راهنمای جامع تحصیل مجدد در رشته های پزشکی با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد

آخرین شرایط تحصیل مجدد داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد در پزشکی – داروسازی – دندانپزشکی 

تحصیل مجدد در رشته های پزشکی با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد پی سی کنکور : در سال های اخیر علاوه بر دانش آموزان پیش دانشگاهی و دوازدهمی که در کنکور سراسری شرکت می کنند،دسته ای دیگر نیز به آن ها اضافه شده است.این دسته داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند که می خواهند مجددا در کنکور سراسری شرکت کنند و در رشته های پرطرفدار پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند،به همین دلیل این مطلب را به شرایط تحصیل مجدد داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشه های پزشکی اختصاص می دهیم،پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

سوالاتی که در این مطلب پاسخ داده می شود :

– شرایط تحصیل مجدد در رشته پزشکی با مدرک کارشناسی ارشد

– شهریه دانش آموختگان لیسانس متقاضی ادامه تحصیل مجدد در مقطع دکترا عمومی علوم پزشکی

– شرایط تحصیل مجدد در دوره روزانه با مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد

– نحوه انجام طرح و تعهدات کارشناسی و کارشناسی ارشد برای تحصیل مجدد در رشته های پزشکی

 

ابتدا نگاهی به آخرین شرایط پذیرش کنکور بیندازیم :

برای بررسی شرایط تحصیل مجدد داوطلبان دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد باید ابتدا نگاهی به شرایط دفترچه کنکور سراسری بیندازیم،که از چند سال اخیر همیشه مورد بحث بوده و به همین دلیل در چند مرتبه مورد شکایت داوطلبان واقع شده و دیوان عدالت اداری نسبت به آن رای داده است :

یکی از بندهایی که همیشه برای فارغ التحصیلان کارشناسی و ارشد که مجددا میخواهند در کنکور شرکت کنند مهم بوده ، بند (و) دفترچه کنکور سراسری است ،که ابتدا این را مورد بررسی قرا می دهیم :

شرایط تحصیل مجدد داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد در کنکور 96

و) بر اساس مصوبه چهل و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور مورخ ۱۳۸۳/ ۱۲ / ۳ ، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و لزوم توزیع عادلانه فرصت های موجود بین تمامی متقاضیان، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلا با استفاده از امکانات دولتی (آموزش رایگان) تحصیلات خود را در رشته ای به اتمام رسانیده اند، در همان مقطع قبولی قبلی و در همان دوره (روزانه) امکان پذیر نمی باشد. این قبیل از داوطلبان در صورت تمایل می توانند برای دوره نوبت دوم (شبانه) در همان مقطع متقاضی شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه، می توانند با پرداخت شهریه همانند دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه)، در رشته مربوط ادامه تحصیل دهند. همچنین در خصوص رشته های پزشکی، رعایت موارد ذیل الزامی می باشد
۱) لزوم گذراندن طرح نیروی انسانی برای دانش آموختگان مقاطع کاردانی و بالاتر که مشمول گذراندن طرح نیروی انسانی می باشند. – ۲) نداشتن هر گونه تعهد خدمت به ارگان ها و یا دستگاههای اجرایی و نداشتن تعهد خدمت استفاده از سهمیه مناطق محروم – ۳) انجام تعهد آموزش رایگان و یا پرداخت هزینه های استفاده از آموزش رایگان در مقطع تحصیلات دانشگاهی قبلی.شرایط تحصیل مجدد داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد در پزشکی - داروسازی - دندانپزشکی 

شرایط تحصیل مجدد داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد در کنکور 97

و) با توجه به رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخ ۱۳۹۶/ ۶ / ۷ مبنی بر عدم ابطال مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ ۱۳۹۲/ ۳ / ۲۵ ، دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی) می توانند با رعایت شرایط ذیل از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی صرفا در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاههای علوم پزشکی تحصیل نمایند

– لزوم گذراندن طرح نیروی انسانی برای دانش آموختگان مشمول طرح.

– دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی و عدم دارا بودن تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

– داشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

– کلیه پذیرفته شدگان در دوره های پردیس خودگردان و یا ظرفیت مازاد (اعم از اینکه در مقاطع تحصیلی قبلی تحصیل، از آموزش رایگان برخوردار بوده و یا نبوده اند) ملزم به پرداخت شهریه مطابق مصوبه هیئت امنای دانشگاه و مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشند.

– دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته صرفا قادر به تحصیل در پردیس های خودگردان و ظرفیت مازاد می باشند.

 

 

شرایط تحصیل مجدد داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد در کنکور 98

 هـ) دانش آموختگان مقطع کارشناسی در صورت شرکت مجدد در آزمون سراسری و قبولی با رعایت شرایط ذیل این بند میتوانند ادامه تحصیل دهند :
۱- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کارشناسی باید حداکثر تا تاریخ 98/6/31 و یا 98/11/30 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.
۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم
٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

و) با توجه به رای موقت دیوان عدالت اداری مبنی بر عدم اجرای مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ ۹۲/ ۳ / ۲۵ ، دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند.

در خصوص پرداخت یا عدم پرداخت شهریه جهت پذیرفته شدگان دوره روزانه، پس از تصمیم و رای نهایی دیوان عدالت اداری اقدام خواهد شد

1- انجام موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است

۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم

٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه (مشاهده قوانین نظام وظیفه کنکور 99)

شرایط ثبت نام فارغ التحصیلان لیسانس و فوق لیسانس در رشته های پزشکی

آخرین خبرها از تحصیل مجدد در دوره روزانه برای داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا

24 آبان 95

محدودیت تحصیل دوباره در دوره های روزانه دانشگاه علوم پزشکی لغو شد 

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخ 4/8/95 به ریاست حجت الاسلام محمد کاظم بهرامی و قضات دیوان عدالت اداری تشکیل شد و به موجب یکی از دستور جلسات که شکایت از بند “و” دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری 1395 و قسمتی از بند1-8 دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی آزمون سراسری سال 1395 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور بود و مقرر می داشت ” در خصوص رشته های گروه علوم پزشکی به خاطر توزیع عادلانه فرصت آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را به اتمام رسانده اند در آزمون سراسری پذیرش دانشجو برای ورود مجدد به دانشگاه‌های دولتی و تحصیل در تمامی رشته هایی که پذیرش از مقطع دیپلم صورت می گیرد، امکان پذیر نمی باشد و این قبیل افراد باید در پردیس های خود گردان و ظرفیت مازاد رشته های گروه علوم پزشکی، ثبت نام کنند و در صورت قبولی در آزمون سراسری با پرداخت شهریه ادامه تحصیل دهند” به استناد ماده 92 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مطرح و با دلایل ذیل آن را ابطال کرد:

اولاً طبق ماده 92 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان دستگاه‌های اجرائی بعد از صدور رأی مبنی بر ابطال مصوبه مکلف به رعایت مفاد رای هیئت عمومی در مصوبات بعدی می باشند و ثانیاً هیئت عمومی به موجب آرا 734 مورخ 30/10/92 و 1205 مورخ 22/10/94 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری دستورالعمل مشابه که به موجب آن تحصیل آن دسته از داوطلبانی که قبلاً در دوره های روزانه دانشگاه های دولتی فارغ التحصیل شده بودند را ممنوع اعلام کرده بود و به دلیل عدم اختیار دستگاههای اجرائی ذیربط در اعمال محدودیت مذکور ابطال شده بود و مجدداً دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط بدون رعایت مفاد آرای هیئت عمومی سابق مبادرت به تصویب مصوبه و دستورالعمل جدید نموده بودند لذا هیئت عمومی با اعمال ماده 92 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری دستور العمل مذکور را ابطال کرد.

12 آذر 95

داوطلبان پزشکی مجاز به ادامه تحصیل مجدد در دوره های رایگان شدند

رئیس سازمان سنجش درباره آرای دیوان عدالت اداری درباره ۲ بند دفترچه کنکور گفت: با این رای افرادی که یکبار از آموزش رایگان استفاده کردند، در مقطع دیگر هم می توانند در دوره روزانه شرکت کنند.

دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با مهر افزود: بر اساس رای دیوان کسانی که قبلا در دوره روزانه در مقطع لیسانس تحصیل کرده اند و اکنون در رشته های دکتری حرفه ای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نیز در دوره روزانه قبول شده اند، مجازند در این دوره قبولی تحصیل کنند. پیش از این اجبار بود که برای ادامه تحصیل به پردیس های شهریه ای بروند اما اکنون این اجبار با رای دیوان برداشته شد.

وی گفت: دیوان عدالت اداری در واقع در رای جدید خود آرای سال های ۹۲ و ۹۴ خود را تثبیت کرده است و این آرا بیشتر ناظر به رشته های علوم پزشکی است. در آن آرا تاکید شده بود که نمی توان افراد را اجبار کرد که پس از قبولی دوباره در دوره روزانه، برای ادامه تحصیل به پردیس بروند و شهریه بدهند.
خدایی افزود: در انتهای رای دیوان عدالت اداری تاکید شده است که یک بار در سال ۹۲ و یک بار در سال ۹۴ آیین نامه های اجرایی مورد شکایت را ابطال کرده، در واقع در رای جدید مجددا آنها را ابطال کرده است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی به آرای سال ۹۲ و سال ۹۴ برگردیم مشاهده می کنیم که دیوان، مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت را ابطال کرده است. البته موضوع تحصیل رایگان دانشگاه های وابسته به وزارت علوم نیز در همان آرای سال ۹۲ و سال ۹۴ مطرح بود که ما در سازمان سنجش برداشت خودمان را اعلام کردیم.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به اینکه تمامی شاکیان مربوط به رشته های پزشکی هستند، گفت:پیش از این برخی که در دوره روزانه و در مقطع لیسانس تحصیل کرده بودند مجددا اقدام به شرکت در آزمون کرده و وقتی وارد رشته پزشکی روزانه شدند، وزارت بهداشت بر اساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی به آنها اعلام کرده است که باید در پردیس شهریه پرداز ادامه تحصیل دهند. این داوطلبان نسبت به این موضوع شکایت کردند.

وی اضافه کرد: دلیل داوطلبان این بود که این دو تحصیل در دو مقطع جداگانه بوده است. دیوان عدالت اداری نیز سال های ۹۲ و ۹۴ نسبت به این موضوع رای صادر کرد و ما نیز عینا رای دیوان را به وزارت بهداشت فرستادیم. سازمان سنجش در بحث آیین نامه ها و قوانین در ارتباط با وزارتخانه ها به صورت مستقیم سیاستگذاری نمی کند و تنها رای دیوان را ارسال می کنیم و این وزارتخانه ها هستند که باید اعلام کنند چه موضوعی در دفترچه کنکور درج شود.

خدایی خاطرنشان کرد: در واقع آنچه در دفترچه کنکور درج شده است با نامه های رسمی وزارت بهداشت بوده است. این موضوع امسال هم خواهد بود و رای دیوان در حکم قانون است و ما باید آن را اجرا کنیم. هم ما به عنوان سازمان سنجش و هم وزارت بهداشت این قانون را اجرا می کنیم.

وی یادآور شد: آرای دیوان در این موضوع در حوزه وزارت علوم چندان مصداق ندارد. چرا که در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم دو شکل برخورد می شود. فردی که از آموزش رایگان دانشگاهها استفاده می کند یک سری تعهدات دارد یا آن تعهدات را انجام می دهد و یا پول آموزش رایگان خود را پرداخت می کند و هر مقطعی که علاقمند است می تواند ادامه تحصیل دهد. اگر فرد تعهد خود را به انجام نرساند در صورت قبولی در دوره روزانه باید شهریه آن را پرداخت کند.

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: شکایت داوطلبان و رای دیوان ناظر بر رشته های علوم پزشکی است و ما هم به عنوان سازمان سنجش موظف هستیم که آن را اجرا کنیم و اجرا خواهیم کرد.

25 بهمن 95

اجرای رای دیوان عدالت اداری درباره تحصیل داوطلبان پزشکی توسط وزارت بهداشت

دکتر حمید اکبری در گفتگو با مهر افزود: رای دیوان عدالت اداری درباره ادامه تحصیل داوطلبان در دوره های روزانه و آموزش رایگان دانشگاه ها لازم الاجرا است و ما نیز در وزارت بهداشت آن را اجرا می کنیم.

وی یادآور شد: دیوان مصوبه شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت را ابطال کرده است که به منظور اجرای رای دیوان شورای عالی برنامه ریزی تشکیل خواهد شد و درباره اجرای رای تصمیم گیری می شود.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: در زمان تصویب آیین نامه نحوه ادامه تحصیل داوطلبان در دوره های روزانه دلایلی داشته ایم و عنوان کرده بودیم که منابع کشور محدود است و تحصیل رایگان برای یک مقطع امکان پذیر است که البته با توجه به رای دیوان این موضوع را مورد بررسی مجدد قرار می دهیم.
به گزارش مهر، دیوان عدالت اداری در ۷ آذرماه ۹۵ بر اساس شکایت تعدادی از داوطلبان رشته های پزشکی رایی را صادر کرده است.

بر اساس این رای، داوطلبانی که پیش از این یکبار از آموزش رایگان استفاده کرده بودند مجدد می توانند در دوره روزانه ادامه تحصیل دهند و اجباری به تحصیل در دوره های شهریه پرداز نیست.

11 تیر 98

لغو پرداخت شهریه فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در صورت قبولی در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه های روزانه

نظر بـه اینکه بـه موجب مصوبه معترض عنـه مقرر شده است، دانش آمـوختگان مقطع کارشناسی ارشد صرفاً قادر به تحصیل در پردیسهای خودگردان و ظرفیت مازاد می باشند و طبق فراز اول این مصوبه کلیه پذیرفته شدگان در دوره های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد ملزم به پرداخت شهریه می باشند، که مآلاً نتیجه مصوبه مذکور ممنوعیت تحصیل رایگان آن دسته از داوطلبانی است که در دوره روزانه مقطع دکتری پزشکی پذیرفته شده اند لیکن مقطع کارشناسی ارشد خود را در دوره های روزانه گذرانده اند و با عنایت به اینکه به موجب ماده 7 و 8 قانون تامین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب سال 1358 تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داخل کشور به صورت رایگان و در قبال اخذ تعهد خدمت برای مدتی که از تحصیل رایگان استفاده کرده اند می باشد و هیچ دلیل قانونی وجود ندارد بر اینکه استفاده از تحصیل رایگان برای داوطلبان واجد شرایط ناظر به یک دوره یا یک مقطع می باشد و ایجاد ممنوعیت از تحصیل در دوره روزانه برای کسانی که در رشته دکتری پزشکی پذیرفته شده اند به خاطر این که در مقطع کارشناسی ارشد در دوره روزانه تحصیل کرده اند و از آموزش رایگان برخوردار بوده اند و همچنین اجبار به تحصیل در دوره های پردیس بین المللی و ظرفیت مازاد و اخذ شهریه مغایر قانون مارالذکر و اصل 30 قانون اساسی و ماده 60 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت تشخیص شد و مقرره مورد اعتراض به استناد بند 1 ماده 12 و مواد 13 و 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 از تاریخ تصویب ابطال می شود./
محمدکاظم بهرامی
رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

سوالات متداول تحصیل مجدد در دانشگاه روزانه

تحصیل مجدد در دانشگاه روزانه برای داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد

* شرایط شرکت مجدد در کنکور برای فارغ التحصیلان کارشناسی چگونه است؟
فارغ التحصیلان کارشناسی رشته های وزارت بهداشت و سایر رشته های غیر علوم پزشکی باید دارای شرایط زیر باشند :
1- فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین طرح خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان) در مقطع کارشناسی باید حداکثر تا تاریخ 99/6/31 و یا 30/ 11 / 99 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، چنانچه در مقطع دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته شوند، می توانند خدمات موضوع این قانون را پس از اتمام تحصیل با مقطع جدید به انجام برسانند.
۲- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم
٣- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

* شرایط شرکت مجدد در کنکور برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد چگونه است؟
با توجه به رای موقت دیوان عدالت اداری مبنی بر عدم اجرای مصوبه پنجاه و یکمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ ۹۲/ ۳ / ۲۵ ، دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته کلیه رشته های تحصیلی و دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای دامپزشکی متقاضی تحصیل مجدد، می توانند با رعایت شرایط زیر از طریق قبولی در آزمون سراسری در مقطع دکتری عمومی رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی تحصیل نمایند و محدودیتی در انتخاب دوره های مختلف (روزانه، مازاد و پردیس) ندارند.
1- انجام موضوع قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای مشمولین این قانون الزامی است
2- دارا نبودن هر گونه تعهد خدمت به ارگان یا دستگاههای اجرایی، تعهدات سهمیه بومی و یا سهمیه مناطق محروم
3- نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه

* آیا فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد برای شرکت در کنکور مجدد باید شهریه پرداخت کنند؟
طبق آخرین رای دیوان عدالت اداری،نیازی به پرداخت شهریه نمی باشد، و دانشگاه حق ندارد از اینگونه داوطلبان که در رشته های پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی قبول شده اند شهریه ای همچون دانشگاه پردیس خودگردان دریافت کند،و چنانچه دانشگاه از دانشجوی روزانه شهریه دریافت کند، می توان به موجب  رای دیوان عدالت اداری به تاریخ 11 تیرماه شکایت کند و هزینه ای نپردازد.

* آیا فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد برای شرکت در کنکور سراسری و پذیرش در دانشگاه آزاد محدودیتی دارند؟
خیر این گونه فارغ التحصیلی برای شرکت مجدد در کنکور و پذیرش در دانشگاه های آزاد هیچگونه محدودیتی ندارند

* تکلیف طرح لیسانس های پیراپزشکی و تعهدات لیسانس های وزارت علوم چیست؟
داوطلبان دارای مدرک لیسانس که می خواهند در کنکور سراسری شرکت کنند ،و در صورتی که رشته ی آن ها دارای طرح خدمات اجباری وزارت بهداشت است می توانند ادامه طرح خود را در صورت قبولی در یکی از رشته های داروسازی،دندانپزشکی،پرستاری ،به بعد از اتمام فارغ التحصیلی از این رشته ها موکول کنند.

داوطلبان دارای مدرک لیسانس غیر علوم پزشکی در صورتی که به ارگان خاصی تعهد دارند باید ابتدا تعهد خود را به اتمام برسانند،البته درصد بسیار کمی از دانشگاه ها غیر علوم پزشکی دارای تعهدات خاصی هستند و دسته ای دیگر هم دارای تعهدات مناطق محروم هستند که می توانید با پرداخت هزینه اندکی و یا بیمه بیکاری مدرک خود را آزاد کنید

* فارغ التحصیلان مدرک لیسانس و فوق لیسانس در صورت قبولی در رشته های پزشکی دانشگاه های خودگردان باید هزینه پرداخت کننند؟
قوانین برای اینگونه از فارغ التحصیلان با سایر داوطلبان تفاوتی ندارند و در صورت قبولی مطابق شهریه پردیس های خودگردان باید هزینه پرداخت کنند.

 

همواره سعی می کنیم این مطلب را بروز نگه داریم،هم چنین پیشنهاد می شود در هر مرحله آخرین شرایط شرکت در کنکور سراسری را از دفترچه ثبت نام کنکور بخوانید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظر
 1. ali می گوید

  با سلام و خسته نباشید. عذر میخام یک سوال مهم داشتم اینکه من لیسانس و فوق لیسانس مدیریت دارم که هر دو رو هم در پیام نور فارغ التحصیل شدم و الان کارمند رسمی قطعی ارگان دولتی هستم. آیا در صورت قبولی در رشته پزشکی امکان تحصیل و کار همزمان ندارم؟ با توجه به استنباط خودم برای تحصیل در پزشکی و شرکت در کلاس ها تمهیداتی در نظر گرفتم از قبیل مرخصی استحقاقی یا بدون حقوق و یا انتخاب واحد دروسی که تداخل با کارم نداشته باشه ولی آیا واقعا مانعی هست و نباید کارمند باشم؟ تو آیین نامه دانشگاه علوم پزشکی که نداشتن تعهد دولتی عنوان نشده بود چطور اینجا عنوان شده که نباید تعهدی باشه ایا این تعهد منظور همونی هست که من شرایطشو دارم ؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام علی جان
   تا جایی که اطلاع داریم تعهدها معمولا شامل تعهدات شامل طرح خدمات رشته های گروه علوم پزشکی میشه،و برای سایر رشته های فنی هم در دانشگاه روزانه تعهد آموزش رایگان دارند،ولی چون شما در دانشگاه پیام نور بودید این تعهد دانشگاهی رو ندارید،ولی مورد دیگه تعهد استخدامی تون بوده ، اینکه آیا در اون ارگانی که خدمت می کنید باید ببینید که آیا تعهدتون شامل منع تحصیل مجدد و همزمان میشه یا خیر،برای بررسی بیشتر با حوزه گزینش و کارگزینی ارگان استخدامی و همچنین سیستم پاسخگوی سایت سنجش در ارتباط باشید

 2. محمد می گوید

  سلام وقتبخیر، دانشجوی ارشد روزانه هستم، میخوام انصراف بدم که کنکور سراسری رشته پزشکی قبول شم، ولی مشمول نظام وظیفه محسوب میشم، تا امسال نمیشد مشمولان نظام وظیفه دوبار در یک مقطع تحصیل کنن، ولی ۶ ماه پیش دیوان عدالت این قانون رو باطل کرد، ولی هنوز معلوم نیست اجرایی میشه یا نه چون دفترچه بهمن میاد، با این اوصاف من میتونم با استناد به این رای در کنکور شرکت کنم یا نه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام محمد جان
   طبق این رای که بله در بهمن 97 تصویب شده حق تحصیل مجدد در یک مقطع تکراری به رسمیت شناخته شده و قانون منع تحصیل نظام وظیفه باطل شده،اگر بر حسب همین قانون رو در نظر بگیریم بله می توانید و در صورتی که مشکلی هم پیش بیاد شما می توانید مجددا شکایت خود را انجام دهید که احتمالا نیازی نباشه،ولی خب شما می توانید مطالعه تون رو شروع کنید و از سیستم پاسخگو سایت سنجش در این رابطه و تماس با نظام وظیفه پیگیر باشید و به صورت رسمی تر این قانون را در دفترچه ثبت نام کنکور 99 ببینید که در بهمن ماه منتشر میشه،و از طرفی دیگر پزشکی مقطع دکترا می باشد شاید اصلا نیازی به این موارد و این قانون نیز نباشد تنها برای اطمینان می توانید از راه های گفته شده پیگیری کنید

 3. میکائیل می گوید

  سلام وقت بخیر مرسی از سایت خوبتون من فارغ التحصیل پیراپزشکی هستم طرح اجباری برای رشته ام ندارم … اما داخل مدرک موقتم نوشته که چون از آموزش رایگان استفاده کردم باید به مدت. دو و نیم سال تعهد خدمت تو ایران دارم … و من میخوام دوباره کنکور سراسری شرکت کنم … بنظرتون برام مشکل ساز هست یا نه؟ ممنون میشم جوابم رو بدین و راهنماییم کنین

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام میکائیل جان
   احتمالا مشکل خاص وجود نداره،و اگر طرح اجباری برای رشته تون ندارید مشکلی ندارید برای شرکت در دانشگاه ندارید و اگر طرح اجباری هم بود باز ادامه آن به بعد از فارغ التحصیلی موکول میشد،حالا شما می توانید از دو راه مطمئن بشید یا از طریق سیستم عضویت سایت سازمان سنجش سوالتون رو مطرح کنید و همچنین با واحد منابع انسانی و قسمت طرح فارغ التحصیلان وزارت بهداشت تماس بگیرید

 4. Negar می گوید

  من سال ۸۹ کنکور دادم و روزانه پرستاری قبول شدم به دلایلی انصراف زدم و بعد از محرومیت دوباره شرکت کردم و با رتبه هزار منطقه یک رشته بیهوشی رو انتخاب کردم یعنی دو بار روزانه تا چند سال پیش تو دفترچه نوشته بود که اگه کسی دوبار روزانه پذیرفته بشه حق شرکت در کنکور رو نداره ولی در دفترچه جدید این قانون نبود میخواستم بدونم آیا میتونم دوباره در کنکور ۹۹ شرکت کنم یا نه؟من اون موقع نمیدونستم که همچین قانونی وجود داره و بدون فکر و به اجبار انتخابهای اینجوری داشتم.خواهش میکنم منو راهنمایی کنید

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام نگار خانم گرامی
   شما مشکلی ندارید برای شرکت در کنکور سراسری،برای اطمینان و بررسی بیشتر از طریق سایت سنجش-قسمت پاسخگویی سوالتون رو مطرح کنید

 5. G می گوید

  با سلام
  این فقط در مورد دارندگان مدرک کارشناسی و ارشد هست! راجع به فارغ التحصیلان دکتری وزارت علوم که همه مقاطع روزانه بوده اند و در کنکور رشته پزشکی قبول شوند چیست؟؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام دوست عزیز
   بهتره در این رابطه از پاسخگوی سایت سازمان سنجش سوال کنید

 6. منصوره می گوید

  سلام خسته نباشید من دانشجوی پرستاری روزانه هستم و سال1400 دوره ی تحصیلم تموم میشه میخام همون سال کنکور شرکت کنم و انشالله پزشکی قبول بشم میخاستم بدونم اگه پزشکی روزانه قبول شم باید هزینه بپردازم یا نه؟

  1. پی سی کنکور می گوید

   سلام منصوره خانم گرامی
   در حال حاضر خیر هزینه ای نمیخواد و برای سال 1400 هم اگر تغییری صورت نگیره که به همین صورت هستش

نظــــر شما چیه ؟

نظرتون در رابطه با مطلب بالا چیه؟

نظرات شما پس از ارسال،حداکثر ظرف چند ساعت توسط مدیریت تائید خواهند شد

ایمیل شما در سایت منتشر نمی شود و تنها برای پاسخ احتمالی در نظر گرفته می شود.