 4 دفترچه آزمون سراسری سال تحصیلی 1397 از این جهت که متضمن محدودیت در حق به تحصیل می باشد و نیاز به حکم قانونگذار دارد خلاف قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص می شود و به استناد بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می شود./

 

منابع : سازمان سنجش، دیوان عدلت اداری، صدا و سیما، پی سی کنکور، خبرگزاری های مهر و فارس و تسنیم و ایسنا

ممکن است شما دوست داشته باشید

guest
(منتشر نخواهد شد)
244 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
X
[تام لند]